Mláďa koaly vo viedenskej ZOO Schönbrunn

0

Po druhýkrát v histórii ZOO Schönbrunn sa v nej narodili potomkovia koaly. Samička koaly „Bunji“ nosí vo vaku mláďa. „Koaly sú gravidné približne mesiac a pôrod je pomerne nenápadný – sotva viditeľný aj pre tím ošetrovateľov,“ uvádza Eveline Dunglová, vedúca zoologického oddelenia. Prvou snahou ešte málo vyvinutého mláďaťa je cesta z pôrodných ciest do vaku. Veľký len ako gumený medvedík, ktorý sa samostatne plazí po ceste – stále slepý a hluchý. „Párenie prebehlo v marci, takže narodenie možno datovať do apríla,“ vysvetľuje ďalej Dungl.

Koala v ZOO Viedeň
Foto: Daniel Zupanc

Druhý potomok schönbrunnského páru koal predstavuje vhodné zloženie a profesionálnu starostlivosť o zvieratá. „Koaly sa v zoologických záhradách mimo Austrálie chovajú len pomerne zriedkavo, ale jednoznačne patria medzi ohrozené druhy v dôsledku straty biotopov. Ďalší takýto chovateľský úspech nás preto nesmierne teší,“ hovorí riaditeľ zoo Stephan Hering-Hagenbeck. Posledné mláďa je už úplne dospelé a v najbližších mesiacoch bude premiestnené do nového domova v rámci Európskeho programu ochrany prírody (EEP).

Koala v Zoo Viedeň
Foto: Daniel Zupanc

Pre návštevníkov je súčasný potomok v súčasnosti veľmi vzácny a je ťažké ho zahliadnuť. Z času na čas sa z vrecka vynorí malá ručička alebo nožička. Vývoj vo vaku trvá do šiestich mesiacov, približne v 22. týždni mláďa otvorí oči a začne sa viac zaujímať o svet mimo vaku. Pohlavie sa dá určiť až neskôr.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu