Technické múzeum Viedeň

4

Technické múzeum vo Viedni nie je klasickým typom múzea tak ako ho poznáme u nás. Na niekoľkých tématicky rozdelených podlažiach ponúka množstvo inteaktívnych exponátov na vyjadrenie rôznych zákonov fyziky a na pochopenie princípu fungovania mnohých zariadení okolo nás. Naklonená rovina, kladky, elektrické výboje a zvukové exponáty vyzývajú aby si ich návštevník vyskúšal na vlastnej koži. Len zriedka tu nájdete niečo pod sklom alebo za bariérou. Výstava je zostavená tak, aby sa zabavili dospelí aj deti.

Na začiatku sú exponáty ukazujúce zákony fyziky, mechaniky a optiky vrátane optických klamov, potom nasledujú prvé stroje z počiatkov techniky. Ďalší pavilón je venovaný energii a jej využívaniu, od parných strojov až po jadrovú a solárnu energiu. Nasleduje zbierka najvýznamnejších míľnikov v technike –  parných lokomotív od čias Rakúsko-Uhorska, historických automobilov, napríklad prvý sérovo vyrábaný legendárny automobil Ford model T, motocyklov a lietadiel a vrtulníkov a lodí až po tie používajúce technológie ktoré sa budú používať v budúcnosti. Najvyššie poschodie je to venované dnešnému fenoménu –  komunikácii. Od pošty, cez prvé telegrafy, telefóny rádio a televíziu vrátane živého televízneho štúdia až po prvé mobily a počítače. Nájde sa tu však aj rozsiahla zbierka historických hudobných nástrojov.

Aj výstava statických exponátov vie byť občas vtipná, ako napríklad zbierka toaletných mís od ich vynájdenia až po dnešné časy. Múzeum sa dá prejsť aj za dve hodiny, ale bola by to škoda. Určite neoľutujete ak si návštevu naplánujete ako  celodenný výlet. Keby vám predsa len zostal čas tak asi 15 minút chôdze od múzea sa nachádza známy zámok Schönbrunn.

 

 

Adresa:

Technisches Museum Wien
Mariahilfer Strasse 212
1140 Wien
http://www.technischesmuseum.at/

Otváracie hodiny, vstupné a ďalšie informácie v slovenskom jazyku.

4 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu