Čo tak urobiť si malý výlet na rozhľadňu Königswarte?

3

Tesne za hranicami pri obci Berg je z vyhliadkovej veže “Königswarte” nádherný výhľad do okolitej krajiny. Západným smerom je to pohľad na dubové lesy, Wienerwald až po predhorie Álp s vrcholmi Schneeberg a Rax. Pohľad na východ smeruje do Maďarska, do najväčšej nížiny Zadunajska. Toto územie bývalej “železnej opony” je úsekom rakúsko-uhorskej hranice. Z veže sa môžete pokochať pohľadom na Karpaty, Neziderské jazero, Národný park Donauauen (Dunajské luhy), až po obilnicu Rakúska Marchfeld (Moravské pole).

Rozhľadňa leží priamo na hraniciach štátov Európskej únie a má symbolizovať straetgické miesto v Stredoeurópskom regióne, ktoré tvorí priestor medzi Viedňou a Bratislavou. Má tiež slúžiť na stretávanie sa ľudí z východu a západu. Königswarte leží na historickom území, kde sa od roku 1958 nachádza vojenský objekt, ktorý mnohí považujú za meteorologickú stanicu.

Königswarte – Kráľovská rozhľadňa

Táto vyvýšenina slúžila už za čias Habsburgovcov ako pozorovateľňa pre stratégov monarche. Vo východnej časti Zadunajskej nížiny v trojuholníku medzi obcami Kittsee-Berg-Bratislava nechávali Habsburgovci pochodovať svoje vojsko a organizovali vojenské prehliadky. Habsburgovci boli uhorskými panovníkmi a boli korunovaní v Bratislave, ktorá bola istý čas hlavným mestom Uhorska.

  • V roku 1189 zhromaždil cisár Fridrich I. Barbarossa v chotári obce Kittsee nemeckých rytierov, ktorí sa tu utáborili pre križiackou výpravou (1189-1192).
  • V roku 1563 vojvoda Maximilián pred svojou korunováciou za uhorského kráľa v Bratislave tu pozoroval svoje vojská od Bergskej “Kaplnky sv. Petra a Pavla”
  • Cisár Leopold I. a arcivojvoda Karol Lotrinský zorganizovali 4. mája 1683 v tomto chotári vojenskú prehliadku pred ďalším tureckým ťažením
  • Cisár Napoleon I. so svojim švagrom maršalom Muratom (neapolským kráľom) pozorovali z vyhliadky Königswarte svoje vojská pred bitkou pri Austrelitze (2. decembra 1805)
  • V dňoch 29. augusta a 16. októbra 1811 sa nádherným pohľadom z vrchu Königswarte kochal cisár František I.
  • V decembri 1848 navštívili vrch Königswarte cisár František I. s chorvátskym bánom Jelačičom, aby pozorovali ustupujúce uhorské dobrovoľnícke zbory po bitke pri obci Schwechat

Nosná konštrukcia pozostáva z 28m3 navzájom zglejených dosák z dreva smrekovca a duglasky, ktoré patria medzi najodolnejšie domáce ihličnany. Schodisko a debnenie strechy sú zhotovené z 8 m3 smrekovcového dreva. Jednotlivé časti drevenej konštrukcie sú impregnované ochrannými prostriedkami. Hlavná konštrukcia je potiahnutá špeciálnou ochrannou fóliou proti úderu bleskom. Oceľová konštrukcia má zinkovú povrchovú úpravu.

Konštrukcia

Vyhliadková veža je osadená do 1 m hrubej betónovej platne veľkosti 9,25 x 9,25 m, ktorá je chránená 4,4 tonami ocele a ukotvená do svahu 120 oceľovými kotvami. Nosná konštrukcia veže je fixovaná na betónový podstavec 8 oceľovými podperami. Nosné jadro primárnej konštrukcie sa člení do 4 podstavcov tvaru V, ktorých kĺbové osi sú vo vzájomnom vertikálnom odstupe 4,80m a 90 stupňov.
Konštrukcia je stabilizovaná 4 vonkajšími a vnútornými podperami, ktoré ohraničujú schodisko z vnútornej strany.

Technické údaje

Nadmorská výška: 344 m
Celková výška veže: 22,7 m
Výška vyhliadkovej plošiny: 19,20 m
Počet schodov: 120
Spotreba dreva na výstavbu: 36m3
Betónový základ: 100m3
Kovová konštrukcia: 12 200 kg
Skrutky do dreva: 5 000 kusov

3 KOMENTÁRE

  1. […] Zo stredu obce Wolfsthal vedie na hrad červené turistické značenie, za čerpacou stanicou Avanti sa cesta odkláňa doprava pod les. Cesta na hrad je 20 minútová nenáročná prechádzka. Hrad je však v poľovnom revíre a budete tak musieť prekonať rebríkový prechod cez plot a rešpektovať značenie. S bicyklom je do do areálu vstup zakázaný. Ak pôjdete od hradu po červenej značke ďalších 30 minút, prídete k rozhľadni Königswarte. […]

  2. v odseku : V decembri 1848 navštívili vrch Königswarte cisár František I. s chorvátskym bánom Jelačičom, aby pozorovali ustupujúce uhorské dobrovoľnícke zbory po bitke pri obci Schwechat – je nesprávne identifikovaný cisár – v tom čase nastúpil na trón František Jozef l

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu