Jazero Wolfgangsee – cestovateľský skvost, ktorý si nesmiete nechať ujsť

0

Wolfgangsee, s jeho krištáľovo čistou vodou a malebným okolím, je jedným z najkrajších a najznámejších jazier v Rakúsku. Nachádzajúce sa v srdci regiónu Salzkammergut, toto jazero je nielen obľúbeným miestom pre turistov, ale aj dôležitým symbolom rakúskej kultúry a prírodného dedičstva.

História Wolfgangsee je bohatá a pestrá. Od čias starovekých osád až po dnešné moderné rekreačné zariadenia, jazero bolo vždy dôležitým centrom obchodu, dopravy a kultúry. Ale Wolfgangsee nie je len o histórii; je tu aj nádych mystiky. Podľa miestnej legendy bol svätý Wolfgang, biskup z Regensburgu, vedený anjelom na toto miesto, kde postavil kostol na brehu jazera. Táto legenda dodala jazeru duchovný význam a stala sa základom pre mnohé miestne tradície a oslavy.

Wolfgangsee
Wolfgangsee

Dnes je Wolfgangsee synonymom pre relaxáciu, dobrodružstvo a zážitky. Jeho krása a história lákajú návštevníkov z celého sveta, ktorí prichádzajú obdivovať jeho nádherné výhľady, kúpať sa v jeho osviežujúcich vodách a spoznávať bohatú kultúru a tradície regiónu.

Geografická poloha a charakteristika

Wolfgangsee je skvostom oblasti Salzkammergut, ktorá je známa svojimi nádhernými jazermi a horskými krajinami. Salzkammergut alebo tiež Soľná komora sa rozprestiera na východe Rakúska a zahrňuje časti spolkových krajín Horné Rakúsko, Štajersko a Salzburg. Wolfgangsee je situované medzi malebnými hrebeňmi Alp, čo mu dodáva jedinečný a nezameniteľný charakter.

Pokrývajúce plochu približne 13 km², Wolfgangsee je jedným z najväčších jazier v oblasti Salzkammergut. S maximálnou hĺbkou dosahujúcou až 114 metrov je tiež jedným z najhlbších. Geologický vývoj jazera je výsledkom tisícročných procesov, vrátane tektonických pohybov a erózie, ktoré vytvorili jeho dnešný tvar a charakter.

Geologické vlastnosti jazera sú fascinujúce. Wolfgangsee je zásobované čerstvou vodou z mnohých prameňov a potokov, ktoré pramenia v okolitých horách. Tieto pramene, spolu s jeho hlbočinami, zabezpečujú, že voda v jazere je mimoriadne čistá a chladná, čo je ideálne pre množstvo rýb a iných vodných organizmov.

Vďaka svojej geografickej polohe a geologickým vlastnostiam je Wolfgangsee nielen vizuálnym potešením, ale aj dôležitým ekosystémom, ktorý podporuje bohatú biodiverzitu a ponúka návštevníkom jedinečný prírodný zážitok.

St. Wolfgang

Mesto St. Wolfgang, ležiace na severovýchodnom brehu Wolfgangsee, je jedným z najkrajších a historicky najbohatších miest v oblasti Salzkammergut. Jeho korene siahajú až do stredoveku a je pomenované po spomínanom svätom Wolfgangovi, biskupovi z Regensburgu. Mesto je známe svojimi úzkymi uličkami, tradičnými rakúskymi domami a nádhernými výhľadmi na jazero.

Pohľad na väžu kostola svätého Wolfganga
Pohľad na väžu kostola svätého Wolfganga

Dominantou mesta je kostol sv. Wolfganga, ktorý je majestátnou stavbou postavenou v gotickom štýle. Legenda hovorí, že svätý Wolfgang postavil tento kostol vďaka vedeniu anjela. Kostol je známy svojimi nádhernými freskami, oltárom a impozantnou vežou, z ktorej je nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Schafbergbahn

Jednou z najobľúbenejších atrakcií v oblasti je Schafbergbahn, zubačková železnica, ktorá prepravuje návštevníkov na vrchol Schafberg. Cesta trvá približne 40 minút a ponúka nádherný výhľad na Wolfgangsee a okolité hory. Na vrchole Schafbergu, ktorý dosahuje výšku 1 783 metrov, môžu návštevníci obdivovať panoramatický výhľad na celý región Salzkammergut.

Schafbergbahn Wolfgangsee
Schafbergbahn Wolfgangsee

Plavby po jazere

Wolfgangsee je tiež obľúbeným miestom pre plavby ľoďou. Mnoho spoločností ponúka rôzne trasy, ktoré prechádzajú popri najkrajších častiach jazera a ponúkajú návštevníkom jedinečnú príležitosť vidieť krajinu z vody. Plavby často zahrňujú komentár o histórii a geografii oblasti, čo poskytuje návštevníkom hlbší vhľad do tohto nádherného regiónu. Okrem toho mnohé lode majú na palube reštaurácie a kaviarne, kde si môžete vychutnať tradičné rakúske jedlá a nápoje s výhľadom na jazero.

Plavby po Wolfgangsee
Plavby po Wolfgangsee

Vodné športy

Wolfgangsee je rajom pre milovníkov vodných športov. S jeho krištáľovo čistou vodou a nádherným okolím je ideálnym miestom pre rôzne vodné aktivity. Plávanie je obľúbenou aktivitou počas letných mesiacov, keď sa teplota vody pohybuje nad 20°C. Pre tých, ktorí hľadajú trochu viac dobrodružstva, jachting a paddleboarding sú skvelými možnosťami na preskúmanie jazera. Okrem toho mnoho miestnych spoločností ponúka kurzy a prenájom vybavenia pre začiatočníkov aj pokročilých.

Relax na ostrove Ochsenkreuz po pádlování na jazere Wolfgangsee
Relax na ostrove Ochsenkreuz po pádlování na jazere Wolfgangsee

Turistika a cykloturistika

Oblasť okolo Wolfgangsee je ideálna pre turistiku a cykloturistiku. S množstvom značených chodníkov a cyklistických trás, ktoré vedú cez nádherné lesy, lúky a horské vrcholy, je tu niečo pre každého. Jednou z najobľúbenejších trás je cesta okolo jazera, ktorá ponúka nádherný výhľad na vodu a okolité hory. Pre tých, ktorí hľadajú väčšiu výzvu, trasy vedúce do okolitých Alp ponúkajú aj strmšie stúpania a úchvatné výhľady.

Kultúrne podujatia

Wolfgangsee a jeho okolie sú známe svojimi bohatými kultúrnymi tradíciami. Počas celého roka sa tu konajú rôzne festivaly, trhy a kultúrne podujatia, ktoré oživujú miestnu históriu a tradície. Letné mesiace sú obzvlášť živé s hudobnými festivalmi, tradičnými trhmi a oslavami, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta. Mnoho z týchto podujatí je zameraných na oslavu miestnej kultúry, umenia a remesiel, čo poskytuje návštevníkom jedinečnú príležitosť spoznať autentický rakúsky život.

Gastronómia a miestne špeciality

Rakúska kuchyňa je známa svojou bohatou a rozmanitou paletou chutí, a oblasť Wolfgangsee nie je výnimkou. Miestna gastronómia odráža kombináciu tradícií a inovácií, ktoré spájajú staré s novým a ponúkajú návštevníkom jedinečný kulinársky zážitok.

Tradičné rakúske jedlá a nápoje

Jedným z najznámejších rakúskych jedál je Wiener Schnitzel – tenko vyklepaný rezeň, obalený v strúhanke a vyprážaný na masle do zlatista. V oblasti Wolfgangsee je tiež obľúbený Forellenfilet, čerstvý filet z pstruha, často podávaný s citrónovou omáčkou a zemiakovým šalátom. Ďalšou miestnou špecialitou je Kaiserschmarrn, nadýchaný palacinkový dezert, ktorý je roztrhaný a podávaný s jablkovým pyré a práškovým cukrom.

Kaiserschmarrn

Pokiaľ ide o nápoje, rakúske vína a piva sú v oblasti veľmi obľúbené. Zvlášť populárne sú biele vína, ako je Grüner Veltliner alebo Riesling, ktoré sú ideálnym doplnkom k miestnym jedlám.

Najlepšie reštaurácie a kaviarne

Wolfgangsee ponúka širokú škálu reštaurácií a kaviarní, ktoré sa pýšia vynikajúcou kuchyňou a úžasným výhľadom na jazero.

 • Gasthof Fürberg – táto tradičná rakúska reštaurácia ponúka autentické miestne jedlá v útulnom prostredí s nádherným výhľadom na jazero.
 • Café Berau: Ideálna voľba pre tých, ktorí si chcú vychutnať tradičné rakúske dezerty, ako sú Sacher torta alebo Apfelstrudel, priamo na brehu jazera.
 • Seerestaurant Gamsjaga: S moderným interiérom a terasou s výhľadom na jazero, táto reštaurácia ponúka kombináciu tradičných a moderných jedál, ktoré potešia každého gurmána.

Tieto reštaurácie a kaviarne sú len niektoré z mnohých skvelých miest, kde si môžete vychutnať vynikajúce jedlo a nápoje v oblasti Wolfgangsee.

Ubytovanie 

Wolfgangsee, s jeho nádherným prírodným prostredím a bohatým kultúrnym dedičstvom, láka návštevníkov z celého sveta. Aby mohli plne vychutnať všetko, čo oblasť ponúka, je dôležité zabezpečiť si kvalitné ubytovanie. Tu sú naše odporúčania:

 • Hotely:
  • Hotel Weisses Rössl: Luxusný hotel s bohatou históriou, ktorý ponúka nádherný výhľad na jazero, wellness centrum a prvotriednu reštauráciu.
  • Gasthof & Hotel Fürberg: Rodinne vedený hotel s útulnými izbami a tradičnou rakúskou kuchyňou.
 • Penzióny:
  • Pension Wolfgangsee: Tento penzión ponúka komfortné izby s balkónom a výhľadom na jazero. Ideálny pre tých, ktorí hľadajú tiché a pokojné prostredie.
 • Kempingy:
  • Camping Berau: Situovaný priamo na brehu jazera, tento kemping ponúka moderné zariadenia a množstvo aktivít pre deti a dospelých.
  • Seecamping Appesbach: Tento kemping je obľúbený pre svoju priamu polohu na pláži a výhľad na okolité hory.

Jazero Wolfgangsee je miestom, ktoré kombinuje všetko, čo si cestovateľ môže želať – od nádherných prírodných scenérií po bohatú kultúru a tradície. Je to miesto, ktoré si zamilujete na prvý pohľad a ktoré vám zostane v srdci navždy.

Mapa

Cesta autom z Bratislavy trvá približne štyri hodiny:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu