Parkovanie vo Viedni

Vedeň má podobný systém parkovania ako iné európske mestá. V centre mesta a priľahlých obvodoch sú zóny krátkodobého parkovania kde môžete auto zaparkovať až na dve hodiny. Budete však potrebovať parkovací lístok (Parkschein). Začiatok týchto zón býva označený dopravnými značkami avšak koniec už nie, preto sa vám ľahko môže stať že sa dostanete za hranice obvodu kde už zóna neplatí. Preto pri parkovaní je treba si všímať v ktorom obvode sa práve nachádzate. Tieto zóny neplatia pri niektorých uliciach s obchodmi a pre parkoviská pri supermarketoch, všetko je dobre popísané dopravným značením.

Zóny krátkodobého parkovania:

 • pre 1. až 9. obvod zóna platí v pondelok až piatok (okrem sviatkov) od 9:00 do 22:00
 • pre 20. obvod zóna platí v pondelok až piatok (okrem sviatkov) od 9:00 do 22:00
 •  pre 15. obvod – okolo Wiener Stadthalle zóna platí celý týždeň od pondelka do  nedele od 18:00 do 23:00

Mimo vyznačených časov, teda najmä v noci a cez víkendy je parkovanie na týchto miestach bezplatné. Inak budete vždy potrebovať parkovací lístok, aj keď zastavíte iba na chvíľu napríklad vyložiť si batožinu. Keď parkujete pri svojom hoteli ktorý nemá vlastné parkovisko môžete požiadať o bezplatný parkovací lístok na 10 minút prípadne o vydanie dennej parkovacej karty. Tieto lístky sa však nedajú kombinovať s inými parkovacími lístkami.

Na parkovacom lístku treba vyznačiť perom krížikom dátum a čas príjazdu, na najkratšom 10 minútovom sa značí iba hodina a minúta príjazdu. Pri použití väčšieho počtu parkovacích lístkov vyznačte na každom rovnaký čas príjazdu. Vodiči so zdravotným postihnutím môžu v zónach krátkodobého parkovania parkovať s preukazom za čelným sklom zadarmo a neobmedzene dlho.

Parkovacie lístky môžete kúpiť:

 • na čerpacích staniciach
 • na predajných miestach dopravného podniku Wiener Linien
 • v automatoch na lístky dopravného podniku Wiener Linien
 • v predajniach tabaku
 • v automatoch na cigarety
 • cez mobilný telefón po bezplatnom zaregistrovaní na stránke HandyParken.at alebo m-parking.sk 

Od 1.3.2012 platí vo Viedni nový cenník parkovacích lístkov. Sú farebne odlíšené podľa dĺžky platnosti:

 • 10 minút, fialová, zadarmo
 • 30 minút, červená, 1 EUR
 • 1 hod. , modrá, 2 EUR
 • 1,5 hod., zelená, 3 EUR
 • 2 hodiny, žltá, 4 EUR

Aktuálna pokuta za neplatný alebo chýbajúci parkovací lístok je 36,- EUR.

Na dlhší čas mimo centra mesta môžete výhodne zaparkovať v sieti garáží Park & Ride. Stoja 3 EUR na deň, sú otvorené 24 hodín denne a všetky sa nachádzajú priamo pri staniciach metra. Sú na týchto miestach:

Obvod Miesto
3. Erdberg (U3)
9. Spittelau (U4)
14. Hütteldorf (U4)
16. Ottakring (U3)
19. Heiligenstadt (U4)
21. Aderklaaer Straße (U1)
21. Brünner Straße (S3)
21. Leopoldau (U1)
22. Donaustadtbrücke (U2)
23. Siebenhirten (U6)
23. Liesing (S1)

 

Parkovanie v garážach v centre mesta je drahšie, možnosti aj ceny nájdete na stránke Parken in Wien.

Ak sa chystáte na letisko vo Schwechate, na stránkach letiska Viedeň je kalkulačka parkovného aj v slovenskom jazyku.

 

 

 • Marieta2211

  Ok, to je vsetko pekne a vieme to. Listok som mala ale vystupila som o zastavku skor v metre, prisla som k autu o pol hodinu necelu neskor a za stieracom som mala pozdrav na 36 :/
  Co ak tuto pokutu nezaplatim? Pride mi domov niekedy pozdrav?

  • tono

   prisiel? 🙂

 • Lukynkoooo

  Na tej mape neviem ani odhadnúť, kde budem parkovať však tam ani cesty nevidím 

  • Možno pomôže táto stránka:
   http://www.parkeninwien.at/ 
   Na mape vpravo je tlačidlo „Blaue Zone“ ktorým sa na mape vyznačia zóny krátkodobého parkovania. Pri priblížení vidno parkovacie garáže aj s cenami za hodinu státia.

 • Indesachatebaspytat

  a v 10tom bezirku(obvode) nemusim platit?

  • Dobrý deň,
   bežné parkovacie miesta vo Viedenskom 10. obvode (Favoriten) sú bezplatné.

 • Barbara

  Dobrý deň , prosím môžte mi niekto poradiť v ktorej park.garaži Park & Ride bude najlepšie zaparkovať auto ,keď sa musím dostať na opernring ? Ďakujem

  • Dobrý deň,
   najbližšia garáž Park & Ride je vzdialená takmer hodinu cesty pešo (P+R Spittelau – Spittelauer Lände 12). Zrejme sa Vám viac oplatí podobne výhodné parkovanie vzialené len 9 min. chôdze od Opernring-u (5 hod. 4 EUR, 24 hod. 10 EUR):

   Contipark Parkgaragengesellschaft GmbH
   Parkplatz
   Karlsplatzgarage
   Mattiellistraße 2-4
   1040 Wien
   +43(0)66280990-0

   http://www.contipark.at/find-parking/wien-tiefgarage-karlsplatzgarage/

 • Lenka

  Dobrý deň,

  vie mi niekto poradiť lacné parkovanie v blízsko ulice Lerchengasse?
  Vďaka

 • HeDa

  Prosím radu, kde je
  najlepšie nechať auto ked ideme do reštiky Figelmuller na Wollzeile strasse. Ďakujem

 • Rosta

  Dobrý den, nevím, jestli je diskuze stále aktuální, ale rád bych se zeptal, zda stále platí, že o víkendu se v modrých zónách až do pondělí do rána neplatí a může se stát kdekoliv zdarma?? Rádi bychom zaparkovali poblíž Ottakringer Strasse. Obecně- je snadné v modrých zónách o víkendu zaparkovat, nebo je to plné? Navíc jsem koukal, že nedaleko, konkrétně kolem Leo-Slezak Gasse už není modrá zóna krátkodobého parkování. Tam se tedy dá parkovat zdarma i ve všední den? A nevíte jak tam je to obtížné zaparkovat?
  Chtěli bychom zůstat na dvě noci – je parkování takhle na ulici pro auto bezpečné???
  Moc díky za reakce!!
  Rosťa

  • Dobrý deň,
   stále platí, že parkovanie na modrých zónach je cez víkend zadarmo. Stále však platia určité obmedzenia, napr. okolo Stadthalle kde je parkovanie spoplatnené aj cez víkend. Všetko je však dobre vyznačené dopravným značením. Všeobecne sa cez víkend miesto na parkovanie nájsť dá. Čo sa modrých zón na Leo-Slezak Gasse týka, nemáme žiadne informácie. Ale skôr si myslím, že ak boli v tejto lokalite modré zóny zrušené bolo to preto, lebo tam vyhradili miesta na státie pre rezidentov- vtedy tam býva značka zákaz státia a pod ňou doplnková „neplatí pre rezidentov a invalidov“. Parkovanie na ulici aj cez noc je úplne bezpečné, avšak ak to nebudete mať ďaleko, zvážil by som parkovanie v garáži Park&Ride Ottakring. Cena za celodenné parkovanie Vás vyjde na 3,40 EUR:

   Park + Ride U3 Ottakring1160 Wien, Huttengasse 41/Ecke Spetterbrücke
   Zufahrt: vom Flötzersteig oder Huttengasse/Spetterbrücke
   Öffnungszeiten: 0 bis 24.00 Uhr
   Tel.: (01) 717 16 0

 • dreaminqa

  Dobrý deň,

  neviem, či táto diskusia ešte stále funguje, ale potrebovala by som pomoc. Idem na koncert do klubu Szene Wien, Hauffgasse 2. Neviete mi poradiť, kde sa dá blízko parkovať? Najlepšie Park & Rid :)! Ďakujem veľmi!
  Prvýkrát idem do Viedne a skutočne sa nevyznám :/ a aj pri pozornom sledovaní máp…sa v tom nedokážem zorientovať :(….ďakujem!

  • dreaminqa

   Už som to našla :)! Park & Ride Erdberg…ak by niekedy niekto potreboval :)! Prepáčte za spam!

 • Martin

  Dobry den, chcel by som poprosit o radu, chystame sa tuto sobotu 25.7. do Viedne do Schonbrunn, kde som nasiel, ze hned parkovisko stoji 3,9 eur/hod. Nasiel som vsak aj nedaleko parkoviska v modrej zone ako:
  Schwendermarkt-Garage
  Garage Reichsapfelhof

  Tiefgarage Füchselhofpark , ktore nemali udaj o cene, chcem sa teda spytat ci by mali byt v sobotu bezplatne. Dakujem za pomoc a tip ako najlepsie a najlacnejsie zaparkovat ;). Pekny den

 • Miro

  Chcem sa spytat ako je to teda cez vikend? Podla toho co som pochopil, su aj tak nejake zony kde sa plati aj cez vikend. Podla tejto mapy http://www.parkeninwien.at/en/garage-2-473.html som sa nedozvedel ci je dane parkovisko cez vikend bezplatne. Podla coho si mam vybrat parkovisko?

  • Dobrý deň,

   cez víkend a v noci sa dá parkovať na miestach, ktoré nie sú vyznačené značením ako platené parkovisko, alebo parkovisko pre rezidentov či invalidov. Ako sa píše v článku – ak chcete mať istotu, zaparkujte v niektorej z garáží Park&Ride za 3,- EUR na celý deň, ak chcete parkovať priamo v centre, tak zrejme najlacnejšie parkovisko je toto, 2,- EUR/hod, ale max 6,- EUR za deň:

   http://www.parkeninwien.at/garage-44-95.html

 • Eva357

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na parkovanie v okolí Millenium city v 20.bz. Potrebovala by som parkovať max. 5h v pondelok.

Top