Stubaital – cesta do zimnej ríše divov

0

Údolie Stubaital so 150 kilometrami zjazdoviek je tým správnym cieľom pre milovníkov všetkých zimných športov, či už sú to zjazdári, snowboardisti, skialpinisti, rekreačný lyžiari, lovci adrenalínových zážitkov, nadšenci pre jazdu v hlbokom snehu a na snehových prekážkach či rodiny s deťmi. Údolie je vyhlásené ako známa zimná destinácia športovej a aktívnej zimnej dovolenky, ktoré sa profilovalo predovšetkým ako lyžiarska oblasť. Znalci však vedia, že sa tu ponúkajú aj iné aktivity a že sa tu nájdu aj skryté  idylické a tiché zákutia.

Údolie Stubaital ponúka okrem 150 kilometrov prvotriednych zjazdoviek aj ďalšie atraktívne možnosti športového vyžitia, ako sú túry na snežniciach zimnou krajinou, sánkovanie na 60 km sánkarských dráh alebo paragliding nad zasneženými horami. Tajným tipom s výhľadom na 109 tritisícoviek je vyhliadková plošina TOP OF TYROL na Stubaiskom ľadovci v nadmorskej výške 3 210 m.

V najväčšej tirolskej sánkarskej aréne sa dostaneme pohodlne nahor a rýchlo dole

Pre milovníkov sánkovania je v údolí Stubaital  k dispozícii 60 kilometrov sánkarských dráh s jedenástimi trasami všetkých stupňov obtiažnosti, z ktorých sú štyri večer osvetlené. Aj vášniví lyžiari niekedy podľahnú tomuto pokušeniu. Je pravda, že 60 kilometrov na sánkach sa s 150 kilometrami zjazdoviek porovnať nedá, ale napriek tomu je v najväčšej tirolskej sánkarskej aréne zábava zaručená. Čo môže byť krajšie ako sa rútiť na saniach do údolia s tvárou ošľahanou studeným vetrom. K tomu stačí dodať už len jediné: kulinárske pôžitky na idylických horských chatách. Hosťom tu ponúkajú tirolské slaninové knedlíky, výdatné raňajky, trhanec a rôzne regionálne špeciality.

Nahor sa sánkari dostanú pešo alebo lanovkou. Kto dá prednosť pohodlnej variante, môže vyjsť kabínovou lanovkou z Neustiftu na Elfer, z Miedersu lanovkou Serlesbahnen alebo z Fulpmesu do oblasti Schlick 2000. Večer sú sánkarské dráhy Serlesbahn, Elferbahn a Schlickbahn romanticky osvetlené. Cez deň zas ponúkajú krásne pešie výstupy idylickými lesmi. Sánkarská dráha Gleins v Schönbergu je v prevádzke trvale za dňa i večer..

Pekným cieľom sánkarského výletu je divoko romantické údolie Oberbergtal. Pohodlná trasa krásnou krajinou vedie na horské chaty Auffangalm a Brandstattalm. Skutočným tajným tipom pre milovníkov sánkovania je štyri kilometre dlhá osvetlená trasa od kláštora Maria Waldrast, kde je možnosť občerstvenia, dole s výhľadom do údolia Wipptal.

Na snežniciach po stopách prírody

So snežnicami na nohách sa putovanie zimnou krajinou stane skutočne mimoriadnym zážitkom. Snežnice rozložia telesnú váhu na väčšiu plochu a nohy sa tak neboria hlboko do snehu. Turisti na snežniciach sa tak dostanú i do nedotknutej zasneženej krajiny, kde by sa v obyčajných topánkach borili až po pás v snehu. stopy v snehu pritom rozprávajú príbehy, ktoré sa v lese odohrali. Stopy myši náhle zmizli. Chytil ju orol, alebo zabehla do svojej nory? Stopy zajačích labiek na jednom mieste a vedľa seba zas prezrádzajú že sa tu zajace hrali naháňačku. Pútnici na snežniciach zažijú prírodu takú, ako sa s ňou inak stretávajú len skialpinisti. Rozdiel je iba v tom, že pre skialpinistov je cieľom vrchol a pre turistov na snežniciach je cieľom sama cesta. Výhodou tejto zimnej aktivity je to, že si na ňu môže trúfnuť každý a pritom aj úplný začiatočníci sa na túre so skúseným sprievodcom dostanú na mimoriadne pekné miesta uprostred panenskej prírody.

Beh na lyžiach v bežkárskej stope

Beh na lyžiach sa páči milovníkom zimných športov všetkých vekových skupín. Na 130 kilometroch bežkárskych stôp všetkých stupňov obtiažnosti ktoré sú v údolí Stubaital k dispozícii, si bežkári precvičia skutočne všetky svaly. Beh na lyžiach znamená prechádzať v meditatívnom rozpoložení jeden okruh za druhým, urobiť niečo pre svoje zdravie a ešte pritom sledovať okolitú krásu. Najväčším bežkárskym lákadlom údolia je 45 km dlhá hrebeňová stopa okolo Serlesu v nadmorskej výške od 1600 do 1800 metrov. Na Stubaiskom ľadovci pri hornej stanici lanovky Gamsgarten je zas stopa upravené na korčuľovanie na lyžiach, vhodná pre športový tréning vo vysokohorských podmienkach. Za prejdenie určite stojí aj stopa údolím Neustiftu, ktorá je aj s variantmi 56 kilometrov dlhá a vhodná tak aj pre náročných bežkárov. Tí, ktorí s behom na lyžiach iba začínajú si môžu na mieste požičať celú bežkársku výbavu.

Paragliding v stopách kráľov vzduchu

Tak vysoko, a možno ešte vyššie lietajú zvyčajne len orly, skutoční kráľovia vzduchu. Keď sa človek teplo oblečie, môže si ten trblietavý svet zakliaty do ľadu a snehu najlepšie poprezerať z výšky. Medzi paraglidistami je Stubai známy aj za hranicami Rakúska. Predpokladom pre pilotov profesionálov i začiatočníkov sú bohato zasnežené hory, perfektná termika a dobré letové podmienky. Nie je nič krajšie ako okružný let nad Stubaiskými alpami pri tandemovom lete, či už je to darček alebo dlho pripravovaný, vrcholný zážitok dovolenky. Od hornej stanice lanovky Elfer, alebo zo skiareálu Schlick 2000 lietajú temer všade denne turisti v tandeme so skúsenými pilotmi, alebo profesionálni paraglidisti a využívajú tunajšie dobré podmienky na lietanie. Najlepší paraglidisti sa každý rok stretávajú na Stubai Cup, kedy je celá obloha posiata pestrofarebnými padákovými klzákmi.

Lozenie po lade po vertikálnych stopách

Lozenie po lade je špeciálna disciplína horolezectva, ktorému sa môže venovať len ten, kto vôbec netrpí závratmi a vyniká potrebnou chladnokrvnosťou. V údolí Stubaital je celkovo 12 miest vhodných na lozenie po lade, napríklad 20 metrov vysoká ľadová lezecká veža pri hornej stanici lanovky Gamsgarten na Stubaiskom ľadovci a zamrznuté prírodné vodopády Grawa Wasserfall alebo Pinnistalfall. Všetkých, ktorých lozenie po ľade neodolateľne priťahuje by mali bezpodmienečne začať úvodným kurzom, ktorý sa koná každý piatok o 13:00 na Stubaiskom ľadovci. Využívanie ľadovej lezeckej veže je bezplatné, ale nutným predpokladom k nemu je základná znalosť zodpovedajúcej istiacej techniky. Otváracia doba je tu od polovice decembra do konca marca.

Údolie Stubaital žije nielen športom

Je jasné že údolie Stubaital je predovšetkým miestom kde sa schádzajú nadšení športovci na dokonale upravených zjazdovkách. Kto by však chcel stráviť nejaký ten deň bez športu, je tu tiež na správnom mieste. Zvlášť dobré podmienky sú tu pripravené pre rodiny s deťmi. Údolie  Stubaital bolo totiž v roku 2012, 2011 a 2010 vyznamenané cenou ADAC SkiGuide Award ako „lyžiarska oblasť, ktorá je v Alpách najústretovejšia k rodinám s deťmi“, a to sa prejavuje samozrejme aj mimo lyžiarskych zjazdoviek.

Jednou z možností ako si poprezerať tunajšiu krajinu, je v sede na konskom chrbáte alebo na saniach ťahanými koňmi. Jazdy na saniach s konským záprahom ponúkajú v Neustifte/Milderse. Okrem toho je po celom údolí Stubaital upravených 88 km zimných turistických ciest, ktoré vedú lesmi s hlbokým snehom okolo idylických horských chát. Preháňať sa na korčuliach po lade môžu záujemcovia na klziskách v Fulpmese, Neustifte a Schönbergu.

Milovníci vody si môžu zaplávať v rekreačnom centre v Neustifte. Rozsiahla je taktiež relaxačná ponuka v údolí Stubaital. V Nederi môžu návštevníci zblízka pozorovať jeleniu a srnčiu zver a s trochou šťastia si ich aj pohladiť.

Šport, ktorý je zároveň zábavou pre rodiny s deťmi, ponúka aj horolezecká hala vo Fulpmese, otvorená od 16.00 do 22.00 hodiny. Každú nedeľu od 16.00 do 18.00 hodiny je na programe rodinné lozenie.

Na svoje si v údolí Stubaital prídu prirodzene aj milovníci decentného nočného života.

Stubaital – najkrajšie údolie v Alpách

Údolie Stubaital v Tirolsku leží len 10 minút jazdy autom od tirolského hlavného mesta Innsbrucku a je optimálne dosiahnuteľné po diaľnici. Údolie je 35 kilometrov dlhé, je obklopené 80 ľadovcami a 109 horskými vrcholmi nad 3000 metrov a nachádza sa tu päť hlavných lyžiarskych stredísk Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg.

Stubai ponúka všetko, čo veľkí aj malí potrebujú k dokonalej radosti z lyžovania. K tomuto záveru dospel aj lyžiarsky sprievodca ADAC 2012. Preto bola údoliu Stubai už tretí raz udelená cena ADAC ako “lyžiarskej oblasti, ktorá je v Alpách najústretovejšia k rodinám s deťmi”. Stubaiský ľadovec, najväčšia ľadovcová lyžiarska oblasť v Rakúsku, zaručuje lyžovanie na dostatočnom množstve kvalitného snehu od októbra do júna. Celkom 150 kilometrov výborne upravených zjazdoviek očakáva lyžiarov na Stubaiskom ľadovci a v troch ďalších lyžiarskych oblastiach Schlick 2000 vo Fulmpese, v rodinnej lyžiarskej oblasti Serlesbahnen pri Miederse a v oblasti Elferbahnen v Neustifte.

Turistická informačná kancelária Tourismusverband Stubai Tirol  informuje na svojich webových stránkach  www.stubai.at (aj v češtine na  www.stubai.at/cs) o aktuálnych ponukách, termínoch a akciách.

 

Ubytovanie

Prežite skvelú dovolenku  a vyberte si ubytovanie priamo v oblasti Stubai vo všetkých cenových kategóriách. Na partnerských stránkach Booking.com si zvolíte hotel alebo penzión nielen podľa ceny, popisu a fotografií ale aj podľa recenzií návštevníkov. Ubytovanie si môžete jednoducho rezervovať, pričom neplatíte žiadne rezervačné poplatky. Pobyt  hradíte až po príchode do hotela.

Foto a text © Stubai.at

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu