Jazero Attersee, skrytý poklad v srdci Rakúska

0

Attersee je najväčšie jazero v Hornom Rakúsku a jedno z najkrajších miest v celej krajine. Toto jazero, obklopené majestátnymi Alpami je skutočným klenotom, ktorý očaruje svojou nádhernou modrou vodou a malebnými dedinkami roztrúsenými po jeho brehoch.

 • Nadmorská výška: 469 m
 • Plocha: 46,2 km2
 • Maximálna hĺbka vody: 169 m

Jazero Attersee je v Rakúsku významné nielen pre svoju impozantnú rozlohu, ale aj pre svoju bohatú históriu a kultúru. Je to miesto, kde sa stretávajú prírodné krásy s fascinujúcimi prvkami ľudskej tvorivosti – od prehistorických osád až po moderné umenie. Jazero bolo inšpiráciou pre mnohých umelcov, vrátane slávneho rakúskeho maliara Gustava Klimta.

Gustav_Klimt_Kostol-v-Unterach-am-Attersee
Gustav Klimt – Kostol v Unterach am Attersee

Na návštevu jazera je mnoho dôvodov. Prvým a najdôležitejším je nepochybne prírodná krása tohto miesta. Attersee a jeho okolie ponúkajú nádherné scenérie a množstvo aktivít, od turistiky, cykloturistiky až po plávanie, potápanie a vodné športy.

Okrem toho je Attersee relatívne blízko Slovenska, čo z neho robí ideálnu destináciu pre krátkodobé aj dlhodobé výlety. A napokon, návšteva Attersee je skvelou príležitosťou pre spoznávanie susednej kajiny, jej kultúry, histórie a gastronómie.

Attersee je miestom, ktoré má čo ponúknuť každému – či už hľadáte dobrodružstvo v prírode, pokoj a relax, alebo kultúrne zážitky. Je to destinácia, ktorá vás očarí svojou krásou a rozmanitosťou a ktorú budete chcieť znova navštíviť.

Attersee sa nachádza v severnej časti Rakúska, v oblasti zvanej Horné Rakúsko (Oberösterreich). Táto oblasť leží v priamo na sever od Álp a je súčasťou regiónu Salzkammergut, ktorý je známy svojimi nádhernými jazerami a horami.

Z geografického hľadiska je Attersee situovaný približne v polovici cesty medzi dvoma významnými rakúskymi mestami – Salzburgom a Linzom. Toto jazero je teda relatívne ľahko dostupné z mnohých častí Európy, vrátane Slovenska.

Ak plánujete cestovať na Attersee z Bratislavy, máte niekoľko možností. Najrýchlejšou cestou je pravdepodobne autom, ktorým sa tam dostanete za približne 3 až 4 hodiny. Cesta vedie cez Viedeň a Linz a je veľmi dobre značená.

Ak preferujete cestovanie vlakom, môžete sa vydať na cestu z Bratislavy do Linzu, odkiaľ je možné pokračovať regionálnym vlakom do Attersee. Celková doba cesty by mala byť približne 4 až 5 hodín, v závislosti od konkrétneho spoja a času odchodu.

História jazera a okolitých oblastí

Attersee a jeho okolie sú bohaté na históriu a kultúru. Jazero bolo osídlené už v prehistorických časoch, čo dokazujú archeologické nálezy z oblasti. Tieto nálezy zahŕňajú pozostatky prehistorických obydlí, ktoré boli postavené na brehoch jazera okolo roku 5000 až 500 pred naším letopočtom. Tieto štruktúry, ktoré boli postavené na kôľoch zatlčených do dna jazera, slúžili ako obydlia a ochrana pred vodou.. Boli postavené pred približne pred 4000 rokmi a datujú sa do doby bronzovej. Kôlové obydlia na Attersee sú jedinečné vďaka svojej špecifické štruktúre a dlhodobej existencii a sú dôležitým svedectvom histórie jazera. Sú tiež dôležitým svedectvom kultúry, v ktorej boli postavené. Kôlové obydlia na Attersee sú dôležitou súčasťou histórie jazera a ponúkajú jedinečnú príležitosť nazrieť do histórie a kultúry regiónu. Sú veľmi dôležitou súčasťou archeologického dedičstva Attersee a ponúkajú jedinečné pohľady na miestnu históriu.

V oblasti Attersee sa nachádza aj množstvo iných kultúrnych a historických pamiatok. Jednou z najvýznamnejších je prítomnosť a vplyv slávneho rakúskeho umelca Gustava Klimta. Klimt trávil takmer každé leto medzi rokmi 1900 a 1916 pri jazere Attersee, kde ho inšpirovala krásna príroda a atmosféra tohto miesta. Vytvoril tu mnoho svojich majstrovských diel, ktoré odrážajú jeho lásku k prírode a krajinám Attersee.

V okolí jazera sa nachádza aj Gustav Klimt Centre, kde návštevníci môžu vidieť rôzne diela tohto majstra a jeho umeleckých spoločníkov, reprodukcie jeho najznámejších krajinárskych diel a vychutnať si záhrady plné kvetov, ktoré sa objavujú v jeho maľbách.

Prírodné krásy a aktivity v okolí

Attersee je jedným z najkrajších jazier v Rakúsku obklopených nádhernou prírodou. Jazero sa vyznačuje svojou nádhernou tyrkysovou farbou a čistotou, vďaka ktorej je možné vidieť až na dno jazera. Okolité hory a zelené lúky vytvárajú idylickú scenériu, ktorá je ideálna pre relaxačné prechádzky a výlety.

Jazero Attersee a jeho okolie ponúkajú množstvo možností pre aktívne trávenie času. Pre milovníkov turistiky sú k dispozícii rôzne turistické trasy vedúce okolo jazera a do okolitých hôr. Cykloturistika je tiež veľmi populárna, s množstvom cyklotrás vedúcich okolo jazera a do okolitých oblastí.

Vodné športy sú ďalšou obľúbenou aktivitou na Attersee. Jazero je ideálne pre plávanie, vodné lyžovanie, jachting, windsurfing a dokonca aj potápanie. Vďaka čistote vody je Attersee obľúbeným miestom pre potápačov, ktorí môžu skúmať podvodné prehistorické kôlové obydlia, ktoré sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Okrem toho, jazero Attersee a jeho okolie ponúkajú aj množstvo ďalších aktivít. Môžete si napríklad prenajať kajak s priehľadným dnom a plaviť sa po jazere, zatiaľ čo si vychutnávate výhľad až na dno jazera. Alebo si môžete vychutnať nádherný západ slnka z balkónu Hotel&Wirtshaus Sonne.

Možnosti ubytovania a kde ochutnať miestne špeciality

Attersee a jeho okolie ponúkajú množstvo možností ubytovania pre rôzne cenové kategórie. Medzi najlepšie hodnotené hotely patrí Hotel Stadler, ktorý sa nachádza priamo na brehu jazera Attersee v obci Unterach am Attersee. Hotel ponúka súkromnú pláž a veľkú slnečnú terasu. Reštaurácia Seegasthof v hoteli servíruje medzinárodnú a regionálnu kuchyňu v presvetlenej jedálenskej miestnosti. Okná od podlahy po strop sa otvárajú na priestrannú terasu, kde si hostia môžu vychutnať svoje jedlá pri peknom počasí. Každá izba má priestrannú, modernú kúpeľňu s toaletnými potrebami. Všetky izby majú balkón.

Reštaurácia v Hoteli Stadler ponúka medzinárodnú a regionálnu kuchyňu. Okrem toho, v okolí jazera sa nachádza množstvo ďalších reštaurácií, kde si môžete vychutnať miestne špeciality. Medzi nimi je napríklad reštaurácia Bachtaverne, Hotel Restaurant Aichinger a rešaturácia Die Rohre. Ďalšie možnosti ubytovania zahŕňajú rôzne hotely v okolitých obciach, ako sú Weyregg, Unterach am Attersee, Nussdorf am Attersee, Attersee am Attersee a Steinbach am Attersee.

Miesta, ktoré stojí za to navštíviť

Attersee a jeho okolie ponúka množstvo atrakcií a miest, ktoré stojí za to navštíviť. Tu je niekoľko tipov:

 • Attersee-Schifffahrt: Táto spoločnosť ponúka okružné plavby po Attersee, skupinové ponuky a vybrané tematické a dobrodružné výlety. Môžete si vychutnať nielen úchvatnú krajinu, ale aj kulinárske lahôdky na palube.
 • Attersee Bahn: Miestna železnica z Vöcklamarktu do Attersee. Ponúka pohodlnú a ekologickú mobilitu pre školákov, dochodcov a turistov.
 • Bienenhof Attersee: Obľúbené miesto pre mladých aj starých je Bienenhof Attersee so svojou 1,5 km dlhou prírodnou cestou, vrátane 30 informačných panelov, ukážkovej včelej uličky a troch včelích ostrovov.
 • Dobrodružstvo Pile Dwelling: Od roku 2011 sú tri z 20 až 30 pile-dwelling dedín ponorených v Attersee zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
 • Bierschmiede Attersee: Zažite autentické remeslo varenia piva a pocíťte vášeň pivovaru v Bierschmiede v Steinbachu am Attersee.
 • Attergauer Aussichtsturm: Výhľadová veža Attergau je vrcholom túry na Lichtenberg: po 208 krokoch, 36 metrov nadmorskej výšky a vo výške 884 metrov sa vám naskytne nádherná panorama.
 • Celt.tree.path: Téma a dobrodružná cesta na Koglbergu v St. Georgen im Attergau je venovaná ľuďom z kultúry železnej doby Latène, ktorá rozkvitala v regióne Attersee-Attergau okolo roku 450 pred n.l.
 • Attersee-Traunsee Nature Park: V roku 2012 bol 77 km² veľký chránený krajinársky priestor medzi Attersee a Traunsee vyhlásený za prírodný park.
 • See-Alpaca: Alpaky pôvodne pochádzajú z juhoamerickej Andskej oblasti a sú chované hlavne pre ich vlnu. Na východnom brehu Attersee našli niektoré z nich primeraný domov s idylickým výhľadom na jazero.
 • Blumen Bergmoser: V skleníkoch Blumen Bergmoser vo Frankenmarkte čaká na zákazníkov a návštevníkov celoročné more kvetov.

Rakúsko má stredoeurópske podnebie, ktoré sa môže líšiť v závislosti od ročného obdobia. Letné mesiace (jún – september) sú ideálne na návštevu Attersee, keď teploty dosahujú priemerne 20-25°C. Zimné mesiace (december – marec) sú chladnejšie s teplotami okolo 0°C, ale ponúkajú možnosti zimných športov.

Attersee je skutočným klenotom v srdci Rakúska, ktorý ponúka nádherné prírodné scenérie, bohatú históriu a kultúru, ako aj širokú škálu aktivít pre všetky vekové skupiny. Pre Slovákov je toto miesto ideálnou destináciou, nielen kvôli blízkosti a ľahkej dostupnosti, ale aj preto, že ponúka jedinečnú kombináciu relaxu a dobrodružstva.

Cesta autom z Bratislavy

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu