Objavte majestátnosť Krimmelských vodopádov

0

Krimmelské vodopády sú perlou rakúskej prírody a jedna z najväčších turistických atrakcií krajiny. Mohutné vodopády prepadávajúce sa v troch úrovniach a s celkovou výškou 380 metrov sú najväčšie v Rakúsku a patria medzi najväčšie v Európe. 

Vodopády sú súčasťou Národného parku Vysoké Taury (Hohe Tauern), ktorý je s rozlohou 1 856 km² najväčším národným parkom v strednej Európe. Krimmelské vodopády sa nachádzajú v západnej časti parku, v blízkosti obce Krimml. Sú ľahko dostupné a pritom doslova zasadené do divokých a neporušených alpských krajinných scenérií, čo je to pravé miesto pre všetkých milovníkov prírody a outdoorových aktivít. Pramenia v údolí Krimml Achen a vodná masa sa napokon hromovo rúti cez strmé stupne do údolia Salzach. Tam sa z bývalého ľadovcového potoka stáva obrovská rieka Salzach, križuje celú provinciu a nakoniec sa vlieva do rieky Inn pri Braunau.

Geografia a historické kontúry Krimmelských vodopádov

História Krimmelských vodopádov siaha do minulých storočí. Prvý zaznamenaný popis týchto vodopádov pochádza z roku 1775 od bádateľa Belsazara Hacqueta. Odvtedy sa stali jednou z najpopulárnejších atrakcií Rakúska a v roce 1879 bol dokonca vybudovaný špeciálny turistický chodník, ktorý návštevníkom umožňuje prechádzať sa pozdĺž týchto úchvatných vodopádov.

Geograficky sa Krimmelské vodopády nachádzajú v provincii Salzburg, na západnej hranici Rakúska. Sú súčasťou majestátnej horskej reťaze Vysoké Taury, ktorá je domovom pre množstvo druhov flóry a fauny, čo ešte viac pridáva na ich jedinečnom prírodnom šarme.

Vodopády sa pýšia celkovou výškou 380 metrov, čo ich radí medzi najvyššie vodopády v Európe. Voda sa prepadáva cez tri hlavné stupne, ktoré vytvárajú fascinujúce prírodné divadlo. Prvý stupeň má výšku 140 metrov, druhý 100 metrov a tretí, spodný stupeň, má výšku 140 metrov. Tieto vodopády sú nielen vizuálne ohromujúce, ale ich burácanie je tak silné, že je počuť na kilometre ďaleko.

Táto jedinečná kombinácia histórie a prírodnej krásy robí z Krimmelských vodopádov skutočnú perlu Rakúska, ktorú by ste si jednoducho nemali nechať ujsť. 

Praktické informácie pre objavovanie Krimmelských vodopádov

Krimmelské vodopády sú prístupné počas celého roka, ale najlepšie obdobie na návštevu je od mája do októbra, kedy sú turistické trasy najprístupnejšie. Vstupenky na návštevu vodopádov sa dajú zakúpiť priamo na mieste alebo online. K dispozícii je dostatok parkovacích miest pre autá aj autobusy v blízkosti vstupu do parku. 

Wasserfallweg – túra po chodníku k vodopádu

Pokiaľ ide o prechádzky a turistické trasy, existuje viacero možností. Najznámejšou je turistický chodník Waserfallweg, ktorý vás privedie pozdĺž vodopádov a poskytne vám úchvatné výhľady. Táto trasa je približne 4 kilometre dlhá a je vhodná pre všetky vekové skupiny.

  • Dĺžka: 4,15 km
  • Výškový rozdiel: 413 m
  • Čas chôdze: 1,5 hodiny bez prestávok
  • Vstupné: 5 eur / dospelý, od polovice apríla do konca októbra

Najpozoruhodnejšie fotografie spravíte pri najnižšom spáde Krimmelských vodopádov. Pohľad zdola aj zhora z vyhliadky je brilantný. Nezabudnite si na svojom smartfóne zapnúť funkciu slo-mo a zaznamenať prírodné divadlo v spomalenom zábere.

Pokiaľ ide o ubytovanie, v blízkosti Krimmelských vodopádov nájdete širokú škálu možností, od kempov a chát pre tých, ktorí uprednostňujú dobrodružstvo a bližšie spojenie s prírodou, až po komfortné penzióny a luxusné hotely, ktoré ponúkajú všetky moderné vybavenie a služby. Bez ohľadu na váš rozpočet a preferencie, v okolí Krimmelských vodopádov nájdete určite niečo, čo vám bude vyhovovať.

Ako Krimmelské vodopády ovplyvňujú naše zdravie

Návšteva Krimmelských vodopádov je nielen vizuálne fascinujúci zážitok, ale môže mať aj pozitívne účinky na vaše zdravie. Niekoľko vedeckých štúdií sa zaoberalo výskumom týchto účinkov, najmä pre ľudí trpiacich respiračnými problémami.

Jedným z najdôležitejších aspektov, ktoré vedci preskúmali, je vysoká koncentrácia aerosólov vo vzduchu v blízkosti vodopádov. Tieto malé vodné častice, ktoré vznikajú v dôsledku praskania vodných bublín pri páde vody, môžu pri vdychovaní pozitívne ovplyvniť dýchací systém.

Štúdie ukázali, že tieto aerosóly môžu pomôcť zmierňovať symptómy rôznych respiračných ochorení, ako je astma alebo chronická obštrukčná pľúcna choroba. Pri návšteve vodopádov sa odporúča stráviť minimálne jednu hodinu, počas ktorej sa dýchajú tieto aerosóly.

Okrem toho, trávenie času v prírode a fyzická aktivita pri prechádzke okolo vodopádov môžu pomôcť zlepšiť duševné zdravie a celkovú pohodu. Preto je návšteva Krimmelských vodopádov nielen príležitosťou obdivovať jedinečnú krásu prírody, ale aj príležitosťou na posilnenie vášho zdravia.

Najlepšie tipy a odporúčania pre návštevníkov Krimmelských vodopádov

Návšteva Krimmelských vodopádov j jedinečným zážitkom, je dobré mať na pamäti niekoľko praktických tipov:

Najlepší čas na návštevu: Ako sme už spomenuli, najlepšie obdobie na návštevu je od mája do októbra, keď je počasie najpríjemnejšie a turistické trasy sú najlepšie prístupné.

Balík na cestu: Nezabudnite na pohodlné obuv vhodnú na turistiku, klobúk na ochranu pred slnkom a ľahkú bundu v prípade zmeny počasia. Voda zo vodopádov môže vytvárať vodnú hmlu, takže vodotesný obal na telefón alebo fotoaparát môže byť tiež užitočný. Nezabudnite si vziať dostatok vody na pitie a zdravé občerstvenie.

Miestne jedlo a nápoje: Nezabudnite ochutnať niektoré miestne špeciality. Rakúska kuchyňa je známa svojimi vynikajúcimi dezertmi, ako je napríklad Apfelstrudel (jablkový závin) alebo Sachertorte (čokoládový koláč). Na občerstvenie sa ponúkajú rôzne miestne nápoje, vrátane širokého výberu rakúskych vín a piva.

Rešpekt k prírode: Pamätajte, že ste na návšteve v národnom parku, kde je dôležité rešpektovať prírodu a zanechať miesto také, aké ste ho našli. Dbajte na čistotu, nepoškodzujte rastliny a nenechávajte za sebou odpadky.

Krimmelské vodopády sú skutočným skvostom, ktorý sa musíte zažiť na vlastnej koži. Táto impozantná prírodná krása ponúka úchvatné výhľady, fascinujúce prechádzky a jedinečnú príležitosť zažiť silu a krásu prírody v jej najčistejšej forme.

Vstupné a otváracie hodiny 2023

  • Dospelí 8 EUR, deti ( od 6 do 15 rokov)  4 EUR, do 6 rokov zadarmo
  • Otváracie hodiny od 09:00 do 17:00 od polovice apríla do konca októbra (posledný vstup o 16:30)
  • Celková dĺžka trasy k vodopádu 4 km (jednosmerná)
  • Čas potrebný na návštevu 1 až 5 hodín v závislosti od toho, akú časť chodníka prejdete
  • Oficiálna webová stránka Vodopády Krimml

Cesta z Bratislavy

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu