Mimoriadna výstava Sisi v zámockom komplexe Schloss Hof

0

Spoznajte príbeh „večne mladej“ krásky

Fascinujúca, unikátna, plná dojmov taká je aktuálna mimoriadna výstava Sisi, ktorú až do 20. novembra 2020 ponúka zámocky komplex Schloss Hof neďaleko Bratislavy. Autentický príbeh cisárovnej Alžbety a jej jediného syna, korunného princa Rudolfa, vzácne exponáty a pôsobivá atmosféra dvoch dolnorakúskych zámkov sú zárukou neopakovateľného zážitku, ktorý si nemôžete nechať ujsť. Návštevníci zo Slovenska sa už tradične môžu tešiť na popisné texty výstavy v slovenskom jazyku a na zámku Schloss Hof taktiež prehliadky so slovenským lektorom vždy v nedeľu a vo sviatok.

Cisárovná Sisi – žena a panovníčka

Prečo bola cisárovná už za svojho života opradená mýtmi, kde si nechala postaviť svoj „zámok snov“ a prečo Hofburg v jednej zo svojich básní označila za „hradný žalár“? Poodhaľte rúško tajomstva a nahliadnite do života azda najzaujímavejšej ženy v rakúskych dejinách, ktorá bola pre jej súčasníkov najkrajšou ženou Európy. Na loveckom zámku Niederweiden, ktorý je súčasťou zámockého komplexu Schloss Hof, sú v rámci viacerých tematických okruhov predstavené skvosty zo zbierky cisárovnej Alžbety, z ktorých väčšina bola osobným vlastníctvom samotnej cisárovnej.

V elegantných priestoroch zámku, ktorý sa vyznačuje francúzskym šarmom, vás očarí viac ako 400 objektov od šperkov, oblečenia a topánok až po maľby, litografie a skulptúry. Zo stoviek exponátov je to napríklad krstná súprava cisárovej, hodvábne letné šaty, briliantové hviezdice, sadrová busta cisárskej nevesty, doplnky k smútočnému odevu, portrét cisárovnej Alžbety s perlami vo vlasoch, jej topánky (pričom ešte nie je rozlíšená pravá a ľavá), slnečník z čierneho hodvábu s bohato zdobenou slonovinovou rukoväťou s monogramom, kolibričí vejár, porcelánový servis či orientálny plášť.

Zbavené klišé a mýtov rozprávajú doposiaľ nevystavované exponáty príbeh výnimočnej ženy, panovníčky, ktorá sa navždy zapísala do dejín. Výstava vám priblíži radosti a žiale, túžby, obavy i rany osudu cisárovnej, ktorá fascinuje extravagantným životným štýlom a kapricióznou povahou. Výstava sa venuje aj hlbším témam, ako napr. úloha cisárovnej ako panovníčky, vzťah k svokre, ako aj jej žiaľ nad úmrtím dvoch detí a láska k vnúčatám. Dozviete sa tiež, prečo bola cisárovná Sisi považovaná za najkrajšiu ženu Európy a módnu ikonu svojej doby, čomu vďačila za svoj pôvabný výzor a prečo tak milovala cestovanie, obzvlášť ostrov Korfu. Zároveň máte unikátnu príležitosť získať najnovšie vedecké poznatky.

Princ Rudolf – syn cisárovnej Sisi

Aký bol vzťah princa Rudolfa k jeho matke, prečo bol v jeho výchove kladený dôraz na vojenské aspekty, ktorá mladá vedecká disciplína bola jeho veľkou záľubou a prečo bol v rámci aristokratickej spoločnosti outsiderom? Barokový zámok Schloss Hof ponúka v rámci mimoriadnej výstavy necenzurovaný pohľad na doteraz menej známe stránky princa Rudolfa, jediného syna cisárovej Alžbety, s ktorou si boli bytostne aj povahovo podobní. Obaja boli temperamentní a vnímaví, oplývali inteligenciou a fantáziou. Obaja mali rovnaké záujmy, avšak každý z nich sa im venoval iným spôsobom. Spájal ich tiež odpor voči konzervatívnym dvorným kruhom.

Vedeli ste napríklad, že korunný princ už ako päťročný ovládal štyri cudzie jazyky, mal výborný spisovateľský talent, technický pokrok považoval za najvýznamnejší fenomén svojho storočia a bol
fanatickým obdivovateľom prírody? Pútavé exponáty vám poodhalia súkromie princa
Rudolfa – od významných zážitkov z detstva až po jeho politické názory, vzťah k ženám a lásku k cestovaniu, prírode i lovu.
V šiestich miestnostiach môžete obdivovať unikátne objekty, ako napr. poľovnícky výstroj korunného princa, rozmanité akvarelové kresby a litografie, prvé vydanie Rudolfovho cestopisného diela Cesta do Orientu, svetlotlač cisárovnej Alžbety so svojimi deťmi Gizelou a Rudolfom, početné fotografie, medailu k sobášu Rudolfa so Štefániou Belgickou, olejomaľbu „poslednej lásky korunného princa“ či jeho posledný portrét vo veku 30 rokov. Tragédia z Mayerlingu a túžba po senzácii často zatieňuje pôsobenie princa, ktorý sa vyznačoval pokrokovým životným postojom, anonymne publikoval a inklinoval k prírodným vedám, geografii a dejinám.

 

Za výnimočnými zážitkami nemusíte cestovať ďaleko. Miesto úžasných výstav i mimoriadnych zážitkov nájdete hneď v blízkosti hranice s naším západným susedom. Na Moravskom poli čaká pre mnohých jedna z najpôsobivejších výstav, akú kedy mali možnosť vidieť.

 Termín:               do 20. novembra 2020 | 10:00 – 18:00 hod.

Miesto:               Cisárovná Sisi – žena a panovníčka: zámok Niederweiden, Niederweiden 1, 2292  Engelhartstetten
Princ Rudolf – syn cisárovnej Sisi: zámok Schloss Hof, Schloss Hof 1, 2294 Schloßhof

TIP: Zažite čaro „barokových vodných hier“. 20. –  23. augusta a 27. –  30. augusta návštevníkov očarí Baroková vodná show na zámku Schloss Hof s rozprávkovým príbehom Sisi – od malého dievčatka po mladú cisárovnú. Ušľachtilé kone, úžasné tanečné i akrobatické výkony, pútavé spojenie skvelej hudby, bubnovania a spevu i 20 metrov vysoké vodné fontány sa postarajú o magické momenty.

www.schlosshof.at/sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu