Diaľničná známka Rakúsko 2022

85

Cenník na rok 2022

Typ 10-dňová 2 mesačná Ročná
Osobný automobil do 3,5t 9,60 EUR 28,20 EUR 93.80 EUR
Motocykel 5,60 EUR 14,10 EUR 37,20 EUR
 • Môžete si zvoliť medzi dvomi možnosťami – nálepkou na okno, alebo elektronickou známkou. Ceny sú pri oboch variantách rovnaké.
 • Pri fyzických nálepkách sa horný diel sa nalepí na predné sklo vozidla. Spodný je vodič povinný si nechať pre prípadnú kontrolu. Farba známky sa pre lepšiu vizuálnu kontrolu mení  každý rok. Známka sa lepí na čelné sklo pod spätné zrkadlo alebo do ľavého horného rohu (nad vodiča) a nesmie byť nalepená na tónovanej časti okna. A samozrejme, nenalepená známka je neplatná.
 • Môžete si kúpiť známku 10-dňovú (označená ako T), dvojmesačnú (označená ako M), alebo ročnú (označená ako J)
 • Ročná známka je platná 14 mesiacov, od začiatku decembra 2021 do konca januára 2023
 • V Rakúsku daľničnú známku (Autobahnvignette) kúpite bežne na čerpacích staniciach. Zoznam nájdete na stránkach Asfinag.at
 • Na Slovensku kúpite rakúsku diaľničnú známku na slovenských čerpacích staniciach v blízkosti hraníc, rakúske známky v Bratislave bežne predáva aj sieť čerpacích staníc Slovnaft. Kúpite ju však aj v sídle Autoklubu Slovakia Assistance (ASA).
 • Cez internet si rakúsku diaľničnú známku na Slovensku zakúpite aj na stránkach AKSR, eznamka.sk, alebo digitálnu diaľničnú známku priamo v slovenskej verzii eshopu na Asfinag.at.
 • Pokuta za chýbajúcu diaľničnú známku je 120 EUR. Ak pokutu neuhradíte na mieste, v správnom konaní sa môže vyšplhať na 300 EUR – 3000 EUR.
 • Automobily s hmotnosťou nad 3,5 tony používajú na platenie mýta zariadenie Go-box

 

Diaľničná známka Rakúsko 2022
Aktuálna podoba rakúskej diaľničnej známky pre rok 2022

Elektronické diaľničná známka

V roku 2018 platia známky klasické aj elektronické. Elektronickú diaľničnú známku si môžete kúpiť na stránke shop.asfinag.at (stránka je aj v slovenskom jazyku). Pri kúpe zadávate evidenčné číslo vozidla a e-mail, kam vám príde potvrdenie. Zaplatiť môžete platobnou kartou alebo pomocou služby PayPal.

Elektronickú známku si však musíte kúpiť najmenej 18 dní pred použitím. Rakúsky ASFINAG korý elektronické známky vydáva, zaviedol 18 dňovú ochrannú lehotu spotrebiteľa, počas ktorej si môžete na elektronickej známke zmeniť ŠPZ alebo termín platnosti. Táto lehota neplatí pre právnické osoby (firmy).

Mýto

Okrem diaľničnej známky môžu byť niektoré úseky ciest spoplatnené zvlášť, sú to najmä horské cesty, tunely či mosty. Tieto úseky si môžete pozrieť na tomto odkaze. Ak cestujete do Viedne, možno sa vám zíde aj táto mapa s aktuálnou hustotou premávky v reálnom čase. Žltou farbou sú na nej vyznačené cesty s miernym zdržaním a červenou miesta kde sa práve tvoria zápchy. A nezabudnite na nariadenie platné od 1. januára 2012 – v prípade zápchy na diaľniciach a rýchlostných cestách je potrebné vytvoriť núdzový jazdný pruh pre prejazd vozidiel s právom prednostej jazdy. Automobily nad 3,5 tony platia mýto vždy.

85 KOMENTÁRE

  • Dobrý deň, v Rakúsku používajú kamerový systém kontroly diaľničnej známky iba zriedkavo a na miestach, kde je hustá premávka a nie je možná kontrola hliadkou. Takže pravdepodobne nebudete mať problém.

 1. Dobrý deň. Keď si ju chcem zakúpiť dnes elektronicky a na druhy deň ísť, tak mi nebude ešte platiť? Je to povinnosť 18 dní dopredu?

  • Dobrý deň, ak známku kupujete ako súkromná osoba tak lehota platí. Ak ju kupujete ako firma, známka platí hneď.

 2. dobrý deň,

  Pri výpočte trasy do Salzburgu mi v google maps vyhodial hláška, že trasa je spoplatnená dialnicami čomu samozrejme chápem ale aj : táto trasa obsahuje cesty s obmedzeným použitím alebo súkromné cesty. Viete mi vysvetliť túto časť trasy ? alebo sú tam ešte iné poplatky o ktorých by som mal vedieť.

  • Dobrý deň,
   píše sa o tom v poslednej časti „Mýto“:
   Okrem diaľničnej známky môžu byť niektoré úseky ciest spoplatnené zvlášť, sú to najmä horské cesty, tunely či mosty. Tieto úseky si môžete pozrieť na tomto odkaze. (je tam link).

 3. Dobrý deň

  zradila ma google navigácia a vyšiel som kvôli nej na rýchlostnú cestu S10, ktorú som nakoniec prešiel celú. Ale ako inak, bez známky. Vybral som si iba možnosť, že bez mýta v navigácii a hodilo ma to práve tam. No čo už stalo sa. Myslíte, že mi niečo príde?

  • Dobrý deň,
   v Rakúsku je poväčšine systém náhodných kontrol diaľničných známok a nie kamerový systém ako na Slovensku. Výnimku tvorí okolie veľkých miest ale občas aj iné lokality. S najvyššou pravdepodobnosťou pokuta nepríde, ale s istotou sa to povedať nedá.

 4. Dobry den,mam zakupenu 2-mesacnu rakusku DZ.Kupena aj nalepena bola 30.6.2021 bude mi platit este aj 30.8.2021 (vratane)?
  Dakujem vopred za info.

 5. Dobrý deň, ak mám 2 mesačnú diaľničnú od 02/07/2021…dokedy mi platí známka? do 01/09/2021 do polnoci alebo do 02/09/21 do polnoci? Ďakujem

 6. Dobrý večer,

  práve dnes sme prileteli do Swechatu z dovolenky. Auto sme mali zatiaľ zaparkovane a pri tom zhone večernom sme zabudli nalepiť diaľničnú známku platnú od dnes (kúpenú na začiatku dovolenky 6.8.2021). Zistili sme to až doma. Mame ju teda doma, aj blok z pumpy u nás v meste, kde sme ju kupovali. Na tejto trase z letiska do Jaroviec je kamerový systém prosím? Ak by prišla pokuta, dalo by sa to dat vyriešiť, ak spravíme fotku známky aj bloku? Dosť nás to štve, ze známku sme mali, ale kvôli iným okolnostiam sme ju len zabudli nalepiť (nalepena bola len ta prvá, plátna do 15.8,preto sme museli kupovať dve známky). Ďakujem za odpoveď

  • Dobrý deň,
   kamerový systém vo všeobecnosti zaznamenáva iba ŠPZ a nie známku na okne. Ak ste si teda kúpili známku nalepovaciu (nie elektronickú) a zabudli nalepiť, žiadnu pokutu už očakávať nemusíte. Rovako v Rakúsku sa známky na tomto úseku kontrolujú ešte „po starom“, pomocou hliadok.

 7. Dobrý deň,

  Mám trochu chaos vedeli by ste mi poradiť ? 25 augusta potrebujem cestovať do Rakúska a mám 2 mesačnú známku zakúpenú 26.6. Bude táto známka ešte platná alebo sa tam vstahuje nejaká 60 dňová lehota ? Ďakujem za odpoveď.

 8. dobry den planukem vziat kamosku 1.9 2021
  z letiska na Swechate do Nitry. Ako mam kupit znamku nalepovaciu alebo elektronickú? chcem ju kupit 31.8 2021.Potrebujem aby bola platna ihned nakolko sa chcem vyhnut platenia pokuty.Dakujem.

  • Dobrý deň, v tom prípade je vhodná kúpa fyzickej známky. Dá sa kúpiť aj na čerpacích staniciach v Bratislave (napr. Slovnaft, ÖMV). V prípade elektronickej známky ju môžete kúpiť ako „firma“, vtedy známka platí ihneď.

  • Nabudúce je ešte jedna možnosť ísť starou cestou B9 cez obce. Čiže ísť cez HR priechod Berg – Hainburgu an der Donau, poklacovat ďalej aj do mestečka Fischamed. Pred ním sú dva kruhace ale stále ísť po B9. Prejdete týmto mestečkom. A pohodlne prídete na letisko. Je to síce časovo trocha dlhšie ale km kratšie.. A máte výhodu že sa nemusíte báť ohľadne DZ v Rakúsku.

 9. Dobrý deň dnes som kupoval dialničnu znamku v pristroji pred hranicami Rakuska , dalo mi potvrdenie bločik s qr kodom aj sumou . No v banke neeviduju tuto platbu . Viete mi prosím pomocť čo mam robiť . Ďakujem

 10. Dobrý deň, treba si kúpiť diaľničnú známku, keď chcem ísť iba z letiska vo Schwechate do centra Viedne, prípadne odbočiť doprava na Linz a Salzburg, a potom cestou zísť z diaľnice na Meidling?
  Ďakujem.

 11. Dobry den, podarilo sa mi vo Viedni dostať na diaľnicu bez diaľničnej známky. Bude z toho nejaký postih? Resp. Mam dokúpiť známku ešte do polnoci ako platí u nás? Dakujem

 12. Dobrý deň, bez diaľničnej známky som vbehla vo Viedni na diaľnicu ale snažila som sa hneď vyjsť. Bude z toho nejaký postih? Resp. Keď kúpim známku do polnoci ako u nás bude to v poriadku. Dakujem

 13. Dobrý deň,18.maja 2021 som nechtiac cestoval bez známky,došla mi pokuta 120€.zaplatil som ju do týždňa,ale teraz v septembri mi došla zase pokuta 300€ za ten istý priestupok,ako je to možné.co mám robiť? ďakujem

 14. Dobrý deň.
  Môžem sa spýtať, či obsahuje rakúska diaľničná známka rakúske VAT, tak ako v SK? Alebo nie, lebo z dokladu nie je zrejmé. Ďakujem.

 15. Dobry deň musel som vymeniť čelne sklo na ktorom som mal nalepené ročnú známku. Čo potrebujem ďalej spraviť aby som naďalej mohol využívať diaľnicu. Potvrdenie o zaplatený mám a aj spodnu časť.

  • Dobrý deň,

   máta nárok na vystavenie novej známky. Bude však potrebné pripraviť si tieto doklady:

   • Kópia faktúry zo servisu, kde Vám okno menili (vystavená na majiteľa registrácie s uvedením typu vozidla, ŠPZ vozidla alebo VIN). Akceptované sú aj faktúry vystavené na Slovensku
   • Oddelená pôvodná diaľničná známka z rozbitého čelného skla, ako aj spodná časť potvrdenia
   • Osvedčenie o evidencii (originál alebo kópia) vozidla, ktorého sa rozbité čelné sklo týka.
   • Nečlenovia rakúskeho automotoklubu ÖAMTC musia zaplatiť manipulačný poplatok vo výške 10,- EUR, inak by bola výmena zadarmo

   Náhradnú známku Vám vystavia najbližšie na hraničnom prechote Jarovce-Kittsee v pobočke ÖAMTC v časoch
   Po-Pia 06:00 – 19:00, So 07:00 – 12:00, Ne a sviatky zatvorené.

 16. Dobrý deň, 22.09.2021 o 13.30 h som si kúpila v Rakúsku diaľničnú známku na 10 dní. Môžem ju ešte použiť 02.10.2021 ? Ďakujem

 17. Dobry den. Omylom som vosiel na dialnicny hranicny prechod BA Jarovce. Asi po 2 kolometroch som sa otocil a siel naspat do dialnici do Bratislavy. Je tento usek dialnixe spoplatneny? Peide mi pokuta? Dakujem za odpoved.

 18. Dobry den,
  Idem do Rakuska ,do Saluburgu, chcem sa spítať aku dialničnu známku mám kupiť na minibus 15miestný celková váha do 3500kg? V Salzburgu nie su iné poplatky?

  Dakujem,s pozdravom Juraj

 19. Dobrý deň „MojeRakusko.sk“

  prosím už som žiadala informáciu ohľadne rakúskeho VAT na diaľničnej známke. Môžete sa prosím vyjadriť? Ďakujem.

 20. Dobrý deň,
  keď ideme do Rakúska cez diaľničný priechod Jarovce Kittsee a v Rakúsku hneď ideme dole z diaľnice, máme kúpiť rakúsku známku?

  • Dobrý deň,

   ak chcete prechádzať cez diaľničný prechod, známku potrebujete (da sa zakúpiť priamo na hraničnom prechode). Máte však možnosť pred diaľničným prechodom zísť do obce Jarovce a na konci obce využiť bežný hraničný prechod priamo do obce Kittsee. Známku potom nepotrebujete lebo sa vyhnete rakúskym diaľniciam.

  • Dobrý deň,

   môžete si zvoliť, či diaľnice v Rakúsku budete využívať. V tom prípade budete potrebovať diaľničnú známku. Cesta Bratislava – Tainach s využitím diaľnic trvá autom približne 3h 45min (370km), bez využitia diaľnic 5h 53min (383km).

 21. Dobry den, kupila som znamku cez mautpilot.sk. Chcem zrusit objednavku, este v den kupy, je to mozne? Predajca mi to nechce umoznit. Ako mam postupovat? Vdaka

  • Dobrý deň, ako sa píše vo všeobecných podmienkach predajcu, predáva diaľničné známky cudzincom mimo Rakúska za vlastných pomienok. Rovnako neponúka na rozdiel od oficiálneho predajcu ASFINAG ochrannú lehotu. Je preto na dohode s predajcom, či Vám známku vezme späť.

 22. Dobrý deň, mám otázku budem cestovať autom do At , keď si kúpim diaľničnú známku ako fyzická osoba priamo na predajnom mieste pred hranicami, platnosť tej známky je hneď ,alebo platná až po 18 dňoch ako pri digitálnej diaľničnej známke?! ďakujem za odpoveď..

  • Dobrý deň, keď si kúpite fyzickú známku tak štandardne platí okamžite po kúpe (ak si ju necháte kato vyznačiť od predajcu). Môžete ju kúpiť aj v Bratislave a v okolí hraníc na slovenských čerpacích staniciach (napr. Slovnaft ju predáva). Dokonca ju môžete kúpiť aj online – ak uvediete, že ju kupujete napr. ako živnostník /firma, čím sa vzdávate ochranného spotrebiteľského obdobia a známka platí okamžite.

 23. Ako je to s diaľničnou známkou ak má osoba preukaz ZTP/S vydaný na Slovensku . Akceptuju ho resp je vozidlo oslobodené od platenia ?

 24. Dobrí deň chcem sa opýtať ak celková jazdná súprava presahuje cez 3500kg auto 3000kg a karavan 1250kg teda celková váha 4250kg treba mi na karavan dokúpiť diaľničnú známku ako na Slovensku? Ďakujem za odpoveď

 25. Dobry den,

  Kupili sme si 2-mesacnu dialnicnu znamku do Rakuska, akurat sa nam podarilo stratit spodny diel. V pripade kontroly sa bez spodneho dielu dialnicna znamka povazuje za neplatnu ?

  Dakujem

 26. dobry den, prosim ked si kupim rocnu digitalnu dialnicnu znamku 2022 v automate na hraniciach taktiez bude platit po 18 dnoch alebo hned? sukromna osoba nie firma

  • Dobrý deň,
   konkrétny automat neviem, ale zo zákona platí, že obranná lehota musí byť pri predaji súktomným osobám dodržaná. Existujú však spoločnosti, ktoré si najprv vypýtajú platbu za známku + svoju províziu, kúpia známku akože na firmu ale uvedú zázazníkovu ŠPZ a potom ju bez ochrannej lehoty posunú zákazníkovi. Neviem či je to aj tento prípad…

 27. Dobry vecer,

  co sa stane ak si kupim dialnicnu nalepku ako podnikatel, aj ked nim niesom. To len z dovodu tych 18 dni ktore by mi komplikovali zivot.

  • Dobrý deň,
   bežne sa to využíva na obídenie ochrannej lehoty, ktorá musí byť pri predaji súkromnej osobe dodržaná.

 28. Dobrý deň,2.1.2022 som si kúpil v Kitsee v automate 10 dňovú digitálnu diaľničnú známku-tranzit do Nemecka ,v zhone -veľa ľudí pred nami ,za nami,1 automat, …tak som nenaťukal posledné 2 písmenka ŠPZ,zistil som to až po týždni keď som sa vrátil domov- na pokladničnom doklade a v Telefone asi 50 správ CB ,takeho typu :510302866S1,510301063 S2…../neviem čo to je CB/Bude Problém??Pokladničný doklad o zaplatení mám síce neuplnej ŠPZ,aj výpis z banky po platbe kartou,čo teraz???čakať nejaký pozdrav z Rakúska?ďakujem za každú radu.

 29. Dobrý deň,chystám sa do Nemecka kde pracujem a chcel by som ísť na motorke.Samozrejme budem ísť cez Rakúsko.Otázka moja znie akú potrebujem diaľničnú známku či lepiacu alebo elektronickú?Samozrejme by som aj chcel vedieť kde ju potrebujem umiestniť na motorke.ďakujem

 30. Dobry den,
  dostal som dnes pokutu za nezaplatenia myta. 06.1.2022 som zaplatil/nalepil dialnicnu ne hned ale niakich 150km od hranice(bol to ten isty den 06.1.2022).
  Preco vlastne som dostal tu pokutu?

  Dakujem
  Sandor

 31. Dobry den. Idem kupit rocnu dialnicnu znamku ,10dnova ci 2mesacna sa mi neoplati kedze jezdim do Rakuska casto a cakam na nove vozidlo budem /menit auto ale neviem este kedy ako to vyriesim z dislnicnou znamkou na aute ktore predam aby mi platila na novom aute? Idem kupit nalepovaciu kedze ju zajtra uz potrebujem.

 32. Platnosť elektronickej diaľničnej známky v rakúsku : je platná len v príslušnom kalendárnom roku alebo má rok platnosti od dátumu kúpy ?

  • Dobrý deň, iba ak si ju zakúpite „ako firma“, čím sa vzdávate ochrannej lehoty a známa platí okamžite. Iná možnosť je kúpiť si fyzickú diaľničnú známku na hranici, alebo na čerpacích staniciach v Bratislave (napr. Slovnaft) s nechať si vyznačiť dátum platnosti.

 33. Dobrý den, vcera som sla po starej ceste B9 z BA do Schwechatu na letisko. Omylom som odbocila do lava skor, na DIALNICU, mala som ist este kusok dalej a tam odbocit do lava na letisko. Lenze cesta spat uz nebola. Na stastie pri prvom moznom vyjazde na Fischamend som opustila dialnicu BEZ Dialnicnej znamky. Je to cca 9 km. Prosíííím, mam očakavat pokutu? Dalo by sa to nejak vysvetlit ze to bol omyl… Len verit, ze tam nebola kamera 🙁 Dakujem za info

  • Dobrý deň,
   je pomerne veľká šanca, že pokutu platiť nebudete, na uvedenom úseku nebývajú kamery a hliadka Vás nezastavila. Vylúčiť sa to ale nedá. S vysvetlením, že to bol omyl žiaľ nepochodíte…

 34. Dobry den, vo februari 2022 sme prechadzali do CR cez rakusku dialnicu. Mali sme kupenu 10 dnovu AT znamku, kupenu na Shell v BA a nalepenu na celnom skle v strede pri spatnom zrkadle. Pri prechode cez hranice nam kontrolovali Greenpasy a opticky aj znamku. Dva tyzdne po nsvrate na SVK nam mo

 35. Dobry den, vo februari 2022 sme prechadzali do CR cez rakusku dialnicu. Mali sme kupenu 10 dnovu AT znamku, kupenu na Shell v BA a nalepenu na celnom skle v strede pri spatnom zrkadle. Pri prechode cez hranice nam kontrolovali Greenpasy a opticky aj znamku. Dva tyzdne po nsvrate na SVK nam prisla pokuta, ze sme nemali dialnicnu znamku. Vyzva na zaplatenie pokuty 120 eur je cely pisany v slovencine. Ako sa mozme proti tomu branit, ked je pokuta vyrubena neopravnene? Bohuzial znamku sme po skonceni platnosti vyhodili, mame uz len doklad z uctu o zaplateni na cerpacej stanici. Mame pravo pytat od adresata listu, tj ASFINAG, usvedcujucu fotografiu celneho skla nasho auta? Pretoze ak fotku maju, musia tam vidiet aj nasu dialnicnu znamku. Dakujem

  • Dobrý deň,

   na doklade, ktorý Vám bol vystavený má byť uvedená možnosť akou formou sa môžete odvolať.
   Ak potrebujete viac informácií, môžete kontaktovať rakúsku spoločnosť ASFINAG (má za úlohu okrem iného vydávanie diaľničných známok a správu mýta) na tel.č. +43 1 955 1266 prípadne e-mailom na [email protected].

 36. Dobry deň. Da sa kúpiť diaľničná známka elektronicky aj dodatocne( ako na Slovensku) , do 24 hodín potom ako som prešla krátky úsek diaľnice v rakusku?

  • Dobrý deň, podobne ako na Slovensku aj v Rakúsku platí, že „Povinnosť úhrady diaľničnej známky má vodič vozidla alebo vodič jazdnej súpravy pred začatím užívania vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest.“. Teda známka sa na minulé obdobie kúpiť nedá, ani v rámci 24 hodín.

 37. Dobrý deň,
  mám medzinárodný parkovací preukaz pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím. Na Slovensku môžem po schválení žiadosti na základe tohto preukazu a technnického preukazu na osobný automobil, jazdiť na diaľnici bez povinnosti zaplatiť dialničnú známku, t.j. zdarma.
  Môžem si o takúto možnosť, jazdiť po diaľnici bez povinnosti platiť dialničnú známku, požiadať aj v Rakúsku ?
  Ďakujem za odpoveď

  • Dobrý deň, preposielam odpoveď od prevádzkovateľa systému rakúskych diaľničných známok, ASFINAG Maut Service:

   Podľa § 13 ods. 2 spolkového zákona o cestnom mýte z roku 2002 (BStMG) „osoby so zdravotným postihnutím, ktoré majú bydlisko alebo obvyklý pobyt v Rakúsku a na ktoré bolo prihlásené aspoň jedno viacstopové motorové vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 3,5 tony, ak sú držiteľmi preukazu zdravotne postihnutého podľa § 40 a nasl. spolkového zákona o zdravotne postihnutých, BGBl. č. 283/1990, v ktorom je zaznamenaná neprimeranosť používania verejnej dopravy alebo slepota“, majú nárok na bezplatnú diaľničnú známku.

   Nárok na bezplatnú diaľničnú známku má preto len ten, kto vlastní rakúsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím s dodatočným zápisom uvedeným v BStMG. Žiadosť o vydanie takéhoto preukazu zdravotne postihnutej osoby sa musí predložiť príslušnému útvaru ministerstva sociálnych vecí. Ďalšie informácie nájdete na adrese: https://sozialministeriumservice.at/Menschen_mit_Behinderung/Behindertenpass_und_Parkausweis/Behindertenpass/Behindertenpass.de.html

   Podľa informácií, ktoré poskytla služba sociálneho ministerstva, môžu o rakúsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím požiadať aj osoby, ktoré nie sú rakúskymi občanmi, ale majú trvalý vzťah k Rakúsku.

   Bezplatnú diaľničnú známku možno vydať len vtedy, ak sú splnené vyššie uvedené podmienky oprávnenosti a ak boli preukázané alebo potvrdené ASFINAG.

   Ak sa na vás vzťahujú vyššie uvedené požiadavky, pošlite nám kópiu platnej šekovej karty vydanej ministerstvom sociálnych vecí s príslušnými dodatočnými záznamami a príslušné potvrdenie o registrácii.

   ASFINAG Maut Service GmbH
   Alpenstraße 99, 5020 Salzburg, Österreich
   [email protected] | asfinag.at
   Tel.: 0800 400 12 400| FAX: +43 (0) 50108 12119

 38. Dobrý deň, o mesiac cestujeme do Ellmau a Google maps mi ukazujú, že určitú trasu pôjdem aj po nemeckej diaľnici. Prosím Vás, je pritom nutné si kúpiť aj nejakú krátkodobú nemeckú diaľničnú známku.
  Ďakujem

 39. Dobrý deň dnes som išiel na useku dialnice A4 z Friedrichshof-u do Designer Outlet Parndorf. cca 9km bez dialničnej omylom som odbočil neviete či tam je kamerová kontrola dialničnych známok ? Dakujem

 40. Dobry den, dcerka je ZTP. Ideme do Viedne, ako je to s dialnicnou? Na SK sme oslobodeni od platenia za dialnicnu znamku.

  Dakujem

  • Dobrý deň, preposielam odpoveď od prevádzkovateľa systému rakúskych diaľničných známok, ASFINAG Maut Service:

   Podľa § 13 ods. 2 spolkového zákona o cestnom mýte z roku 2002 (BStMG) „osoby so zdravotným postihnutím, ktoré majú bydlisko alebo obvyklý pobyt v Rakúsku a na ktoré bolo prihlásené aspoň jedno viacstopové motorové vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 3,5 tony, ak sú držiteľmi preukazu zdravotne postihnutého podľa § 40 a nasl. spolkového zákona o zdravotne postihnutých, BGBl. č. 283/1990, v ktorom je zaznamenaná neprimeranosť používania verejnej dopravy alebo slepota“, majú nárok na bezplatnú diaľničnú známku.

   Nárok na bezplatnú diaľničnú známku má preto len ten, kto vlastní rakúsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím s dodatočným zápisom uvedeným v BStMG. Žiadosť o vydanie takéhoto preukazu zdravotne postihnutej osoby sa musí predložiť príslušnému útvaru ministerstva sociálnych vecí. Ďalšie informácie nájdete na adrese: https://sozialministeriumservice.at/Menschen_mit_Behinderung/Behindertenpass_und_Parkausweis/Behindertenpass/Behindertenpass.de.html

   Podľa informácií, ktoré poskytla služba sociálneho ministerstva, môžu o rakúsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím požiadať aj osoby, ktoré nie sú rakúskymi občanmi, ale majú trvalý vzťah k Rakúsku.

   Bezplatnú diaľničnú známku možno vydať len vtedy, ak sú splnené vyššie uvedené podmienky oprávnenosti a ak boli preukázané alebo potvrdené ASFINAG.

   Ak sa na vás vzťahujú vyššie uvedené požiadavky, pošlite nám kópiu platnej šekovej karty vydanej ministerstvom sociálnych vecí s príslušnými dodatočnými záznamami a príslušné potvrdenie o registrácii.

   ASFINAG Maut Service GmbH
   Alpenstraße 99, 5020 Salzburg, Österreich
   [email protected] | asfinag.at
   Tel.: 0800 400 12 400| FAX: +43 (0) 50108 12119

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu