Eisenstadt a okolie

0

Eisenstadt je metropolou rakúskej spolkovej krajiny Burgenland čiže Hradska a súčasne aj najväčším tunajším mestom. Rozkladá sa na rieke Wulka a žije tu približne 13 000 obyvateľov.

Pre priaznivcov kultúry a histórie  

Mesto má pomerne zaujímavú a dlhú históriu, počiatky osídlenia môžeme datovať už do doby halštatskej. Avšak prvú písomnú zmienku o ňom máme až z 13. storočia. Na bohaté dejiny upozorňuje pôvabné historické jadro. Za zmienku stojí predovšetkým jedna významná pamiatka, ktorou je zámok Esterházyovcov, mocného uhorského šľachtického rodu. Tí tu mali svoje sídelné mesto a z miesta s pôvodne baníckou tradíciou dokázali vybudovať významné kultúrne stredisko. Zámok bol v prvopočiatku gotickým hradom, ktorý však jeho majitelia nechali pomerne nákladne zrekonštruovať. Za prestavbou stojí architekt Carlo M. Carlone. V 18. storočí potom na podobe zámku zanechal svoju stopu klasicizmus.  

Dnes slúžia interiéry zámku primárne ako sídlo krajinskej vlády, preto sú tiež verejnosti tieto priestory prístupné len sčasti. Na organizovanie kultúrnych podujatí sa využíva predovšetkým nádhernou freskovou výzdobou vymaľovaná Haydnová sála, kde sa pravidelne usporadúvajú koncerty.

Sála napokon neprišla k svojmu menu len tak čírou náhodou, skladateľovo meno je s Eisenstadtom spojené veľmi pevne. Haydn totiž pôsobil viac ako štyri desiatky rokov v úlohe dvorného kapelníka. A na jeho počesť sa tu každý rok tiež koná aj Haydnov hudobný festival.

Zámok potom obklopuje anglický park, ktorý bol vystavaný neskôr, až medzi rokmi 1805-1820 z pôvodnej barokovej záhrady. Neďaleko od zámku potom môžete tiež navštíviť Židovské a Zemské múzeum. Tu sú zaujímavé predovšetkým rímske mozaiky alebo sála Ferenca Liszta, ďalšej významnej osobnosti hudobného sveta, ktorá je s mestom spojená.     

Pre vyznávačov aktívnej dovolenky a milovníkov prírody  

Zhruba pätnásť kilometrov vzdialené Neziderské jazero je po Balatone jediným stepným jazerom v Európe. Zaujme nielen vyznávačov kúpania. Môže sa totiž pochváliť miernym podnebím a hneď troma stovkami slnečných dní v roku, čo z neho robí ideálny cieľ výletov prakticky v každom ročnom období. Ide takisto doslova o raj pre milovníkov vodných športov, v hojnej miere ho navštevujú jachtári a surferi. A vedie tadiaľto tiež obľúbená cyklotrasa.

Východne od jazera sa potom rozkladá oblasť, ktorá nesie názov Seewinkel a tvorí súčasť národného parku Neusiedler See – Seewinkel. Ide o jeden z najznámejších vtáčích rajov. Nadšení tu však nebudú iba ornitológovia, ale tiež vyznávači cyklistiky alebo celkom jednoducho milovníci pešej turistiky, ktorí si môžu užiť nádhernú prechádzku po parku.

Ďalšou zaujímavosťou v blízkom okolí je aj prírodný park Geschriebenstein rozkladajúci sa okolo najvyššej hory Burgenlandu. Parkom vedú značené turistické trasy a celá rada náučných chodníkov. Ďalšou zaujímavosťou je i jazero Rechnitz, prvé umelo vytvorené jazero v spolkovej krajine. Pre vynikajúcu kvalitu vody je častým cieľom turistov, ktorí sa tu chcú vykúpať. Obklopené je jednak lesmi a jednak aj vinicami. Na vrchole samotného zalesneného kopca sa potom nachádza ďalší obľúbený turistický cieľ- kamenná rozhľadňa. Z nej sa otvára nádherný výhľad od hrebeňov Álp až po Panónsku panvu.

Inými lokalitami vhodnými pre športové aktivity sú i jazerá v Rauchwartu alebo v Ritzingu, kam často mieria tí, ktorých láka surfing. Ak máte so sebou na výlete tiež svoje ratolesti, bez obáv sem môžete zamieriť aj s nimi a vykúpať sa tu.

Podobne je na tom aj jazero Königsdorf See poskytujúce početné pokojné zákutia pre nerušený odpočinok. Mimo kúpanie, ktoré je vďaka plytčine dostupné aj pre tých najmenších sa tu navyše môžete venovať početným športovým aktivitám ako beach volejbalu, pétanque a mnohým ďalším. Iným spôsobom, ako pri návšteve jazera tráviť voľný čas, je rovnako tak aj zapožičanie šliapacích lodiek.

Ubytovanie

[box style=“3″]

Radi by ste strávili víked v tejto lokalite? Nájdite si najvýhodnejšie ubytovanie v Eisenstadte a okolí.

[btn link=“http://www.booking.com/searchresults.html?city=-1976400&aid=1186739&no_rooms=1&group_adults=1;label=eisenstadt“ color=“red“ target=““]Porovnať ceny ubytovania[/btn]

[/box]

Ako sa tam dostanete autom z Bratislavy

Oficiálne stránky mesta: www.eisenstadt.gv.at

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu