Za čo môžete v Rakúsku prísť o vodičský preukaz?

0

Od jazdy pod vplyvom alkoholu až po nebezpečnú jazdu v protismere – aj toto sú priestupky, za ktoré môžete v Rakúsku prísť o vodičský preukaz.

Prekročenie rýchlosti

Na väčšine rakúskych diaľnic je povolená rýchlosť 130 km/h, hoci na niektorých otvorených cestách platí nižší limit 100 km/h. V zastavaných oblastiach (napríklad na hlavných cestách v obciach a mestách) je rýchlosť spravidla obmedzená na 50 km/h.

Na to, aby vám bol odobratý vodičský preukaz za prekročenie rýchlosti, musíte jazdiť nebezpečne vysokou rýchlosťou a čím vyššia rýchlosť, o to dlhšie prídete o vodičský preukaz:

  • Za prekročenie rýchlosti o 40 km/h v zastavanej oblasti alebo o 50 km/h na diaľnici hrozí zákaz šoférovania na dva týždne
  • Za prekročenie rýchlosti o 60 km/h v zastavanej oblasti alebo o 70 km/h na diaľnici hrozí zákaz šoférovania na 6 týždňov
  • Prekročenie rýchlosti o 80 km/h v zastavanej oblasti alebo o 90 km/h na diaľnici má za následok zákaz šoférovania na minimálne tri mesiace
  • Prekročenie rýchlosti o 90 km/h v zastavanej oblasti alebo o 100 km/h na diaľnici môže mať za následok zákaz činnosti na minimálne šesť mesiacov
  • Prekročenie rýchlosti pred školou, škôlkou alebo priechodom pre cyklistov o viac ako 20 km/h vám tiež môže vyniesť zákaz činnosti na šesť mesiacov.

Jazda pod vplyvom alkoholu

V Rakúsku sa za jazdu pod vplyvom alkoholu považuje hladina alkoholu vyššia ako 0,5 g/kg – rovnako ako v susedných krajinách Nemecku a Taliansku.

Na to, aby ste prišli o vodičský preukaz v dôsledku jazdy pod vplyvom alkoholu, musíte byť prichytení s hladinou alkoholu najmenej 0,8 g/kg – čo vám vynesie zákaz činnosti na minimálne jeden mesiac.

Za hladinu alkoholu 1,2 g/kg hrozí zákaz šoférovania na minimálne štyri mesiace, zatiaľ čo za jazdu s hladinou alkoholu v krvi minimálne 1,6 g/kg alebo odmietnutie dychovej skúšky môže viesť k zákazu šoférovania na minimálne šesť mesiacov, keďže odmietnutie skúšky sa vždy považuje za nadmerné požitie alkoholu.

Ak si sadnete za volant pod vplyvom drog, tiež vás čaká minimálne mesačný zákaz činnosti.

Nebezpečná a nezodpovedná jazda

Okrem prekročenia rýchlosti a jazdy pod vplyvom alkoholu existuje niekoľko ďalších bezohľadných spôsobov jazdy, ktoré vám môžu vyniesť zákaz činnosti.

Agresívne jazdenie v protismere – alebo nedodržanie odstupu aspoň 0,2 sekundy (napr. menej ako 7 metrov pri rýchlosti 130 km/h) môže viesť k pozastaveniu vedenia vozidla na minimálne šesť mesiacov.

Ak po dopravnej nehode okamžite nezastavíte alebo neposkytnete potrebnú pomoc, môže vám byť uložený trojmesačný zákaz činnosti.

Ignorovanie zákazu predbiehania alebo predbiehanie za zníženej viditeľnosti, ako aj účasť na nepovolených cestných pretekoch sa trestajú šesťmesačným zákazom.

Trestné činy

Na to, aby vám bol zadržaný vodičský preukaz, nemusíte za volantom spáchať trestný čin, niekedy stačí akýkoľvek závažný priestupok.

Ak sa napríklad dopustíte závažného ublíženia na zdraví, odsúdia vás za závažnú drogovú trestnú činnosť alebo dokonca za lúpež, môže to byť dôvodom na pozastavenie vodičského oprávnenia.

Opakované trestné činy

Ak sa niektorý z uvedených trestných činov opakuje, môže byť druhýkrát potrestaný dlhším zákazom vedenia motorového vozidla alebo dokonca trvalým pozastavením vodičského oprávnenia.

V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu sa priestupky považujú za opakované, ak boli spáchané v období piatich rokov od prvého priestupku. Prekročenie rýchlosti a iné nebezpečné dopravné priestupky majú zasa väčšiu váhu, ak sa opakujú v priebehu štyroch rokov.

Ako môžem získať späť svoj vodičský preukaz?

Po uplynutí lehoty pozastavenia vodičského oprávnenia môžete podať žiadosť o opätovné získanie vodičského preukazu. V závislosti od priestupku, ktorý viedol k zákazu činnosti, sa od vás môže vyžadovať aj absolvovanie následného školenia, dopravno-psychologického výcviku alebo získanie lekárskeho posudku o spôsobilosti viesť motorové vozidlo.

Ak bol vodičský preukaz odobratý na viac ako 18 mesiacov, musíte znovu absolvovať vodičskú skúšku.

Zdroje:
https://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/austria/alcohol_limits_en.htm
https://www.fuehrerscheinweg.at/promillewerte/
https://www.oesterreich.gv.at/themen/dokumente_und_recht/fuehrerschein/7.html
https://www.thelocal.at/20230505/the-six-ways-you-can-lose-your-driving-licence-in-austria

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu