Ako postupovať pri hľadaní práce v Rakúsku?

Od 1. mája 2011 sa rakúsky trh práce otvoril aj pre našich občanov. K tomuto dátumu boli zrušené všetky obmedzenia. Máme právo pracovať tu či už v zamestnaneckom pomere alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pri niektorých špecifických profesiách ako sú zdravotnícke a technické profesie je však stále potrebné preukázať odborné vzdelanie a prax.

Čo možno očakávať?

Najviac pracovných príležitostí je už tradične v odvetviach ako sú informačné technológie, zdravotníctvo (lekári a opatrovateľské služby), gastronómia (kuchári, barmani, čašníci) ale aj pri sezónnych prácach v poľnohospodárstve a cestovnom ruchu.
Ľudí hľadajúcich si prácu u našich susedov láka najmä lepšie finančné ohodnotenie. Podľa platnej rakúskej legislatívy je zaručené rovnaké odmeňovanie všetkých zamestnancov bez ohľadu na krajinu pôvodu. Preto nie je možné zamestnávať občanov z iných členských krajín EÚ za menej výhodných podmienok. Tým si Rakúsko chráni zamestnanosť a životnú úroveň aj svojich občanov. Pre ilustráciu uvádzame približné mesačné zárobky v Rakúsku:

IT inžinier 5 200,- EUR
Lekár 5 600,- EUR
Stredoškolský učiteľ 3 800,- EUR
Učiteľ na ZŠ 3000,- EUR
Zdravotná sestra 2500,- EUR
Zámočník, elektrikár, bagrista 2400,- EUR
Vodič nákladného automobilu 2200,- EUR
Murár 2000,- EUR
Kuchár 1400,- EUR
Čašník 900,- EUR

 

Vo väčšine rakúskych firiem dostáva zamestnanec každoročne navyše 13. a 14. plat. Tieto priemerné zárobky sú však len orientačné. Výška mzdy takmer vždy závisí aj na kvalifikácii, skúsenostiach, stupni znalosti jazyka a podobne. V skúšobnej dobe počas zaškoľovania či tréningu zamestnanec často dostáva nižšiu mzdu. Stále to môže vyzerať lákavo, ale v zahraničí treba rátať so spravidla vyššími životnými nákladmi ako u nás a rovnako nemalá časť príjmov pôjde na sociálne zabezpečenie, zdravotné poistenie a daň z príjmu.

Kde si hľadať prácu v Rakúsku?

Z pracovnoprávneho hľadiska je slovenský uchádzač v rovnakom postavení ako domáci, môže teda využiť všetky možnosti získania zamestnania. Či už osloviť priamo firmy ktoré pôsobia v odbore v ktorom chce pracovať alebo si vybrať z ponúk na internetových portáloch práce. Je možné využiť služby agentúry ktorá prácu v Rakúsku zaistí. Bez ohľadu na to ktorú cestu si vyberiete určite navštívte stránky informačnej a poradenskej služby EURES (EURopean Employment Services, Európske služby zamestnanosti). Túto sieť založila už v roku 1993 Európska komisia a vznikla aby uľahčila a podporila voľný pohyb pracovníkov v rámci EÚ. Poskytuje poradenstvo všetkých uchádzačom o prácu v zahraničí v rámci EÚ, informácie o životných a pracovných podmienkach v jednotlivých štátoch a v neposlednom rade informácie o voľných miestach a pomáha zamestnávateľom získať pracovníkov z iných krajín. Služby EURES sú bezplatné. Informácie o voľných miestach overujú pracovníci systému EURES v príslušných krajinách odkiaľ ponuka pochádza.

Sprostredkovanie zamestnania v Rakúsku ponúka aj u nás viacero komerčných agentúr, tieto služby sú však spoplatnené. Ak sa rozhodnete hľadať si prácu týmto spôsobom, zistite si či má agentúra na túto činnosť povolenie. Ak podniká legálne nájdete ju na stránkach ÚPSVaR.

Nezaškodí si ohlasy na agentúru preveriť aj na internete v rôznych fórach a podobne. Pri vyberaní sprostredkovateľa práce nereagujte na inzeráty na audiotextových číslach a nenechajte si posielať pracovné ponuky na dobierku. Vždy je najlepšie navštíviť agentúru osobne. Ak s ňou môžete komunikovať len e-mailom alebo telefonicky je to prvý signál aby ste boli veľmi opatrní.
Niektorí sprostredkovatelia ponúkajú prácu pri ktorej nie je nutná znalosť nemčiny. Ide zväčša o nekvalifikované a pomocné práce pri ktorých nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti alebo odborné vzdelanie. Je však dôležité ovládať aspoň základy aby ste neboli odkázaní na cudziu pomoc. Ak si však hľadáte lepšie platenú kvalifikovanú prácu, ovládanie nemčiny aspoň na strednej úrovni bude zrejme nevyhnutné.

Maximálna výška ktorú od vás agentúra za sprostredkovanie zamestnania môže požadovať je stanovená zákonom. Ide o jednorazovú platbu vo výške 20% z mesačnej mzdy ak je sprostredkovaná práca na dobu do 6 mesiacov a 30% mzdy ak je práca dlhšia ako 6 mesiacov. Výška úhrady pre sprostredkovateľa od zamestnávateľa však nie je zákonom limitovaná. Pracovné agentúry ponúkajú okrem sprostredkovania zamestnania aj rôzne doplnkové služby, väčšinou za príplatok, ako napríklad pomoc pri jednaní s úradmi alebo asistenciu pri otvorení účtu v banke. Premyslite si či sa vám takto zaplatená pomoc oplatí.
Agentúre neplaťte vopred. Agentúra inkasuje províziu až z vašej prvej výplaty.

Podľa platných právnych predpisov si prácu týmto spôsobom si môžete hľadať iba ak nie ste evidovaný ako nezamestnaný na úrade práce.

Agentúra má povinnosť uzatvoriť s uchádzačom písomnú dohodu ktorá obsahuje:

 1. názov, adresu, identifikačné číslo a druh ekonomickej činnosti zahraničného zamestnávateľa
 2. dĺžku trvania zamestnania
 3. druh práce, mzdu a ďalšie pracovné podmienky
 4. spôsob a podmienky zdravotného a sociálneho poistenia
 5. rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody
 6. výšku úhrady za sprostredkovanie zamestnania za úhradu

Nezabudnite si vypýtať  telefonický kontakt na agentúru ktorý môžete v prípade problémov využiť a tento bod zahrnúť do zmluvy. V prípade úspešného sprostredkovania by ste mali obdržať dve zmluvy. Dohodu o sprostredkovaní zamestnania a pracovnú zmluvu s novým zamestnávateľom. V zmluve by mali byť uvedené prípadne aj ďalšie podmienky ako spôsob zabezpečenia dopravy, stravné, dovolenka, cestovné náhrady, prípadné ubytovanie a pod. Pozrite si aj čo všetko vás čaká pri nástupe do zamestnania v Rakúsku.

Ponuky práce v Rakúsku nájdete na týchto najväčších portáloch:

Aktuálne ponuky práce v Rakúsku zo stránok Profesia.sk
Kariera.sk – sekcia Rakúsko
Arbeitsmarktservice AMS – Rakúsky úrad práce, asi najväčšia databáza voľných pracovných miest v Rakúsku
European JobGuide
Austropersonal.com
JobPilot.at – člen skupiny Monster.at
JobKralle.at
Karierre.at
Eurojobs.eu
Locanto.at
Careesma.at
Berufsförderungsinstitut Wien
Unijobs.at
Job-Consult.com
Jobcenter.at
Jobsearch.at
Stepstone.at
Gastrojobs.com
JobisJob.at
Careerjet.at

Ponuky práce na stránkach Rakúskych novín a časpopisov:

Die Presse
Der Standard
Kurier.at
Krone.at
KleineZeitung.at
Nachrichten.at
Oscars.li (gastronómia)
Salzburger Nachrichten
Tiroler Tageszeitung

 • Práca v zahraničí
 • Zizi287

  hladam pracu vodar kurenar rakusko 0907070343

 • Darina

  Dobrý den prajem! Hladam si prácu ako masérka alebo chyžná v Rakúsku vo Viedni. Vopred dakujem za informácie. Moj e-mail: darca-92@azet.sk.

 • Nicol Balogova

  DOBRY den.HLADAMsi pracu ako murar v RAKUSKU mam 15 rocnu prax .vopred dakujem .moj e-mail.DODO140@azet.sk 

 • KURUCOVA ALZBETA

  Zdravim , hladam pracu vo Wiedni  na upratovanie-dokladanie  tovaru  ci  balenie   dakujem

  • bubo

   a sex…bude…

   • bubo

    a sory

 • Bubor

  dobry den hladam parcu ako vodar,kurenar 12rocna prax,nemecky jazyk zaklady vieden,rakusko.dakujem moj mail bubor@centrum.sk tel 0944591138

 • Laupynska

  Sme 2 zodpovedné, pracovité slečny (20,22r) hladáme si prácu upratovanie bytov, kancelárií, sklad aleb podobné, so základnou znalosťou nemecého jazyka. Vieden a okolie. Prosím ak viete ponúknúť prácu:
  laupynska@azet.sk Ďakujem.

 • Danielamonika

  Dobrý deň,
  súrne si hľadám prácu, na turnusy, v Rakusku vo Viedni, ako chyžná, pomocná sila v kuchyni alebo do skladu..Za ponuky ďakujem
  moj mail: danielamonika@centrum.sk

 • Fany196

  zdravím,hladam pracu opatrovatelky v rakusku,alebo na turnus brigady vo wiedni dokladanie tovaru,chyžna,do skladu dakujem 0907589534

 • Janos Csicsay

  dobry den!hladame pracu do rakuska,ako partya na maliarske natieracske,a sadrokartonarske prace!

 • Zlatko Mikula

  Dobrý deň.
  Hľadám si akúkoľvek prácu v Rakúsku ako pomocník na stavbách v skladoch mam preukaz na vzv. na farmách no čokoľvek.súrne

 • Palakmarek1989

  Pekny vecer prajem sme par ja 24R elektronik nemcina na komunikativnej urovni vyhlaska 21 praca pod dozorom a 6 rokov praxe stavebnictve a priatelka 23r anglictina komunikativna farmaceuticky laborant a pracuje na opatrovatelskom kurze a zakladoch nemciny, vedeli by ste nam pomoct? jedina podmienka chceme byt spolu niekde v rakusku, Dakujem  Palakmarek1989@gmail.com

 • Vladimír Uhrin

  Dobry den

  Hladam parcu ako zvarac popripade instalater (vodar,kurenar).
  – 5 rocna prax
  -nemecky jazyk pokrocily
  -anglicky jazyk pokrocily
  -vodicky preukaz
  -serioznost!

  Mal by som zujem o pracu v rakusku najlepsie vo Viedni.(samozrejme nie je podmienkou)

  Dakujem.

  Moj

  -mail vladimiruhr@post.sk

  – tel.0944 637 116

 • jojko

  Dobry den, hladam si pracu v Rakusku v polnohospodarstve,osetrovanie zvierat a pod.Dokladanie tovaru,umyvanie okien,vykladou,pomocna sila v kuchyni.Dakujem. moj e-mail:jojko83@zoznam.sk

 • masko

  Dobry den
  Hladam pracu ako čašník v Rakúsku
  – 6 rocna prax
  -nemecky jakzyk pokrocili
  moj email masko009@azet.sk Dakujem za kazdu ponuku

 • Vladimir

  Dobri hladam pracu pre partiu pomocnikov v Rakusku

 • Cindyy1

  Pekny den prajem,hladam pracu za pekny plat,SR,alebo Rakusko.Mam VS,AJ,..dakujem

 • petrik

  mám 37 rokou a hladam si prácu v rakusku, najlepsie ako pomocnik v kuchyni, umyvac riadu, alebo práca v sklade mám vodičak C, papiere na vysokozdvizny vozik, mam rakusky ecard, ale nemcina slaba, ale ucim sa dakujem za ponuky. piste na email: sirotova.jana@orava.sk

 • Peter

  Hľadám prácu kdekoľvek v Rakúsku či v Nemecku na skladovanie, dokladanie, balenie tovaru… ďakujem.

 • Dušan Píš

  PARTIA MURAROV ZATEPLOVACOV HLADA PRACU V RAKUSKU NAJLEPSIE VO VIEDNI kontakt: 0902 499 585

 • Praca v zahranici

  Praca v zahranici http://www.centrumprace.eu

 • Iveta Prokopova

  súrne si hľadám prácu, na turnusy, v Rakusku vo Viedni, ako chyžná, pomocná sila v kuchyni alebo do skladu..Za ponuky ďakujem
  moj mail: iprokopova67@centrum.sk

 • Iveta Prokopova

  Dobrý deň,
  súrne si hľadám prácu, na turnusy, v Rakusku vo Viedni, ako chyžná, pomocná sila v kuchyni alebo do baliarne ..Za ponuky ďakujem
  moj mail: iprokopova67@centrum.sk

 • manoloko

  Dobry den, hladam si akukolvek pracu vo Viedni a okoli mam preukaz na VZV nemcina na pokrocilej urovni,anglictina na komunikativnej urovni,za ponuky dakujem, moj mail: manoloko@centrum.sk

 • Práca v rakúsku
 • Evee

  Tak s tymi fotkami pan v trenkach a pani s vytahanym ceckom ste to uplne zabili.. nic v zlom.. nehehe

  • Zdenči

   Tak Pán chcel byt očividne striptér no 😀

 • Veronika

  Dobrý večer. Hľadám prácu /brigádu v odbore masér na leto v okolí Viedne. Momentálne študujem a aktívne sa venujem nemčine. A veľmi rada by som sa v nej zdokonalila a získala prax v zahraničí. Mám strednú zdravotnú školu odbor masér a momentálne študujem na Vyššom odbornom štúdiu Diplomovaný Fyzioterapeut v Trnave.
  lukacikova.veronika@gmail.com
  Vopred Ďakujem.

 • Joef

  Hladam prácu v rausku v EU Može bit aj mimo EU Ako tesár-stolar,remeselnik dakujem

 • Jozef Michalisko

  Dobry den.Hladam prácu v zahraniči,rakusko,nemecko,cela EU aj ine europske štaty.Ovládam rozne remeselne práce hlavne stolárske,tesárske rozne montažne,monterske práce ale aj murárske práce,sadrokarton,pokladka zamkovej dlažby,železo-betonarske práce a ine stavebne a remeselne práce.Mám 22 ročnu prax na stavbach a v domacnosti mám skusenosti s chovom domacich zvierat.Neovladam cudzy jazyk preto vám budem velmi vdačny za sprostredkovanie hociakej aj pomocnej práce.vopred vám dakujem.

 • Lukas Filus

  Hladam pracu v celom rakusku Mesiara dokazem vsetko Dakujem.

 • Boris L

  Dobrý deň,
  hľadám si prácu v Rakúsku. Mám 22 rokov, som pracovitý, usilovný živiteľ rodiny a rýchlo sa učím . Prácu si hľadám ako: skladník, montér, vodič VZV, manuálne pracujúci, dokladač. Som držiteľom vodičského preukazu sk. B.
  Mám platný preukaz obsluhy motorových vozíkov Trieda: I, II Druh: A C D W1 W2 .
  Osvedčenie : Platné od: 22.10.2013
  o spôsobilosti pracovníka na samostatnú obsluhu tlakových nádob stabilných v zmysle zákona č. 124/2006 Z.z. o BOZP a STN 69 0012.
  Osvedčenie: Platné od: 21.062013
  o spôsobilosti pracovníka na samostatnú obsluhu plynových zariadení v zmysle zákona
  č.124/2006 Z.z. a vyhlášky MPSVR SR č. 508/2009 z.z. – jednoduché tlakové stanice, médium – propán.
  Jazykové znalosti: Nemecký jazyk – základy – učím sa , Ruský jazyk – mierne pokročilý,
  Anglický jazyk – mierne pokročilý.

  Prosím Vaše ponuky mi zasielajte na môj e-mail : lukacko.boris@gmail.com

 • Mária Čičkova

  Dobrý deň, pracujem ako opatrovateľka v Nemecku, hľadám si prácu v Rakúsku, môže byť aj upratovanie či práca v sklade, prosím o zaslanie ponuky na email cickovamaria08@gmail.com,vopred dakujem

 • Alex

  Hladam si pracu s ubytovanim. Hladam pracu ako upratovac,umyvac riadu. Som bez znalca sti jazyka.Kto my pomoze dakujem Alex

 • Anton Vorcak

  Hladam pracu ako murar v viedni a
  okoli…nemcina ako zaciatocnik,hladam pracu na vstup ,za pripadnu pomoc dakujem

 • Jobs

  realne referencie, seriozny pristup, tesime sa na spolupracu s Vami
  Hotelierstvo – praca za 1 tyzden!
  http://www.praca-v-rakusku.sk/

 • lusi

  volam sa lusi
  hladam pracu vo viedni ako operatorka,skladnicka,skenerka,balicka v sklade,
  bez pozadovania cisteho registra trestov.
  zaujem zostat u firmy 10 rokov .
  Udavam agenture ziadost o bank pozicku bez registra,pladby socialneho,nebank.
  a tym zaplatim dlzne sumy v rakusku a otvorim najom pladba erotickeho studia,sopu,baru.
  Nasa existencia je praca-sef doklad studia a dozerat na chod studia.
  poziadali sme ministerstvo o doklad zivnosti -studio vo viedni.a pracovnu agenturu obor zivnost-robime podnikatelov o moznost-este nepodpisane.dalej ziadame firmu sony o urobenie baru.ide o vzajomnu dohodu.
  dalej pokracujeme disco bare-struktura studia disco bar erotickeho,ucime sa vo volnom case kurze chod firmy a tak aj prospievame v zamestnani zo znalostami.
  moznost nastup do trvaleho zamestnania je 2.3.2017 alebo januar 2018.ako dlho budeme prec.

 • Milan Svarny

  Davajte si bacha je vela podvodnych agentur ktore sa tvraia ze vam
  najdu pracu ale beru len poplatky za registraciu vid napriklad tito –
  http://www.jobrakusko.sk/. Co je uplne svinstvo je to ze funguju takto uz
  niekolko ROKOV !! a kompetentni to vobec neriesia . Myslim ze 17 euro za
  nic je celkom pekna suma ak si zoberiete kolko ludi sa nachyta… Bez
  zmluvy nic neplatit odporucam. Osobne mam skusenost len s
  http://www.praca-rakusko.sk a spokojnost. Solidne a rychle jednanie. Caute 🙂
  Milan

 • Milan Svarny

  Odporucam vyhnut sa strankam ako http://www.jobrakusko.sk kde vas len zinkasuju o 17 ci dokonca 20 euro za registraciu na prace ktore neexistuju. Chalan to len kopiruje z profesie a celkom slusne mu to zaraba kedze prevadzkuje web asi 3 roky a NIKTO s tym nic nespravi co je smutne. Osobne sme sli s frajerkov do rakuska na poziciu kuchar a chyzna cez tuto agenturu : http://www.praca-rakusko.sk Boli sme spokojni takze odporucam aj ostatnym caute, Milan

 • Michaela Dunajová

  Dobrý deň,
  hľadám prácu v Rakúsku na turnusy buď ako chyžná alebo opatrovateľka.
  E-mail: mitena86@gmail.com
  Vopred ďakujem za akúkoľvek ponuku.

 • Luke

  Ahoj,

  Potrebujú rýchly, jednoduchý, bezpečný a spoľahlivý úver?

  Ste krôčik od získania finančných prostriedkov, ktoré potrebujete!

  Ponúkame rýchle a flexibilné úvery!
  Žiadostiam vyhovieť 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

  To trvá len tri jednoduché kroky:

  1) Vyberte sumu a dobu trvania vášho úveru;
  2) Vyplňte vašu žiadosť a vybavenie úveru;
  3) Získajte finančné prostriedky v priebehu niekoľkých hodín! / Pár dní (pokiaľ ide o veľké finančné prostriedky)

  Uisťujeme Vás, najlepšie skúsených a profesionálnych finančných služieb!

  Táto správa bola určená pre vás!

  Ak vy potrebujete pôžičku, kontaktujte ma na adrese: lukedamian055@hotmail.com

  S Pozdravom.

Top