Haus des Meeres- exotika v srdci Viedne

7

Haus des Meeres je jednou z troch viedenských zoologických záhrad, spolu so Schönbrunnskou zoologickou záhradou a Lainzer Tiergarten.

Dom mora sa nachádza v starej protileteckej veži z druhej svetovej vojny. Na 11 poschodiach na ploche približne 5 000 m² žije viac ako 10 000 zvierat. V Dome mora nájdete sladkovodné a morské ryby z celého sveta. Nový austrálsky dobrodružný svet, 360-stupňová žraločia nádrž, atlantický tunel, príbojový útes, tropický dom, oblasť Madagaskaru, krokodílí park a ďalšie miesta poskytujú fantastické zážitky so zvieratami ako napríklad žraloky, raje, korytnačky, sladkovodné ryby, krokodíly, hady, opice, vtáky a hmyz z celého sveta.

(c)GuentherHulla

Po príchode dovnútra nie je problém sa zorientovať, všetko je dobre označené, a preto sa dá ľahko nájsť. Celkovo má jedenásť poschodí, pričom na prvých desiatich poschodiach sa nachádzajú rôzne akváriá a teráriá a na vrchole je kaviareň so strešnou terasou. Keďže je tu len jeden výťah, vyvezte sa najskôr priamo na vrchol a ušetrite si čas čakaním na výťah a postupujte postupne schodmi dole.

Na čo sa môžete tešiť

Nachádza sa tu viac ako 1 000 rýb – útesových žralokov, rají, a rôznofarebných morských rýb v 360° žraločej nádrži na 7. poschodí. Najväčšia nádrž v Haus des Meeres (aj v Rakúsku) s rozlohou 120 m² je prístupná zo všetkých strán a je to „akvárium len zo skla“. Poskytuje pohľad ako pri potápaní. Pôvodná nádrž na žraloky na 4. a 5. poschodí teraz slúži ako chovná nádrž. Ďalšou zaujímavosťou v Dome mora je 150-tisíclitrová nádrž pre žraloky kladivohlavé na 10. poschodí.

(c)Guenther Hulla

V Dome mora sa stále dejú nové veci: v marci 2022 bol na deviatom poschodí otvorený austrálsky dobrodružný svet: 70 metrov dlhá, honosná a pestrá prehliadka plná papagájov a voľne žijúcich vačkovcov vrátane páru kengúr – s dĺžkou tela 30 centimetrov ide o jeden z najmenších druhov kengúr vôbec.

Obrovská prístavba dokončená v roku 2020 je novým domovom štyroch huňatých kalikov a dvoch lemurov. Návštevníci (po rezervácii) sa môžu dokonca zblízka zoznámiť s malými roztomilými opičkami. V tomto takzvanom madagaskarskom areáli s vnútornou a vonkajšou časťou sa nachádza aj mangusta drobnopásá, obrovská korytnačka a tri varany komodské.

Prechádzka Atlantikom

Na prízemí Domu mora sa môžete prejsť desať metrov dlhým Atlantickým tunelom: Cez 500-tisíclitrovú nádrž, ktorá je domovom rybieho sveta Atlantického oceánu, vedie potrubie, v ktorom sa nachádzajú ryby od damanov až po orliaky a žraloky.

(c)Daniel Zupanc

 

Krokodílí park a surfový útes

V tropickom dome a krokodílej záhrade, ktoré sa nachádzajú v nádhernej sklenenej budove vo výške 20 metrov nad zemou, voľne poletujú vtáky a pobehujú opice. V teráriu môžete obdivovať hady, jaštery a tarantule.

Zážitkové akvárium „Príbojový útes“

Umožňuje deťom spoznať svet tropických rýb zblízka prostredníctvom „potápačských heliem“ zabudovaných do podlahy akvária. V umelej kvapľovej jaskyni možno pozorovať viac ako 100 nočných živočíchov a jaskynných obyvateľov: jedovaté obrovské stonožky, bičíkovité pavúky a bojové cvrčky, jaskynné ryby bez očí a škorpióny, ktoré pod UV svetlom svietia ako duchovia.

Časový rozpis kŕmenia

Rozpis krmenia žralokov, piraní, krokodílov hadov a ďalších zvierat nájdete na tomto odkaze.

Návšteva je mimoriadne zaujímavá aj napríklad vďaka rôznym meniacim sa programom:

  • Potápanie so žralokmi
  • Kŕmenie žralokov, piraní, plazov a gaviálov
  • Mikroskopická výstava „Mini more“ (medúzy, hviezdice, jedovaté červy, jednooké kraby…)
  • Safari v dome mora (prehliadka so sprievodcom)

Ako dlho trvá prehliadka?

Počítajte približne s 2 a pol až 3 hodinami.

História veže

Výstava „Remembering Inside“ sa zaoberá temnou históriou Flak Tower. Pôvodné exponáty a nástenné panely o histórii budovy sú vystavené a môžete si ich pozrieť na schodisku medzi 9. a 10. poschodím, ktoré sa z veľkej časti zachovalo v pôvodnom stave. (pravidelné prehliadky so sprievodcom)

(C)OLN

Pohľad na Viedeň

Na samom vrchole budovy na vás čaká niečo výnimočné: z reštaurácie a baru Ocean Sky 360° na 11. poschodí sa vám naskytne úchvatný panoramatický výhľad na Viedeň. Toto je najvyššie položená strecha v centre Viedne.

Reštaurácia

Ďalšou zaujímavosťou je panoramatický výhľad na more viedenských budov z terasy na 9. poschodí. Športovo založení návštevníci môžu vystúpiť aj po 192 schodoch schodiska na vežu, ktoré sa nachádza vo vonkajšom areáli, a vychutnať si tak výhľad z výšky 35 metrov aj nezávisle od návštevy zoo.

Lezenie na Haus des Meeres

Milovníci lezenia sa môžu tešiť na vzrušujúcu atrakciu v Haus des Meeres. nájdete tu lezeckú stenu, ktorá ponúka širokú škálu možností.

Stena vysoká 30 metrov nie je vhodná len pre pokročilých lezcov, ale vďaka rôznym kurzom lezenia si na svoje prídu aj začiatočníci.

Na strechu veže vedie viac ako 20 variantov ciest od 4. do 9. stupňa obtiažnosti – úžasný lezecký zážitok!

Parkovanie

V bezprostrednej blízkosti Aqua Zoo sa nachádza parkovisko Wipark na ulici Windmühlgasse. Návštevníci hotela Haus des Meeres tu môžu parkovať za zvýhodnenú cenu. Zľavovú kartu si môžete zakúpiť v pokladni v Haus des Meeres.

Otváracie hodiny 2024

ZOO: denne 9:00 až 20:00
Café Shark: denne 10:00 až 19:00

Reštaurácia 360° OCEAN SKY:
Pondelok: 09:00-20:00
Utorok: 09:00-23:00
Streda: 09:00-23:00
Štvrtok: 09:00-23:00
Piatok: 09:00-02:00
Sobota: 09:00-02:00
nedeľa: 09:00-20:00

Tip: Ak sa chcete vyhnúť dlhému čakaniu, odporúčame vám kúpiť si vstupenky deň vopred na domovskej stránke (je to možné len s platobnou kartou), potom môžete obísť rad a ísť priamo dovnútra.

Vstupné 2024

Dospelí (dostupné online) 21,90 EUR
Žiaci od 16 rokov 16,40 EUR
Dieťa (dostupné online)
6-15 rokov
Deti mladšie ako 14 rokov majú vstup povolený len v sprievode dospelej osoby.
9,80 EUR
Dieťa (dostupné online)
3-5 rokov
Deti do 3 rokov majú vstup zdarma
6,50 EUR
Senior
Po predložení preukazu dôchodcu alebo od 64 rokov. Vstupenka platí: Po-Pia, okrem štátnych sviatkov
16,40 EUR
Študent
Do 27 rokov po predložení preukazu totožnosti Vstupenka platí:
po-pia, okrem štátnych sviatkov
16,40 EUR
Osoby so zdravotným postihnutím
Po predložení preukazu totožnosti v pokladni. Počas rušných dní môžete po predložení preukazu totožnosti využiť zrýchlený vstup aj s registrovanou
sprevádzajúcou osobou. Sprevádzajúce osoby, ktoré nie sú zaregistrované, potrebujú online vstupenku,
aby mohli zrýchlený vstup využiť.
16,40 EUR
Večerný lístok pre dospelých
Platnosť vstupenky: Po-Pia v pracovných dňoch od 17:30, zakúpiť si ju možno len v deň návštevy, výmena nie je možná.
15,00 EUR
Ročný preukaz pre dospelých
PLATÍ OD PONDELKA DO PIATKU
Počas víkendu získate -25% zľavu na vstup s ročnou vstupenkou
43,00 EUR
Ročný lístok pre dieťa
3-15 rokov
PLATÍ OD PONDELKA DO PIATKU
Počas víkendov máte s ročnou vstupenkou zľavu -25 % zo vstupného.
21,00 EUR

Vstupenky je možné zakúpiť aj online, vyhnete sa tak čakaniu v rade.

Adresa

Fritz-Grünbaum-Platz 1
1060 Wien
web: www.haus-des-meeres.at

Na youtube kanáli Haus des Meeres Aqua Terra Zoo si môžete pozrieť naživo zábery z kamery v rôznych nádržiach ako aj živé video zo strechy veže.

7 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu