Dóm sv. Štefana

4

Dóm sv. Štefana (Stephansdom) je dominantou rakúskej metropole. Táto gotická katedrála zaberá prevažnú časť námestia v centre Viedne – Stephansplatz. Najznámejšiu rakúsku pamiatku, ktorú miestni nazývajú familiárne Steffl ročne navštívia milióny turistov.

Dóm sv. Štefana
História stavby siaha až do roku 1147 keď na tomto mieste stál románsky kostol. Z týchto čias sa však nezachovala žiadna časť, známy je iba pôdorys stavby. Najstaršími prvkami katedrály sú na západnom priečelí Obria brána (Riesentor) a po stranách Pohanské veže (Heidentürme) z 13. storočia. Táto brána postavená v v románskom slohu aj dnes slúži ako hlavný vchod do katedrály. Zbytok stavby je už v neskoršom gotickom štýle. Podľa legendy dostala názov vďaka mamutej kosti nájdenej na tomto mieste počas stavebných prác v 15. storočí.
Katedrála má bohatú históriu. Stala sídelným miestom biskupa už v roku 1469 a od roku 1723 bolo viedenské biskupstvo povýšené na arcibiskupstvo. V roku 1782 sa tu ženil Wolfgang Amadeus Mozart so svojou ženou Constanze Weberovou a o pár rokov neskôr v roku 1791 sa tu konal aj jeho pohreb. Kostol prešiel za svoj dlhý život mnohými prestavbami a rekonštrukciami a my môžeme obdivovať všetky stopy ktoré tu história zanechala. Stále slúži aj svojmu pôvodnému účelu a denne sa tu koná 7 bohoslužieb, v nedeľu dokonca 10.

Severná veža
Katedrála bola počas mnohých historických konfliktov ťažko skúšaná. K najrozsiahlejším škodám došlo počas napoleonských vojen a za veľkého požiaru počas 2. sv. vojny v apríli 1945. Tento požiar úplne zničil unikátnu strechu z roku 1490 pokrytú 230 tisícmi glazovaných škridlíc na ktorých bol do mozaiky vyobrazený erb Habsburgovcov s dvojhlavou orlicou, zlatým rúnom a cisárskou korunou. Okrem strechy zničil požiar celý krov, klenbu a cisárku emporu – priestor vyhradený pre kostolný zbor spolu s vzácnymi “Obrími varhanmi” z roku 1886. Značne zdevastovaný dóm sa však podarilo rýchlo zrekonštruovať a v roku 1952 bol slávnostne znovuotvorený.

Veže

Najvýraznejším prvkom dómu je 136 metrov vysoká Južná veža (Südturm) dokočená v roku 1433. Na jej vrchu je impozantná vyhliadka na celé mesto. V minulosti slúžila ako pozorovateľňa či sa do mesta neblížia nepriateľské vojská alebo či niekde nevypukol požiar. Ak sa sem chcete dostať musíte zdolať presne 343 schodov. Počet schodov je násobkom (3 + 4)x3. Numerológii sa dávnych časoch pripisoval hlboký význam a číslice 3 a 4 sa obavujú v rozmeroch a počtoch jednotlivých prvkov katedrály ešte mnohokrát.

Južná veža

Stavba nižšej Severnej veže (Nordturm, 68 m) bola zastavená v roku 1511 pre nedostatok financií. V roku 1579 bola zakrytá renesančnou kupolou architekta Hansa Saphoya a dnes skrýva povestný 21 tonový zvon Pummerin. Bol odliaty po porážke tureckého vojska v roku 1683 z nepriateľských kanónov. Pri spomínanom požiari v r. 1945 sa odtrhol a pri páde sa rozbil na drobné kúsky. V kláštore St. Florian neskôr z týchto úlomkov odliali nový zvon ktorý zvoní od roku 1957. Vo veži je vyhliadka na severnú časť mesta, vedie sem 75 schodov a aj výťah. Pummerin nie je jediným zvonom, v katedrále je ich celkovo 23.

Interiér

Na rôznych miestach interiéru aj exteriéru Dómu je vidno hrozivé výjavy ktoré mali odháňať od cirkevných stavieb zlé sily. Chrliče na streche katedrály slúžiace ako vyústenie odkvapov majú podobu diablov ale aj drakov a ďalších bájnych zvierat. Interiér katedrály je skutočne impozantný, len v hlavnom kostole je 18 oltárov. Nachádza sa tu rozsiahla zbierka rôznych umeleckých predmetov z mnohých stáročí. Hlavný vchod zdobia varhany z roku 1960 s 125 píšťalami ktoré nahradili pôvodné “Obrie varhany” zničené počas spomínaného požiaru cez 2. sv. vojnu. Vľavo od vchodu sa je kaplnka Tirnakapelle s náhrobkom princa Eugena Savojského.

Stephansdom - Hlavný oltár

V roku 1515 postavil neskorogotickú kazateľňu rodák z Čiech Anton Pilgram s vyobrazením štyroch Svätých otcov. Autor sa sám zvečnil vykukujúc z okna pod kazateľňou. Hore po balustráde (ozdobné zábradlie) lezú jašterice a ropuchy symbolizujúce zlo ktoré však odráža pes, symbol dobra. Zhotovenie štrnásťstrannej krstitelnice z červeného salzburgského mramoru zabralo celých päť rokov. Dekorácia zachytáva sedem svätostí s krstom Ježiša Krista.
Hlavnej lodi (priestor pre účastníkov bohoslužieb) s pôsobivou rebrovou klenbou postavenej roku na podnet habsburgského vojvodcu Rudolfa IV v roku 1359 vládnu vysoké štíhle piliere bohato dekorované 77 hlinenými a kamennými sochami z 15 storočia. V tomto období tu jednotliví habsburgskí panovníci postupne zanechali svoje stopy pri prestavbe hlavnej gotickej lode, bočných kaplniek a chóru.
V roku 1304 bol ku kostolu pristavaný trojlodný chór (Albertinischer Chor) nesúci meno po vojvodovi Albrecthovi II ktorý stavbu finančne podporoval. Ku slávnostnému vysveteniu chóru prišlo až v roku 1340.
Pri hlavnom oltári v Apoštolskom chóre leží hrobka cisára Friedricha III z červeného mramoru. Majestátny náhrobok však bol dokončený až 20 rokov po cisárovej smrti. Za jeho dušu sa pozdĺž celého sarkofágu modlia malí kamenný reholníci. Tento prekrásny mramorový barokový hlavný oltár zhotovili bratia Tobias a Johann Pock v roku 1641. Obraz v strede tohoto diela zachytáva kameňovanie sv. Štefana, patróna katedrály. Päť pestrofarebných stredovekých okien za hlavným oltárom zas približuje biblické príbehy prorokov a svätcov a tiež život a umučenie Ježiša Krista.
Na ľavom boku nájdeme oltár Wiener Neustädter Altar. Tento bohato zdobený oltár so štyrmi krídlami vyobrazuje 72 svätcov a výjavy zo života Panny Márie. Za ním je vchod do podzemných katakomb.

Katakomby

Keď v r. 1732 cisár Karol VI uzatvoril viedenský cintorín, bola vyhĺbená sieť katakomb kam boli pochovávaní zosnulí Viedeňčania. Do konca 18.storočia v týchto priestoroch našlo miesto posledného odpočinku približne 11 tisíc ľudí vrátane prvých 15 panovníkov z rodu Habsburgovcov a biskupskej hrobky. Bežných ľudí nepochovávali tak ako je zvykom dnes, kosti sa jednoducho ukladali na seba.

Stephansplatz

Na námestí Stephansplatz môžete navštíviť okrem kaviarní, reštaurácií a obchodov so suvenírmi aj Dómske a diecézne múzeum sakrálneho umenia Dommuseum spravujúce okrem iného aj legendárnu zbierku rakúskeho zberateľa umenia Otta Mauera čítajúcu 3000 unikátnych umeleckých diel.
Na námestí je aj neprehliadnuteľný moderný sklenený dom Haas Haus, ktorý svojim zjavom silno kontrastuje s historickým centrom Viedne podobne ako parížsky Louvre. A rovnako ako francúzska stavba vzbudzuje vášne časti obyvateľov podľa ktorých sa takáto budova do historického centra Viedne nehodí. Sú v ňom administratívne priestory, luxusný obchodný dom a reštaurácia na streche. Za zmienku stojí aj značková predajňa známeho rakúskeho výrobcu oblátok a cukroviniek Manner
Napravo od katedrály stála koncom 14. storočia kaplnka Márie Magdalény. Pri požiari v roku 1781 bola zničená a kompletne odstránená. Dnes je na tomto mieste farebnými kameňmi vyznačený jej pôdorys.

Atmosféru historického centra dotvárajú všakovakí pouliční umelci a artisti. Napríklad aj z našich miest známe “živé sochy” – nehybne stojaci umelci natretí zlatou alebo striebornou farbou či oblečení do dobových kostýmov, alebo maliari čo na počkanie namaľujú váš portrét.

Fotogaléria:

Otváracie hodiny 2024

Pondelok – Sobota 06:00 – 22:00
Nedeľa a sviatky 07:00 – 22:00

Prehliadky so sprievodcom
Pondelok – Sobota 09:00 – 11:30 a 13:00 – 16:30
Nedeľa a sviatky 13:00 – 16:30

Cenník 2024

Samotný vstup do Dómu a prehliadka bez sprievodcu je zadarmo.

Prístup do centrálnej časti s audiosprievodcom: Dospelí – 6 €
Deti od 6 do 14 rokov – 2,50 €

Katakomby
Dospelí – 6 €
Deti od 6 do 14 rokov – 2,50 €

Južná veža  
Dospelí – 5,50 €
Deti od 14 do 18 rokov – 3,50 €
Deti od 6 do 14 rokov – 2 €

Zvon Pummerin (Severná veža)
Dospelí – 6 €
Deti od 6 do 14 rokov – 2,50 €

All inclusive s audiosprievodcom
Dospelí – 20 €
Deti od 6 do 14 rokov – 5 €

V Dóme sa konajú koncerty vážnej hudby, podrobný program nájtede na stránkach Dómu.
Oficiálne stránky Dómu aj v českom jazyku: www.stephanskirche.at

 

4 KOMENTÁRE

    • Dobrý deň,
      parkovanie vo Viedni je v tzv. Zónach krátkodobého parkovania (Kurzparkzonen – sú to vlastne bežné parkovacie miesta na ulici) cez víkendy a sviatky zadarmo.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu