Oslnivá krása rakúskeho Hallstattu

0

Jedným z najmalebnejších miest Európy je oblasť Horného Rakúska. Na severe hraničí s južnými Čechami s typickou prírodou, rybníkmi a dedinkami a na juhu sa naopak rozprestiera na svahoch rakúskych Álp. Patrí medzi jedno z najnavštevovanejších miest v ústrednej krajine bývalého cisárstva a to nielen pre veľké mestá s množstvom pamiatok a vlastnou architektúrou, ale aj pre rozľahlé jazerá, ľúbeznú prírodu a hory ktoré vytvárajú milé a príjemné údolia s hlbokými lesmi, krištáľovo čistými riekami a malebnými mestečkami. A jedným z nich je aj mesto Hallstatt.

flickr.Sander Hoogendoorn
Nachádza na brehu rovnomenného jazera Hallstätter See. Ide o malú, ale o to krajšiu obec ležiacu pri chladných vodách jazera, na svahu okolitých hôr a skál masívu Dachstein. Ako náhle ho zbadáte, zaručene si ho zamilujete. Domčeky s typickou architektúrou, biele s drevenými zdobenými trámami, kamenné brehy jazera, kostol Nanebovzatia panny Márie s kostnicou a radnica patrí medzi miesta, ktoré sú v tomto rozprávkovom mestečku najobdivovanejšie. Kedysi dávno bolo sídlom baníkov, ktorí v neďalekých baniach ťažili soľ. Dnes tu nájdete množstvo hotelov, ktoré ponúkajú nádherný výhľad na rozľahlé jazero. Ak máte už prechádzok po meste dosť, môžete pre cestu pozdĺž brehov použiť loďku alebo sa prejsť chodníkom v svahu, ktorý bol predtým jediným spojením medzi oboma koncami mesta. Avšak nie je to to jediné, čo vám návšteva mesta prinesie.

hallstater see - flickr-Cha già José
Predovšetkým je to najlepšie miesto kde sa ubytovať ak sa chcete porozhliadnuť okolo jazera Hallstätter See. Ak túžite vidieť modré jazero, ktoré sa ako klenot ukrýva medzi hrebeňmi hôr, uložené ako srdce v hrudi hlbokých a temných lesov v údolí okolo rieky Traun, potom je najlepšie vyraziť práve z Hallstattu. Či už na romantickú plavbu na lodi, alebo na prechádzku po brehu jazera či výstup na okolité hrebene, bude to výlet na ktorý dlho nezabudnete. V tejto neobyčajne pokojnej oblasti sa budete cítiť ako v inom svete, obklopení jedinečnou prírodou, a nádherným pokojom. Príde vám to akoby okolo vás ožila romantická maľba vy ste sa stali súčasťou obrazu modravých hôr a skál, zelených lesov a krištáľového jazera.

flickr-dachstein-domjisch
Určite však nezabudnite navštíviť aj neďaleké soľné bane Salzwelten nachádzajúce sa kúsok od mesta. Slávne sú najmä tým, že sú najstaršími soľnými baňami v Európe. Prezrieť si ich však môžete aj dnes. Z mestečka, ktoré v minulosti žilo práve ťažbou tohto nerastu  sa dostanete hore lanovkou Salzbergbahn ktorá vedie až na kopec Salzberg. Alebo môžete vyraziť chodníkom, ktorým kedysi chodili do práce baníci. Hore si potom môžete prezrieť Rudolfovu vežu a samotnú šachtu kde sa predtým ťažilo. A ak sa vám bude chcieť aj niečo málo minúť, môžete si kúpiť kamienok soli na pamiatku. Odjakživa bola totiž soľ z Hallstattu považovaná za veľmi cennú a kvalitnú.

salzwelten-Cha già José1
Ak vás soľné bane zaujmú a netrpíte klaustrofóbiou potom vás iste bude zaujímať ďalší podzemný klenot v okolí Hallstattu. Avšak na rozdiel od soľných baní, toto podzemie nemá nič spoločného s človekom a vzniklo prirodzenou a mocnou silou prírody, ktorá tak umožnila človeku nahliadnuť do hĺbky zeme. Už podľa názvu, Mammuthöhle – Mamutia jaskyňa vám musí byť jasné, ako si tam budete pripadať. Jej meno sa totiž netýka žiadnych ochlpených slonov, ale je odvodené od veľkosti jaskyne. Ide o ohromný podzemný labyrint, ktorý v tme ukazuje nesmiernu silu prírody a jej kamenné bohatstvo. Je ohromujúce, že hoci bolo preskúmané viac ako 50 kilometrov tunelov, je to stále len nepatrný zlomok jej skutočnej veľkosti.

Mammuthöhle-Michael Pollak
V kontraste s tým, ako môžete svet v rozľahlých jaskynných komplexoch obdivovať zo zdola, rovnako tak ho môžete v okolí Hallstatt obdivovať z výšky. Okolité hrebene totiž priamo nabádajú k prechádzke, ktorá vám ponúkne úplne unikátne a nádherne výhľady na jazero, mestečko Hallstatt, okolité hlboké lesy i krajinu široko ďaleko. A ako sa hore dostať a takmer sa dotknúť nebies? Najvyššie lanovkou na Krippenstein. Na vrcholku hory môžete cestičkou prejsť až na rad vyhliadok. Na jednej z nich sa určite zastavte. Ide o plošinu zvanú „Five Fingers„- päť prstov a vskutku pripomína roztvorenú dlaň, z ktorej sa vám ponúka úchvatný pohľad do jazerného údolia. Zatiaľ čo budete stáť priamo na dlani hore, dole ako na dlani uvidíte úchvatnú scenériu alpského jazera. Počas cesty z vyhliadky pôjdete popri masíve Dachstein aj s rozsiahlym Dachsteinským ľadovcom.

dachstein-5fingrs-Kārlis Dambrāns
V zime sa dá v oblasti Dachsteinu príjemne lyžovať, alebo jazdiť na snowboarde. V lete naopak chodiť na príjemné prechádzky prírodou, spoznávať miestne zvyky alebo si na požičanej loďke oddýchnuť od ľudí uprostred jazera. Rozhodne sa vám však nestane, že by ste v oblasti nemali čo robiť. Dachstein je pretkaný sieťou jaskýň, z ktorých jednou je práve spomínaná Mamutia jaskyňa. Koho zaujíma história ten určite uvíta prechádzku po pamiatkach priamo v Hallstatte alebo prehliadku soľných baní. Romantik zas majúci v láske prírodu určite rád uvidí úchvatné scény prírody okolo jazera. Je to osobitá oblasť, malebná ako z knihy a dostupná úplne všetkým. Je jedno, či ste mladí, alebo starí, či hľadáte aktívnu dovolenku, alebo pokoj a odpočinok, všetko nájdete v údolí Hallstattu.

flickr-dachstein-Vašek Vinklát1

[box style=“4″]

Porovnajte ceny hotelov v Hallstatte a nájdie si najvýhodnejšie ubytovanie v meste.

[/box]

Cesta autom z Bratislavy:

Viac informácií nájdete na oficiálnych stránkach mesta.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu