Nová veľká kontaktná zoo s domácimi zvieratami v ZOO Schönbrunn

0

Aký je to pocit hladiť ovečku? Ako vonia koza? Ako vysoko vyskočí králik? Predovšetkým pre deti sú pripravené podobné zážitky vo vynovenej veľkej zoologickej záhrade, ktorá bola dnes otvorená v ZOO Schönbrunn. Na ploche 1 500 m2 sa po prvý raz objavujú ovce plemena Ouessant, ktoré patria medzi najmenšie plemená oviec na svete.

Ovečka plemena Ouessant
Ovečka plemena Ouessant

Riaditeľ ZOO Stephan Hering-Hagenbeck zdôrazňuje význam zoologických záhrad v čoraz viac urbanizovanom svete: „Najmä v mestách majú deti často málo príležitostí na kontakt so zvieratami. Preto majú zoologické záhrady vysokú hodnotu. Keď pohladíte kozu alebo vám ovca olíže ruku, táto priama interakcia so zvieratami vo vás vždy zanechá trvalý dojem. Je dôležité, aby sa zvieratá mohli samostatne rozhodnúť, či chcú komunikovať s návštevníkmi. To je zabezpečené priestrannými ústupovými priestormi, ktoré nie sú prístupné návštevníkom, v novom výbehu.“

Eva Landrichtinger, generálna tajomníčka Spolkového ministerstva práce a Spolkového ministerstva pre digitalizáciu a hospodársku polohu: „Zoologická záhrada je nielen jedným z najobľúbenejších turistických cieľov, ale aj vzdelávacím centrom a miestom výskumu a výučby. Otvorenie ZOO ponúka mnohým deťom prvý kontakt so zvieratami, ktoré inak poznajú len z kníh alebo médií. Návšteva ZOO tiež zvyšuje povedomie o biodiverzite a šetrnom chove zvierat. Toto spojenie učenia a zábavy je osobným záujmom spolkového ministra Kochera ako zástupcu majiteľa spoločnosti Schönbrunner Tiergarten Ges.m.b.H. a mňa.“

Trpasličie kozy
Trpasličie kozy

Väčšia plocha. Noví obyvatelia

Doteraz bola v zoologickej záhrade len malá časť vyhradená kontaktnej zoo. Približne za štyri mesiace výstavby vznikol vedľa veľkého dobrodružného ihriska priestor, kde sa najmenší návštevníci zoo môžu dozvedieť veľa zaujímavostí o zvieratách a zároveň sa s nimi zblízka zoznámiť. Trpasličie kozy sú už „starí známi“. Ouessantské ovce, ktoré vďačia za svoje meno francúzskemu ostrovu Ouessant v Atlantickom oceáne, sú naopak nováčikmi. S veľkosťou len do 48 cm patria medzi najmenšie plemená oviec na svete. Ich charakteristickým znakom je mimoriadne silná vlna – v ich domovine je to adaptácia na drsné podnebie a v ZOO Schönbrunn je ideálna na pohladenie.  

Vždy sledujeme dobré životné podmienky zvierat

Samozrejme, kozy a ovce sa môžu samy rozhodnúť, či majú chuť na pohladenie a chcú sa priblížiť k návštevníkom, alebo sa radšej stiahnu. V priestoroch vyhradených len pre zvieratá nájdu kŕmidlá, napájadlá a, samozrejme, svoje boxy. Keďže kozy sú známe tým, že sú dobrými lezcami, ich ohrada má špeciálnu funkciu. Kozliatka môžu skákať na strechu cez preliezačky, čo je zábava pre zvieratá aj pre návštevníkov, keď ich pozorujú.

S veľkým dôrazom na detail

Stavebné práce sa začali vo februári: Boli navŕšené kopce, postavené ploty a mnoho ďalšieho. Po dokončení hlavných prác bola zoologická záhrada navrhnutá s veľkým dôrazom na detaily. Výsledkom je prírodná krajina s kopcami a trávnatými plochami. Veľké kamene slúžia kozám na lezenie a návštevníkom na sedenie. Pri plánovaní ohrady bolo tiež dôležité obnoviť historickú vizuálnu os, ktorá vedie od aleje Schlossparku ku Gloriette a ktorú v minulosti zakrýval starý kozí záprah, a to opätovným vysadením a pokračovaním lipovej aleje. Náklady na výstavbu vo výške 200 000 eur znášala spoločnosť Schönbrunner Tiergarten Ges.m.b.H.

text:Tiergarten Schönbrunn, foto copyright: Daniel Zupanc

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu