Klosterneuburg – víno, umenie a stredoveké poklady

0

Klosterneuburg je malebné mesto s bohatou históriou v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Veľký význam získalo mesto okolo roku 1113, keď si ho markgróf Leopold III. zvolil za svoje rezidenčné mesto. Legenda hovorí, že kláštor bol postavený presne na mieste, kde Leopold našiel stratený svadobný závoj svojej manželky Agnes. Odvtedy sa mesto stalo duchovným a kultúrnym centrom regiónu.

Kosterneuburg
Kosterneuburg

Klosterneuburg leží na severovýchodnom okraji Wienerwald, zalesnenej oblasti južne od Viedne len pár kilometrov od hlavného mesta. Táto blízkosť robí z Klosterneuburgu ideálnu destináciu pre tých, ktorí chcú uniknúť ruchu veľkomesta a vychutnať si pokoj prírody a histórie. Mesto, obklopené vinicami, leží pri brehu rieky Dunaj, čo ho robí atraktívnym miestom pre milovníkov prírody, histórie a vína.

Je známe nielen svojím kláštorom, ale aj vynikajúcim vínnym hospodárstvom, čím sa stalo atraktívnym pre široké spektrum návštevníkov. Či už ste záujemcom o históriu, umenie, alebo len chcete ochutnať miestne vína, Klosterneuburg ponúka niečo pre každého.

Stiftskirche (Kláštorný kostol)

Kláštorný kostol je hlavnou náboženskou stavbou v areáli a je vynikajúcim príkladom rakúskej sakrálnej architektúry. Kostol je známy svojou impozantnou fasádou a bohatým interiérom, ktorý obdivujú domáci i zahraniční návštevníci.

Leopoldskapelle (Kaplnka sv. Leopolda)

Táto kaplnka je venovaná svätému Leopoldovi a je miestom, kde sú uložené jeho relikvie. Kaplnka je známa svojou jedinečnou architektúrou a umeleckými dielami, ktoré zdobia jej interiér.

Romanisch-gotischer Kreuzgang (Románsko-gotická krížová chodba)

Krížová chodba je jedným z najlepších príkladov románsko-gotickej architektúry v Rakúsku. Je to tiché a pokojné miesto, ktoré návštevníkom ponúka chvíľu oddychu a rozjímania.

Leopoldihof (Dvor sv. Leopolda)

Leopoldihof je nádherný dvor, ktorý slúži ako centrálny bod celého kláštora. Je to ideálne miesto na relax a vychutnanie si krásy okolitej architektúry.

Stiftskeller (Kláštorná pivnica)

Stiftskeller je historická pivnica, kde návštevníci môžu ochutnať tradičné rakúske jedlá a nápoje. Je to tiež miesto, kde sa často konajú rôzne kultúrne podujatia.

Faktické informácie o prehliadkach a vstupných poplatkoch

Prehliadky kláčtora sa konajú každý deň a ponúkajú rôzne tematické okruhy. Vstupné je 15,50 € a zahŕňa všetky atrakcie a prehliadky počas jedného dňa. Pre tých, ktorí chcú kláštor preskúmať na vlastnú päsť, je k dispozícii audiosprievodca.

Bohatá zbierka gotickej tabuľovej maľby

Stiftsmuseum v Klosterneuburgu je domovom jednej z najvýznamnejších zbierok gotickej tabuľovej maľby v Rakúsku. Tieto umelecké diela sú nielen nádhernými príkladmi stredovekej maľby, ale aj svedectvom duchovnej a kultúrnej histórie regiónu. Zbierka zahrňuje diela od známych aj menej známych umelcov a ponúka návštevníkom jedinečnú príležitosť ponoriť sa do sveta stredovekého umenia.

Významné exponáty ako rakúsky Erzherzogshut a Schleiermonstranz

Jedným z vrcholov návštevy kláštorného múzea je bezpochyby Schatzkammer, alebo Pokladnica. Táto časť múzea uchováva niektoré z najcennejších a najvýznamnejších exponátov, vrátane rakúskeho Erzherzogshutu, koruny arcivojvodu, a Schleiermonstranz, nádhernej relikviárovej monštrancie. Tieto predmety nie sú len umeleckými dielami, ale aj symbolmi rakúskej histórie a identity.

Možnosti prehliadok s audiosprievodcom

Pre tých, ktorí si chcú múzeum a jeho zbierky vychutnať naplno, sú k dispozícii prehliadky so zvukovým zariadením. Tieto prehliadky sú dostupné v rôznych jazykoch a poskytujú podrobné informácie o jednotlivých exponátoch, ich histórii a význame. Audiosprievodca je ideálnou možnosťou pre návštevníkov, ktorí si chcú múzeum preskúmať vlastným tempom a získať tak čo najviac z tohto kultúrneho deičstva.

Stiftsweingut Klosterneuburg – najstaršie vínne hospodárstvo v Rakúsku

Stiftsweingut Klosterneuburg je jedným z najstarších a najprestížnejších vínnych hospodárstiev v Rakúsku. Svoju históriu má zakorenenú až v 12. storočí, čo ho robí jedným z najstarších vínnych podnikov v Európe. Hospodárstvo je súčasťou Chorherrenstiftu a je známe svojou dlhoročnou tradíciou výroby kvalitných vín.

Sortiment vín a ich degustácia

Stiftsweingut Klosterneuburg ponúka široký sortiment vín, ktoré sú vyrábané z hrozna pestovaného v okolitých viniciach. Medzi najznámejšie odrody patria Grüner Veltliner, Riesling a Zweigelt. Návštevníci majú možnosť ochutnať tieto výnimočné vína priamo v historických pivniciach hospodárstva. Degustácie sú vedené odborníkmi, ktorí vám poskytnú podrobné informácie o jednotlivých vínach, ich výrobe a charakteristikách.

Tipy na prehliadky vínnych pivníc (Weinkellertouren)

Pre tých, ktorí majú záujem spoznať vínne hospodárstvo bližšie, sú k dispozícii prehliadky vínnych pivníc. Tieto prehliadky vás zavedú do srdca vínnej výroby, kde uvidíte, ako sa víno vyrába, skladuje a pripravuje na predaj. Prehliadky sú často kombinované s degustáciou a ponúkajú jedinečný pohľad na tradíciu a remeslo, ktoré stoja za výrobou týchto vynikajúcich vín.

Moderné umenia a kultúra

Kunsthaus od architekta Heinz Tesara

Kunsthaus Klosterneuburg, navrhnutý renomovaným rakúskym architektom Heinzom Tesarom, je moderným umeleckým centrom, ktoré sa stalo jedným z hlavných kultúrnych bodov mesta. S jeho jedinečnou architektúrou a inovatívnym prístupom k vystavovaniu umenia, Kunsthaus ponúka návštevníkom možnosť zažiť súčasné umenie v novom svetle.

Albertina Klosterneuburg

Na pozemku, kde kedysi stálo múzeum Essl, otvorí svoje brány Albertina Klosterneuburg. Táto tretia pobočka Albertiny prinesie návštevníkom jedinečnú výstavu diel z ich impozantnej zbierky súčasného umenia, pričom špeciálny dôraz bude kladený na sochárstvo. Toto nové kultúrne stánok ponúkne bohatý vizuálny zážitok a nový pohľad na umenie, ktoré oživuje históriu a súčasnosť.

Rôzne výstavy a podujatia

Kunsthaus a Sammlung Essl sú známe svojou dynamickou programovou líniou, ktorá zahrňuje rôzne výstavy, workshopy a kultúrne podujatia. Tieto podujatia sú často organizované v spolupráci s medzinárodnými umelcami a inštitúciami, čo robí z Klosterneuburgu významné kultúrne centrum nielen na národnej, ale aj na medzinárodnej úrovni.

Praktické informácie

Ako sa dostať do Klosterneuburgu

Klosterneuburg je ľahko dostupný z Viedne, ktorá je vzdialená len pár kilometrov. Môžete sa sem dostať rôznymi spôsobmi:

 • Autom: Klosterneuburg je pripojený na diaľnicu A22, čo robí cestu autom rýchlu a pohodlnú.
 • Vlakom: Regionálne vlaky z Viedne do Klosterneuburgu premávajú pravidelne a cesta trvá približne 20 minút.
 • Autobusom: Existuje niekoľko autobusových liniek, ktoré spojujú Viedeň s Klosterneuburgom.
 • Cyklistika: Pre tých, ktorí uprednostňujú aktívny spôsob cestovania, existuje cyklistická cesta pozdĺž rieky Dunaj.

Otváracie hodiny turistických atrakcií

 • Chorherrenstift Klosterneuburg: Otvorené denne od 9:00 do 18:00.
 • Stiftsmuseum a Schatzkammer: Otvorené od utorka do nedele, 10:00 – 17:00.
 • Stiftsweingut: Otvorené počas pracovných dní od 10:00 do 19:00 a cez víkendy od 10:00 do 20:00.
 • Kunsthaus: Otvorené od utorka do nedele, 10:00 – 18:00.

Ceny vstupeniek a možnosti zľav

 • Chorherrenstift Klosterneuburg: Dospelí 15,50 €, deti a študenti 9 €.
 • Stiftsmuseum a Schatzkammer: Dospelí 12 €, deti a študenti 7 €.
 • Stiftsweingut: Degustácia vín od 20 € na osobu.
 • Kunsthaus: Dospelí 10 €, deti a študenti 6 €.

Existujú aj rôzne možnosti zľav, napríklad pre rodiny, skupiny alebo držiteľov rôznych turistických kariet.

Prečo je Klosterneuburg ideálnou destináciou pre rodiny a turistov?

Klosterneuburg je mesto, ktoré ponúka bohatú paletu atrakcií a aktivít pre všetky vekové kategórie. Od historických pamiatok, cez múzeá plné umenia a kultúry, až po vynikajúce vínne hospodárstvo, je tu niečo pre každého. Pre rodiny s deťmi je tu množstvo parkov a rekreačných oblastí, kde si môžete vychutnať prírodu a oddýchnuť si od ruchu mesta. V blízkosti mesta sa nachádzajú aj rôzne turistické trasy a cyklistické cesty, ktoré sú ideálne pre aktívny oddych.

Osobné odporúčania a tipy na ďalšie atrakcie v okolí

 • Kahlenberg: Tento kopec ponúka nádherný výhľad na Viedeň a je ideálnym miestom pre piknik alebo prechádzku.
 • Donau-Auen National Park: Tento národný park je len krátku cestu od Klosterneuburgu a je skvelým miestom na pozorovanie vtákov a prírodných krás.
 • Heurigen: Nezabudnite navštíviť miestne vinárne, kde môžete ochutnať tradičné rakúske jedlá a vína.
 • Viedeň: Využite blízkosť Viedne na návštevu tejto svetovej metropoly plnej histórie, kultúry a zábavy.

Klosterneuburg je destináciou, ktorá vám ponúkne bohatý a rozmanitý program. Či už hľadáte kultúrne zážitky, relax v prírode alebo gastronomické pôžitky, toto mesto vám to všetko poskytne. Je to ideálne miesto na víkendový výlet alebo aj dlhšiu dovolenku, kde môžete spoznať autentickú rakúsku atmosféru a vychutnať si všetko, čo Rakúsko ponúka.

Oficiálne stránky: www.klosterneuburg.at

Cesta z Bratislavy

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu