Mestečko Hainburg an der Donau ako ho možno nepoznáte

3

V historickom mestečku Hainburg an der Donau neďaleko Bratislavy žije podľa posledných údajov z januára 2016 už vyše šesť tisíc obyvateľov. K veľkomestám rozhodne nepatrí, hoci sa utešene rozrastá. O čo menšie je rozlohou, o to väčšie je však svojím významom. A môže sa pochváliť mnohými zaujímavosťami nielen historického rázu.

Hainburg_an_der_Donau_12

Dovoľte malé historické okienko. Aj dejinami hýbali najrôznejšie pikošky a na hodinách dejepisu nám tieto zaujímavé klebety väčšinou nehovorili. Viete, že sa v kaplnke miestneho hradu ženil český kráľ Přemysl Otakar II.? Bral si Margarétu Babenberskú. Vďaka svojej takmer o tridsať rokov staršej neveste sa potom stal na európskej politickej scéne významnou postavou. Kráľovnej bolo už takmer päťdesiat a aby si kráľ zaistil následníkov trónu, mal nemanželský potomkov (ale s manželkiným dovolením). Zväzok bol však neskôr anulovaný.

Hainburg_an_der_Donau_45

Dejiny sú učiteľkou života

História mesta však siaha ďalej: približne do druhého storočia pred naším letopočtom. Vtedy boli prvými obyvateľmi miesta Kelti. Vôbec prvá doložiteľná zmienka o meste pochádza z 13. storočia. A nie je nijako bezvýznamná: Objavuje sa hneď vo kľúčovým diele európskej literatúry – hrdinskom eposu Pieseň o Nibelungoch. Ostatne dlhú históriu mesta Hainburg an der Donau si môžete prezrieť doslova na vlastné oči aj v súčasnosti. Môže sa totiž pochváliť množstvom významných pamätihodností.

Hainburg_an_der_Donau_13

V prvom rade si zaslúži vymenovať rozsiahle mestské opevnenie hneď s tromi bránami – Weinertor, Ungartor a Fischertor. Za návštevu stojí však aj hlavné námestie s Mariánskym stĺpom, ktorého vznik sa datuje už do 18. storočia. Bez zaujímavosti nie je ani farský kostol sv. Filipa a Jakuba, vedľa ktorého rozhodne neprehliadnete vrcholne barokový mariánsky stĺp, ktorý je považovaný za najkrajšiu pamiatku svojho druhu v krajine. Ďalším dôležitým historickým objektom je ešte napríklad Haydnova fontána. A ak je vám toto meno povedomé, ste na správnej stope. Skutočne nesie názov podľa hudobného skladateľa Josepha Haydna, významného dolnorakúskeho rodáka, ktorý sa tu učil svojim prvým hudobným krôčikom. Fontána pochádza síce už zo sedemnásteho storočia, však bola takmer kompletne zničená. Takže to, čo si prezerá, je dokonalá replika, ktorá na svet prišla pomerne nedávno – až v roku 1932. Pôvodne navyše nestála na námestí ale na hlavnej ulici.

Hainburg_an_der_Donau_46

Vysoká koncentrácia významných objektov je pre mestečko typická. Z Hauptplatz sa stačí vydať po Kirchengasse, aby ste dorazili k ďalším pozoruhodným stavbám: Aj keď sa vám možno nebudú tak úplne páčiť. Pranier z roku 1756 bol totiž symbolom hanby. V stredoveku a ranom novoveku sa na pranier posielali nepoctivci, preto tiež dodnes tieto stavby nájdeme v centre pozornosti na námestiach. Trestalo sa posmechom a mohli ste si tú vykoledovať dokonca aj výprask. Vlastne ani ďalšie stavby nepatria k tomu, čo by ste chceli zažiť na vlastnej koži: špitál a chudobinec, ktoré sa starali o chorých, alebo chudobných či zostarnutých občanov. To vlastne boli prvé pokusy o zavedenie funkčného sociálneho systému.

Hainburg_an_der_Donau_14

Ak vás však príloš neoslovujú záležitosti duchovné, namiesto do cintorínov kostola alebo bývalých areálov františkánskeho či minoritského kláštora sa radšej vydajte reskúmať dejiny už zaniknutého miestneho pivovaru, ktorý sa nachádza na Ungarstrasse. Svoju poznávacie vychádzku môžete zakončiť v mestskom múzeu.

História ma nebaví, čo máte iné?

My, teda vlastne toto miesto toho pre vás má viac. Čo tak vyraziť na green? Tunajšie golfové ihrisko sa môže pochváliť jednou raritou: nie je klasicky rovné, pretože bolo postavené v kopci. Ak golf hrať neviete, možno sa to práve tu sa to naučíte. Sídli tu totiž aj golfová škola. A samozrejme nemôže chýbať futbalové ihrisko, ktoré aktívne využíva miestne družstvo FK Hainburg. Na okraji mesta je známe a aj bratislavčanmi hojne využívané kúpalisko. Krásy okolitej prírody tiež obdivujú nadšenci cyklistiky. Mestečko disponuje aj vlastným prístavom. 

Hainburg_an_der_Donau_1

Mesto myslí samozrejme aj na turistov, ktorí by sa mali záujem zdržať dlhšie a hľadajú ubytovanie – napríklad hotel Ales Kloster. Avšak si môžete ľubovoľne vybrať, či sa ubytujete tam, kde vám pripraví väčšie pohodlie alebo na oltár nižšieho rozpočtu obetujete kus komfortu. Hainburg totiž počíta s oboma týmito variantmi. Na zázemie pre nielen kultúrychtivých návštevníkov sa pamätalo aj inak: Nájdete tu tiež množstvo útulných reštaurácií a obchodíkov. To, čo je tu k videniu a zažitiu štandardne vám nestačilo? Usporadúvajú sa tu početné kultúrne akcie, trebárs miestna hradné hry, ktoré sa konajú na zrúcanine hradu Schlossberg, ktorý sa hrdo vypína nad mestom. Ostatne, len málo miest sa môže pochváliť aj tak úctyhodnú koncentráciou pamiatok ako toto.

Hainburg_an_der_Donau_34

Ešte by sme vám poradili navštíviť Kulturfabrik. Ide o bývalú továrenské halu. Od svojho pôvodného účelu sa značne odchýlila: dnes sa používa predovšetkým pre výstavy, stretnutia umelcov, znalcov umenia aj jeho milovníkov. 

Hainburg_an_der_Donau_39

Hainburg_an_der_Donau_49

3 KOMENTÁRE

  1. No čakal som predovšetkým zmienku o hradbách, ktoré sú asi najzaujimavejšie v celom historickom ponímaní obce ale hlavne to, že ich zničili Turci myslím v 16. st.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu