Zoologická záhrada Schönbrunn má 270 rokov

0

28.7.2022

Mnoho mladých zvierat, nové výbehy a letné večery so zvieratami: najstaršia zoologická záhrada na svete oslavuje významné narodeniny

Najstaršia zoologická záhrada na svete oslávi budúcu nedeľu 270. výročie svojho založenia. Oslavy narodenín sa začali už v uplynulých týždňoch otvorením novej zoo a novou sériou podujatí „Zvieracie letné večery“, počas ktorých mohli návštevníci spoznať zoo a jej obyvateľov z obzvlášť atraktívnej stránky po bežnej zatváracej dobe. Ako darček k narodeninám sa ZOO Schönbrunn mohla tešiť z chovateľských úspechov, ako je narodenie žirafieho mláďaťa začiatkom roka a prvého orangutanieho potomka po 20 rokoch v júni. Oslavy ukončia Dni ochrany druhov, ktoré sa uskutočnia prvý septembrový víkend. Počas troch dní sa bude venovať ochrane ohrozených druhov a svoju prácu predstavia organizácie na ochranu prírody a druhov.

Historická fotografia slonov pred cisárskym pavilónom, okolo roku 1910 © Archív zoologickej záhrady Schönbrunn

„Ako vedecky riadená zoologická záhrada máme za úlohu inšpirovať našich návštevníkov pre svet zvierat a podporovať ich povedomie o prírode a ochrane druhov. Zvieratá v zoo sú vyslancami svojich ohrozených príbuzných vo voľnej prírode. Zoo je tak oknom do fascinujúcej biodiverzity našej planéty,“ hovorí riaditeľ zoo Stephan Hering-Hagenbeck. „Ako ministra zodpovedného za ZOO Schönbrunn ma skutočne teší, že sa môžem pripojiť k oslavám 270. výročia jej založenia,“ zdôrazňuje aj spolkový minister a zástupca majiteľa Martin Kocher. „Zoologická záhrada Schönbrunn je nielen najstaršou zoologickou záhradou na svete, ale bola niekoľkokrát vyhlásená za najlepšiu zoologickú záhradu v Európe. Svojich hostí dokáže inšpirovať k biodiverzite našej planéty. Či už ide o mladého alebo staršieho návštevníka, rodinný výlet alebo vášnivého amatérskeho zoológa – ZOO Schönbrunn ponúka svojim návštevníkom bohaté zážitky so zvieratami.“

Mení sa s dobou

Osobitnou udalosťou leta je modernizácia levieho výbehu, ktorý bol práve vybavený novým a veľkoryso riešeným skalným terénom. Skaly poskytujú zvieratám zamestnanie, ochranu pred slnkom a dažďom a predovšetkým sú dobrou pozorovateľňou. V nasledujúcich týždňoch bude dokončený aj novo upravený výbeh pre gepardy a jazierko v parku nosorožcov. „Výbehy zvierat sú obzvlášť dobrým príkladom toho, ako sa zoologická záhrada v priebehu rokov menila a vyvíjala. Zariadenia sme postupne modernizovali a rozširovali, aby boli ešte viac priateľské k zvieratám v súlade s lokalitou svetového dedičstva UNESCO a aby sme našim návštevníkom ponúkli ešte viac vzrušujúcich poznatkov,“ zdôrazňuje Hering-Hagenbeck. Posledné dva roky poznačené korunou, vrátane výluk a prísnych nariadení, nenechali ZOO Schönbrunn bez úhony. Kvôli dlhým výlukám prišla zoo o príjmy vo výške viac ako 10 miliónov eur ročne. Vďaka štedrým darom a finančnej podpore federálnej vlády sa napriek všetkým ťažkostiam podarilo udržať bežnú prevádzku a pokračovať v realizácii projektov na rozšírenie.

Novo upravený výbeh pre levy ©Daniel Zupanc
Novo upravený výbeh pre levy ©Daniel Zupanc

Pozorovanie zvierat a ochrana druhov

Zoologická záhrada poskytuje na ploche 17 hektárov priestor pre približne 8 000 zvierat približne 700 druhov. Podieľa sa na mnohých medzinárodných chovných programoch na ochranu prírody a sama je zodpovedná za chovné programy leguánov fidžijských a tučniakov severných. Okrem orangutanov a žiráf patrí medzi mimoriadne chovateľské úspechy posledných rokov aj prvé mláďa koaly narodené vo Viedni, mláďa ľadového medveďa a celkovo päť mláďat pandy veľkej, ktoré po prvýkrát v zoologickej záhrade odchovala sama matka. Okrem toho sa tu objavilo množstvo svetových premiér, ako napríklad žabka Staurois, obrovská medúza a zelená stromová jašterica. V ZOO Schönbrunn boli v priebehu rokov objavené aj nové druhy zvierat: v roku 2010 druh slimáka Schwammeria rumbangensis a v roku 2021 plávajúca krevetka Heteromysis schoenbrunnensis. „Angažovanosť zoologických záhrad v ochrane ohrozených druhov však nekončí za bránami zoologických záhrad – ZOO Schönbrunn sa rôznym spôsobom podieľa na mnohých národných a medzinárodných výskumných a reintrodukčných projektoch, ako napríklad v prípade ibisa lysého, korytnačky riečnej Batagur, uralskej sovy alebo supa bradatého,“ zdôrazňuje Hering-Hagenbeck.

Zoo ako ekonomický faktor

Orangutan Sari s mláďaťom Kendari ©Daniel Zupanc
Orangutan Sari s mláďaťom Kendari ©Daniel Zupanc

Najstaršia zoologická záhrada na svete, ktorú v roku 1752 založil cisár František I. a jeho manželka Mária Terézia ako zverinec s 12 zvieracími domčekmi usporiadanými do kruhu okolo cisárskeho pavilónu, oslávi v roku 2022 270. výročie svojho vzniku. Po tom, čo bola zoologická záhrada vážne poškodená počas oboch svetových vojen, sa po vyčlenení zo spolkovej správy v roku 1991 vďaka neúnavnému úsiliu predchádzajúcich riaditeľov zoo Helmuta Pechlanera a Dagmar Schratterovej zaskvela v novom lesku. Od roku 1996 je zoologická záhrada súčasťou svetového dedičstva UNESCO Schönbrunn a od roku 2020 ju spravuje Stephan Hering-Hagenbeck. ZOO Schönbrunn je po zámku Schönbrunn druhou najnavštevovanejšou atrakciou v krajine. ZOO navštívi každý rok v priemere okolo dvoch miliónov návštevníkov a ročne sa predá viac ako 100 000 vstupeniek. V ZOO Schönbrunn pracuje viac ako 270 zamestnancov vrátane takmer 100 ošetrovateľov zvierat. Podľa analýzy Viedenskej obchodnej komory prispieva ZOO Schönbrunn každoročne k hrubému domácemu produktu sumou približne 300 miliónov eur. „Ako jedna z hlavných atrakcií v rakúskom turistickom prostredí je dôležitým faktorom pre podnikateľskú lokalitu a vytvára viac ako 2 300 pracovných miest v celom Rakúsku,“ uzavrel spolkový minister Kocher

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu