Dlhá noc múzeí – Lange Nacht der Museen 2012

0
518

Väčšina známych aj menej známych múzeí, galérií a kultúrnych inštitúcií vo Viedni otvorí  svoje brány 6. októbra 2012  až do neskorej noci.

Lange nacht der Museen
foto: ORF/Hans Leitner

Známy a obľúbený projekt Dlhá noc múzeí – Lange Nacht der Museen  poskytne návštevníkom už 13. raz vstup na jeden lístok do všetkých múzeí, galérií a výstav spolupracujúcich na projekte a to od 18:00 podvečer do jednej hodiny rannej.
Do projektu je vo Viedni zapojených 122 kultúrnych expozícií a zastrašuje ho rakúsky verejnoprávny rozhlas a televízia ORF. Akcia sa však koná v celom Rakúsku s celkovým počtom  okolo 670 múzeí a galérií.

Ako každý rok hlavnými ťahákmi určite budú Albertina, Belvedere, Kunsthalle, Leopold Museum či múzeum moderného umenia MUMOK. Okrem týchto známych inštitúcii nebude núdza aj o kurióznejšie múzeá a expozície ako napríklad Múzeum snehových gulíMúzeum mučeniaMúzeum čokolády alebo Múzeum antikoncepcie.
Abecedný zoznam všetkých nájdete na stránke projektu langenacht.orf.at
Okrem expozícií bude pripravený bohatý sprievodný program a komentované prehliadky so sprievodcom, pričom organizátori nezabudli ani na detských návštevníkov. Rakúšania majú každoročne podobnú akciu “Deň otvorených múzeí” takže návštevníkov nebýva príliš veľa a prehliadku si môžete v pokoji vychutnať. Múzeá sú však často tak rozsiahle že dôkladne pozrieť si stihnete len niekoľko. Návštevu ďalších si preto radšej naplánujte nabudúce.

Vstupenka oprávňuje k návšteve všetkých zapojených múzeí a slúži zároveň aj ako cestovný lístok nielen na kyvadlové autobusy premávajúce medzi vybranými múzeami ale aj na MHD v celej Viedni. Aj viedenské metro bude v noci zo soboty na nedeľu jazdiť nonstop bez obvyklej prestávky. Vstupenky zakúpite v “Treffpunkt Museum” na námestí Heldenpaltz a v jednotlivých múzeách vopred alebo v čase konania akcie, alebo online na stránke tickets.orf.at do 30.9.2012 do 24:00.

Cenník vstupeniek:

  • klasický: € 13,–
  • zľavnený (členovia klubu Ö1, žiaci, študenti, seniori, ľudia so zdrav. postihnutím): € 11,–
  • regionálny: € 6,–
  • deti do 12 rokov majú vstup zadarmo