Údolie Wachau – miesto kde dýcha história a rastie vínna réva

0

Údolie Wachau  patriace do regiónu Dolné Rakúsku je od prelomu milénia zaradené do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Celým údolím preteká rieka Dunaj, ktorá vytvára krásne scenérie. Preto nie je náhoda, že toto miesto patrí medzi najnavštevovanejšie v celom Rakúsku.

Návštevníkov priťahuje najmä množstvo historických pamiatok zasadených do krásnych prírodných scenérií. Takmer všetky svahy údolia sú pokryté kamennými terasami s vínnou révou, pre ktorú sú tu výborné klimatické podmienky.  Môžete ich pozorovať aj počas plavby loďou, čo je obľúbený spôsob spoznávania celého údolia Wachau.

00000030708-schloss-schoenbuehel-niederoesterreich-oesterreich-werbung-Homberger

Najnavštevovanejší európsky kláštor

Jeden z najväčších a rozhodne najznámejší benediktínsky kláštor v Európe leží na skale nad mestečkom Melk v západnej časti rakúskeho údolia Wachau. Návštevníci sa pri jeho opisoch zhodujú, že je to jeden z najočarujúcejších objektov postavených v barokovom štýle. Kláštor bol v 17. storočí zničený nájazdom Turkov, a preto baroková úprava pochádza práve z tohto obdobia.

V súčasnosti je kláštor stále miestom pobytu benediktínskych mníchov a v jeho priestoroch sa nachádza aj cirkevné gymnázium. Súčasťou komplexu budov je aj anglická záhrada, v ktorej sa z času na čas ozýva spev chorálov. Pozornejší návštevník si všimne, že je to vďaka  reproduktorom umiestneným v korunách stromov.

Kláštor očaril aj spisovateľa Umberta Eca a inšpiroval ho k napísaniu slávneho románu Meno ruže.

00000030709-melk-an-der-donau-wachau-oesterreich-werbung-Homberger

Mestočko Dürnstein, kde väznený bol kráľ

A nie hocijaký – išlo o anglického kráľa Richarda Levie srdce. Zavretý bol v hrade Kuenringerburg, z ktorého zostala zrúcanina nad mestom. Okrem toho sa v Dürnsteine nachádza ďalší benediktínsky kláštor. Vystavaný bol v 18. storočí a vďaka jeho belasej farbe ho určite neprehliadnete. Mestečko je známe aj výborným pečivom. Jeho receptúru vám však žiaden domáci neprezradí, ide o kulinárske tajomstvo.

00000031319-duernstein-wachau-oesterreich-werbung-Peter Burgstaller

Mesto kultúry Krems

Aj tak je nazývané mesto, ktoré sa nachádza na východnej strane Wachau, na opačnej strane ako mesto Melk. Zaraďuje sa k najstarším rakúskym mestám a určite sa zastavte v  Mestskom múzeu vína či Kunstmeile Krems kde nájdete netradičné múzeum karikatúry.

00000029481-karikatur-museum-in-krems-an-der-donau-niederoesterreich-oesterreich-werbung-Diejun

Navštívte vinohrady

Ako už bolo spomínané, vínna réva pokrýva veľkú časť údolia (približne 20 kilometrov z celkovej 36 kilometrovej dĺžky údolia). Aj keď majú vinári na jej pestovanie dobré klimatické podmienky, strmý svah jej pestovanie neumožňoval. Preto vznikli umelo vytvorené kamenné terasy, ktoré dotvárajú malebný ráz údolia. Víno z tejto oblasti je tej najvyššej kvality, preto si nenechajte ujsť jeho degustáciu v miestnych vinohradoch. Môžete sa tiež vydať na známu vínnu cestu Weinstrase Wachau, ktorá prechádza cez vinárske obce Spitz, Weisenkirchen, ale aj cez už spomínaný Dürnstein.

Výhodné ubytovanie v oblastiBooking.com

 

Mapa oblasti

Fotogaléria

©text:MojeRakuko.sk/foto:Österreich Werbung

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu