Výlet na hrad Hainburg

2

Neďaleko slovensko-rakúskych hraníc sa na kopci nad rovnomenným mestečkom vypínajú pozostatky niekdajšieho majestátneho hradu Hainburg. Napriek tomu, že tento kopec nazývaný „Schlossberg“, sa nachádza v nadmorskej výške len 291 metrov nad morom, naskytne sa vám za jasného počasia nielen výhľad na okolitú prírodu Národného parku Donau-Auen a cez neho pretekajúci kľukatý Dunaj, v diaľke si môžete všimnúť dokonca aj bratislavský hrad.

Doprava do Hainburgu nie je nijak komplikovaná, najľahšie je to samozrejme autom. Môžete zaparkovať na bezplatnom parkovisku v blízkosti supermarketu Penny Markt.

Na samotný hrad vedie viacero ciest, jedna z nich začína pri Ungartor, čiže Maďarskej bráne hneď pri parkovisku. Nájdete tu aj orientačnú smerovú tabuľu a tiež pekný orientačný plán mesta. Chodník vás bude viesť zo začiatku po asfaltke, ktorá neskôr prejde na príjemnú lesnú cestu s niekoľkými serpentínami, tam kde by bol výstup trošku strmší sú vybudované schodíky. Pozdĺž celej trasy sú umiestňované smerovníky a lavičky, kde si môžete oddýchnuť a pokochať sa výhľadom. Výstup však rozhodne nepatrí medzi tie náročné, bez problémov ho zvládnete spolu s malými deťmi a nepotrvá viac ako 15-20 minút.

Zo samotného hradu ostala zachovaná len kaplnka, obytná veža a časť paláca. Hrad Hainburg sa začal stavať v polovici 11.storočia na príkaz cisára Henricha III., neskôr sa stal vlastníctvom rodu Babenbergovcov a sobášom s príslušníčkou tohto mocného rodu sa dostal do rúk neskoršieho veľmi známeho českého panovníka – železného a zlatého Přemysla Otakara II. Po jeho smrti v bitke na Moravskom poli sa hrad stal na dlhú dobu majetkom rodu Habsburgovcov. V 16.storočí sa tiež nevyhol nechvalne slávnym inkvizičným procesom s čarodejnicami, ktoré sa konali priamo na nádvorí hradu. Na pamiatku tohto obdobia je na hradnom múre umiestnená pamätná tabuľa. Začiatok konca hradnej slávy sa datuje do 17.storočia, kedy toto miesto obľahli Turci, hrad vypálili a odvtedy začali hradné múry pomaly chátrať.

Vďaka starostlivosti miestnych ľudí sú ruiny hradu Hainburg a prostredie, v ktorom sa nachádza, v mimoriadne dobrom stave, poteší vás udržiavaný trávnik, ktorý láka na rodinný piknik, viacero lavičiek, odpadkové koše, dokonca toalety. Celkovo máte pocit, že sa nachádzate v lesoparku, kde na vás z okolia dýcha história zašlej slávy mocnej pevnosti.

Pozn.: Parkovanie pod hradom ako aj vstup na hrad sú bezplatné.

2 KOMENTÁRE

  1. Asi som slabý turista ale tých 250 výškových metrov nie je prechádzka na 15 minút pre dieťa. Hovorí sa, že 100 výškových metrov je kilometer po rovine, tak 2,5 km za hoci aj 20 minút, zrýchlený presun? Okrem toho hlavne pri ceste dole by bodlo zábradlie na úsekoch kde je chodník na opornom múre. Všetko ostatné je pravda, nádherný výhľad, udržiavaný areál. len šok, keď prídete pod zrúcaninu a z druhej strany príde auto, prečo nie je informácia, že je aj takýto, určite pohodlnejší výstup, nechcem ísť autom, ale mať na vŕšku zážitok, nie lapať dych, možno je to tých 70 rokov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu