Prírodná rezervácia Hundsheimer Berge

0

Na východe Dolného Rakúska južne od Dunaja vedľa obce Hainburg an der Donau sa nachádza pohorie Hundsheimer Berge. Najvyšším kopcom je Hundsheimer Kogel s nadmorkou výškou 480 m. Milovníci prírody už dlho poznajú Hundsheimer Berge ako malebnú kopcovitú oblasť bohatú na vzácne druhy rastlín a živočíchov. Už približne 100 rokov navštevujú botanici najmä Hundsheimer Berg, aby tu skúmali vegetáciu. V 50. rokoch 20. storočia sa začalo s evidenciou viac ako 1000 druhov motýľov. Speleológovia a paleontológovia sa zaujímajú o ohrozené druhy netopierov a fosílne nálezy z doby ľadovej. Vedecký význam pohoria Hundsheim je zrejmý, keďže aj dnes sa tu objavujú úplne nové druhy rastlín (huby a lišajníky) a živočíchov (hmyz).

V roku 1965 bolo pohorie Hundsheimer Berge vyhlásené za prírodnú rezerváciu. V roku 1989 Rada Európy zaradila túto oblasť do siete biogenetických rezervácií, aby potvrdila jej osobitnú hodnotu a dôležitosť pre jej zachovanie.

Po opustení starých pasienkov po roku 1960 hrozilo, že pestré lúky „zarastú“ a opatrenia na zabezpečenie starostlivosti sa stali čoraz nevyhnutejšími. Už niekoľko rokov slúži stádo oviec na ochranu prírody a údržbu biotopov. Zvieratá sa pasú na bývalých pastvinách, pokračujú v starodávnej tradícii krajinotvorby a zabezpečujú tak kontinuitu jedinečného biotopu.

Náučný chodník

Vytvorením náučného chodníka by mali návštevníci nielen spoznať krásu tejto krajiny bohatej na vzácne rastlinné a živočíšne druhy, ale aj pochopiť, že si zaslúži ochranu. Sprievodná brožúra (k dispozícii na obecnom úrade), ktorá sa snaží prepojiť prírodné a kultúrne dejiny, predstavuje Hundsheimer Berge záujemcom o prírodné dejiny.

Lomy a jaskyne

Vápno sa v pohorí Hundsheim ťaží už dlho. V najstarších lomoch v oblasti, západne od obce Hundsheim, sa ťažil prevažne mäkký miocénny Leithakalk, ktorý sa pálil vo vápenných peciach, ktoré stáli na mieste dnešnej osady (bývalý „Kalkofensiedlung“).

Rimania používali vápenec z týchto menších lomov na stavbu chrámov na Pfaffenbergu. V lome Hollizer v Altenburgu sa vo veľkom rozsahu neťaží Leithakalk, ale tvrdý druhohorný vápenec alebo dolomit. V tejto hornine sa nachádza mnoho krasových jaskýň, ktoré sa objavujú až pri lomových prácach. Väčšina jaskýň nemá prirodzené východy. Povrch skaly tiež nevykazuje takmer žiadne krasové javy, preto boli jaskyne objavené neskoro. Výnimkou je 17 m hlboký a 41 m dlhá jaskyňa „Zwerglloch“ na južnom svahu Hundsheimer Berge. Západne od „Zwergelloch“ sa nachádza naj-známejšia jaskyňa Hundsheimer Berge, „Güntherhöhle“ s „Knochenspalte“, ktoré sú súčasťou pôvodne jednej jaskynnej miestnosti. Z dôvodu ochrany jaskýň a netopierov museli byť vchody uzavreté.

Južne od jaskyne, v tzv. kostnej štrbine, sa našli fosílne pozostatky nosorožca srstnatého. Do vedy sa preslávil ako „nosorožec hundsheimský“ (Rhinoceros Stephanorhinus hundsheimensis).

Turistické chodníky

Pohorie Hainburg s najvyššou nadmorskou výškou Hundsheimer Kogel (480 m) je geologicky už súčasťou Malých Karpát. Hainburské pohorie sa rozprestiera od brehov Dunaja pri Hainburgu až po severné Burgenlandsko a je zložené čiastočne zo sľudových bridlíc a čiastočne z vápencov. Od Malých Karpát ho oddeľuje Hainburská priepasť (prielom Dunaja) a od pohoria Leitha Brucká priepasť. Na juhozápade sa nachádza vrch Spitzerberg (293 m).

Hundsheim – Neue Siedlung

Zo športového ihriska Neue Siedlung je niekoľko možností výstupu na vrchol. Cez Große Klamm alebo úplne neoznačeným chodníkom po holých vápencových svahoch za cintorínom.

Vzácne druhy rastlín

Po prekonaní holých vápencových svahov sa dostanete na rovnejší terén s lúkami a kríkmi. Približne od roku 1980 sa tu chová stádo oviec, ktoré slúži na ochranu prírody a údržbu biotopov. Zvieratá sa pasú na bývalých klobúkových pasienkoch, čím pokračujú v starobylej tradícii krajinotvorby a zabezpečujú ďalšiu existenciu jedinečného biotopu. Hundsheimer Kogel bol vyhlásený za prírodnú rezerváciu už v októbri 1965. K vrcholovému krížu a chate z Hundsheimu dostanete za približne 45 minút.

Kvetinová nádhera

Milovníci prírody už dlho poznajú pohorie Hundsheim ako malebnú kopcovitú oblasť bohatú na vzácne druhy rastlín a živočíchov. Náučné chodníky poskytujú návštevníkom možnosť vidieť charakteristické a ohrozené druhy suchej krajiny, ako aj získať prehľad o vývoji a ekológii rôznych rastlinných spoločenstiev. Veľké plochy suchých trávnych porastov sú staré krajiny, ktoré vytvoril človek väčšinou vyklčovaním a spásaním a bez ktorých by sa nemohla zachovať prirodzená rozmanitosť druhov.

Hundsheimer Hütte

V blízkosti vrcholu sa nachádza chata Hundsheimer Hütte, ktorú v roku 2000 postavili „Freunden des Hundsheimer Berges“ (Priatelia Hundsheimer Berge). Chata je dostatočne veľká na to, aby poskytla útočisko malej skupine v prípade nepriaznivého počasia. Je aj veľmi pekne zariadená a ponúka množstvo informácií prostredníctvom fotografií a nástenných panelov. Dúfame, že návštevníci chaty sa budú o inventár dobre starať!

Pamätník pilotov vetroňov na trase Schafsteig

Susedný vrch Spitzerberg, ktorý dal meno letisku a od roku 1955 aj spolkovej športovej škole, bol až do roku 1929 len malebnou vyvýšeninou bez osobitného významu. Odvtedy sa však hora a následne aj Hundsheimer Kogel stali predmetom športového záujmu. Tento záujem bol zameraný na šport, ktorý bol v tom čase dosť nezvyčajný, a to bezmotorové lietanie. Prvou skupinou, ktorá využívala lokalitu Spitzerberg, bol Sportfliegervereinigung v rámci Österreichischer AeroClub. Na jar 1929 sa uskutočnili prvé lety zo svahov Spitzerbergu a „susedného vrchu“ Hundsheimer Kogel. Toto obdobie na Hundsheimer Kogel dodnes pripomína pamätná tabuľa, ktorú symbolicky stráži kamenný orol.

Táto turistická trasa sa končí zostupom cez Schafsteig, okolo pamätníka pilotov vetroňov, čiastočne strmo nadol do Hundsheimu. Ak vám zostane ešte trochu času, môžete sa vydať na túru po úpätí skalnatých juhovýchodných svahov k jaskyniam Güntherhöhle a Zwergenloch. Günterhöhle sa nachádza na južnom svahu vrchu Hundsheimer Berg, južne od Hainburgu na Dunaji. Jaskyňa je dlhá 206 m a pozostáva v podstate z dvoch sál, z ktorých sa oddeľujú menšie časti. Týmto variantom sa kruhová túra úplne uzavrie.

Hundsheimer Berg z Bratislavy

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu