Rakúska diaľničná známka 2019

0

Dialnice sú v Rakúsku spoplatnené podobne ako u nás pomocou diaľničných známok.  Dajú sa kúpiť aj  na našich čerpacích staniciach. Sú dvojdielne rovnako ako naše. Horný diel sa nalepí na predné sklo vozidla tak ako je vyznačené na obrázku, spodný je vodič povinný si nechať pre prípadnú kontrolu. Farba známky sa pre lepšiu vizuálnu kontrolu mení  každý rok, ako je vidno na obrázku nižšie. Ročná rakúska diaľničná známka pre rok 2019 platí od 1.12.2018 do 31.1.2020 , ostatné známky od dňa vyznačenia. Známka sa lepí na čelné sklo pod spätné zrkadlo alebo do ľavého horného rohu (nad vodiča) a nesmie byť nalepená na tónovanej časti okna. A samozrejme, nenalepená známka je neplatná.

Ceny rakúskych dialničných známok na rok 2019
Typ 10-dňová 2 mesačná Ročná
Osobný automobil do 3,5t 9,20 EUR 26,80 EUR 89,20 EUR
Motocykel 5,30 EUR 13,40 EUR 35,50 EUR

 

Aktuálna podoba známky na rok 2019

Elektronické diaľničná známka

V roku 2018 platia známky klasické aj elektronické. Elektronickú diaľničnú známku si môžete kúpiť na stránke shop.asfinag.at (stránka je aj v slovenskom jazyku). Pri kúpe zadávate evidenčné číslo vozidla a e-mail, kam vám príde potvrdenie. Zaplatiť môžete platobnou kartou alebo pomocou služby PayPal.

Elektronickú známku si však musíte kúpiť najmenej 18 dní pred použitím. Rakúsky ASFINAG korý elektronické známky vydáva, zaviedol 18 dňovú ochrannú lehotu spotrebiteľa, počas ktorej si môžete na elektronickej známke zmeniť ŠPZ alebo termín platnosti. Táto lehota neplatí pre právnické osoby (firmy).

Mýto

Okrem diaľničnej známky môžu byť niektoré úseky ciest spoplatnené zvlášť, sú to najmä horské cesty, tunely či mosty. Tieto úseky si môžete pozrieť na interaktívnej mape rakúskeho automotoklubu. Ak cestujete do Viedne, možno sa vám zíde aj táto mapa s aktuálnou hustotou premávky v reálnom čase. Žltou farbou sú na nej vyznačené cesty s miernym zdržaním a červenou miesta kde sa práve tvoria zápchy. A nezabudnite na nariadenie platné od 1. januára 2012 – v prípade zápchy na diaľniciach a rýchlostných cestách je potrebné vytvoriť núdzový jazdný pruh pre prejazd vozidiel s právom prednostej jazdy. Automobily nad 3,5 tony platia mýto vždy.

Pokuta pre jazdu po diaľnici bez diaľničnej známky je najmenej 120 EUR.