Diaľničná známka Rakúsko 2021

Cenník na rok 2021

Typ10-dňová2 mesačnáRočná
Osobný automobil do 3,5t9,50 EUR27,80 EUR92.50 EUR
Motocykel5,50 EUR13,90 EUR36,70 EUR
 • Môžete si zvoliť medzi dvomi možnosťami – nálepkou na okno, alebo elektronickou známkou. Ceny sú pri oboch variantách rovnaké.
 • Pri fyzických nálepkách sa horný diel sa nalepí na predné sklo vozidla. Spodný je vodič povinný si nechať pre prípadnú kontrolu. Farba známky sa pre lepšiu vizuálnu kontrolu mení  každý rok. Známka sa lepí na čelné sklo pod spätné zrkadlo alebo do ľavého horného rohu (nad vodiča) a nesmie byť nalepená na tónovanej časti okna. A samozrejme, nenalepená známka je neplatná.
 • Môžete si kúpiť známku 10-dňovú (označená ako T), dvojmesačnú (označená ako M), alebo ročnú (označená ako J)
 • Ročná známka je platná 14 mesiacov, od začiatku decembra 2020 do konca januára 2022
 • V Rakúsku daľničnú známku (Autobahnvignette) kúpite bežne na čerpacích staniciach. Zoznam nájdete na stránkach Asfinag.at
 • Na Slovensku kúpite rakúsku diaľničnú známku na slovenských čerpacích staniciach v blízkosti hraníc, rakúske známky v Bratislave bežne predáva aj sieť čerpacích staníc Slovnaft. Kúpite ju však aj v sídle Autoklubu Slovakia Assistance (ASA).
 • Cez internet si rakúsku diaľničnú známku na Slovensku zakúpite aj na stránkach AKSR, eznamka.sk, alebo digitálnu diaľničnú známku priamo v slovenskej verzii eshopu na Asfinag.at.
 • Pokuta za chýbajúcu diaľničnú známku je 120 EUR. Ak pokutu neuhradíte na mieste, v správnom konaní sa môže vyšplhať na 300 EUR – 3000 EUR.
 • Automobily s hmotnosťou nad 3,5 tony používajú na platenie mýta zariadenie Go-box

Dialnicna znamka Rakusko 2021

Aktuálna podoba rakúskej diaľničnej známky pre rok 2021

Elektronické diaľničná známka

V roku 2018 platia známky klasické aj elektronické. Elektronickú diaľničnú známku si môžete kúpiť na stránke shop.asfinag.at (stránka je aj v slovenskom jazyku). Pri kúpe zadávate evidenčné číslo vozidla a e-mail, kam vám príde potvrdenie. Zaplatiť môžete platobnou kartou alebo pomocou služby PayPal.

Elektronickú známku si však musíte kúpiť najmenej 18 dní pred použitím. Rakúsky ASFINAG korý elektronické známky vydáva, zaviedol 18 dňovú ochrannú lehotu spotrebiteľa, počas ktorej si môžete na elektronickej známke zmeniť ŠPZ alebo termín platnosti. Táto lehota neplatí pre právnické osoby (firmy).

Mýto

Okrem diaľničnej známky môžu byť niektoré úseky ciest spoplatnené zvlášť, sú to najmä horské cesty, tunely či mosty. Tieto úseky si môžete pozrieť na tomto odkaze. Ak cestujete do Viedne, možno sa vám zíde aj táto mapa s aktuálnou hustotou premávky v reálnom čase. Žltou farbou sú na nej vyznačené cesty s miernym zdržaním a červenou miesta kde sa práve tvoria zápchy. A nezabudnite na nariadenie platné od 1. januára 2012 – v prípade zápchy na diaľniciach a rýchlostných cestách je potrebné vytvoriť núdzový jazdný pruh pre prejazd vozidiel s právom prednostej jazdy. Automobily nad 3,5 tony platia mýto vždy.

32 KOMENTÁRE

  • Dobrý deň, v Rakúsku používajú kamerový systém kontroly diaľničnej známky iba zriedkavo a na miestach, kde je hustá premávka a nie je možná kontrola hliadkou. Takže pravdepodobne nebudete mať problém.

 1. Dobrý deň. Keď si ju chcem zakúpiť dnes elektronicky a na druhy deň ísť, tak mi nebude ešte platiť? Je to povinnosť 18 dní dopredu?

  • Dobrý deň, ak známku kupujete ako súkromná osoba tak lehota platí. Ak ju kupujete ako firma, známka platí hneď.

 2. dobrý deň,

  Pri výpočte trasy do Salzburgu mi v google maps vyhodial hláška, že trasa je spoplatnená dialnicami čomu samozrejme chápem ale aj : táto trasa obsahuje cesty s obmedzeným použitím alebo súkromné cesty. Viete mi vysvetliť túto časť trasy ? alebo sú tam ešte iné poplatky o ktorých by som mal vedieť.

  • Dobrý deň,
   píše sa o tom v poslednej časti „Mýto“:
   Okrem diaľničnej známky môžu byť niektoré úseky ciest spoplatnené zvlášť, sú to najmä horské cesty, tunely či mosty. Tieto úseky si môžete pozrieť na tomto odkaze. (je tam link).

 3. Dobrý deň

  zradila ma google navigácia a vyšiel som kvôli nej na rýchlostnú cestu S10, ktorú som nakoniec prešiel celú. Ale ako inak, bez známky. Vybral som si iba možnosť, že bez mýta v navigácii a hodilo ma to práve tam. No čo už stalo sa. Myslíte, že mi niečo príde?

  • Dobrý deň,
   v Rakúsku je poväčšine systém náhodných kontrol diaľničných známok a nie kamerový systém ako na Slovensku. Výnimku tvorí okolie veľkých miest ale občas aj iné lokality. S najvyššou pravdepodobnosťou pokuta nepríde, ale s istotou sa to povedať nedá.

 4. Dobry den,mam zakupenu 2-mesacnu rakusku DZ.Kupena aj nalepena bola 30.6.2021 bude mi platit este aj 30.8.2021 (vratane)?
  Dakujem vopred za info.

 5. Dobrý deň, ak mám 2 mesačnú diaľničnú od 02/07/2021…dokedy mi platí známka? do 01/09/2021 do polnoci alebo do 02/09/21 do polnoci? Ďakujem

 6. Dobrý večer,

  práve dnes sme prileteli do Swechatu z dovolenky. Auto sme mali zatiaľ zaparkovane a pri tom zhone večernom sme zabudli nalepiť diaľničnú známku platnú od dnes (kúpenú na začiatku dovolenky 6.8.2021). Zistili sme to až doma. Mame ju teda doma, aj blok z pumpy u nás v meste, kde sme ju kupovali. Na tejto trase z letiska do Jaroviec je kamerový systém prosím? Ak by prišla pokuta, dalo by sa to dat vyriešiť, ak spravíme fotku známky aj bloku? Dosť nás to štve, ze známku sme mali, ale kvôli iným okolnostiam sme ju len zabudli nalepiť (nalepena bola len ta prvá, plátna do 15.8,preto sme museli kupovať dve známky). Ďakujem za odpoveď

  • Dobrý deň,
   kamerový systém vo všeobecnosti zaznamenáva iba ŠPZ a nie známku na okne. Ak ste si teda kúpili známku nalepovaciu (nie elektronickú) a zabudli nalepiť, žiadnu pokutu už očakávať nemusíte. Rovako v Rakúsku sa známky na tomto úseku kontrolujú ešte „po starom“, pomocou hliadok.

 7. Dobrý deň,

  Mám trochu chaos vedeli by ste mi poradiť ? 25 augusta potrebujem cestovať do Rakúska a mám 2 mesačnú známku zakúpenú 26.6. Bude táto známka ešte platná alebo sa tam vstahuje nejaká 60 dňová lehota ? Ďakujem za odpoveď.

 8. dobry den planukem vziat kamosku 1.9 2021
  z letiska na Swechate do Nitry. Ako mam kupit znamku nalepovaciu alebo elektronickú? chcem ju kupit 31.8 2021.Potrebujem aby bola platna ihned nakolko sa chcem vyhnut platenia pokuty.Dakujem.

  • Dobrý deň, v tom prípade je vhodná kúpa fyzickej známky. Dá sa kúpiť aj na čerpacích staniciach v Bratislave (napr. Slovnaft, ÖMV). V prípade elektronickej známky ju môžete kúpiť ako „firma“, vtedy známka platí ihneď.

 9. Dobrý deň dnes som kupoval dialničnu znamku v pristroji pred hranicami Rakuska , dalo mi potvrdenie bločik s qr kodom aj sumou . No v banke neeviduju tuto platbu . Viete mi prosím pomocť čo mam robiť . Ďakujem

 10. Dobrý deň, treba si kúpiť diaľničnú známku, keď chcem ísť iba z letiska vo Schwechate do centra Viedne, prípadne odbočiť doprava na Linz a Salzburg, a potom cestou zísť z diaľnice na Meidling?
  Ďakujem.

 11. Dobry den, podarilo sa mi vo Viedni dostať na diaľnicu bez diaľničnej známky. Bude z toho nejaký postih? Resp. Mam dokúpiť známku ešte do polnoci ako platí u nás? Dakujem

 12. Dobrý deň, bez diaľničnej známky som vbehla vo Viedni na diaľnicu ale snažila som sa hneď vyjsť. Bude z toho nejaký postih? Resp. Keď kúpim známku do polnoci ako u nás bude to v poriadku. Dakujem

 13. Dobrý deň,18.maja 2021 som nechtiac cestoval bez známky,došla mi pokuta 120€.zaplatil som ju do týždňa,ale teraz v septembri mi došla zase pokuta 300€ za ten istý priestupok,ako je to možné.co mám robiť? ďakujem

 14. Dobrý deň.
  Môžem sa spýtať, či obsahuje rakúska diaľničná známka rakúske VAT, tak ako v SK? Alebo nie, lebo z dokladu nie je zrejmé. Ďakujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu