V Rakúsku na bicykli bez pokuty: tieto pravidlá musíte poznať

2

Pravidlá cestnej premávky neplatia len pre motoristov, ale aj pre cyklistov. Aby ste sa vyhli pokutám od polície, tu sú informácie, ktoré by ste mali vedieť o jazde na bicykli v Rakúsku.

Bicyklovanie je v Rakúsku skvelým spôsobom dopravy, pretože je ekologické, lacné a zdravé. Nie je však bez rizika, najmä pokiaľ ide o porušovanie pravidiel.

Cyklisti totiž podliehajú zákonu o cestnej premávke, a preto musia dodržiavať dopravné značky, zákony o jazde pod vplyvom alkoholu a mať správne vybavenie.

Ak tak neurobíte omylom alebo zámerne, môže vám byť uložená finančná pokuta. Tu sú teda hlavné pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri jazde na bicykli v Rakúsku, a výška pokuty, ktorú môžete dostať, ak ich porušíte.

Upozornenie: nižšie uvedené údaje sa vzťahujú na Organmandat (pokuta na mieste). Jej výška sa môže v jednotlivých rakúskych spolkových krajinách líšiť, preto sa vo väčšine prípadov uvádza minimálna výška pokuty.

Jazda na bicykli pod vplyvom alkoholu – pokuta 800 až 5900 EUR

Rovnako ako pri šoférovaní, ani pri jazde na bicykli nie je v Rakúsku dovolené jazdiť pod vplyvom alkoholu. Ak vás teda prichytia pri prekročení limitu dostanete pokutu.

Cyklisti môžu mať v skutočnosti povolené len 0,4 mg/L čo je 0,8 promile. Ak dychový analyzátor zistí vo vašom tele viac alkoholu, bude vám uložená pokuta podľa toho, koľko ste ho požili.

Od 0,8 promile (0,4 mg/l) 800 až 3.700
Od 1,2 promile (0,6 mg/l) 1.200 až 4.400
Od 1,6 promile (0,8 mg/l) 1.600 až 5.900
Odmietnutie alkoholového testu 1.600 až 5.900

Okrem pokuty môže cyklista prísť aj o vodičský preukaz, ak ho prichytia pri jazde pod vplyvom alkoholu. Podľa federálnej vlády je to preto, že „jazda na bicykli pod vplyvom alkoholu môže byť prejavom nedostatočnej spoľahlivosti v cestnej premávke“. Z tohto dôvodu môžu úrady určiť, že nie ste spôsobilý viesť vozidlo, a preto vám odoberú vodičský preukaz pod vplyvom alkoholu.

Nezastavenie – 50 až 70 EUR

Cyklisti musia na rakúskych cestáchdodržiavať svetelnú signalizáciu a pokuta za jazdu na červenú je najmenej 70 EUR. V závislosti od situácie sa však môže vyšplhať až na 726 EUR.

To isté platí aj pre značky STOP. Pokuta za nezastavenie (ako cyklista) je minimálne 50 EUR, ale môže byť od 70 do 726 EUR.

Odbočovanie vpravo na červenú ako cyklista je však v Rakúsku povolené a nie je zaň možné uložiť pokutu, pokiaľ neohrozuje bezpečnosť cestnej premávky.

Chýbajúce alebo nefunkčné vybavenie – 20 EUR

Podľa rakúskej vyhlášky o cyklistickej doprave musí mať cyklista zo zákona určité vybavenie, napríklad svetlá (na jazdu v tme), funkčné brzdy a odrazky.

Za každý chýbajúci kus vybavenia môžete dostať pokutu 20 eur a v mestách ako Viedeň nie je neznáme, že vás polícia prenasleduje za to, že v noci nemáte zapnuté svetlá.

Cyklistika na chodníku – 30 €

V Rakúsku by sa cyklisti mali pohybovať po ceste, pokiaľ nejazdia po vyznačenej cyklotrase. Ak vás teda prichytia pri jazde na bicykli po chodníku, môžete očakávať pokutu 30 eur.

Ak však jazdou na chodníku ohrozujete aj chodcov, pokuta je 50 eur.

Jazda v protismere – 50 €

Pravidlá jednosmernej ulice platia pre všetkých účastníkov cestnej premávky vrátane cyklistov. Ak vás prichytia pri jazde na bicykli po jednosmernej ulici v nesprávnom smere, bude vás to stáť 50 EUR.

Cyklistika v pešej zóne – 30 €

Pešia zóna je presne taká zóna, ktorá je určená na prechádzanie, čo znamená, že bicykle nie sú povolené. Ak vás v Rakúsku prichytia pri jazde na bicykli v pešej zóne, môžete očakávať, že zaplatíte pokutu vo výške najmenej 30 EUR, ale môže sa vyšplhať až na 70 EUR.

Používanie telefónu počas jazdy na bicykli – 50 EUR

Telefonovanie počas jazdy na bicykli je v Rakúsku povolené len so zariadením hands-free. Pokuta za nedodržanie tohto pravidla je 50 eur.
Rovnako je zakázané dať obe ruky z riadidiel (z akéhokoľvek dôvodu) a v prípade
prichytenia políciou môžete dostať pokutu 30 EUR.

Zdroj

https://www.wien.gv.at/english/transportation-urbanplanning/scooter.html?fbclid=IwAR3k3our7JJ3seXLZMIM4BRNI7VkQE0mW9-9MWzWRhxYwbdXp7r2f3wa4tk

https://www.wien.gv.at/english/transportation-urbanplanning/cycling/

 

2 KOMENTÁRE

  1. „Rovnako je zakázané dať obe ruky z riadidiel (z akéhokoľvek dôvodu) a v prípade
    prichytenia políciou môžete dostať pokutu 30 EUR.“ – ako potom dávam znamenie o zmene smeru jazdy?

  2. No ja som dostal ponuku v centre Viedne….bola upchata križovatka a ja som pomedzi autá prešiel na červenú na vyznačenej cyklo trase…….70euro

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu