Trhy a tržnice vo Viedni

Trhy a tržnice sú neodmysliteľnou súčasťou života vo Viedni. Nejedná sa však iba o preslávené viedenské vianočné trhy. Vo Viedni sa nachádza 26 tržníc, z ktorých väčšina funguje každý deň. Asi najznámejší zo všetkých viedenských trhov je Naschmarkt, no známe sú aj Vorgartenmarkt, Viktor-Adler-Markt, či Kutschkermarkt. Najpredávanejšími položkami takmer na každom trhu sú samozrejme ovocie a zelenina, no nájdete tu takmer všetko, na čo si pomyslíte.

Naschmarkt - © Österreich Werbung (Popp G)
Naschmarkt – © Österreich Werbung (Popp G)

Najväčším a najznámejším trhom vo Viedni je nepochybne Naschmarkt, ktorý sa preslávil širokou ponukou delikates a rôznych pochutín zo všetkých kútov sveta (nemecky naschen = mlsať). Nachádza sa v blízkosti asi najznámejšej viedenskej ulice – raja všetkých nákupných fanatikov – Mariahilferstrasse. Na tomto preslávenom trhovisku nájdete šírokú ponuku potravín z celého sveta. Okrem lokálnej zeleniny a ovocia ponúka Naschmarkt veľké množstvo korení, domácich talianskych cestovín, syrov, mäsa, rýb, pečiva, či rôznych exotických, napríklad ázijských špecialít. Nakupovanie na takomto trhovisku môže byť veľmi náročné – preto ponúka Naschmarkt aj stánky s rýchlym občerstvením, kde si môžete pochutiť na rôznych špecialitách a nabrať sily na ďalšie nákupy, či iné aktivity spojené s návštevou Viedne. Okrem potravín nájdete na tomto trhu aj širokú ponuku kvetov. Obchody sú otvorené v pracovné dni od 6:00 do 19:30, v sobotu od 6:00 do 18:00. Gastronomické zariadenia majú otvorené v pondelok až piatok od 6:00 do 18:00.

 

Naschmarkt - © Österreich Werbung (H Wiesenhofer)
Naschmarkt – © Österreich Werbung (H Wiesenhofer)

Veľkou atrakciou je blší trh Flohmarkt. Nájdete tu to, čo by ste mali nájsť na správnom blšom trhu – všetko, na čo si len spomeniete. Rôzne pamiatky, obrazy, vinylové platne, vázy, svietniky, porcelán, knihy, či oblečenie, ale aj rodinné fotografie, či iné rodinné a zberateľské cennosti. Nájdete ho hneď vedľa Naschmarktu, na ploche, ktorá slúži cez pracovné dni ako parkovisko. Tento blší trh sa koná každú sobotu od 6:30 do 18:00, v prípade že padne sobota na 24.12 alebo 31.12, bude trh otvorený od 6:30 do 12:00 .

Možno si nemyslíte, že trhy sú niečo pre Vás, no rozhodne Vám odporúčame ich pri návšteve Viedne navštíviť. Trhy a tržnice sú dôležitou súčasťou viedenského života a vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorú nič len tak nenahradí. Ich návštevu rozhodne neoľutujete a odnesiete si z nich veľké množstvo zážitkov a možno aj nejaké pochúťky, či pamiatky.