Parkovanie vo Viedni

30

Vedeň má podobný systém parkovania ako iné európske mestá. V centre mesta a priľahlých obvodoch sú zóny krátkodobého parkovania kde môžete auto zaparkovať až na dve hodiny. Budete však potrebovať parkovací lístok (Parkschein). Začiatok týchto zón býva označený dopravnými značkami avšak koniec už nie, preto sa vám ľahko môže stať že sa dostanete za hranice obvodu kde už zóna neplatí. Preto pri parkovaní je treba si všímať v ktorom obvode sa práve nachádzate. Tieto zóny neplatia pri niektorých uliciach s obchodmi a pre parkoviská pri supermarketoch, všetko je dobre popísané dopravným značením.

Krátkodobé parkovacie zóny vo Viedni sú:

 • Okresy 1 až 9 a 20: pondelok až piatok, okrem sviatkov, od 9:00 do 22:00, max. pobyt 2 hodiny
 • Okresy 10, 11, 12 a 14 až 19: pondelok až piatok, okrem sviatkov, od 9:00 do 19:00, max. pobyt 3 hodiny
 • Špeciálne podmienky pri Stadthalle: pondelok až piatok od 9:00 do 22:00; Sobota, nedeľa a štátne sviatky 18:00 hod. – 10:00, max. pobyt 2 hodiny

Mimo vyznačených časov, teda najmä v noci a cez víkendy je parkovanie na týchto miestach bezplatné. Inak budete vždy potrebovať parkovací lístok, aj keď zastavíte iba na chvíľu napríklad vyložiť si batožinu. Keď parkujete pri svojom hoteli ktorý nemá vlastné parkovisko môžete požiadať o bezplatný parkovací lístok na 10 minút prípadne o vydanie dennej parkovacej karty. Tieto lístky sa však nedajú kombinovať s inými parkovacími lístkami.

Na parkovacom lístku treba vyznačiť perom krížikom dátum a čas príjazdu, na najkratšom 10 minútovom sa značí iba hodina a minúta príjazdu. Pri použití väčšieho počtu parkovacích lístkov vyznačte na každom rovnaký čas príjazdu. Vodiči so zdravotným postihnutím môžu v zónach krátkodobého parkovania parkovať s preukazom za čelným sklom zadarmo a neobmedzene dlho.

Parkovacie lístky môžete kúpiť:

 • na čerpacích staniciach
 • na predajných miestach dopravného podniku Wiener Linien
 • v automatoch na lístky dopravného podniku Wiener Linien
 • v predajniach tabaku
 • v automatoch na cigarety
 • cez mobilný telefón po bezplatnom zaregistrovaní na stránke HandyParken.at 

Cenník parkovacích lístkov 2020

Sú farebne odlíšené podľa dĺžky platnosti:

 • 10 minút, fialová, zadarmo
 • 30 minút, červená, 1,10 EUR
 • 1 hod. , modrá, 2 ,20 EUR
 • 1,5 hod., zelená, 3,30 EUR
 • 2 hodiny, žltá, 4,40 EUR

Na dlhší čas mimo centra mesta môžete výhodne zaparkovať v sieti garáží Park & Ride. Stoja 3,60 EUR na deň, sú otvorené 24 hodín denne a všetky sa nachádzajú priamo pri staniciach metra. Sú na týchto miestach:

Obvod Miesto
3. Erdberg (U3)
9. Spittelau (U4)
14. Hütteldorf (U4)
16. Ottakring (U3)
19. Heiligenstadt (U4)
21. Aderklaaer Straße (U1)
21. Brünner Straße (S3)
21. Leopoldau (U1)
22. Donaustadtbrücke (U2)
23. Siebenhirten (U6)
23. Liesing (S1)

 

Parkovanie v garážach v centre mesta je drahšie, možnosti aj ceny nájdete na stránke Parken in Wien.

Ak sa chystáte na letisko vo Schwechate, na stránkach letiska Viedeň je kalkulačka parkovného aj v slovenskom jazyku.

 

 

30 KOMENTÁRE

 1. Ok, to je vsetko pekne a vieme to. Listok som mala ale vystupila som o zastavku skor v metre, prisla som k autu o pol hodinu necelu neskor a za stieracom som mala pozdrav na 36 :/
  Co ak tuto pokutu nezaplatim? Pride mi domov niekedy pozdrav?

 2. Dobrý deň , prosím môžte mi niekto poradiť v ktorej park.garaži Park & Ride bude najlepšie zaparkovať auto ,keď sa musím dostať na opernring ? Ďakujem

 3. Dobrý den, nevím, jestli je diskuze stále aktuální, ale rád bych se zeptal, zda stále platí, že o víkendu se v modrých zónách až do pondělí do rána neplatí a může se stát kdekoliv zdarma?? Rádi bychom zaparkovali poblíž Ottakringer Strasse. Obecně- je snadné v modrých zónách o víkendu zaparkovat, nebo je to plné? Navíc jsem koukal, že nedaleko, konkrétně kolem Leo-Slezak Gasse už není modrá zóna krátkodobého parkování. Tam se tedy dá parkovat zdarma i ve všední den? A nevíte jak tam je to obtížné zaparkovat?
  Chtěli bychom zůstat na dvě noci – je parkování takhle na ulici pro auto bezpečné???
  Moc díky za reakce!!
  Rosťa

  • Dobrý deň,
   stále platí, že parkovanie na modrých zónach je cez víkend zadarmo. Stále však platia určité obmedzenia, napr. okolo Stadthalle kde je parkovanie spoplatnené aj cez víkend. Všetko je však dobre vyznačené dopravným značením. Všeobecne sa cez víkend miesto na parkovanie nájsť dá. Čo sa modrých zón na Leo-Slezak Gasse týka, nemáme žiadne informácie. Ale skôr si myslím, že ak boli v tejto lokalite modré zóny zrušené bolo to preto, lebo tam vyhradili miesta na státie pre rezidentov- vtedy tam býva značka zákaz státia a pod ňou doplnková „neplatí pre rezidentov a invalidov“. Parkovanie na ulici aj cez noc je úplne bezpečné, avšak ak to nebudete mať ďaleko, zvážil by som parkovanie v garáži Park&Ride Ottakring. Cena za celodenné parkovanie Vás vyjde na 3,40 EUR:

   Park + Ride U3 Ottakring1160 Wien, Huttengasse 41/Ecke Spetterbrücke
   Zufahrt: vom Flötzersteig oder Huttengasse/Spetterbrücke
   Öffnungszeiten: 0 bis 24.00 Uhr
   Tel.: (01) 717 16 0

 4. Dobrý deň,

  neviem, či táto diskusia ešte stále funguje, ale potrebovala by som pomoc. Idem na koncert do klubu Szene Wien, Hauffgasse 2. Neviete mi poradiť, kde sa dá blízko parkovať? Najlepšie Park & Rid :)! Ďakujem veľmi!
  Prvýkrát idem do Viedne a skutočne sa nevyznám :/ a aj pri pozornom sledovaní máp…sa v tom nedokážem zorientovať :(….ďakujem!

 5. Dobry den, chcel by som poprosit o radu, chystame sa tuto sobotu 25.7. do Viedne do Schonbrunn, kde som nasiel, ze hned parkovisko stoji 3,9 eur/hod. Nasiel som vsak aj nedaleko parkoviska v modrej zone ako:
  Schwendermarkt-Garage
  Garage Reichsapfelhof

  Tiefgarage Füchselhofpark , ktore nemali udaj o cene, chcem sa teda spytat ci by mali byt v sobotu bezplatne. Dakujem za pomoc a tip ako najlepsie a najlacnejsie zaparkovat ;). Pekny den

  • Dobrý deň,

   cez víkend a v noci sa dá parkovať na miestach, ktoré nie sú vyznačené značením ako platené parkovisko, alebo parkovisko pre rezidentov či invalidov. Ako sa píše v článku – ak chcete mať istotu, zaparkujte v niektorej z garáží Park&Ride za 3,- EUR na celý deň, ak chcete parkovať priamo v centre, tak zrejme najlacnejšie parkovisko je toto, 2,- EUR/hod, ale max 6,- EUR za deň:

   http://www.parkeninwien.at/garage-44-95.html

 6. Dobry den, parkovala som na platenom parkovisku v noci s parkovacim preukazom ZTP a aj tak som dostala pokutu na 85 eur, …celkom zabolelo. Viete mi poradit ako postupovat a ci nemam narok aspon na znizenie pokuty?

 7. Dobrý deň,
  plánujeme parkovať v P+R parkovacom dome. Prosím, bezplatná doprava po Viedni platí len pre jednu osobu z vozidla alebo pre všetky?
  Ďakujem

 8. Dobrý deň, môžete mi prosím poradiť, kde je najlepšie parkovať 5 dní v blízkosti Karl-Popper-Straße 6 / Am Belvedere 5? Ďakujem.

 9. To znamena ze ked tam pridem cez vikend nepotrebujem parkovaci listok v zonach kratkodobeho parkovania tam kde nie su oznacene miesta? Alebo ake je najblizsie parkovisko pri Rathausplatz?
  Dakujem

  • Dobrý deň,
   Vo všeobecnosti platí, že miesta krátkodobého státia sú spoplatnené v pondelok až piatok medzi 9:00-22:00. Neplatí to však pre frekventované a nákupné ulice, ktoré sú aj v destinácii, ktorú spomínate. Je potrebné sa riadiť miestnym značením parkovania. Pohodlné parkovanie nájdete však aj v neďalekom parkovacom dome:

   Rathausquartier
   1010 Wien, Rathausstraße 1
   Hodina: € 3
   Celý deň: € 17

 10. Potrebujem v utorok a v stredu parkovat pri BOKU tj. University of Natural Resources and Life Sciences na ulici Peter-Jordan-Straße 82, 1190 Wien, Rakúsko.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu