Zámocký park Laxenburg a hrad Franzesburg

1

Rozsiahle územie zámockého parku Laxenburg so Starým zámkom, zámkom Modrý dvor a romantickým hradom Franzensburg je považované za jednu z najvýznamnejších pamiatok historického krajinárskeho umenia 18. a 19. storočia, ktorého dejiny siahajú až do 13. storočia. V Laxenburgu kedysi trávil medové týždne cisár František Jozef s cisárovnou Alžbetou, legendárnou „Sisi“, a tu sa narodil aj ich syn korunný princ Rudolf. Zámocký park letného loveckého a súkromného sídla cisárskej rodiny Habsburgovcov v rokoch 1306 až 1918 je dnes mimoriadne obľúbeným cieľom výletov pred bránami Viedne.

Voľný čas v najväčšom historickom krajinárskom parku Rakúska

Zámocký park Laxenburg je otvorený po celý rok a ako historický krajinársky park má čo ponúknuť v každom ročnom období. Pri prechádzke romantickou krajinou parku môžete objaviť v jeho jednotlivých priestoroch mnohé pozoruhodnosti. Okrem početných stavebných pamiatok, akou je napríklad Zelený letohrádok (das Grüne Lusthaus), tu na vás čakajú jedinečné parkové úpravy z čias cisárstva. 280-hektárová plocha a viac ako 10-kilometrový systém ciest a chodníkov nenechajú nesplnené žiadne želanie: prechádzky, džoging, severská chôdza alebo orientačný beh, pre deti zážitok z najväčšieho detského ihriska regiónu. Počas sezóny, ktorá trvá od Veľkej noci do sviatku Všetkých svätých, sa na zámockom jazere požičiavajú člnky, v parku premáva panoramatická dráha, veľký kalendár podujatí obsahuje Laxenburské kultúrne leto a množstvo ďalších podujatí.

 

Franzensburg – „malá pokladnica Rakúska“

Majestátnou korunou zámockého parku je hrad Franzensburg – jedna z najvýznamnejších stavieb neoklasicizmu. Túto záhradnú stavbu dal v rokoch 1798 až 1801 vybudovať cisár František I v staronemeckom štýle. Od samého začiatku bola navrhnutá ako múzeum a reprezentačné priestory, a v jej vnútri sa nachádzajú bohato zdobené drevené kazetové stropy, kožené tapety, mramorové dlažby a početný mobiliár. Zažite pri prehliadke Franzensburgu lesk a osudy habsubrskej dynastie. Franzensburg je nositeľom rakúskej pečate kvality pre múzeá „Museumsgütesiegel“.

 

 

 

Hrad Franzensburg – prehliadka

Múzeum vo Franzensburgu je pre vás každý rok otvorené denne od Veľkej noci do 1. novembra. Počas prehliadky múzea vás sprievodca zoznámi so zaujímavou históriou panovníckeho rodu Habsburg-Lothringen alebo vás očarí nádherný 360-stupňový panoramatický výhľad z Vysokej veže. Z bezpečnostných dôvodov sú prehliadky hradu Franzensburg možné len so sprievodcom. Prosíme preto o pochopenie.

Časy prehliadok pre individuálnych návštevníkov: Sprevádzanie v múzeu: o 11.00, 12.00, 14.00 a 15.00 hod. Sprevádzanie na Vysokú vežu a strechy: o 13.00 a 16.00 hod.

Časy prehliadok pre skupiny: Na sprevádzanie skupín v múzeu, na Vysokú vežu a strechy sú pre skupiny najmenej 10 osôb k dispozícii skupinové paušály, ktoré si možno rezervovať denne od 10.00 do 16.00 hod. Pre skupinové zájazdy je možné dohodnúť individuálne balíčky programu; pri rezervácii sa spýtajte aj na pestrú miestnu gastronomickú ponuku.

 

Kontakt, rezervácie, informácie:

Podrobné údaje o otváracích časoch, cenách vstupného a mnohé ďalšie informácie nájdete na stránkach www.schloss-laxenburg.at.

Aktuálne denné informácie sú aj na stránkach sociálnych sietí Facebook, Twitter a Google+.

Ak budete mať čas a chuť, asi 20 min. autom od zámku sa nachádza najväčšie európske podzemné jazero – Seegrotte.

[hr style=“single“]

Cesta autom:

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu