Rakúsko je pre Slovákov jedným z našich najnavštevovanejších susedných štátov. Týka sa to nielen voľnočasových aktivít, ale predovšetkým výhodnejších nákupov. Už na jar nám však pandémia tieto jednodňové “výlety” skomplikovala a bez negatívneho testu na COVID-19 ste sa za hranice jednoducho nedostali, respektíve platili prísne opatrenia s niekoľkými výnimkami. S cestou z Rakúska späť na Slovensko to bolo podobne komplikované. Aká je situácia v oboch krajinách počas druhej vlny pandémie?
Zdroj: pxhere.com
Situácia v Rakúsku (ku dňu 22.10.2020)
Rakúsko sa momentálne nachádza vo fáze opätovného uvoľňovania opatrení, no aj tento proces je vládou podrobne monitorovaný, pričom nie je vylúčené podľa potreby zavádzanie ďalších ochranných opatrení. Čo sa týka cezhraničného cestovania, už od 16. júna Rakúsko úplne uvoľnilo svoj hraničný režim so Slovenskom pre cesty tam aj späť. Jedinou podmienkou je, aby sa osoby prechádzajúce cez hranice zdržovali posledných 10 dní výlučne v niektorom, pre Rakúsko, bezpečnom štáte. Ich podrobný zoznam nájdete na stránkach Veľvyslanectva Slovenskej republiky vo Viedni.
V skratke, pokiaľ cestujete zo Slovenska (a na jeho území ste sa zdržiavali posledných 10 dní pred vycestovaním) do Rakúska na jednodňový nákup, nepotrebujete sa preukázať negatívnym PCR-testom, ani podstúpiť povinnú karanténu na území Rakúska. Ak je vaším cieľom spoznávanie krajiny alebo iné voľnočasové zábavné aktivity, bližšie si naštudujte informácie o opatreniach, ktoré sa tej konkrétnej aktivity priamo dotýkajú, aby ste neostali sklamaní.
Zdroj: pxhere.com
To, že je momentálne vstup do Rakúska bez obmedzení, však ešte neznamená, že je vylúčené akékoľvek vykonávanie náhodných alebo aj priebežných kontrol na hraničných priechodoch zameraných hlavne na cestovateľskú anamnézu a aktuálny zdravotný stav cestujúcich. Dobrou správou však ostáva, že bola obnovená aj medzinárodná hromadná doprava medzi Slovenskom a Rakúskom.
Situácia na Slovensku (ku dňu 22.10.2020)
Situácia je na Slovensku v porovnaní s Rakúskom o niečo komplikovanejšia. Hovoríme tu predovšetkým o zavádzaní prísnych vnútroštátnych opatrení, celkovom zatváraní krajiny a s tým spojeným celoplošným testovaním. Pri vstupe na Slovensko, podobne ako do Rakúska, je nutné vedieť, či sa krajina, z ktorej prichádzate, nachádza v zozname bezpečných alebo rizikových krajín. Za predpokladu, že sa vraciate na Slovensko z Rakúskej republiky, nie je karanténa, ani vyšetrenie na COVID-19 povinné, pretože sa Rakúsko nachádza momentálne na zozname bezpečných krajín.
Pri príchode z rizikovej krajiny, ktorú ste navštívili za predchádzajúcich 14 dní, môžete postupovať dvoma spôsobmi. Buď sa preukážete negatívnym výsledkom PCR-testu na COVID-19 zo zahraničného laboratória nie starším ako 72 hodín, alebo nastúpite do domácej izolácie. Ak ste sa rozhodli pre druhú možnosť, je nutné sa registrovať na webe.
Zdroj: pikist.com
Dbajte na zvýšenú opatrnosť
Správne nosenie rúška, pravidelné umývanie a dezinfekcia rúk či dodržiavanie odporúčaných rozostupov súvisí s ochranou nás aj okolia pred novým koronavírusom. Ak ale cestujete medzi krajinami autom, mimoriadnu bezpečnosť by ste si mali dávať aj počas presunov. Sychravé jesenné počasie a skoršie stmievanie sú faktory negatívne ovplyvňujúce predovšetkým viditeľnosť na cestách. Zvýšená bezpečnosť počas jazdy je teda nevyhnutná. Pred jazdou si skontrolujte bezpečnostné pásy a zasvietené svetlá. Jedným z najčastejších rušiteľov pozornosti je v prípade šoférovania mobilný telefón. Ten by mal byť pri sledovaní GPS umiestnený na držiaku na mobil do auta, vďaka ktorému na navigáciu uvidíte a nebude nutná ďalšia manipulácia.
Zdroj: pxfuel.com
Vedeli ste, že najčastejšou príčinou dopravných nehôd, bolo v roku 2019 podľa štatistík porušenie povinnosti vodiča, kam zaraďujeme napríklad aj telefonovanie za volantom? Ide až o 48%, čo tvorí takmer polovicu z celkovej nehodovosti.