Víkend v Innsbrucku

0

Innsbruck je piate najväčšie mesto ležiace v Tirolsku na rieke Inn pod Alpami. Názov mesta vznikol z dvoch slov a znamená „ most cez rieku Inn“. Jeho poloha v horách ho predurčila na športové vyžitie predovšetkým v  zimných mesiacoch. Dvakrát sa tu konali zimné olympijské hry.

Návštevníci bažiaci po historických pamiatkach si tu určite prídu na svoje. Innsbruck je historické sídelné mesto. V pätnástom storočí bolo sídlom kráľovského dvora cisára Maximiliána I., ktorý prispel k výstavbe vládneho sídla Hofburg. Z pamiatok, ktoré by ste nemali vynechať spomenieme zámok Ambras, ktorý bol postavený v desiatom storočí a pobýval v ňom arcivojvoda Ferdinand II., či Cisársky palác z pätnásteho storočia, alebo Múzeum tirolského ľudového umenia. Veľa pamiatok v srdci starého mesta sa nachádza v pestrofarebných domčekoch.

00000028666-innsbruck-houses-at-the-bank-of-the-inn-river-tyrol-oesterreich-werbung-Diejun

Najznámejšou z nich je zrejme  Zlatá strecha – Goldenes Dachl, trojposchodová budova s balkónmi. Začiatkom pätnásteho storočia ju dal postaviť arcivojvoda Fridrich IV., aby slúžila ako kráľovské sídlo vládcov Tirolska. Cisár pri návšteve Innsbrucku pozoroval práve z tejto budovy súboje. Svoje meno dostala nepochybne preto, že bola pokrytá 2378 plátkami zlata. Jedinečná architektúra mesta, v ktorej sa stretáva gotika, renesancia i baroko poukazujú na to, že mesto dlhú dobu obývala bohatá vrstva vrátane členov Habsburskej rodiny.

zlata_strecha

Vďaka polohe mesta tu v lete i v zime možno efektívne využiť čas pri športe. V lete je isto zaujímavé pozorovať město z vtáčej perspektívy vďaka paraglidingu, či horskej cyklistike, pre menej odvážnych by bol hriech nevyužiť krásne hory na turistiku, samozrejme, po vyznačených turistických trasách a chodníkoch, ktorých je tu veľa. Zima prináša so sebou zasa čas lyžovačiek, turistiky na lyžiach,  snowboardingu, či korčuľovania. Skokanský mostík v Innsbrucku patrí k najznámejším a koná sa na ňom známe turné štyroch mostíkov. Ak sa teda vyberiete do tejto oblasti počas zimy, určite si nenechajte ujsť toto podujatie.

Styri_mostiky_1Booking.com

Chcete vidieť Innsbruck v celej svojej paráde? Potom sa nechajte vyviezť horskou dráhou Hungerburgbahn do výšky 2000 metrov, odkiaľ sa Vám naskytne úžasný panoramatický výhľad a to bez ohľadu na to, či je práve leto, alebo zima.

00000030747-innsbruck-oesterreich-werbung-Homberger

Viete, kde sa nachádza najvyššie položená ZOO v Európe? Ak hádate, že v Innsbrucku, tak hádate správne. Nachádza sa vo výške 750 metrov nad morom a žije tu viac ako 150 druhov zvierat. Pri prechádzke v okolí Innsbrucku môžte navštíviť farmu Vellenberg a Gotznerberg, kde nevynechajte ochutnávku ich výrobkov.

Neďaleko Innsbrucku je jedna z najnavštevovanejších atrakcií v oblasti. Swarovski KristallweltenEuro vznikol v roku 1995 pri príležitosti stého výročia existencie firmy Swarowski. Túto futuristickú atrakciu navrhol umelec André Heller spolu  so známymi dizajnérmi ako Alexander McQueen, Tord Boontje či Brian Eno.

Ak si chcete spravit pekný

swarowski_svet

Šperky a iné dizajnérske skvosty firmy Swarowski si môžete zakúpiť aj v predajni Swarovski Kristallwelten Store v Innsbrucku, kde na dvoch poschodiach môžete tiež obdivovať najnovšie inštalácie rôznych umelcov.

foto:© Österreich Werbung

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu