Baden bei Wien – kúpeľné mesto s bohatou históriou

Baden bei Wien, oficiálne iba Baden, je okresné mesto ležiace v Dolnom Rakúsku a ide o obľúbený cieľ turistov.

Do Rakúska do kúpeľov

V minulosti sa v miestnych kúpeľoch liečil aj sám cisár František II. Habsbursko-Lotrinský a v Badene sa mu zapáčilo natoľko, že si na mieste dal postaviť aj vlastnú letnú rezidenciu. Kúpeľné mesto získalo punc luxusu potom, čo sa otvorilo kasíno s názvom Congress Casino. K tomu došlo už v roku 1934, takže tunajšie kasíno je tým najstarším v Rakúsku. Traduje sa o ňom ešte jedno naj: Jeho honosné priestory mu vyslúžili aj prísudok “najkrajšie”. Preto sa v nich nielen hrá, ale zároveň tu organizujú aj prednášky a kongresy.

Pod kasínom vyviera aj najstarší sírny prameň. Miestne pramene majú teplotu zhruba 70° C a obsahujú vysokú koncentráciu soli a radónu. Celkom sa ich tu nachádza hneď štrnásť. Ich moc objavili už starovekí Rimania v období vlády cisára Claudia. Voda blahodárne pôsobí hlavne na srdce, cievy a obehovú sústavu. Dnes kúpele pre pohodlie hostí ponúkajú aj saunový svet alebo wellness.

Kam za kultúrou

Srdcom mesta je Hlavné námestie – Hauptplatz, ktorému dominuje prekrásny barokový stĺp Najsvätejšej Trojice, pamiatka, ktorá vznikla v roku 1714. V meste nájdete ešte celý rad ďalších pamätihodnosti, ako napríklad tzv. Beethovenovu svätyňu. Dnes je tu múzeum, ktoré je zároveň ukážkou nádhernej miestnej architektúry. Za pozornosť tiež stojí kostol sv. Štefana a rad ďalších histocky významných pamiatok.Tie v Badene dominujú hlavne z počiatku 19. storočia, vystavané v štýle Biedermeieru. To je pomerne netypické vzhľadom na to, že tento štýl sa bežne prejavoval napríklad v bytovom zariadení ale architektúru ovplyvnil veľmi málo.

V lete umelecký zážitok dokresľujú operné predstavenia v Bádenskej letnej aréne. Tóny opery neutíchajú ani v zime, len sa presúvajú do miestneho mestského divadla.

Zábava v zime aj v lete

Ak prídete s deťmi, za návštevu určite stojí taktiež Múzeum bábik a hračiek. Alebo s nimi vyrazte len tak na prechádzku kúpeľným parkom ak bude vám priať pekné počasie. Mestu Baden sa hovorí aj mesto ruží. Prečo, zistíte ak zavítate do Doblhoffparku, kde sa nachádza najväčšie rozárium v Rakúsku. Pestujú v ňom približne 600 druhov ruží. V parku sa tiež nachádza pamätník Rudolfa Geschwinda, slávneho šľachtiteľa ruží a českého rodáka, ktorý študoval najskôr na pražskej Technickej univerzite a následne na slovenskej Lesníckej akadémii. Sezóna ruží tradične končí v parku zámku Weikersdorf, kde sa organizuje slávnosť Open air Rosenball.

Baden má svoje nezanedbateľné čaro aj v zimnom období. Vyhlásené po celej krajine sú totiž Bádenské adventné trhy. Varené víno a ďalšie typické dobroty alebo nejaká drobnosť dovezená domov na pamiatku neodmysliteľne patrí ku koloritu blížiacich sa Vianoc. Istá opatrnosť je namieste s najmenšími návštevníkmi, ak sa rozhodnete absolvovať aj atrakciu zvanú Krampuslauf čiže Beh čertov. Je to známy sprievod niekedy veľmi realistických strašidelných masiek. Podobne jedinečný je aj Deň lampiónov. V meste sa 24 hodín nevyužíva elektrická energia, jediné svetlo obstarávajú romantické sviečky.

Ideálny pre šport i výlety do prírody

Z mesta sa potom môžete vypraviť aj do okolia. Viedenský les ponúka nielen krásnu prírodu, ale aj početné značené turistické trasy. Tie môžete absolvovať pešo alebo na bicykli. Mestečko sa tiež nachádza v obkľúčení vinicami, vzniklo totiž uprostred slnečnej vinárskej oblasti. Rovnako tak si môžete v okolí zahrať golf alebo zhliadnuť klusácke preteky.

Niet divu, že miestna krajina inšpirovala aj rad významných osobností umeleckého sveta. Svoju slávnu Deviatu symfony tú skomponoval Ludwig van Beethoven. Skladateľ dlhodobo zdržiaval v známom dome na Rathausstraße 10. Tvorili tu však aj Wolfgang Amadeus Mozart alebo Franz Liszt.

Oficiálna stráka mesta: https://www.tourismus.baden.at/

Cesta z Bratislavy