Umeleckohistorické múzeum – Kunsthistorisches Museum Wien

1

Kunsthistorisches Museum bolo postavené cisárom Františkom Jozefom pre uchovanie prekrásnych zbierok Habsburgovcov, ktoré získavali v priebehu niekoľkých storočí.

Budova múzea na viedenskej Ringstraße je výnimočným dielom architektov Gottfried Sempera a Karla Hasenauera a  je jedným z najpôsobivejších múzeí postavených v 19. storočí. Na ploche 2700 m2 tu nájdeme vyše 2 200 svetovo jedinečných umeleckých diel.

Kunstkammer Wien: Privátna Zbierka Habsburgovcov

Od svojho znovuotvorenia v marci 2013 sa stal Kunstkammer Viedeň kultúrnou pozoruhodnosťou každej návštevy Viedne.

Na prelome stredoveku a novoveku začali cisári a arcivojvodovia z rodu Habsburgovcov zbierať doklady všetkého poznania vtedajšej doby vo forme vynikajúcich umeleckých predmetov. Ako symbol svojej moci a výraz svojich osobných záľub spájali vo svojich zbierkach prírodu a umenia, poznatky techniky a vedy, a sústreďovali tieto skvosty a kuriozity vo svojich sieňach umenia, ktoré sa tak stali kolískou múzea.

Klimt_Zwickel_06Táto zberateľská vášeň Habsburgovcov trvajúca po stáročia dala vzniknúť celému vesmíru umenia a krásy, ktorý znovu povstáva v Kunstkammer Viedeň a rozpráva nespočetné príbehy svojich tvorcov, zberateľov a panovníkov minulých časov.

Svetovo jedinečné zlatnícke práce, vrcholné diela sochárstvo, majstrovské bronzové sošky, filigránske a bizarné práce zo slonoviny, dokonalé kamenné nádoby, vzácne hodiny a zložité prístroje najlepších a najznámejších umelcov svojej doby okúzľujú svojich obdivovateľov už po stáročia a privedú k úžasu aj vás.

Obrazáreň uchováva jednu z najvýznamnejších zbierok starého umenia na svete. Medzi nimi sú aj  najvzácnejšie majstrovské diela Rubensa, Rembrandta, Rafaela, Vermeera, Velázquez, Tiziana a Dürera, rovnako ako najrozsiahlejšia zbierka obrazov Petra Bruegela staršieho. Z vašej návštevy sa stane naozaj nezabudnuteľný zážitok!

Zbierka egyptského a orientálneho umenia

Veľkolepé sochy a reliéfy, sarkofágy múmií, tri obrovské stĺpy v tvare stoniek papyrusu a ďalšie umelecké objekty ponúka pohľad do fascinujúceho sveta starovekého Egypta. Väčšina z nich je vystavená v galériách vyzdobených v 19. storočí v neo-egyptskom štýle.

Zbierka gréckeho a rímskeho antického umenia

Spoznajte umelecké diela, ktoré pokrývajú tri tisícročia – od doby bronzovej do doby temna, z Cypru cez Grécko, Taliansko až do Rakúska. Zbierka obsahuje okázalé starožitné portréty, poklady z neskorej antiky a temného stredoveku, gréckej vázy a rímske artefakty.

Kabinet numizmatiky

Mince od doby ich vzniku po dnešnú dobu. Prírodné a papierové peniaze, významné medaily a vyznamenania. Táto kolekcia, ktorá patrí s viac ako 700,000 artefaktmi medzi päť najväčších na svete, pozýva vás  na fascinujúcu cestu dejinami platidiel.

MUENZ_PLAKAT_Sujet_Marketing_Kunsthistorisches museum Wien
1010 Viedeň, Maria Theresien-Platz
Tel. +43 1 525 24 -2500
[email protected]
www.tourism.khm.at

Metro: linka U2 do stanice „Museumsquartier“, Alebo U3 na „Volkstheater“
Električka: linka D, 1, 2, 71, 46, 49
Autobus: linka 48A, 57A

Otváracia doba 2023

Denne okrem pondelka 10 – 18 hod.
Štvrtok 10-21 hod.
Jún až august otvorené denne vrátane pondelku

Vstupné 2023

Kunsthistorisches Museum + Neue Burg
Dospelí € 18,-
S Vienna City Card € 17,-
Deti a mládež do 19 rokov: voľný vstup do všetkých múzeí.

Zbierka starovekých hudobných nástrojov

Jedna z najvýznamnejších svetových zbierok renesančných a barokových nástrojov. Výstava zahŕňa nástroje, ktoré boli predtým vo vlastníctve slávnych hudobníkov. Medzi nimi nájdete husle na ktoré hrával Leopold Mozart, či veľké piano Clary a Roberta Schumannových. Môžete tiež vidieť citaru, na ktorú hral Anton Karas podmanivou hudbu z filmu „Tretí muž“. K dispozícii vám bude aj audiosprievodca a budete si môcť zahrať na kópie pôvodných nástrojov.

Zbierka zbraní a brnenia

Budete žasnúť nad veľkolepými zbraňami a nákladnou zbrojou, ktorá podáva svedectvo o stáročiach Európskych dejín. Vystavený je aj slávnostný kord cisára Maximiliána II, snáď najkrajšia ceremoniálna zbraň všetkých čias a chlapčenské brnenie princov habsburských, alebo elegantný kyrys, ktorý nosil pri rytierskych zápoleniach cisár Maximilián I.

Tieto predmety boli určené len pre dôležité politické udalosti ako sú vojenská ťaženie, cisárske snemy, korunovácie a svadby. Ide zrejme o najlepšie zdokumentovanú zbierku slávnostnej zbroje na svete.

Múzeum Efezu

Dlhšie ako celé jedno storočie hĺbili rakúski archeológovia vykopávky v Efeze, jednom z veľkých miest starovekého sveta.

Počas ranných prác v rokoch 1895-1907 bolo archeológom umožnené, aby odviezli vybrané nálezy do Viedne ako dar do cisárskej zbierky. V roku 1978 bolo slávnostne otvorené Múzeum Efeze v Neue Burg, kde je vystavených mnoho diel z rímskeho sochárstva či architektonické fragmenty, medzi nimi aj „Párský monument“, najvýznamnejší reliéf z Malej Ázie, rovnako ako časti oltára Artemidinho chrámu, jedného zo siedmich divov starovekého sveta.

Cisárska pokladnica

Schatzkammer1Habsburské poklady a insígnie sa nachádzajú v najstaršej časti paláca Hofburg zvanej Schweizerhof. Je tu uchovaná aj rakúska cisárska koruna a koruna, žezlo a klenoty Svätej ríše rímskej. Drahocenné klenoty, ako napríklad najväčší brúsený smaragd na svete svedčí o vtedajšej moci a sláve Habsburgovcov.

Medzi unikáty patria aj zlatá kolíska Napoleonovho syna a poklady Rádu zlatého rúna či nádherne vyšívané šaty z 15. storočia z Burgundska. Sú tu vystavené očarujúce šperky, ktoré kedysi nosila cisárovná Alžbeta a ďalšie habsburské cisárovné a princezné.

Príďte a objavte aj legendárne artefakty ako je Svätej kopije z ôsmeho storočia, achátová misa, ktorá bola kedysi pokladaná za Svätý grál, alebo roh mýtického jednorožca.

Vchod do Cisárske pokladnice je z paláca Schweizerhof alebo ak Švajčiarskeho súdu, ktorého meno pripomína, že tu kedysi sídlili Švajčiarskej gardy.

Schatzkammer21010 Viedeň, Hofburg, Schweizerhof
Tel. +43 1 525 24 -2500
[email protected]
www.tourism.khm.at
Metro: linka U1 U3 alebo na stanica „Stephansplatz“, U3 na „Herrengasse“, U2 U3 alebo na „Volkstheater“
Električka: linka D, 1, 2, 71, 46, 49
Autobus: linka 1A, 2A

Otváracia doba
Denne okrem utorka 9-17,30 hod.

Kombinované  vstupenky – Kombitickets
Poklady Habsburgovcov

  • Kunsthistorisches Museum Viedeň
  • Kunsthistorisches Museum Viedeň, Neue Burg
  • Cisárska pokladnica

Dospelí € 24, –

Cisárske Múzeum kočov

V blízkosti zámku Schönbrunn sa nachádza Cisárske múzeum kočov s jedinečnou kolekciou cisárskych kočiarov a saní, ktorá vás zláka k výprave rakúskou históriou. Na tejto ceste vás budú sprevádzať také osobnosti ako Mária Terézia, Napoleon či cisár František Jozef zastúpení úchvatnými kočmi, v ktorých sa sami prevážali. Zlatým klincom zbierky je opulentný barokový cisársky kočiar, ktorý je obklopený nádhernými dostavníkmi, pohodlnými cestovnými vozmi a pôvabnými detskými kočíkmi Habsburgovcov.

Skutočným unikátom je „Chodník cisárovnej Sisi“, ktorý spolu s kočiarmi ukazuje tiež jej neobyčajnú osobnú výbavu, ako napríklad jej jediné dochované sedlo, takzvanú „Jazdeckú kaplnku“ či úchvatné jazdecké šaty.

MD_U_1012_59Cisárske Múzeum kočov
1130 Viedeň, Schloss Schönbrunn
Tel. +43 1 525 24 -2500
[email protected]
www.tourism.khm.at
Metro: linka U4 do stanice „Schönbrunn“ alebo na „Hietzing“
Električka: linka 10, 58
Autobus: linka 10A

Otváracia doba
Od mája do októbra denne 9 – 18 hod.
Od novembra do apríla denne 10 – 16hod.

Vstupné
Dospelí € 8 –
Znížené vstupné € 6 –
Skupiny nad 10 osôb € 6 –
Deti a mládež robiť 19 rokov: voľný vstup

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu