Úvod Informácie Diaľničná známka Rakúsko 2021

Diaľničná známka Rakúsko 2021

2

Cenník na rok 2021

Typ 10-dňová 2 mesačná Ročná
Osobný automobil do 3,5t 9,50 EUR 27,80 EUR 92.50 EUR
Motocykel 5,50 EUR 13,90 EUR 36,70 EUR
  • Môžete si zvoliť medzi dvomi možnosťami – nálepkou na okno, alebo elektronickou známkou. Ceny sú pri oboch variantách rovnaké.
  • Pri fyzických nálepkách sa horný diel sa nalepí na predné sklo vozidla. Spodný je vodič povinný si nechať pre prípadnú kontrolu. Farba známky sa pre lepšiu vizuálnu kontrolu mení  každý rok. Známka sa lepí na čelné sklo pod spätné zrkadlo alebo do ľavého horného rohu (nad vodiča) a nesmie byť nalepená na tónovanej časti okna. A samozrejme, nenalepená známka je neplatná.
  • Môžete si kúpiť známku 10-dňovú (označená ako T), dvojmesačnú (označená ako M), alebo ročnú (označená ako J)
  • Ročná známka je platná 14 mesiacov, od začiatku decembra 2020 do konca januára 2022
  • V Rakúsku daľničnú známku (Autobahnvignette) kúpite bežne na čerpacích staniciach. Zoznam nájdete na stránkach Asfinag.at
  • Na Slovensku kúpite rakúsku diaľničnú známku na slovenských čerpacích staniciach v blízkosti hraníc, rakúske známky v Bratislave bežne predáva aj sieť čerpacích staníc Slovnaft. Kúpite ju však aj v sídle Autoklubu Slovakia Assistance (ASA).
  • Cez internet si rakúsku diaľničnú známku na Slovensku zakúpite aj na stránkach AKSR, eznamka.sk, alebo digitálnu diaľničnú známku priamo v slovenskej verzii eshopu na Asfinag.at.
  • Pokuta za chýbajúcu diaľničnú známku je 120 EUR. Ak pokutu neuhradíte na mieste, v správnom konaní sa môže vyšplhať na 300 EUR – 3000 EUR.
  • Automobily s hmotnosťou nad 3,5 tony používajú na platenie mýta zariadenie Go-box

Dialnicna znamka Rakusko 2021

Aktuálna podoba rakúskej diaľničnej známky pre rok 2021

Elektronické diaľničná známka

V roku 2018 platia známky klasické aj elektronické. Elektronickú diaľničnú známku si môžete kúpiť na stránke shop.asfinag.at (stránka je aj v slovenskom jazyku). Pri kúpe zadávate evidenčné číslo vozidla a e-mail, kam vám príde potvrdenie. Zaplatiť môžete platobnou kartou alebo pomocou služby PayPal.

Elektronickú známku si však musíte kúpiť najmenej 18 dní pred použitím. Rakúsky ASFINAG korý elektronické známky vydáva, zaviedol 18 dňovú ochrannú lehotu spotrebiteľa, počas ktorej si môžete na elektronickej známke zmeniť ŠPZ alebo termín platnosti. Táto lehota neplatí pre právnické osoby (firmy).

Mýto

Okrem diaľničnej známky môžu byť niektoré úseky ciest spoplatnené zvlášť, sú to najmä horské cesty, tunely či mosty. Tieto úseky si môžete pozrieť na interaktívnej mape rakúskeho automotoklubu. Ak cestujete do Viedne, možno sa vám zíde aj táto mapa s aktuálnou hustotou premávky v reálnom čase. Žltou farbou sú na nej vyznačené cesty s miernym zdržaním a červenou miesta kde sa práve tvoria zápchy. A nezabudnite na nariadenie platné od 1. januára 2012 – v prípade zápchy na diaľniciach a rýchlostných cestách je potrebné vytvoriť núdzový jazdný pruh pre prejazd vozidiel s právom prednostej jazdy. Automobily nad 3,5 tony platia mýto vždy.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version