Parkovanie vo Viedni

60

Aby ste ušetrili čas a náklady na parkovanie, je dôležité poznať možnosti a pravidlá parkovania v tomto meste. Pomôžeme vám zorientovať sa v možnostiach parkovania v meste a dáme vám dôležité rady, ako ušetriť čas a peniaze pri parkovaní vo Viedni.

Viedeň zaviedla regulované zóny pre krátkodobé parkovanie (Kurzparkzone), ktoré sú platné pre takmer celé územie mesta. Parkovať je možné iba s parkovacím lístkom,  rezidenti môžu použiť aj parkovaciu nálepku (Parkpickerl). 

V centre mesta a v jeho tesnej blízkosti nájdete aj hustú sieť garáží, ktoré ponúkajú parkovanie za vyššie ceny.

Pre návštevníkov mesta je často výhodnejšie využiť systém hromadného parkovania Park & Ride, kde môžete zaparkovať svoj automobil a následne pokračovať verejnou dopravou. Park & Ride parkoviská sú ľahko dostupné mestskou hromadnou dopravou vrátane metra, takže sa jednoducho dostanene do akejkoľvek časti mesta.

Zóny krátkodobého parkovania

Od roku 2022 boli vo všetkých mestských častiach Viedne zavedené komplexné a súvislé zóny krátkodobého parkovania. V celej Viedni – s výnimkou niekoľkých veľmi riedko osídlených oblastí – je teraz možné parkovať len s parkovacím lístkom alebo parkovacou nálepkou. Rozloha zón krátkodobého parkovania sa tak približne zdvojnásobila.

Vo všetkých okresoch sa zjednotila platnosť zón krátkodobého parkovania aj časy a maximálna dĺžka parkovania takto:

 • Od pondelka do piatku (pracovné dni) od 9.00 do 22.00 hod.
 • Maximálna dĺžka parkovania: dve hodiny

Výnimky

V okrskoch 14, 17, 21, 22 a 23 existujú výnimky z celoplošnej zóny krátkodobého parkovania. Konkrétne výnimky sú uvedené na webovej stránke mesta Viedeň pod týmto odkazom.

Kde kúpiť parkovací lístok?

 • na čerpacích staniciach
 • na predajných miestach dopravného podniku Wiener Linien
 • v automatoch na lístky dopravného podniku Wiener Linien
 • v predajniach tabaku
 • v automatoch na cigarety
 • cez mobilný telefón po bezplatnom zaregistrovaní na stránke HandyParken.at 

Cenník parkovacích lístkov pre zóny krátkodobého parkovania 2024

 • Doba parkovania 15 minút (parkovací lístok fialovej farby): Bezplatne
 • 30 minút (červený parkovací lístok): 1,25 €
 • 60 minút (modrý parkovací lístok): 2,50 €
 • 90 minút (zelený parkovací lístok): 3,75 €
 • 120 minút (žltý parkovací lístok): 5 €

Interaktívna mapa zón krátkodobého parkovania

Interaktívna mapa mesta Viedeň (zdroj: wien.gv.at) zobrazuje prehľad všetkých zón krátkodobého parkovania. Po mape sa môžete pohybovať posúvaním a približovaním. Komplexné zóny krátkodobého parkovania sú zvýraznené ružovou farbou, obchodné ulice s odlišnými predpismi sú označené svetlomodrou farbou. Kliknutím na príslušnú oblasť získate ďalšie informácie.

Zóny krátkodobého parkovania sú označené dopravnými značkami, biele doplnkové značky označujú maximálny povolený čas parkovania a časovú platnosť. Okrem toho môže modré vodorovné značenie upozorniť na zónu krátkodobého parkovania. 

Pozor: V prípade celoplošných zón krátkodobého parkovania sa príslušné dopravné značky nachádzajú len pri vjazdoch a výjazdoch z príslušnej oblasti. V týchto oblastiach sa nenachádzajú žiadne iné dopravné značky označujúce celoplošnú zónu krátkodobého parkovania.

Zóny krátkodobého parkovania Viedeň: Osobitné predpisy pre nákupné ulice

Pre krátkodobé parkovanie na nákupných uliciach platia osobitné predpisy. Príslušné časy a oblasti sú označené (v pracovných dňoch od pondelka do piatka od 8.00 do 18.00 hod. a v sobotu od 8.00 do 12.00 hod. a vo výnimočných prípadoch aj v ďalších časoch). Maximálny čas parkovania je 1,5 hodiny.

Prehľad všetkých nákupných ulíc a príslušné nariadenia o krátkodobom parkovaní nájdete na webovej stránke mesta Viedeň pod týmto odkazom.

Parkovanie pre rezidentov

Vyhnite sa parkovaniu na miestach, ktoré sú vyhradené pre rezidentov (t. j. držiteľov príslušného parkovacieho povolenia). Tieto miesta sú tiež označené značkami (zákaz parkovania a dodatková tabuľka „ausgen. Vozidlá s parkovacou nálepkou pre X. Bezirk a osoby so zdravotným postihnutím”).

Na všetkých uliciach platí: Dodržujte dopravné značenie a dbajte na zákonom predpísanú minimálnu vzdialenosť päť metrov od priechodu pre chodcov!

Parkovanie ŤZP

Návštevníci so zdravotným postihnutím potrebujú pre bezplatné parkovanie  parkovacie povolenie podľa čl. 29b Pravidiel cestnej premávky (StVO) 1960, teda európsky parkovací preukaz. S preukazom môžu neobmedzene parkovať na parkovacích miestach pre telesne postihnutých a v zónach krátkodobého parkovania vo Viedni. Povolenie musí byť umiestnené na viditeľnom mieste za čelným sklom. Platí to aj pre osoby so zdravotným postihnutím, ktoré cestujú vo vozidle ako spolujazdci.

Parkoviská Park & Ride

Proti nedostatku parkovacích miest a dopravnému chaosu v meste slúžia takzvané parkoviská typu „zaparkuj a choď“ (skrátene P+R): V týchto garážach a viacpodlažných parkoviskách, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach na okraji mesta, môžu ľudia dochádzajúci do práce či turisti zaparkovať svoje autá a pokračovať na posledný úsek do svojho pracoviska alebo iného miesta v meste verejnou dopravou.

Zariadenia typu „zaparkuj a choď“ sa vyznačujú pomerne nízkymi tarifami a dobrým napojením na sieť verejnej dopravy. Zvýhodnené cestovné platí pre držiteľov ročného cestovného lístka Wiener-Linien (MHD).

Cenník Park & Ride 2024

Poplatky za parkovanie v garážach a na viacpodlažných parkoviskách spravidla určujú ich prevádzkovatelia. V zariadeniach typu „zaparkuj a choď“, ktoré dotuje mesto Viedeň, platia v súčasnosti tieto tarify:

 • Celodenné parkovné: (24 hodín): 4,10 €
 • Týždenné parkovné: 20,90 € (zľavnený 17,10 €)
 • Mesačné parkovné: 77,70 € (zľavnené 63,80 €)
 • Ročné parkovné: 776,30 € (zľavnené 638,70 €)

To znamená výrazný cenový skok v porovnaní s predchádzajúcim rokom – denný lístok bol do 1.10.2022 k dispozícii za 3,60 eura.

Zľavnené parkovné P&R

Zľavnené parkovné platí pre držiteľov platného týždenného, mesačného alebo ročného cestovného lístka Wiener Linien (MHD). Tento doklad je potrebné predložiť pri kúpe lístka Park & Ride.

Kde získam parkovací lístok P&R?

Parkovací lístok vám bude vydaný priamo pri vstupe na ktorékoľvek parkovisko Park & Ride.

Týždenné, mesačné a ročné lístky Park & Ride sú k dispozícii priamo na príslušných miestach alebo online na webových stránkach príslušných prevádzkovateľov.

V lokalitách Park & Ride Hütteldorf, Spittelau a Leopoldau sa dá denné parkovné zaplatiť aj pomocou aplikácie Bmove.

Parkovacie miesta na parkoviskách Parktiger P+R je potrebné rezervovať vopred online. Alternatívne môžete platiť aj prostredníctvom služby Handyparken.

Upozornenie: Na niektorých miestach parkoviska Park and Ride sú dlhodobé parkovacie lístky vypredané. Informácie o dostupnosti nájdete na webových stránkach príslušných prevádzkovateľov; priame odkazy sú uvedené v kľúčových údajoch pre jednotlivé zariadenia P&R.

Ako zistím, či sú v zariadení ešte voľné parkovacie miesta?

Na webových stránkach niektorých prevádzkovateľov môžete zistiť, či sú ešte voľné miesta na krátkodobé alebo dlhodobé parkovanie.

Aké sú otváracie hodiny P&R?

Všetky parkoviská Park & Ride vo Viedni sú otvorené nepretržite, vjazd aj výjazd je možný 24 hodín denne.

Park & Ride vo Viedni: mapa, ceny, adresy, spojenie verejnou dopravou

Na tejto stránke nájdete prehľad parkovísk Park and Ride vo Viedni – vrátane adresy, kontaktných údajov, informácií o tarifách, ako aj informácií o príslušných spojeniach verejnej dopravy.

Vždy sa nájdu voľné miesta v Park & Ride?

Väčšinou – ale môže sa stať aj to, že je parkovacia kapacita úplne zaplnená. Ak sa chcete uistiť, že v požadovanej garáži sú ešte voľné miesta, mali by ste zavolať alebo sa pozrieť na webovú stránku príslušného prevádzkovateľa – často sa tu zobrazujú informácie v reálnom čase.

60 KOMENTÁRE

 1. Ok, to je vsetko pekne a vieme to. Listok som mala ale vystupila som o zastavku skor v metre, prisla som k autu o pol hodinu necelu neskor a za stieracom som mala pozdrav na 36 :/
  Co ak tuto pokutu nezaplatim? Pride mi domov niekedy pozdrav?

 2. Dobrý deň , prosím môžte mi niekto poradiť v ktorej park.garaži Park & Ride bude najlepšie zaparkovať auto ,keď sa musím dostať na opernring ? Ďakujem

 3. Dobrý den, nevím, jestli je diskuze stále aktuální, ale rád bych se zeptal, zda stále platí, že o víkendu se v modrých zónách až do pondělí do rána neplatí a může se stát kdekoliv zdarma?? Rádi bychom zaparkovali poblíž Ottakringer Strasse. Obecně- je snadné v modrých zónách o víkendu zaparkovat, nebo je to plné? Navíc jsem koukal, že nedaleko, konkrétně kolem Leo-Slezak Gasse už není modrá zóna krátkodobého parkování. Tam se tedy dá parkovat zdarma i ve všední den? A nevíte jak tam je to obtížné zaparkovat?
  Chtěli bychom zůstat na dvě noci – je parkování takhle na ulici pro auto bezpečné???
  Moc díky za reakce!!
  Rosťa

  • Dobrý deň,
   stále platí, že parkovanie na modrých zónach je cez víkend zadarmo. Stále však platia určité obmedzenia, napr. okolo Stadthalle kde je parkovanie spoplatnené aj cez víkend. Všetko je však dobre vyznačené dopravným značením. Všeobecne sa cez víkend miesto na parkovanie nájsť dá. Čo sa modrých zón na Leo-Slezak Gasse týka, nemáme žiadne informácie. Ale skôr si myslím, že ak boli v tejto lokalite modré zóny zrušené bolo to preto, lebo tam vyhradili miesta na státie pre rezidentov- vtedy tam býva značka zákaz státia a pod ňou doplnková „neplatí pre rezidentov a invalidov“. Parkovanie na ulici aj cez noc je úplne bezpečné, avšak ak to nebudete mať ďaleko, zvážil by som parkovanie v garáži Park&Ride Ottakring. Cena za celodenné parkovanie Vás vyjde na 3,40 EUR:

   Park + Ride U3 Ottakring1160 Wien, Huttengasse 41/Ecke Spetterbrücke
   Zufahrt: vom Flötzersteig oder Huttengasse/Spetterbrücke
   Öffnungszeiten: 0 bis 24.00 Uhr
   Tel.: (01) 717 16 0

 4. Dobrý deň,

  neviem, či táto diskusia ešte stále funguje, ale potrebovala by som pomoc. Idem na koncert do klubu Szene Wien, Hauffgasse 2. Neviete mi poradiť, kde sa dá blízko parkovať? Najlepšie Park & Rid :)! Ďakujem veľmi!
  Prvýkrát idem do Viedne a skutočne sa nevyznám :/ a aj pri pozornom sledovaní máp…sa v tom nedokážem zorientovať :(….ďakujem!

 5. Dobry den, chcel by som poprosit o radu, chystame sa tuto sobotu 25.7. do Viedne do Schonbrunn, kde som nasiel, ze hned parkovisko stoji 3,9 eur/hod. Nasiel som vsak aj nedaleko parkoviska v modrej zone ako:
  Schwendermarkt-Garage
  Garage Reichsapfelhof

  Tiefgarage Füchselhofpark , ktore nemali udaj o cene, chcem sa teda spytat ci by mali byt v sobotu bezplatne. Dakujem za pomoc a tip ako najlepsie a najlacnejsie zaparkovat ;). Pekny den

  • Dobrý deň,

   cez víkend a v noci sa dá parkovať na miestach, ktoré nie sú vyznačené značením ako platené parkovisko, alebo parkovisko pre rezidentov či invalidov. Ako sa píše v článku – ak chcete mať istotu, zaparkujte v niektorej z garáží Park&Ride za 3,- EUR na celý deň, ak chcete parkovať priamo v centre, tak zrejme najlacnejšie parkovisko je toto, 2,- EUR/hod, ale max 6,- EUR za deň:

   http://www.parkeninwien.at/garage-44-95.html

 6. Dobry den, parkovala som na platenom parkovisku v noci s parkovacim preukazom ZTP a aj tak som dostala pokutu na 85 eur, …celkom zabolelo. Viete mi poradit ako postupovat a ci nemam narok aspon na znizenie pokuty?

 7. Dobrý deň,
  plánujeme parkovať v P+R parkovacom dome. Prosím, bezplatná doprava po Viedni platí len pre jednu osobu z vozidla alebo pre všetky?
  Ďakujem

 8. Dobrý deň, môžete mi prosím poradiť, kde je najlepšie parkovať 5 dní v blízkosti Karl-Popper-Straße 6 / Am Belvedere 5? Ďakujem.

 9. To znamena ze ked tam pridem cez vikend nepotrebujem parkovaci listok v zonach kratkodobeho parkovania tam kde nie su oznacene miesta? Alebo ake je najblizsie parkovisko pri Rathausplatz?
  Dakujem

  • Dobrý deň,
   Vo všeobecnosti platí, že miesta krátkodobého státia sú spoplatnené v pondelok až piatok medzi 9:00-22:00. Neplatí to však pre frekventované a nákupné ulice, ktoré sú aj v destinácii, ktorú spomínate. Je potrebné sa riadiť miestnym značením parkovania. Pohodlné parkovanie nájdete však aj v neďalekom parkovacom dome:

   Rathausquartier
   1010 Wien, Rathausstraße 1
   Hodina: € 3
   Celý deň: € 17

 10. Potrebujem v utorok a v stredu parkovat pri BOKU tj. University of Natural Resources and Life Sciences na ulici Peter-Jordan-Straße 82, 1190 Wien, Rakúsko.

  • Dobrý deň,
   cez pracovný týždeň sú všetky parkovacie miesta v širšom centre platené. Sú značené ako zóny krátkeho parkovania (Kurzparkzonen) a platené státie je zvyčajne (ak nie je na mieste značené inak) od pondelka do piatku od 9.00 do 22.00. Niektoré nákupné ulice majú platené státie aj v sobotu od 8.00 do 12.00. Mimo tieto lokality je víkendové parkovanie bezplatné. Sledujte konkrétne značenie na mieste.

 11. Dobrý deň,

  vedeli by ste mi, prosím, poradiť, ak je to vôbec možné, kde by som najlepšie vedela parkovať pri Stadtparku (Reisnerstrasse) dlhodobo, cca 12hodin bez toho aby som platila 25€/deň.

  Ďakujem

  • Dobrý deň,
   napríklad APCOA Parkplatz Vordere Zollamtsstraße 5, 1030 Wien – 10 min. peši, 8 EUR na celý deň, alebo parkovisko Park & Ride Wien Heiligenstad (denný lístok 3,99 sa dá kúpiť aj online na https://parktiger.at/parkandride/) a potom metrom U4 rovna na zastávku Stadtpark (ca 10 min.).

 12. Dobrý deň,

  Prosím Vás vedeli by ste mi poradiť, kde najlepšia zaparkovať pri Zoo vo Viedni bez toho aby to stálo 30e na deň?

  Ďakujem 🙂

  Michal

 13. Dobrý deň,

  chodievame sa kúpať na Donauinsel, prichádzame v smere od Biberhaufenweg. Kde je najbližšia možnosť zaparkovať v parkovisku Park and Ride ?
  Ešte prosím o info, či celá ulica Rafineriestrasse patrí tiež do zóny krátkodobého parkovania ?
  Ďakujem

 14. Dobrý deň, kde je najlepšie a najbližšie zaparkovať cez víken , ked idem na koncert – Ernst-Happel-Stadion. Dakujem

  • Dobrý deň,
   najbližšie je priamo parkovisko štadiónu, či už parkovací dom Parkgarage Stadion Center alebo vonkajšie státie Stadionparkplatz. Za zváženie ale stojí parkovanie v inej lokalite, pretože po veľkom podujatí býva problém dostať sa z parkoviska. Preto by som možno volil iné parkovisko Park and Ride a na koncert prišiel metrom. Alebo si môžete zvoliť iné parkovisko v blízkosti – pár minút peši je napríklad parkovaci dom Donamumarina: https://www.apcoa.at/en/parking/vienna/donaumarina-vienna-apcoa/

 15. Dobrý den, poradite mi prosim nejake zachytne parkovisko blizko Belvedere alebo Hofburg, prípadne také, aby som sa ľahko k týmto pamiatkam dostala.

  • Dobrý deň, najbližšie sú:

   Parkovisko MuseumsQuartier: Nachádza sa na adresi Museumsplatz 1, 1070 Wien. Je to asi 10 minút chôdze od Hofburgu. Je to podzemné parkovisko a je otvorené non-stop.

   Garage Am Hof: Toto parkovisko sa nachádza na adresi Am Hof 2, 1010 Wien. Je to asi 15 minút chôdze od Hofburgu.

   APCOA Parking Austria GmbH: Nachádza sa na Operngasse 13, 1010 Wien. Toto je podzemné parkovisko, ktoré je otvorené non-stop a je asi 20 minút chôdze od Belvedéru.

   V prípade, že by ste uprednostňovali Park & Ride parkovisko, na okraji Viedne nájdete niekoľko takýchto možností. Napríklad P+R Leopoldau (Brünner Str. 68, 1210 Wien) + metro U1 do centra,

   alebo P+R Erdberg (Erdbergstraße 200, 1030 Wien) + metro U3 do centra.

   Ak by ste potrebovali presnejšie vzialenosti aj presné ceny parkovania, použite web parkopedia.at

 16. Dobry den, chcela by som sa len spytat ci spravne rozumiem, ked budem cestovat do Viedne cez vikend a potrebujem parkovat pri Mexikoplatzi je parkovanie bezplatne? A mozem parkovat na miestach ktore nie su pre rezidentov? Dakujem za informaciu

  • Dobrý deń,

   výstižne o tom píšu na týchto miestach:

   Parkovanie pre rezidentov

   Niektoré štvrte majú parkovacie miesta vyhradené špeciálne pre miestnych obyvateľov, ktoré NEMÔŽU byť použité s platným parkovacím lístkom (platia pokuty!). Tieto zóny sú označené značkami zákaz zastavenia/zákaz parkovania s dodatkovými tabuľami „okrem vozidiel s parkovacou nálepkou pre okres xx a osoby so zdravotným postihnutím (symbol invalidného vozíka)“. Pozor: Zákaz parkovania platí aj počas víkendov a sviatkov.

   https://www.wien.info/en/travel-info/arrival-departure/parking-354928

   Je parkovanie vo Viedni cez víkend bezplatné?
   Áno aj nie. V zásade platí, že od pondelka do piatku platia nariadenia o zónach krátkodobého parkovania. Existujú však výnimky, napríklad nákupné ulice, kde platia osobitné predpisy o parkovaní aj v sobotu, a parkovacie miesta v susedných oblastiach sú vyhradené výlučne pre rezidentov s parkovacím preukazom.

   Parkovanie v nedeľu

   Ak nie je uvedené inak, parkovanie v nedeľu je bezplatné. Výnimku z tohto pravidla opäť tvoria parkovacie miesta pre susedných rezidentov.

   https://www.stadt-wien.at/wien/parken-in-wien.html

 17. Dobrý deň,
  chcel by som vás poprosiť o informáciu, či v okolí ulice Stolberggasse 42, 1050 Wien sa dá cez víkend parkovať zadarmo, alebo je v blízkosti Park and Ride (parkovací dom)? Vopred ďakujem za informáciu.

 18. Dobry den,
  prosim o vysvetlenie situacie s parkovanim na Invalidenstrasse 13, 1030 Wien – tento piatok planujem ist na navstevu a nie som si ista, ci spravne chapem, ze na tejto ulici do 10tej vecer musim zaplatit a potom tam mozem zostat do soboty vecera? Dakujem pekne za vysvetlenie.

  • Dobrý deň,
   vo všeobecnosti áno, sledujte ale prosím lokálne značenie. Priamo na ulici môže byť úsek, kde je parkovanie upravené inak.

 19. Pozdravujem, zvažujem, či ísť do viedne vlakom alebo autom…. Aké sú prosím Vás možnosti parkovania v blizkosti adries

  Am Heumarkt 1, 1030 Wien,

  A-1070 Wien, Zieglergasse 88-90/1/23

  Ďakujem

  • Dobrý deň,
   asi 10 min. pešo na rovnakej ulici je parkovací dom P+R Reichsbrücke Parkplatz (Handelskai 255), 2h za 4,- EUR, 24h za 10,- EUR.

 20. Dobrý deň, mám problém so založením konta v aplikácii handyparken – po zadaní telefónneho čísla (je v správnom tvare podľa návodu, t.j. s predvoľbou +421) sa vypisuje hláška „Es konnte keine SMS-TAN gesendet werden. Bitte versuchen Sie es später erneut“. to istéje aj keď sa pokúšam založiť konto cez počítač na stránke handyparken.at. Stretli ste sa s tým? alebo je ešte iný spôsob, ako založiť konto?
  Ďakujem

 21. Dobrý večer, viete mi poradiť najbližšiu parkovaciu garaž- na tri dni, ak budeme ubytovaní na ulici 8 Gierstergasse, 12. Meidling, 1120 Viedeň? ĎAkujem

 22. Dobrý deň, viete mi poradiť ktoré BMOVE parkovanie je najbližšie k letisku viedeň? A či sa da vôbec vyžiť počas toho ako budeme mimo viedne.. poprípade nejaké parkovisko ktoré je blízko letisku ? Za rozumnú cenu…

  • Dobrý deň, podľa toho, z ktorej strany ulice to budet emať kratšie, môžete využiť parkovacie garáže:

   Garage am Hof
   1010 Wien, Am Hof 1
   Hodina: € 4.9
   Max. celý deň: € 49.9

   alebo

   Parkhaus City
   1010 Wien, Stephansplatz/Schulerstraße
   Max. celý deň: € 40

   Pri viachodinovom parkovaní je lacnejšia alternatíva zaparkovať na parkoviskách Park&Ride vedľa liniek metra U1 alebo U3 a do centra sa doviezť metrom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu