Autobus z Bratislavy do Hainburgu začal premávať s príchodom školského roka

0

Bratislava 6. september 2022 –  V prvý deň nového školského roka opäť začala premávať autobusová linka 901 z Bratislavy do rakúskeho Hainburg an der Donau. Po desaťmesačnej pauze je jej spustenie dobrou správou hlavne pre množstvo Slovákov žijúcich alebo pracujúcich v rakúskom pohraničí. Unikátne je, že na financovaní linky sa po dohode spolupodieľajú traja partneri: Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR Bratislava a spolková krajina Dolné Rakúsko.

Linka 901 z Bratislavy odchádza spod Mosta SNP a do mesta Hainburg an der Donau jej trasa vedie rovnako ako v minulosti cez obec Wolfsthal. Spoje premávajú od pondelka do soboty
prevažne v hodinovom intervale, v nedeľu každé dve hodiny. Bratislavská integrovaná doprava (BID) bude podrobne monitorovať záujem zo strany cestujúcich a spolu s partnermi prehodnotí možné doplnenie a zahustenie spojov.

„Záleží nám na zlepšovaní mobility a života v prihraničnom regióne. Každý jeden cestujúci v autobuse znamená o jedno auto menej na cestách. Preto podporujeme cestovanie verejnou dopravou aj za hranicami kraja. Pomôže to odľahčiť preťažené cesty a v neposlednom rade je to aj ekologickejšie. Preto som rád, že zmluva umožňuje župe objednávať prímestskú autobusovú dopravu aj v tzv. „záujmovom území kraja“, čiže aj za hranicami kraja či dokonca štátu,“ povedal predseda BSK Juraj Droba, a doplnil: “Na prevádzku sme našli aj partnerov. Rád by som sa im poďakoval za to, že s nami do toho išli. Rovnako máme záujem aj o obnovenie linky do Rajky, kde hľadáme partnera.“

linka 901

Spojenie, ktoré malo tradíciu a opodstatnenie sa obnovilo aj zásluhou Hlavného mesta SR Bratislavy. Do rokovaní zapojilo spolkovú krajinu Dolné Rakúsko v rámci projektu s názvom „baum_cityregion“ (projekt Interreg VA SK-AT), čo je platforma spolupráce mesta Bratislava so spolkovými krajinami Dolné Rakúsko a Burgenlandsko. Nakoľko je v záujme susediacich krajín, aby prihraničná mobilita fungovala, po dohode Bratislava aj Dolné Rakúsko súhlasili so spolufinancovaním linky.

 Tatiana Kratochvílová, prvá námestníčka primátora hlavného mesta SR Bratislavy: „Veľmi ma teší, že sa pre prihraničnú dopravu medzi hlavným mestom a rakúskym okolím našlo riešenie a autobusovú linku sa vďaka spolupráci s partnermi podarilo obnoviť. Cezhraničnú linku tak budú môcť opäť využívať všetci, ktorí to dennodenne potrebujú, či už z dôvodov dochádzania za prácou či školou alebo vo voľnom čase, napríklad v rámci výletov a nákupov.“

Starosta obce Wolfsthal Gerhard Schödinger, a súčasne poslanec dolnorakúskeho krajinského parlamentu hodnotí: „Táto cezhraničná autobusová linka je pre náš región záchranou – veľmi vítam, že vzniklo spoločné riešenie pre obnovenie autobusového spojenia v prospech všetkých v prihraničnom regióne. Veľké poďakovanie patrí našim partnerom na Slovensku, spolkovej krajine Dolné Rakúsko a tímu z baum_cityregion.“

„Po prvýkrát existuje cezhraničná autobusová linka financovaná spoločne Rakúskom a Slovenskom. To by mohlo v budúcnosti slúžiť ako vzor pre iniciovanie ďalších cezhraničných prepojení. Zväz dopravcov Region-Východ je otvorený ďalšiemu prehlbovaniu spolupráce s partnermi v Bratislave.“ dodal Michael Reinbacher, z rakúskeho Zväzu dopravcov Region-Východ (VOR).

Linka 901 je súčasťou IDS BK

Linka do Hainburgu je súčasťou Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). „Rokovania o znovuobnovení linky 901 prebiehali za našej aktívnej účasti,“ povedal Matúš Kužel, generálny riaditeľ BID a pokračuje: „teší nás, že mesto aj župa prijímajú argumenty a odborné rady Bratislavskej integrovanej dopravy (BID), ako organizátora IDS BK. Vďaka tomu môžeme integrovaný systém rozvíjať a skvalitňovať, a  prinášať čoraz lepšiu ponuku pre cestujúcich.

Pre rakúske prihraničie je v IDS BK vytvorená nová zóna 190. Nakoľko sa jedná o medzinárodnú linku, kde je možné len cezhraničné cestovanie, cestovné lístky sú v predaji v kombinácii novej zóny spolu s bratislavskými zónami (100 + 101 + 190).

Jednorazové lístky sú k dispozícii u vodiča autobusu alebo v aplikácii IDS BK. Električenku si cestujúci majú možnosť zakúpiť prostredníctvom aplikácie IDS BK alebo v pokladniach bratislavskej Autobusovej stanice NIVY.

 “Spustenie našej novej medzinárodnej linky spájajúcej Bratislavu a Hainburg otvára ďalšiu kapitolu rozvíjania prímestskej autobusovej dopravy v regióne hlavného mesta Slovenska. Ambíciou spoločnosti ARRIVA je ponúkať ľuďom také dopravné služby, ktoré pružne reagujú na ich potreby pri zachovaní vysokej spoľahlivosti, bezpečnosti a komfortu. Len vtedy sa z vodičov áut stanú spokojní cestujúci verejnej dopravy,” povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku.

Všetky aktuálne informácie a cestovné poriadky nájdu cestujúci na webe idsbk.sk alebo na webe dopravcu. V prípade potreby odporúčame cestujúcim obrátiť sa na Infocentrum IDS BK e-mailom na adresu: [email protected] alebo telefonicky:  0948 102 102.

Text a foto: ARRIVA Slovakia a.s.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu