Podmienky vstupu do Rakúska – covid opatrenia

Aktualizované 18.12.2021

Od 20. decembra 2021 sa sprísnia pravidlá vstupu (prekračovania hraníc) do Rakúska.

PRAVIDLÁ VSTUPU (PREKRAČOVANIA HRANÍC) DO RAKÚSKA OD 20.12.2021

V reakcii na rozšírenie variantu omicron v Európe sa od pondelka 20. decembra sprísňujú podmienky vstupu do Rakúska.

Na vstup do Rakúska (prekročenie hranice) od 20. decembra 2021 je potrebné predložiť:
doklad o očkovaní alebo liečbe Covid-19 za posledných 180 dní – tzv. 2G (geimpft/očkovaný alebo genesen/liečený) a negatívny výsledok PCR testu (nie starší ako 72 hodín od odberu); táto povinnosť sa nevzťahuje na osoby, ktoré môžu preukázať, že dostali tretiu posilňovaciu dávku očkovania.

Osobám, ktoré nepredložia negatívny PCR test alebo doklad o posilňovacej dávke očkovania, bude vstup povolený, ale musia sa podrobiť PCR testu v Rakúsku a vstúpiť do domácej karantény, kým nedostanú negatívny výsledok. Aj v tomto prípade sa cestujúci musia pred cestou zaregistrovať.

Súčasné pravidlo 3-G zostane v platnosti pre pendlerov. To oprávňuje na vstup na základe dokladu o očkovaní alebo ochorení počas posledných 180 dní alebo na základe predloženia PCR testu nie staršieho ako 72 hodín alebo Ag testu nie staršieho ako 24 hodín.

Výnimky z novozavedeného režimu sa budú vzťahovať na tehotné ženy alebo osoby, ktoré nemôžu byť očkované zo zdravotných dôvodov (čo sa bude dokladovať lekárskym potvrdením v nemčine alebo angličtine).

Výnimku majú aj deti:
– Na deti mladšie ako 12 rokov sa vzťahuje rovnaký režim ako na ich dospelých spolucestujúcich.

– Deti školského veku 12 – 15 rokov narodené najskôr 1. septembra 2006 (bez ohľadu na štátnu príslušnosť) majú nárok na vstup, ak okrem splnenia pravidiel platných pre dospelých (t. j. očkovanie/liečba + PCR test) majú aj platný negatívny výsledok testu v testovacej knižke (školský tzv. Ninja pass) alebo jeho zahraničný ekvivalent. V praxi to znamená, že dieťa musí byť testované aspoň 3-krát týždenne počas pobytu v AT, z toho aspoň 2-krát testom PCR (PCR platí 72 hodín, antigén platí 48 hodín), aby mohlo priebežne vykazovať negatívny test.

Ak občania Rakúska, EÚ a EHP a osoby s trvalým pobytom v Rakúsku nepredložia pri vstupe platný doklad o očkovaní alebo o tom, že dostali Covid-19, budú musieť vstúpiť do povinnej 10-dňovej karantény, ktorá môže byť ukončená najskôr po 5. dni s negatívnym výsledkom PCR testu. Registrácia pred cestou je opäť povinná.

Vyžaduje sa vyššie uvedený doklad o bezinfekčnosti:
(a) Vyššie uvedený doklad o očkovaní proti kovidu-19 sa akceptuje za týchto podmienok:
– po ukončení druhej dávky vakcíny v prípade dvojdávkového očkovania (doba platnosti očkovania: 270 dní po kompletnom očkovaní),
– od 22. dňa po očkovaní vakcínou, ktorá je jednodávkovou vakcínou (obdobie platnosti: 270 dní po podaní jednodávkovej vakcíny, ale najneskôr do 3. januára 2022 pre vakcínu Johnson & Johnson). Osoby očkované jednou dávkou vakcíny Johnson & Johnson musia byť očkované ďalšou dávkou najneskôr do 3. januára 2022.
– Kedykoľvek po očkovaní (dokonca aj po prvej dávke) za predpokladu, že bol vykonaný pozitívny PCR test na SARS-CoV-2 najmenej 21 dní pred očkovaním alebo že boli pred očkovaním preukázané neutralizačné protilátky (doba platnosti očkovania: 270 dní po očkovaní),
– očkovanie treťou dávkou sa uznáva na ďalších 270 dní, ak uplynie aspoň 120 dní od ukončenia predchádzajúceho očkovania.

Rakúsko vyžaduje očkovanie vakcínou s registráciou EMA alebo s ukončeným procesom hodnotenia WHO, v súčasnosti od výrobcov Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Serum Institute of India alebo Sinopharm a Sinovac-CoronaVac.

(b) Dôkazy o ochorení: Potvrdenie o ochorení covid-19 a uzdravení (platné 180 dní po uzdravení) v anglickom alebo nemeckom jazyku vydané lekárom alebo príslušným orgánom.

Osoby, ktoré prechádzajú cez Rakúsko do/z inej krajiny alebo na/z letiska, alebo osoby, ktoré na letisku vyzdvihujú príbuzných, môžu cestovať bez obmedzení ako doteraz formou tranzitu (povolená je len zastávka na toalete alebo iná mimoriadna situácia), t. j. nepredkladajú doklad o bezinfekčnosti ani sa v Rakúsku neregistrujú.

Hraničné priechody sú otvorené pre bežnú dopravu. Náhodné kontroly sa môžu vykonávať na hraniciach aj vo vnútrozemí Rakúska. V Rakúsku sa musí dodržiavať čiastočný lockdown. Prijaté lockdownové opatrenia neznamenajú zákaz vstupu do Rakúska.

Aktualizované 16.12.2021

V Rakúsku opäť platí pravidlo „2-G“ (doklad o úplnom očkovaní/prekonanej infekcii), ako aj požiadavky na respirátor FFP2 v mnohých oblastiach. Na zaistenie bezpečnosti miestnych obyvateľov a návštevníkov budú platiť nasledujúce opatrenia:

V hoteloch, reštauráciách, baroch, nočných kluboch, centrách voľného času, telocvičniach, kultúrnych zariadeniach (kinách, divadlách atď.), na vianočných trhoch, lyžiarskych vlekoch/ lanovkách a v službách súvisiacich s telom (napr. v kaderníctve) je povinný doklad o úplnom očkovaní/prekonanom ochorení (deti do 12 rokov sú oslobodené)

Testy COVID (PCR aj antigén) nie sú platné ako „vstupné testy“.

Respirátory FFP2 sú povinné vo všetkých verejných priestoroch v uzavretých priestoroch. V reštauráciách/kaviarňach/hostincoch musíte nosiť masku FFP2, keď nesedíte pri stole. Vo všetkých typoch ubytovacích zariadení sú masky FFP2 povinné vo verejných uzavretých priestoroch.

Reštaurácie/kaviarne/penzióny sa musia zatvoriť o 23.00 hod. Bary a kluby zostávajú v súčasnosti zatvorené. Après-ski nie je možné.

Očkovanie 2 dávkami je platné do 270 dní po druhej dávke. Potom je potrebné vykonať  očkovanie treťou dávkou.

Pozor: Vakcína s 1 dávkou od spoločnosti Johnson & Johnson je platná len do 3. januára 2022, potom je potrebná posilňovacia dávka preukázanie úplného očkovania.

Deti do 12 rokov sú v súčasnosti oslobodené od pravidiel vstupu; pre maloleté osoby vo veku 12 až 15 rokov sa pracuje na riešení (Výnimka: Vo Viedni sa vyžaduje vstupný test u detí od 6 rokov).

Ďalšie informácie poskytneme hneď, ako budú k dispozícii.

Upozorňujeme, že tieto opatrenia platia v celej krajine. V rakúskych spolkových krajinách môžu platiť ďalšie opatrenia.

Vo Viedni v súčasnosti platia okrem celoštátnych nariadení aj nasledujúce opatrenia:

 • Pre deti vo veku 6-11 rokov platí ako vstupný test PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 48 hodín.
 • Pre deti vo veku 12-15 rokov platí ako vstupný test PCR test nie starší ako 48 hodín, ak nie sú očkované/vyliečené.

Reštaurácie a hotely budú opäť otvorené 20. decembra.
Bary a kluby zostanú zatvorené.

76 KOMENTÁRE

 1. Dobrú deň prajem,ako sa mám opäť zaregistrovať po 28 dňoch ak stále pracujem v Rakúsku a nebola som na Slovensku. Ďakujem za odpoveď s pozdravom Iveta Jakubcova.

  • Dobrý deň,
   v Rakúsku platí lockdown do 13.12. Do tohoto termínu cestovanie za rekreačnými účelmi (lyžovačka) nie je možné. Rovnako môže byť aj po tomto termíne lockdown predĺžený, prípadne spolkové kajiny môžu mať aj svoje pravidlá. Napríklad pre Horné Rakúsko platí lockdown až do 17.12.

  • Dobry den,
   Ja sim ockovana 27.8.2021 johnson& jonson
   Moja dcera tak isto ta v decembri 2021
   Tak teraz nemozme vstupit do rakuska len po posilnujucej davke
   Vsak fcera ma po zaockovani len 1 mesiac
   Dakujem

  • Dobrý deň,
   v takom prípade nie. Momentálne – do 13.12. – sú navyše zakázané aj cestovanie za turistikou či dovolenkou v Rakúsku.

 2. Dobry den, potrebujem ako opatrovatelka v Rakusku, 3 x zaockovana, po vstupe do Rakuska od utorka 14.12. (Prip.pondelka 13.12)pri vstupe do Rakuska (za pracou) este pcr alebo rychlotest? Dakujem

 3. Prosim
  Mozem ist do Rakuska kvoli praci ,ked pobyt nepresiahne 24 h bez registeovania a bez testu ? Len kvoli montaži zariadenia ,jednorazovo.
  Niesom ockovana ani prekonana

 4. Dobrý deň, cestujem z Belgicka do Bratislav. Do Viedne letecky a hned pokracujem autobusovou dopravou do Bratislavy. Cize iba treansfer cez Vieden. Som 3x ockovany. Ake doklady potrebujem pri vstupe do Rakuska? Dakujem Vam za odpoved.

 5. dobry den, chcem sa spytat, ze ci mozem ist len na nakup do Rakuska, na otocku, ak nie som ockovana, lebo v pravidlach od 22.11 je napisane, ze antigenove testy a testy na protilatky uz nebudu uznavane a o 4riadky nizsie je napisane, ze antigenove testy budu uznavane – 24h 🙂
  dakujem

 6. Pekný deň prajem ak ideme na otočku wien a naspäť čiže príklad ideme 17. Decembra a vrátime sa naspäť 17. Decembra stačí mi antigen na 24 hod? Ďakujem:)

  • Dobrý deň,
   záleží od spolkovej krajiny, do ktorej cestujete. Ak máte platné doklady o prekonaní či očkovaní, tak zväčša áno.

 7. Dobrý deň, máme cestu 26.12 alebo 27.12 do Nemecka cez Rakúsko a naspäť ešte v ten deň. Stačí nám doklad o prekonaní alebo potrebujeme k tomu ešte niečo? Ďakujem

 8. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že keď budeme mať cestu 26.12 alebo 27.12 do Nemecka cez Rakúsko a naspäť ešte v ten deň stačí nám doklad o prekonaní alebo potrebujeme ešte k tomu niečo? Ďakujem

 9. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že keď budeme mať cestu 26.12 alebo 27.12 do Nemecka cez Rakúsko a naspäť ešte v ten deň stačí nám doklad o prekonaní alebo potrebujeme ešte k tomu niečo? Ďakujem

 10. Dobrý večer, ak je sestra opatrovateľka cez vianoce v Rakúsku a jej priateľ má k nej prísť na sviatky, cestovať ma 23.decembra a je dvakrát zaockovaný, potrebuje na cestu ešte niečo? Ďakujem za odpoveď

 11. Dobrý deň. Ideme na dovolenku do Turecka
  Z letiska Schwechat a spet sa vraciame 26.12 tiež na letisko Schwechat a odtiaľ hneď transferom priamo na Slovensko. Je nutné mať ako nezaockovany po prílete nejaký test, keď idem hneď ďalej na Slovensko?
  Dakujem

 12. Dobrý deň, chceme ísť do Rakúska od 2.1. Sme očkovaní 2 dávkami a ešte neprebehlo 9 mesiacov od 2.očkovania (tých 270dní). Potrebujem na vstup do Rakúska PCR test, ak ešte nemáme 3.dávku?

  • Dobrý deň, ak neprebehlo 270 dní od druhej dávky, stačí Vám tá. Potrebudete potvrdenie o očkovaní a občiansky preukaz alebo pas. Testy potrebné nie sú.

 13. Dobrý deň. Mám cestu cez Rakúsko a naspäť do 24hod. Môžem cestovať s PCR-testom nie starší akor 72hod? Nie som očkovaný ani prekonaný. Ďakujem

  • Dobrý deň, vstup na územie Rakúska je možný len s potvrdením o očkovaní, alebo prekonaní. Bez takéhoto dokladu žiaľ nemôžete vstúpiť ani na 24 hodín.

   • Dobry vecer, pre tranzit toto neplati, nie? Ak som citala spravne Entry requirements as from 20.12.2021, bod 7 odsek e:

    7. general exemptions, regardless of where these people come from, apply to (no
    PCR-/LAMP-/TMA-test for SARS-CoV-2 necessary, no quarantine, no registration):
    a. to maintain goods and passenger traffic (crews), if the destination country
    is not Austria, the exit must be ensured,
    b. exclusively for compelling reasons of animal care or for agricultural and
    forestry measures in individual cases,
    c. in the context of the implementation of a professional transfer trip / a
    professional transfer flight,
    d. in the imperative interest of the Republic of Austria,
    e. transit passengers or the transit through Austria without a stopover, which
    is also the case with only essential interruptions, if departure is guaranteed,
    f. the crew of a repatriation trip / a repatriation flight including the
    accompanying organs of the public security service,

 14. Moja priateľka už roky pracuje ako ošetrovateľka (pendlerka) v Rakúsku v pravidelných týždenných turnusoch. Dňa 22.12.2021, v stredu, ide naspäť do Bruck. Nie je zaočkovaná ani po prekonaní, vždy sa na hraniciach preukáže PCR testom. Sú nejaké iné inštrukcie?

 15. Dobry den,

  Ak som 3x ockovany a cestujem transit z talianska na Slovensko 23.12. spolu s dcerou (13 rokov), ktora ockovana nie je. Je to mozne? Pripadne co potrebujem pre dceru? Dakujem

 16. Dobrý deň. Na začiatku januára, sme objednaný so 4 mesačným synom k lekárovi do Viedne. Niesme s manželom očkovaný, prekonaný sme, no prešlo už viac ako 180 dní. Platí pre nás výnimka pre cezhranicnu zdravotnu starostlivost, a pre nas ako doprovod pokiaľ budeme mat PCR test a pozvánku od lekára, nakoľko ideme len na otočku? Do 12 hodín budeme späť na Slovensku. Bude pripadne potom platiť pre nás na Slovensku karanténa? Ďakujem za odpoveď

 17. Dobrý deň. Na začiatku januára sme objednaný so 4 mesačným synom k lekárovi do Viedne. Niesme s manželom očkovaný, prekonaný sme, no prešlo už viac ako 180 dní. Platí pre nás výnimka pre cezhranicnu zdravotnu starostlivost a pre nas ako doprovod pokiaľ budeme mat PCR test a pozvánku od lekára nakoľko ideme len na otočku? Do 12 hodín budeme späť na Slovensku. Bude pripadne potom platiť pre nás karanténa na Slovensku? Ďakujem za odpoveď

  • Nepotrebujete ani jedno. Pre tranzit pravidla 2g neplatia. Ockovanie s 2 davkami by malo byt ok. Potrebujete sa preukazat letenkou, ze naozaj cestujete zo Schwechatu prec a nezostavate v krajine.

 18. Dobrý deň. Dcéra vo veku 16 rokov je 5 mesiacov po 2.davke očkovania. Tretia dávka ešte nie je povolená pre jej vek. Rodiča očkovaní 3.davkou. 26.12.pri vstupe do Rakúska potrebuje aj PCR test? Ďakujem

 19. Dobrý deň

  Chcela by som sa opytat či je potrebné mat PCR test ak prilietam z Belgicka do Viedne a v ten istý deň odchádzam na Slovensko.
  Ďakujem

  • Dobry den, v tomto pride sa jedna o tranzit, ak hned odchadzate autobusom alebo vlastnou dopravou a opustate krajinu, nemali by od vas pytat PCR. Ja som v podobnej situacii.
   Mozu od vas pytat informacie, ze kam cestujete a kde sa budete zdrziavat.

 20. A este dodavam, ze ako mi prave odpisali z Rakuskej ambasady „Pravidlá ohľadne tranzitu sa nezmenili.“ To znamena, ze nepotrebujete PCR.

 21. Dobry den, vo vasom pripade ide o tranzit, ak priletite a hned opustate krajinu, nepotrebujete PCR. Som v podobnej situacii, citala som si rakusku vyhlasku.

 22. Dobrý deň
  Môže dňa 22.12.2021 vstupiť na jeden deň lyžovať do Rakuska 13 ročné dieťa (očkované len prvou dávkou Pfizer dňa 10.12.2021) ak má platný negatívny Covid PCR test zo Slovenska z 20.12.2021 odber o 15:00. Treba vyplniť nejaký formulár, potvrdenie že test je negatívny ?

  • Údaj o hodine odberu nesmie byť starší 72 hodín. Potvrdenie treba predložiť v nemeckom alebo anglickom jazyku podľa nasledovných predlôh: Príloha A – Ärztliches Zeugnis (potvrdenie v nemčine) alebo Príloha B – Medical Certificate (potvrdenie v angličtine). Alternatívne možno aj predložiť doklad o negatívnom teste v nemeckom alebo anglickom jazyku, v ktorom sú uvedené minimálne tieto údaje: 1. Meno a priezvisko testovanej osoby, 2. Dátum narodenia testovanej osoby, 3. Dátum a hodina odberu, 4. Výsledok testu (pozitívny alebo negatívny), 5. Podpis testujúcej osoby a pečiatka testujúcej inštitúcie alebo čiarový kód, príp. QR kód. Výsledok testu vo forme SMS nemožno použiť ako potvrdenie o testovaní! Prípadné náklady na test si musí uhradiť každý sám.

 23. Dobry den.v oktobri som bol uz druhy krat ockovany a v nedelu 26.12.mam cestovat do rakuska za pracou.chcem sa opytat ci staci ukazat na hraniciach green pass a doklad ze idem skutocne za pracou,alebo musim mat negativny pcr test napriek tomuto vsetkemu.dakujem za odpoved.

 24. Dobrý deň,
  Plánujeme ísť na nákupy do rakúska. Sme zaockovani 3 dávkou. Je nejaká lehota (počet dni od očkovania) kedy môžeme vstúpiť do rakúska?
  Ďakujem

 25. Dobrý deň, plánujem ísť na nákupy do Rakúska len na pol dňa, čiže neostávam v krajine. Stačí preukázanie sa potvrdením o očkovaní 2. dávkou?
  Ďakujem.

 26. Dobrý deň,
  28.12.2021 som mala v pláne ísť s dcérami na jeden deň do Viedne. Som 3x očkovaná, dcéry 17 a 14 ročná, sú plne očkované. Pre návštevu Viedne potrebujeme mať aj negatívny výsledok PCRtestu? Alebo nám stačí len očkovanie?
  Ďakujem za odpoveď

 27. Dobrý deň, som 2 x zaočkovaný + začiatkom decembra som prekonal covid. mám všetky potvrdenia v mobile „green pass“. Stačí ni to na rýchly nákup v KIttsee? nakolko 3 dávku môžem dostať až po 180 dňoch.

  ďakujem

 28. Dobry den,
  chcem sa spytat, ci na cestu autovlakom – z BA do Viedne autom na autovlakovu stanica/ do Feldkirchu a nasledne autom do Svajciarska potrebuju dospele osoby 2x ockovane PCR test.
  dakujem.

 29. Dobry den ked este len idem na 2davku vakcíny ale bude mi to platit az 23 januára a potrebujem prechádzať hranice a musi tam byt odstup od druhej dávky 4 mesiace to mam cakat 4 mesiace aby som si dala 3 a tak ist na Slovensko?! Alebo ten co este len dostane druhu dávku tak ma nejaku výnimku pretoze nemoze o 3 tyzdne dostať dalsiu 3

 30. Dobry den. Pokial som sa dal ockovat 20.12 2021 jonsonom ,ako mam postupovat ak mame rezervovane ubytovanie kedze od 3.1.2022 neakceptuju jednodavkove ockovania. Dakujem

 31. Dobry den,
  Ak sa v krajine zdrzim do 12 hodin, budem ako dobrovod pri ucasti na sportovej aktivite, aj tak potrebujem mat PCR test, ked mam v sebe 2 davky a este som aj prekonana? Dakujem

 32. Dobry den, dcera 13 je plne ockovana. Je nutne mat PCR test pri vstupe a je nutne ju pocas tyzdnoveho pobytu testovat opakovane? Dakujem

 33. Dobry den,

  17.02 letim z Viedne do Mexika cez Lisabon a potom näspat tou istou cestou trvaly pobyt mám na Slovensku, stači mi teda doklad o prekonani + 72h PCR test na obe cesty? Dakujem za odpoved

  Andrej

 34. Dobrý deň, mam pracu v rakusku ktora je na jeden den čiže priklad v utorok pridem dokončim a idem poobede naspať na slovensko ešte v ten istý den niesom očkovaný ani prekonaný otazka znie dá sa dostať takto do Rakuska ? dakujem za odpoved

 35. Dobrý deň, chceme ísť do Rakúska od 15.1. Sme očkovaní 2 dávkami a ešte neprebehlo 9 mesiacov od 2.očkovania (tých 270dní). Potrebujem na vstup do Rakúska PCR test, ak ešte nemáme 3.dávku?

 36. Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či potrebujem na vstup do AUT na víkendovú lyžovačku PCR test ak som prekonala covid v decembri a som 2xzaockovana a takisto dcéra, 12 a kúsok ročná, kt.sice ho prekonala tiež ale nie je zaockovana.Dakujem, Monca

 37. Dobry den. Mam naplanovane ockovanie 1 davkou vakciny Johnson 20.1.2022. Kedy mozem vycestovat do Rakuska, na lyzovacku? Potrebujem este aj PCR testovanie? Dakujem za odpoved. Ajka

 38. Dobry den, v polovici jula som bol ockovany druhou davkou a v novembri som prekonal covid. Takze som ockovany a neubehlo 270 dni, zaroven som prekonany a neubehlo 180 dni. Berie sa taketo prekonanie ako tretia davka alebo aj napriek tomu potrebujem PCR test za ucelom rekreacie (lyzovacka) v Rakusku? Vdaka

 39. Dobrý deň,
  Pokiaľ mám 1 dávkovú vakcínu od Jula 2021 a cestujem dnes do rakúska a preukážem sa platným PCR testom, bude mi umožnený vstup do Rakúska?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu