Rakúsky Salzburg je metropolou spolkovej krajiny Salzbursko. Leží na brehoch rieky Salzach a musíte k nemu až na hranice s Nemeckom.
Salzburg má zhruba 150 000 obyvateľov, čo mu zaisťuje štatút štvrtého najväčšieho rakúskeho mesta. Je centrom kultúry s pomerne rušným nočným životom. Dokazuje to aj každoročná Salzburger Festspiele – v lete sa tu koná celý rad divadelných predstavení a koncertov. Je aj centrom vzdelávania, sídli tu hneď päť univerzít, vysokých a vyšších odborných škôl.
Bohatá história Salzburgu
Mesto má veľmi bohaté dejiny. Vôbec prvé stopy osídlenia siahajú v tejto lokalite až do mladšej doby kamennej. Už zhruba okolo roku 15 pred naším letopočtom potom na toto územie prichádzajú Rimania, aby tu založili svoje sídliska. Tomu výrazne napomohli aj priaznivé geografické podmienky. Hora Mönchsberg totiž poskytovala prirodzené bezpečie. Po celú rímsku éru potom mestu vydržali časy významného rozkvetu.
Vôbec prvýkrát sa potom Salzburg dokázateľné objavuje v písomných prameňoch v roku 755. Nedlho potom tu bolo založené biskupstvo a mesto pod vedením cirkvi mimoriadne rozkvitalo. Historické jadro mesta nakoniec okúzľuje návštevníkov až do dnešných dní.
Dominantou je najmä pevnosť Hohensalzburg, ktorá vznikla už v roku 1077. O to sa zasadil arcibiskup Gebhard von Helfenstein. Stavba je najväčším a súčasne tiež najlepšie zachovaným hradným komplexom v strednej Európe. Z hradieb sa otvára prekrásny pohľad na celé mesto. Hore však nemusíte po svojich ale vyvezie vás sem lanovka, takže taký výlet môžu absolvovať všetky vekové skupiny.
V roku 1606 tu nechal salzburský arcibiskup Wolf Dietrich postaviť zámok Mirabell. Celá stavba je pozoruhodná predovšetkým vďaka mramorovej sále. Tá drží titul najkrajšej svadobnej sieni v celej strednej Európe. Okolo zámku v duchu baroka vznikla nádherná baroková záhrada. O jej návrh sa zasadil slávny architekt Fischer z Erlachu. Otvára sa z nej nádherný pohľad na celé Staré mesto zapísané už v roku 1996 Zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Nielen Mozartovo mesto
Neodmysliteľne je mesto späté predovšetkým s menom slávneho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý sa v Salzburgu narodil. Navštíviť tu môžete skladateľov rodný dom a tiež Mozartov dom na Makartovom námestí. A ešte jedna vec je s týmto menom umelca pevne spojená. Iba tu môžete ochutnať sladkosť vyrobenú podľa originálnej receptúry, slávne Mozartove gule. Svoju tradíciu majú už od roku 1890, kedy sa prvýkrát zrodili vďaka tunajšiemu cukrári Paulovi Fürst. V rovnomennej cukrárni môžete na túto dobrotu zájsť dodnes, stále sa tu vyrába, ručne a podľa pôvodného historického postupu z marcipánu, nugátu a tmavej čokoládovej polevy. Hoci preslávená cukrovinka má mnoho napodobenín, originál ochutnáte jedine tu. Nie je to však jediná pochúťka, typické sú tiež sladké halušky vytvorené z bielkového snehu.
Ak prídete s deťmi, môžete ich po návšteve cukrárne vziať tiež za poznaním i zábavou do múzea hračiek, prípadne na návštevu tunajšej zoologickej záhrady. Ideou tunajšej ZOO je predovšetkým chov zvierat v prostredí, ktoré sa maximálne blíži pôvodným podmienkam vo voľnej prírode. Medzi najväčšie atrakcie patria jaguáre či tigre.
Ak váš rakúsky výlet bude mať iba dospelých návštevníkov, nemali by ste minúť mrazivejšiu minulosť Salzburgu. Je ňou miestny cintorín, podľa mnohých dokonca jeden z najkrajších na svete. Miesto posledného odpočinku napríklad skladateľa Johanna Michaela Haydna vás uchváti svojou neopakovateľnou atmosférou. V skalných stenách mníšske hory môžete dokonca navštíviť aj miestne katakomby, tie pochádzajú už z obdobia raného stredoveku a počiatkov kresťanstva. A zrejme tu má korene aj vôbec vznik samotného Salzburgu.
Okolie Salzburgu
Uchváti vás nielen samotné mesto, ale aj jeho okolie. Ide o ideálne prostredie k športovým aktivitám, a to ako v zime, tak aj v lete. Môžete si tu zalyžovať alebo zahrať golf.
Len dvadsať minút od Salzburgu leží známa Salzburger Seenland, čiže Salzburska jazerná oblasť. Meno dostala podľa štvorica jazier – Wallersee, Mattsee, Grabensee a Obertrumersee. V tejto krajine leží hneď trinástka malebných mestečiek a dediniek, ale tiež rad prírodných zaujímavostí, napríklad rašeliniská Wenger Moor či takzvaná Diablova tiesňava čiže Teufelsgraben. Vďaka stovkám kilometrov značených trás budú nadšení tiež milovníci cykloturistiky.
Ak vás láka o niečo núučnejší spôsob trávenia času, nemali by ste minúť iný cieľ vzdialený od mesta zhruba tridsať kilometrov. Je ním takzvané Orlie hniezdo, inak tiež Kehlsteinhaus. Ide o horské sídlo Adolfa Hitlera na vrchole hory Kehlstein. Dnes sa premenilo na známu turistickú atrakciu.
A neboli by sme v Salzburgu, aby sme mohli opomenúť to, čo mestu dalo meno. Soľné bane v jeho okolí sú tými vôbec najstaršími, slané pramene človek objavil prvýkrát už v praveku. Dnes už sa síce v Halleine soľ neťaží, ale v podzemných štôlňach je stále pomerne živo, pretože až dvanásť kilometrov týchto baní je prístupných verejnosti.
Ubytovanie
Salzburg je svetoznáma turistická destinácia a preto tu nájdeme bohatú ponuku ubytovania, od hostelov, rodinných penziónov až po nadnárodné hotelové reťazce. Najvýhodnejšiu ponuku pre vás určite nájdete na najväčšom porovnávači cien ubytovaní – Booking.com
Cesta z Bratislavy
Okrem iných možností máte na výber cestu autom (3h 31min), autobusom (3h 54min), alebo letecky z Viedne (50min)
Oficiálne stránky mesta: www.salzburg.info/cs
Foto:©salzburg.info