Obec Donnerskirchen

0

Donnerskirchen je malebná obec v rakúskom spolkovej krajine Burgenland, ktorá sa môže pochváliť bohatou históriou, kultúrou a prírodou. Leží na južnom úpätí pohoria Leithagebirge pri brehu Neziderského jazera, ktoré je najväčším stepným jazerom v strednej Európe a súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Obec bola prvýkrát spomenutá v roku 1268 ako Feheregihaza (biely kostol) podľa svojho dominantného kostola svätého Martina. V roku 1659 jej bol udelený status trhovej obce cisárom Leopoldom I., čo zvýšilo jej hospodársky a politický vplyv v regióne. Donnerskirchen patril do roku 1920/21 k Uhorsku, neskôr sa stal súčasťou Rakúska po podpísaní Zmluvy o Trianone. 

Donnerskirchen

Donnerskirchen je známa svojou vinárskou tradíciou, ktorá siaha do stredoveku. V okolitých viniciach sa pestujú rôzne odrody hrozna, ako sú napríklad Zweigelt, Blaufränkisch alebo Welschriesling. Donnerskirchen je teda ideálnym cieľom pre tých, ktorí hľadajú pokojnú dovolenku v prírode s možnosťou spoznať miestnu históriu, kultúru a gastronómiu. Obec ponúka niečo pre každého vkus a zaručuje nezabudnuteľný pobyt.

Okrem toho ponúka Donnerskirchen aj množstvo možností na turistiku, cyklistiku a kultúrne zážitky. Medzi najväčšie atrakcie patria:

Kostol svätého Martina

Donnerskirchen - kostol sv. Martina
Donnerskirchen – kostol sv. Martina

Tento kostol je najstaršou a najvýznamnejšou pamiatkou v obci. Bol postavený v 13. storočí v gotickom štýle a neskôr prestavaný v barokovom štýle. Vnútri kostola sa nachádzajú cenné umelecké diela, ako napríklad oltárne obrazy z 17. storočia alebo varhany z 18. storočia. Kostol je aj miestom konania rôznych kultúrnych podujatí, ako sú koncerty alebo vianočné trhy.

Vinice a vinárne

Donnerskirchen je známy svojou vinárskou tradíciou, ktorá siaha do stredoveku. V okolitých viniciach sa pestujú rôzne odrody hrozna, ako sú napríklad Zweigelt, Blaufränkisch alebo Welschriesling. Návštevníci si môžu ochutnať miestne víno a špeciality v niektorej z mnohých vinárni alebo reštaurácii v obci. Medzi najznámejšie vinárne patria napríklad Weingut Bayer-Erbhof, Familienweingut Ackermann alebo Weingut Ehn.

Cyklotrasy a turistické chodníky

Donnerskirchen je ideálnym východiskovým bodom pre cyklistov a turistov, ktorí chcú spoznať krásy prírody Neziderského jazera a Leithagebirge. V okolí obce sa nachádzajú rôzne cyklotrasy a turistické chodníky pre rôzne nároky a obtiažnosti.  Niektoré z nich vedú popri viniciach, jazere alebo historických pamiatkach. Medzi najpopulárnejšie patria napríklad cyklotrasa B10 Neusiedler See-Radweg (Neziderske jazero), cyklotrasa B20 Leitharunde (Leithagebirge) alebo turistický chodník Naturzone Hölle

Campingplatz Sonnenwaldbad

Tento kemp ponúka nádherné prostredie s bohatou zelenou krajinou a nádherným výhľadom na okolité kopce a jazerá. Môžete si vybrať medzi stanovaním, karavanom alebo chatkou, ktoré sú vybavené všetkým potrebným pre pohodlný pobyt.

Campingplatz Sonnenwaldbad má vynikajúce zázemie pre rodiny s deťmi. Detské ihrisko, plavecký bazén a rôzne športoviská poskytujú množstvo možností na aktívnu zábavu. Okrem toho je tu aj reštaurácia, kde si môžete vychutnať tradičné rakúske jedlá.

Webstránka obce: http://www.donnerskirchen.at/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu