Ako postupovať pri hľadaní práce v Rakúsku?

45

Od 1. mája 2011 sa rakúsky trh práce otvoril aj pre našich občanov. K tomuto dátumu boli zrušené všetky obmedzenia. Máme právo pracovať v Rakúskuči už v zamestnaneckom pomere alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pri niektorých špecifických profesiách ako sú zdravotnícke a technické profesie je však stále potrebné preukázať odborné vzdelanie a prax.

Čo možno očakávať?

Najviac pracovných príležitostí je už tradične v odvetviach ako sú informačné technológie, zdravotníctvo (lekári a opatrovateľské služby), gastronómia (kuchári, barmani, čašníci) ale aj pri sezónnych prácach v poľnohospodárstve a cestovnom ruchu.
Ľudí hľadajúcich si prácu u našich susedov láka najmä lepšie finančné ohodnotenie. Podľa platnej rakúskej legislatívy je zaručené rovnaké odmeňovanie všetkých zamestnancov bez ohľadu na krajinu pôvodu. Preto nie je možné zamestnávať občanov z iných členských krajín EÚ za menej výhodných podmienok. Tým si Rakúsko chráni zamestnanosť a životnú úroveň aj svojich občanov. Pre ilustráciu uvádzame približné mesačné zárobky v Rakúsku:

IT inžinier 5 200,- EUR
Lekár 5 600,- EUR
Stredoškolský učiteľ 3 800,- EUR
Učiteľ na ZŠ 3000,- EUR
Zdravotná sestra 2500,- EUR
Zámočník, elektrikár, bagrista 2400,- EUR
Vodič nákladného automobilu 2200,- EUR
Murár 2000,- EUR
Kuchár 1400,- EUR
Čašník 900,- EUR

 

Vo väčšine rakúskych firiem dostáva zamestnanec každoročne navyše 13. a 14. plat. Tieto priemerné zárobky sú však len orientačné. Výška mzdy takmer vždy závisí aj na kvalifikácii, skúsenostiach, stupni znalosti jazyka a podobne. V skúšobnej dobe počas zaškoľovania či tréningu zamestnanec často dostáva nižšiu mzdu. Stále to môže vyzerať lákavo, ale v zahraničí treba rátať so spravidla vyššími životnými nákladmi ako u nás a rovnako nemalá časť príjmov pôjde na sociálne zabezpečenie, zdravotné poistenie a daň z príjmu.

Kde si hľadať prácu v Rakúsku?

Z pracovnoprávneho hľadiska je slovenský uchádzač v rovnakom postavení ako domáci, môže teda využiť všetky možnosti získania zamestnania. Či už osloviť priamo firmy ktoré pôsobia v odbore v ktorom chce pracovať alebo si vybrať z ponúk na internetových portáloch práce. Je možné využiť služby agentúry ktorá prácu v Rakúsku zaistí. Bez ohľadu na to ktorú cestu si vyberiete určite navštívte stránky informačnej a poradenskej služby EURES (EURopean Employment Services, Európske služby zamestnanosti). Túto sieť založila už v roku 1993 Európska komisia a vznikla aby uľahčila a podporila voľný pohyb pracovníkov v rámci EÚ. Poskytuje poradenstvo všetkých uchádzačom o prácu v zahraničí v rámci EÚ, informácie o životných a pracovných podmienkach v jednotlivých štátoch a v neposlednom rade informácie o voľných miestach a pomáha zamestnávateľom získať pracovníkov z iných krajín. Služby EURES sú bezplatné. Informácie o voľných miestach overujú pracovníci systému EURES v príslušných krajinách odkiaľ ponuka pochádza.

Sprostredkovanie zamestnania v Rakúsku ponúka aj u nás viacero komerčných agentúr, tieto služby sú však spoplatnené. Ak sa rozhodnete hľadať si prácu týmto spôsobom, zistite si či má agentúra na túto činnosť povolenie. Ak podniká legálne nájdete ju na stránkach ÚPSVaR.

Nezaškodí si ohlasy na agentúru preveriť aj na internete v rôznych fórach a podobne. Pri vyberaní sprostredkovateľa práce nereagujte na inzeráty na audiotextových číslach a nenechajte si posielať pracovné ponuky na dobierku. Vždy je najlepšie navštíviť agentúru osobne. Ak s ňou môžete komunikovať len e-mailom alebo telefonicky je to prvý signál aby ste boli veľmi opatrní.
Niektorí sprostredkovatelia ponúkajú prácu pri ktorej nie je nutná znalosť nemčiny. Ide zväčša o nekvalifikované a pomocné práce pri ktorých nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti alebo odborné vzdelanie. Je však dôležité ovládať aspoň základy aby ste neboli odkázaní na cudziu pomoc. Ak si však hľadáte lepšie platenú kvalifikovanú prácu, ovládanie nemčiny aspoň na strednej úrovni bude zrejme nevyhnutné.

Maximálna výška ktorú od vás agentúra za sprostredkovanie zamestnania môže požadovať je stanovená zákonom. Ide o jednorazovú platbu vo výške 20% z mesačnej mzdy ak je sprostredkovaná práca na dobu do 6 mesiacov a 30% mzdy ak je práca dlhšia ako 6 mesiacov. Výška úhrady pre sprostredkovateľa od zamestnávateľa však nie je zákonom limitovaná. Pracovné agentúry ponúkajú okrem sprostredkovania zamestnania aj rôzne doplnkové služby, väčšinou za príplatok, ako napríklad pomoc pri jednaní s úradmi alebo asistenciu pri otvorení účtu v banke. Premyslite si či sa vám takto zaplatená pomoc oplatí.
Agentúre neplaťte vopred. Agentúra inkasuje províziu až z vašej prvej výplaty.

Podľa platných právnych predpisov si prácu týmto spôsobom si môžete hľadať iba ak nie ste evidovaný ako nezamestnaný na úrade práce.

Agentúra má povinnosť uzatvoriť s uchádzačom písomnú dohodu ktorá obsahuje:

 1. názov, adresu, identifikačné číslo a druh ekonomickej činnosti zahraničného zamestnávateľa
 2. dĺžku trvania zamestnania
 3. druh práce, mzdu a ďalšie pracovné podmienky
 4. spôsob a podmienky zdravotného a sociálneho poistenia
 5. rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody
 6. výšku úhrady za sprostredkovanie zamestnania za úhradu

Nezabudnite si vypýtať  telefonický kontakt na agentúru ktorý môžete v prípade problémov využiť a tento bod zahrnúť do zmluvy. V prípade úspešného sprostredkovania by ste mali obdržať dve zmluvy. Dohodu o sprostredkovaní zamestnania a pracovnú zmluvu s novým zamestnávateľom. V zmluve by mali byť uvedené prípadne aj ďalšie podmienky ako spôsob zabezpečenia dopravy, stravné, dovolenka, cestovné náhrady, prípadné ubytovanie a pod. Pozrite si aj čo všetko vás čaká pri nástupe do zamestnania v Rakúsku.

Ponuky práce v Rakúsku nájdete na týchto najväčších portáloch:

Aktuálne ponuky práce v Rakúsku zo stránok Profesia.sk
Kariera.sk – sekcia Rakúsko
Arbeitsmarktservice AMS – Rakúsky úrad práce, asi najväčšia databáza voľných pracovných miest v Rakúsku
European JobGuide
Austropersonal.com
JobPilot.at – člen skupiny Monster.at
JobKralle.at
Karierre.at
Jobted.at
Locanto.at
Careesma.at
Berufsförderungsinstitut Wien
Unijobs.at
Job-Consult.com
Jobcenter.at
Jobsearch.at
Stepstone.at
Gastrojobs.com
JobisJob.at
Careerjet.at

Ponuky práce na stránkach Rakúskych novín a časpopisov:

Die Presse
Der Standard
Kurier.at
Krone.at
KleineZeitung.at
Nachrichten.at
Oscars.li (gastronómia)
Salzburger Nachrichten
Tiroler Tageszeitung

45 KOMENTÁRE

 1. Sme 2 zodpovedné, pracovité slečny (20,22r) hladáme si prácu upratovanie bytov, kancelárií, sklad aleb podobné, so základnou znalosťou nemecého jazyka. Vieden a okolie. Prosím ak viete ponúknúť prácu:
  [email protected] Ďakujem.

 2. zdravím,hladam pracu opatrovatelky v rakusku,alebo na turnus brigady vo wiedni dokladanie tovaru,chyžna,do skladu dakujem 0907589534

 3. Dobrý deň.
  Hľadám si akúkoľvek prácu v Rakúsku ako pomocník na stavbách v skladoch mam preukaz na vzv. na farmách no čokoľvek.súrne

 4. Pekny vecer prajem sme par ja 24R elektronik nemcina na komunikativnej urovni vyhlaska 21 praca pod dozorom a 6 rokov praxe stavebnictve a priatelka 23r anglictina komunikativna farmaceuticky laborant a pracuje na opatrovatelskom kurze a zakladoch nemciny, vedeli by ste nam pomoct? jedina podmienka chceme byt spolu niekde v rakusku, Dakujem  [email protected]

 5. Dobry den

  Hladam parcu ako zvarac popripade instalater (vodar,kurenar).
  – 5 rocna prax
  -nemecky jazyk pokrocily
  -anglicky jazyk pokrocily
  -vodicky preukaz
  -serioznost!

  Mal by som zujem o pracu v rakusku najlepsie vo Viedni.(samozrejme nie je podmienkou)

  Dakujem.

  Moj

  -mail [email protected]

  – tel.0944 637 116

 6. mám 37 rokou a hladam si prácu v rakusku, najlepsie ako pomocnik v kuchyni, umyvac riadu, alebo práca v sklade mám vodičak C, papiere na vysokozdvizny vozik, mam rakusky ecard, ale nemcina slaba, ale ucim sa dakujem za ponuky. piste na email: [email protected]

 7. Dobrý večer. Hľadám prácu /brigádu v odbore masér na leto v okolí Viedne. Momentálne študujem a aktívne sa venujem nemčine. A veľmi rada by som sa v nej zdokonalila a získala prax v zahraničí. Mám strednú zdravotnú školu odbor masér a momentálne študujem na Vyššom odbornom štúdiu Diplomovaný Fyzioterapeut v Trnave.
  [email protected]
  Vopred Ďakujem.

 8. Dobry den.Hladam prácu v zahraniči,rakusko,nemecko,cela EU aj ine europske štaty.Ovládam rozne remeselne práce hlavne stolárske,tesárske rozne montažne,monterske práce ale aj murárske práce,sadrokarton,pokladka zamkovej dlažby,železo-betonarske práce a ine stavebne a remeselne práce.Mám 22 ročnu prax na stavbach a v domacnosti mám skusenosti s chovom domacich zvierat.Neovladam cudzy jazyk preto vám budem velmi vdačny za sprostredkovanie hociakej aj pomocnej práce.vopred vám dakujem.

 9. volam sa lusi
  hladam pracu vo viedni ako operatorka,skladnicka,skenerka,balicka v sklade,
  bez pozadovania cisteho registra trestov.
  zaujem zostat u firmy 10 rokov .
  Udavam agenture ziadost o bank pozicku bez registra,pladby socialneho,nebank.
  a tym zaplatim dlzne sumy v rakusku a otvorim najom pladba erotickeho studia,sopu,baru.
  Nasa existencia je praca-sef doklad studia a dozerat na chod studia.
  poziadali sme ministerstvo o doklad zivnosti -studio vo viedni.a pracovnu agenturu obor zivnost-robime podnikatelov o moznost-este nepodpisane.dalej ziadame firmu sony o urobenie baru.ide o vzajomnu dohodu.
  dalej pokracujeme disco bare-struktura studia disco bar erotickeho,ucime sa vo volnom case kurze chod firmy a tak aj prospievame v zamestnani zo znalostami.
  moznost nastup do trvaleho zamestnania je 2.3.2017 alebo januar 2018.ako dlho budeme prec.

 10. Davajte si bacha je vela podvodnych agentur ktore sa tvraia ze vam
  najdu pracu ale beru len poplatky za registraciu vid napriklad tito –
  http://www.jobrakusko.sk/. Co je uplne svinstvo je to ze funguju takto uz
  niekolko ROKOV !! a kompetentni to vobec neriesia . Myslim ze 17 euro za
  nic je celkom pekna suma ak si zoberiete kolko ludi sa nachyta… Bez
  zmluvy nic neplatit odporucam. Osobne mam skusenost len s
  http://www.praca-rakusko.sk a spokojnost. Solidne a rychle jednanie. Caute 🙂
  Milan

 11. Odporucam vyhnut sa strankam ako http://www.jobrakusko.sk kde vas len zinkasuju o 17 ci dokonca 20 euro za registraciu na prace ktore neexistuju. Chalan to len kopiruje z profesie a celkom slusne mu to zaraba kedze prevadzkuje web asi 3 roky a NIKTO s tym nic nespravi co je smutne. Osobne sme sli s frajerkov do rakuska na poziciu kuchar a chyzna cez tuto agenturu : http://www.praca-rakusko.sk Boli sme spokojni takze odporucam aj ostatnym caute, Milan

 12. Ahoj,

  Potrebujú rýchly, jednoduchý, bezpečný a spoľahlivý úver?

  Ste krôčik od získania finančných prostriedkov, ktoré potrebujete!

  Ponúkame rýchle a flexibilné úvery!
  Žiadostiam vyhovieť 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

  To trvá len tri jednoduché kroky:

  1) Vyberte sumu a dobu trvania vášho úveru;
  2) Vyplňte vašu žiadosť a vybavenie úveru;
  3) Získajte finančné prostriedky v priebehu niekoľkých hodín! / Pár dní (pokiaľ ide o veľké finančné prostriedky)

  Uisťujeme Vás, najlepšie skúsených a profesionálnych finančných služieb!

  Táto správa bola určená pre vás!

  Ak vy potrebujete pôžičku, kontaktujte ma na adrese: [email protected]

  S Pozdravom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu