Medvedia roklina – Bärenschützklamm

1

Máte dobrodružnú povahu? Máte plné zuby mesta a chcete sa nadýchnuť čerstvého vzduchu z plných pľúc? Chcete zažiť nezvyčajný výlet za krásami Štajerska? Chcete miesto chodníkov loziť po rebríkoch, lávkach a mostoch pozdĺž vodopádu? V takom prípade je pre Vás ako stvorený výlet do Medvedej rokliny, ktorá sa nachádza neďaleko rakúskej dediny Mixnitz. Práve preto sa niekedy nazýva aj Mixnitz klamm. Tento nádherný prírodný výtvor bol v roku 1978 vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku. Aj v súčasnosti sú v tejto oblasti zakázané všetky horolezecké aktivity. Medvedia roklina dostala svoj názov vďaka skalným medveďom, ktoré tu žili.

Medvedia_roklina-Barenschutzklamm_02

Výlet cez túto roklinu je určený pre všetky vekové kategórie, je bezpečný, trvá asi tri hodiny a končí obvykle v malej krčmičke U dobrého pastiera, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1209 m.n.m. V origináli sa táto krčmička vola Guten Hirten.

Medvedia_roklina-Barenschutzklamm_07

 

Vráťme sa ale naspäť od krčmičky k rokline. Pre turistov bola sprístupnená už pred viac ako sto rokmi. Systém rebríkov, mostíkov a lávok, ktoré sme spomínali bol vybudovaný počas roku 1901. Zhruba od polovice minulého storočia sa o údržbu tejto turisticky obľúbenej lokality starajú členovia alpského klubu. Ako však vieme, príroda je nevyspytateľná a bohužiaľ, v roku 1997 ukázala svoju moc a roklinou sa prehnala obrovská búrka. Výsledok jej vyčíňania nebol nijako lichotivý. Zmietla väčšinu rebríkov a mostov. Počas najbližších pár rokov však členovia klubu turistický chodník opravili. Pamiatkou na to sú zbytky kovových rebríkov a konzoly v skalách, ktoré slúžili ako pomoc pre dobrovoľníkov pri opravách. Dnes roklinou vedie 49 drevených rebríkov, 115 drevených premostení a lávok s celkovým počtom neuveriteľných 2900 stupienkov a to na vzdialenosti len 1400 metrov. Všade okolo sa môžete kochať vodou, machmi, kameňmi či vápencovými skalami, užívať si hukot vodopádu a zabudnúť na starosti každodenného života, keďže komunikovať s niekým cez hlasnú „vravu tečúcej a padajúcej vody“ bude takmer nemožné. Čím viac sa vzdialite od začiatku trasy, tým zaujímavejšie vodné divadlo uvidíte, každý rebrík poskytuje nové krásne pohľady a naberá na strmosti a vodopády na kaskádovitosti. Rebríky sú očíslované, takže poľahky zistíte, že sa pomaly blížite k cieľu.

Medvedia_roklina-Barenschutzklamm_03
Približne desať minút od posledného rebríka, idúc širokou kamenistou cestou, prídete k chate, ktorá má veľkú terasu so stolmi. V prípade veľkého počtu návštevníkov, ktorý však nie je neobvyklý, sú stoly rozmiestnené aj na tráve. Obvykle sú všetky stoly zaplnené a ľudia si vymieňajú zážitky, živo diskutujú, prezerajú si nádherné fotky, zachytávajúce čarokrásne obrazy, ktoré vytvorila sama príroda.

 

 

[box style=“0″]

Radi by ste strávili víked v tejto nádhernej lokalite? Nájdite si najvýhodnejšie ubytovanie v okolí Bärenschützklamm.

[btn link=“http://www.booking.com/landmark/at/baerenschuetzklamm.html?aid=1186739;label=brnsctzklm“ color=“red“ target=““]Porovnať ceny ubytovania[/btn]

[/box]

 

Adresa a vstupné

Tiesňava Bärenschützklamm
Kirchdorf 16
8132 Pernegg
Tel: +43 (0)3867/8044-11
E-mail: [email protected]
Web: http://pernegg.at/sport-freizeit/baerenschuetzklamm/

Vstup je možný od 1. mája do 31. októbra, 07:30 – 16:00 
Dospelí: 5,00 EUR
Deti 6-16 rokov.: 3,50 EUR
Deti do 6 rokov: zadarmo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu