Aktuálne informácie ohľadom koronavírusu v Rakúsku

Pravidlá pre cesty do Rakúska od 7.7.2021

Vstup do Rakúska je pre obyvateľov Slevenskej republiky možný po predložení potvrdenia o „bezinfekčnosti“ v predpísanej forme negatívneho testu alebo očkovania alebo vyliečenia z covid-19 (pravidlo 3G).

Očkované osoby

Rakúsko uznáva doklad o očkovaní:

 • najmenej 22. deň po prvej dávke vakcíny, ak ide o dvojdávkovú vakcínu (prvá dávka je platná 3 mesiace)
 • po druhej dávke vakcíny (očkovacia lehota platí 9 mesiacov od prvej dávky)
 • najmenej 22. deň po očkovaní jednorazovou vakcínou (doba platnosti je 9 mesiacov od prvej dávky)
 • kedykoľvek po očkovaní za predpokladu, že bol vykonaný pozitívny PCR test alebo dôkaz prítomnosti neutralizačných protilátok najmenej 21 dní pred očkovaním (doba platnosti je 9 mesiacov po očkovaní). V súčasnosti sú zahrnuté látky spoločností Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Serum Institute of India, Sinopharm a Sinovac-CoronaVac

Testované osoby

Doklad o negatívnom výsledku testu (v angličtine alebo nemčine):

 • Test na antigén nesmie byť starší ako 48 hodín
 • PCR test nesmie byť starší ako 72 hodín od odberu

Osoby s anamnézou kovidu

Akceptuje sa lekárske/úradné potvrdenie (v nemčine alebo angličtine) alebo formulár lekárskeho potvrdenia (v nemčine alebo angličtine) o prekonaní ochorenia za posledných 6 mesiacov alebo dôkaz o zistení neutralizačných protilátok za posledné 3 mesiace.

Deti

Na deti do 12 rokov (do 6 rokov pri pobyte vo Viedni) sa nevzťahuje povinnosť 3G, t. j. žiadne testovanie, ak cestujú s dospelou osobou. Ak deti do 10 rokov cestujú samy bez sprievodu dospelej osoby, platí bežný režim vstupu ako pre dospelých (predloženie dokladu 3-G).

V prípade neplnoletých osôb vo veku od 12 do 18 rokov (od 6 do 18 rokov vo Viedni), ak vstupujú do krajiny bez dokladu o očkovaní alebo chorobe, musia predložiť negatívny výsledok testu/lekárske potvrdenie o negatívnom výsledku testu. Ak ho nemôžu predložiť pri príchode, musia sa podrobiť testu (PCR/antigénny test) do 24 hodín od príchodu do Rakúska.

Príjazdový formulár

Elektronická registrácia pred vstupom do Rakúska nie je od 10.6.2021 potrebná pri vstupe zo Slovenskej republiky a iných nízkorizikových krajín, ak sa predloží doklad o bezinfekčnosti (potvrdenie o teste alebo očkovaní alebo o vyliečení z choroby covid-19). Ak tieto podmienky nie sú splnené, je potrebné vyplniť prihlasovací formulár.

Podmienky na mieste

 • v sektore stravovania platí pravidlo 3-G: prístup len pre testované, vyliečené alebo očkované osoby (neplatí pre stánky s rýchlym občerstvením)
 • na používanie ubytovacích, stravovacích, wellness a fitnes štúdií je potrebný aktuálny certifikát 3-G a testy sa musia na tento účel obnoviť
 • registračné požiadavky sa vzťahujú na hostí v reštauráciách, hoteloch, na kultúrnych podujatiach a na vnútorné a vonkajšie voľnočasové aktivity (výnimka napr. zoologické záhrady, vonkajšie bazény atď.)
 • povinnosť nosiť masky alebo vyššie kategórie ochrany vo vnútorných, uzavretých priestoroch (verejná doprava, obchody atď.)

Postup pri infekcii COVID-19

Osoby, ktoré v Rakúsku ochorejú na vírus Covid-19 alebo ktoré prídu do kontaktu s infikovanou osobou, to musia okamžite nahlásiť miestnemu lekárovi alebo miestne príslušnému regionálnemu alebo obecnému úradu. V prípade pobytu v ubytovacom zariadení nahlásia podozrenie na ochorenie aj poskytovateľovi ubytovania. Príslušný lekár rozhodne o ďalšom postupe.

V závislosti od konkrétnych podmienok lekár určí formu karantény, ktorá môže prebiehať buď v ubytovacom zariadení, alebo v inom zariadení. Náklady na pobyt v špeciálnom zariadení počas úradne nariadenej karantény znáša rakúsky štát.

So súhlasom lekára a za podmienok stanovených lekárom môže byť turista prepravený späť do svojej domovskej krajiny. Na tento účel sa odporúča uzavrieť poistenie.

Tranzit

Osoby, ktoré Rakúskom iba prechádzajú, nemusia predkladať negatívny test na Covid-19 ani očkovací preukaz, ani sa nemusia registrovať, ak sa prejazd uskutoční BEZ ZASTAVENIA (výnimočné prerušenie na nevyhnutne potrebný čas, napr. na návštevu toalety alebo na prestup na vlak či autobus, je prípustné) a je zabezpečený aj výjazd z krajiny (napr. dostatok paliva v nádrži na preukázanie, že chcete krajinou iba prechádzať).

1 komentár

 1. Dobrú deň prajem,ako sa mám opäť zaregistrovať po 28 dňoch ak stále pracujem v Rakúsku a nebola som na Slovensku. Ďakujem za odpoveď s pozdravom Iveta Jakubcova.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu