Zámok Eckartsau

0

Keby steny vedeli rozprávať, lovecký dom Eckartsau by povedal veľa fascinujúcich príbehov o posledných dňoch Rakúsko-Uhorska. Umiestnený v dunajských mokradiach a obklopený zo všetkých strán expanzívnymi záhradami zámockého parku, Eckartsau bol poslednou rakúskou rezidenciou cisára Karola I. a jeho manželky Zity v rokoch 1918 až 1919.

Pod vládou panstva v Eckartsau boli rozsiahle pozemky a územia získané ako na východe, tak na západe, rovnako ako aj hrady, trhové mestá a mestské práva. V 16. a 17. storočí bolo na panstve Eckartsau rušno. Veľkolepý vzhľad dnešného paláca možno v značnej miere pripísať grófovi Františkovi Ferdinandovi Kinskému, ktorý si v roku 1720 kúpil majetok ktorého súčasťou bolo panstvo Eckartsau. Neskôr premenil stredoveké opevnenie na barokový lovecký zámok. Špičkoví umelci ako Fischer von Erlach, Daniel Gran a Lorenzo Mattielli boli úzko zapojení do rozsiahlej prestavby.

Imperial od roku 1760

V roku 1760 získal hrad František Stephan von Lothringen (manžel Márie Terézie). V priebehu rokov jeho najvýznamnejšími obyvateľmi boli arcivojvoda Franz Ferdinand, dedič prezidenta trónu, ako aj posledný cisársky pár Rakúska Charles I. a Zita, ktorí v Eckartsau strávili svoje posledné dni v Rakúsku predtým, ako odišli do exilu. Po roku 1945 sa Rakúske národné lesy (ÖBf) stali správcami zámku Eckartsau av posledných desaťročiach rozsiahle pracovali na obnove zámku na jeho bývalú slávu. Niektoré časti boli v absolútne dezolátnom stave

Zámocký park

V čase, keď bol Eckartsau postavený ako opevnenie, bol hrad uprostred divočiny a chránený priekopou. Na začiatku 18. storočia v priebehu sanácie a prestavby hradu do barokového štýlu boli vysadené dva rady lipových stromov, ktoré vytvorili alej. Na východe sa tento pruh pretiahol do mokradí až na kotviace miesto na Dunaji; na západe to viedlo k miestu, kde návštevníci vystupovali z koča.

Okolo roku 1900 prežil zámok Eckartsau obnovený rozmach pod arcivojvodom Franzom Ferdinandom, ktorý zistil, že Eckartsau je ideálny pre poľovačky. Rekonštruoval spustošenú stavbu od základov a poveril Antona Umlaufta aby navrhol upravené záhrady. Ten sa neskôr stal potom cisárskym a kráľovským riaditeľom záhrad. Vytvoril vyrovnanú plochu s miernymi nížinami a  oválna forma vytváraná týmito zemnými útvarmi sa odráža v zakrivených chodníkoch v parku, ktoré sa vinú okolo zámku Eckartsau. Dvojradová lipová alej bola integrovaná do dizajnu ako prvok poriadku a teraz tvorí hranicu medzi divočinou dunajských mokradí a pestovanou krajinou Marchfeld.

V posledných rokoch spolupráca medzi Spolkovým pamiatkovým úradom a národným parkom Donau-Auen viedla k tomu, že zámocký park bol obnovený do stavu, ktorý zodpovedá jeho pôvodnej podobe a tak je opäť vidno jemný prechod  z kultivovanej na divokú krajinu.

 

Zámok Eckartsau otvára veľa dverí do rakúskych dejín, do národného parku Donau-Auen a je obľúbeným miestom na oddych a relax. Všetky tieto veci môžu byť v tesnej blízkosti metropolitných oblastí Viedne a Bratislavy a v úzkom súlade s prírodou, ľuďmi a hospodárskou činnosťou. Zámok Eckartsau je skutočne neoceniteľným úložiskom histórie, vedomostí a skúseností ľudí.

Otváracie hodiny

Od 1. apríla do 1. novembra denne od 10:00 do 17:00

V tomto čase môžete navštívit‘ zámockú kaviareň a dve výstavy. „Wild Wechsel“ – Výstava národného parku “Lužné Lesy” a výstavu „Karl & Zita – v tieni minulosti“, s vol’ným vstupom.

Zámocký park je otvorený celoročne, vstup je voľný.

Mapa

Fotogaléria Zámku a zámockého parku

text: https://www.schlosseckartsau.at/

foto: ÖBf-Archiv/Franz Kovacs, Christoph Panzer

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu