Viedenská paleta farieb a tvarov Hundertwasserhaus

0

Vo srdci Viedne sa nachádza jedna z najpôsobivejších a najfarebnejších architektonických perál – Hundertwasserhaus. Táto výnimočná budova, ktorá sa stala jedným z význačných symbolov mesta, púta pozornosť návštevníkov svojim nezvyčajným a živým vzhľadom. Svojimi hravými líniami, rozmanitosťou farieb a nekonvenčnými tvarmi tvorí ostrý kontrast k tradičnej viedenskej architektúre, ktorá je známa svojou eleganciou a klasickým štýlom.

Hundertwasserhaus
Copyright: © WienTourismus/Paul Bauer

Hundertwasserhaus nie je len obytným domom, ale aj umeleckým dielom, ktoré odráža nekonformný duch jeho tvorcu, rakúskeho umelca Friedensreicha Hundertwassera. Táto budova stojí ako výrazný príklad netradičnej architektúry, ktorá v sebe spája funkčnosť s umením, a zároveň ako magnet pre turistov z celého sveta. 

História a pozadie

Hundertwasserhaus, dnes ikonická viedenská stavba, má svoj pôvod v osemdesiatych rokoch 20. storočia. Jej vznik bol reakciou na strohú a funkcionalistickú architektúru povojnového obdobia, ktorá dominovala v mnohých európskych mestách. Tento obytný dom bol postavený medzi rokmi 1983 a 1985 na iniciatívu mestskej rady Viedne, ktorá sa rozhodla priniesť do mesta viac umenia a originality.

Za dizajnom Hundertwasserhaus stojí Friedensreich Hundertwasser, výrazná osobnosť rakúskeho umenia a architektúry. Hundertwasser bol známy svojím odmietaním priamych línií a pravouhlých foriem, ktoré považoval za „božie zločiny“. Svojim štýlom sa riadil prírodnými tvarmi a organickou architektúrou, čo je zreteľné aj na Hundertwasserhause. Jeho práca bola hlboko ovplyvnená ekologickými hodnotami a hľadaním harmónie medzi človekom a prírodou.

Výstavba Hundertwasserhaus bola súčasťou širšieho trendu v mestskom rozvoji, ktorý sa snažil revitalizovať Viedeň a poskytnúť jej novú, modernú tvár. Budova bola navrhnutá ako živý experiment, ktorý mal prepojiť umenie s bežným životom, a zároveň bol výzvou k tradičným architektonickým normám. Vďaka svojej originalite a osobitosti sa Hundertwasserhaus stala nielen obytným priestorom, ale aj dôležitým kultúrnym a umením naplneným miestom, ktoré dodnes odráža dynamiku a kreativitu, ktorá je tak typická pre Viedeň.

Hundertwasserhaus
Copyright: © WienTourismus/Paul Bauer

Stavba je architektonickým skvostom, ktorý odráža jedinečný a osobitý štýl svojho tvorcu. Budova sa vyznačuje nesymetrickými formami, nepravidelnými plochami a výraznou farebnosťou. Každá časť stavby má svoj vlastný charakter – od “zvlnených” podláh po mozaikové steny a zelené strechy porastené rastlinami. Okná sú nepravidelné, rozmiestnené v rôznych veľkostiach a tvaroch, čo vytvára dojem, akoby každé okno malo svoj vlastný príbeh.

Hundertwasserova filozofia bola hlboko zakorenená v láske k prírode a ekológii. Odporúčal „okno práva“, podľa ktorého by mal mať každý obyvateľ právo vystrieť ruku z okna a maľovať čokoľvek, po čom siahne. Tento prístup spájal umenie s každodenným životom a posilňoval vzťah človeka s prírodou. Hundertwasser tiež silne podporoval používanie zelených striech a stromov v bytových priestoroch, čo viedlo k tomu, že jeho budovy sú často plné zelene, čo je príkladom jeho záväzku voči udržateľnosti a životnému prostrediu.

V interiéri Hundertwasserhaus sa návštevníci môžu cítiť, akoby vstúpili do iného sveta. Stropy, steny a dokonca aj podlahy sú navrhnuté tak, aby poskytovali neobyčajný a nekonvenčný zážitok. Tento priestor je živým dôkazom Hundertwasserovej vízie, ktorá spočíva v rozmanitosti, originalite a súlade s prírodou.

Hundertwasserhaus
Copyright: © WienTourismus/Paul Bauer

Fotografie exteriéru a interiéru Hundertwasserhaus ukazujú túto jedinečnú architektúru v plnej kráse. Zvlnené línie, pestrofarebné povrchy a organické tvary zdôrazňujú nekonvenčný a revolučný prístup k dizajnu, ktorý odlišuje Hundertwasserhaus od iných architektonických diel. Tieto vizuálne prvky nielen že zaujmú oko diváka, ale tiež vyjadrujú hlbokejšie posolstvo o harmónii medzi človekom, umením a prírodou.

Turistická atrakcia

Hundertwasserhaus je jedným z najnavštevovanejších miest vo Viedni, považovaným za atrakciu pre každého návštevníka mesta. Tento architektonický unikát je prístupný verejnosti počas celého roka, pričom najlepší čas na návštevu je počas jarných a letných mesiacov, kedy je zeleň okolo budovy v plnom kvete a celý komplex pôsobí ešte farebnejšie a živšie.

V bezprostrednej blízkosti Hundertwasserhaus sa nachádza niekoľko kvalitných reštaurácií, kde si môžu turisti vychutnať tradičné rakúske špeciality. Medzi obľúbené miesta patrí napríklad Gasthaus Zur Stadt Krems alebo Gulasch & Soehne, kde podávajú vynikajúce schnitzle a tradičné rakúske dezerty, ako je Apfelstrudel.

Hundertwasserhaus je tiež ľahko dostupný verejnou dopravou. Najbližšia zastávka metra je Wien Mitte-Landstraße, ktorá je len pár minút chôdze od budovy. Pre tých, ktorí dávajú prednosť cestovaniu autom, v okolí budovy sa nachádza niekoľko parkovísk, no je dobré mať na pamäti, že v centrálnej časti Viedne môže byť parkovanie obmedzené a je spoplatnené.

Návštevníci, ktorí majú záujem o umenie a architektúru, by mali zvážiť aj návštevu Kunst Haus Wien, múzea navrhnutého tiež Hundertwasserom. Toto múzeum, ktoré sa nachádza len krátku prechádzku od Hundertwasserhaus, hostí stálu zbierku Hundertwasserových diel, ako aj výstavy súčasného umenia a fotografií.

Celkovo je Hundertwasserhaus s jeho okolím ideálnym miestom pre strávenie pútavého dňa v srdci Viedne, kombinujúcim umenie, kultúru a výbornú kuchyňu.

Hundertwasserhaus vo svetle udržateľnosti

Hundertwasserhaus nie je len architektonickým unikátom a turistickou atrakciou, ale tiež predstavuje významný symbol udržateľnej architektúry a ekologickej iniciatívy. Friedensreich Hundertwasser bol známy svojimi silnými ekologickými presvedčeniami a snahou integrovať prírodné prvky do urbanistického prostredia. Tento prístup je v Hundertwasserhause zreteľný v mnohých aspektoch.

Najvýraznejším ekologickým prvkom je použitie zelených striech, ktoré nie sú len estetickým doplnkom, ale tiež znižujú spotrebu energie v budove a zlepšujú mikroklímu v okolí. Rastliny na strechách a terasách tiež prispievajú k lepšej kvalite ovzdušia a poskytujú príbytok pre rôzne druhy vtákov a hmyzu. Hundertwasser tiež uprednostňoval organické a prirodzené materiály a podporoval myšlienku recyklácie a udržateľného využívania zdrojov.

Okrem Hundertwasserhaus sa Hundertwasser venoval aj ďalším projektom, ktoré zdôrazňujú jeho ekologické zásady. Príkladom je Waldspirale, obytný komplex v nemeckom Darmstadte, ktorý je známy svojou špirálovitou zelenou strechou, alebo Hundertwasserova toaleta v novozélandskom meste Kawakawa, ktorá je ukážkou jeho ekologicky orientovaného dizajnu.

Hundertwasserove diela tak poskytujú inšpiráciu pre modernú architektúru, ktorá hľadá spôsoby, ako byť viac v súlade s prírodou a podporovať udržateľný životný štýl. V dnešnej dobe, keď sa čoraz viac hovorí o potrebe ekologického myslenia a udržateľných riešení v architektúre, je Hundertwasserhaus živým príkladom toho, ako môže byť toto myslenie úspešne implementované do praxe.

Hundertwasserhaus v sebe spája umenie, architektúru a prírodu na jedinečnom mieste, ktoré odráža nekonvenčný duch a kreativitu svojho tvorcu, Friedensreicha Hundertwassera. Táto budova je nielen vizuálnym skvostom s jej nesymetrickými formami a živými farbami, ale je aj významným symbolom udržateľnosti a ekologickej architektúry. Jej neobyčajný dizajn, ktorý spája funkčnosť s umením, robí z Hundertwasserhaus must-see destináciu pre každého návštevníka Viedne.

Adresa: Hundertwasserhaus, Kegelgasse 36-38, 1030 Wien, Rakúsko
Oficiálna webstránka: www.hundertwasser-haus.info

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu