Cestovanie autom v Rakúsku
Cestná a diaľničná sieť je výborne rozvinutá a dopravné značky sú väčšinou podobné alebo dokonca úplne rovnaké ako u nás. Ak na ceste nie sú žiadne značky označujúce osobitné obmedzenie rýchlosti, platia pre autá a motocykle nasledujúce maximálne rýchlosti:
- 50 km/h v obci
- 100 km/h mimo obce
- 130 km/h na diaľnici
Rovnaké rýchlostné obmedzenia platia aj pre obytné vozidlá do 3,5 tony. Vozidlá s prívesmi do 750 kg alebo ťahače s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony môžu na cestách mimo obce jazdiť rýchlosťou maximálne 80 km/h a na diaľnici 100 km/h.
Mýto a diaľničné známky
Na diaľniciach je v Rakúsku povinné mať buď digitálnu diaľničnú známu, alebo na vnútornej strane čelného skla jasne viditeľnú diaľničnú nálepku. Nesmie byť zakrytá tónovacím pásom. Odporúča sa ľavý horný okraj čelného skla.
Aktuálne ceny za diaľničnú známku pre osobné vozidlá alebo všetky dvojstopové vozidlá nájdete na tomto odkaze.
Hraničné prechody s Rakúskom
A | Druh | Špecifikácia | Otvorené od – do | |
Bratislava – Jarovce | Kittsee | Diaľničný | Bez obmedzenia | možné kontroly v oboch smeroch |
Bratislava – Petržalka | Kittsee | Cestný | do 3,5 t | možné kontroly v oboch smeroch |
Bratislava – Petržalka | Berg | Cestný | do 3,5 t | možné kontroly v oboch smeroch |
Záhorská Ves | Angern | Kompa | do 7,5 t | 5:00 – 22.00 h |
Moravský Svätý Ján | Hohenau | Most | do 7,5 t | 5:00 – 24:00 h informácie o prejazdnosti nájdete v rubrike Aktuálne informácie |
Akuálne čakacie doby sú na stránkach Stella Centrum.
Telefonovanie
Podobne ako u nás môžete počas jazdy telefonovať len vtedy, ak máte nainštalovaný hands-free systém.
Bezpečnostné pásy a detská sedačka
Deti do 14 rokov, ktoré sú nižšie ako 1,35 metra, potrebujú autosedačku. Deti s výškou nad 1,35 metra môžu používať štandardné bezpečnostné pásy (prípade potreby s podsedákom).
Ak sa dieťa prepravuje v detskej sedačke umiestnenej proti smeru jazdy na prednom sedadle spolujazdca, airbag na tomto mieste musí byť deaktivovaný.
Aktuálne dopravné informácie
Ak chcete byť informovaní o dopravnej situácii počas cesty autom, naladte si rozhlasovú stanicu Ö3. Dopravné spravodajstvo sa tu vysiela každých 30 minút. Ak sa na rakúskych cestách vyskytne aktuálna nebezpečná situácia, rozhlasový program sa okamžite preruší.
ÖAMTC a ARBÖ sú havarijné služby, ktoré môžu nemeckí motoristi v Rakúsku tiež požiadať o pomoc. Ak nie ste členom, za poskytnutú pomoc budete musieť zaplatiť. Informácie o poruchových službách nájdete na ich webových stránkach (ÖAMTC alebo ARBÖ). Dovolenkári, ktorí cestujú do Rakúska autom, by mali mať v aute po ruke tiesňové čísla automobilových klubov.
Najmä počas dovolenkovej sezóny treba počítať s dopravnými zápchami na brennerskej diaľnici do Talianska a na diaľnici A1 zo Salzburgu do Viedne. Diaľnica S16, ako aj cesty A14 a A12 sú počas prázdnin tiež preťažené. Snažte sa vyhnúť typickým dopravným špičkám.
Prevoz domácich zvierat
Ak chcete vziať svojho domáceho miláčika so sebou na dovolenku, mali by ste sa informovať o nových predpisoch, ktoré vstúpili do platnosti v decembri 2014. Na jednu osobu možno doviezť maximálne päť zvierat. Každé zviera musí byť označené mikročipom. Toto nariadenie platí od 3. júla 2011. Ak má vaše zviera jasne viditeľné tetovanie, ktoré bolo vykonané pred týmto dátumom, aj s ním môžete vstúpiť do krajiny. Aby ste sa však uistili, že nedôjde k žiadnym problémom odporúčame vám zviera začipovať.
Zviera musí mať platné očkovanie proti besnote a musíte mať pas spoločenského zvieraťa. Ak chcete vziať svojho psa so sebou na dovolenku, mali by ste tiež vedieť, že v Rakúsku by ste mali mať so sebou vodítko a náhubok. To, či je vodítko a/alebo náhubok povinný, upravujú jednotlivé spolkové krajiny a obce v Rakúsku individuálne. Ak je náhubok povinný, musí sa nosiť na verejných podujatiach, ako aj na detských ihriskách, v školách alebo škôlkach a vo verejnej doprave.
Alkohol
Povolená hranica alkoholu je 0,5 promile za predpokladu, že vodič je držiteľom vodičského preukazu viac ako 2 roky. Ak tomu tak nie je, je pre neho povinný limit 0,1 promile. V prípade prekročenia limitu sa ukladajú pokuty a je možné aj odobratie vodičského preukazu. Pre profesionálnych vodičov neplatia žiadne povolené limity, hladina alkoholu musí byť 0 promile.
Právo prednostnej jazdy
Vozidlá s právom prednostnej jazdy strácajú svoje právo prednostnej jazdy zastavením.
Ak na horských cestách nie je možnosť dať prednosť v jazde, musí vozidlo, ktoré tak môže urobiť ľahšie vzhľadom na miestne podmienky, cúvnuť.
Predbiehanie
Predbiehanie je zakázané v okruhu 80 m pred/za železničnými priecestiami.
Rovnako neprechádzajte okolo školských autobusov, keď sú zapnuté výstražné svetlá alebo žlto-červené výstražné svetlá.
Zastavenie vozidla a parkovanie
Zákaz zastavenia alebo parkovania, ak je na okraji vozovky alebo na obrubníku plná žltá čiara; zákaz parkovania, ak je žltá čiara prerušovaná. Legálne parkovanie je pri bielom značení.
Zóny krátkodobého parkovania sú označené značkami „Kurzparkzone Anfang“ a „Kurzparkzone Ende“; ďalšou pomôckou pri orientácii môže byť modré terénne značenie. V celoplošných zónach krátkodobého parkovania, ako napríklad vo Viedni, sa príslušné dopravné značky nachádzajú len pri vjazdoch a výjazdoch z príslušnej oblasti. V týchto oblastiach sa nenachádzajú žiadne iné dopravné značky označujúce celoplošnú zónu krátkodobého parkovania. V zónach krátkodobého parkovania môžu platiť ďalšie zákazy, napríklad zákaz zastavenia.
Parkovanie v zóne krátkodobého parkovania je zvyčajne možné len s parkovacím lístkom. Tieto parkovacie lístky sú k dispozícii v ÖAMTC, trafikách, predpredajných kanceláriách, automatoch na lístky (stanice metra), železničných staniciach, niektorých bankách, sporiteľniach a čerpacích staniciach a musia byť úplne vyplnené a umiestnené na viditeľnom mieste za čelným sklom. Parkovacie lístky si môžete zakúpiť aj cez mobilný telefón. Pre parkovanie vo Viedni je k dispozícii samostatný článok.
Úľavy pri parkovaní pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím
Modrý parkovací preukaz EÚ pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím je v súčasnosti uznávaný v krajinách Európskej konfederácie ministrov dopravy (CEMT) a pridružených štátoch. Všetky krajiny EÚ sú zároveň krajinami CEMT.
Povinná výbava
Lekárničku a výstražný trojuholník a vesty odporúčame uložiť do interiéru vozidla, nie do batožinového priestoru.
Vodiči viacstopových motorových vozidiel musia mať pri sebe a nosiť výstražnú vestu, keď opúšťajú svoje vozidlo z dôvodu poruchy alebo nehody. Platí to mimo miest a na diaľniciach, a to aj za zníženej viditeľnosti, súmraku alebo tmy.
Rakúska polícia bude chcieť pri kontrole vozidla so 100 % istotou vidieť výstražnú vestu podľa normy EN 471. Ak chýba, určite budete musieť zaplatiť pokutu. Hoci podľa zákona je pre vodiča povinná len jedna vysoko viditeľná vesta, odporúčame zaobstarať vesty pre všetkých cestujúcich vo vozidle. Každý, kto opustí auto na ceste (napríklad preto, že sa mu pokazilo) totiž musí mať takúto vestu.
Mobilné kontroly technického stavu
Mobilné kontrolné jednotky vykonávajúce cestné kontroly majú vhodné vybavenie na podrobnejšie cestné technické kontroly. Pri zastavení vozidla hliadkou je možné okrem iného posúdiť požadovaný stav bŕzd, brzdný účinok, riadenie, zavesenie náprav a pod. Problémom môže byť aj silná korózia alebo zjazdené pneumatiky.
Označenie vyčnievajúceho nákladu
Ak náklad vyčnieva do 1 m, na označenie stačí červená látka. Ak náklad vyčnieva o viac ako 1 m za najvzdialenejší alebo najzadnejší bod motorového vozidla (v prípade motorových vozidiel s prívesmi: posledný príves), najvzdialenejší bod musí byť označený bielou tabuľkou s rozmermi 25 cm x 40 cm a červeným okrajom širokým 5 cm. Červený okraj musí byť reflexný.
Doska pripevnená k zadnej časti nákladu musí byť približne zvislá a kolmá na strednú pozdĺžnu rovinu vozidla a nesmie byť viac ako 90 cm nad povrchom vozovky.
Ak sú namontované reflexné výstražné značky, nie je potrebné tento panel namontovať.
Za súmraku, tmy, hmly alebo zlých poveternostných podmienok musí byť na každom z krajných bodov nákladu namontované jedno svetlo a jeden reflektor. Svetlo umiestnené vpredu musí vyžarovať biele svetlo, svetlo umiestnené vzadu musí vyžarovať červené svetlo.
Zadná časť nákladu, ak presahuje vozidlo o viac ako 1 m, musí byť v tme vybavená bielym panelom s červeným okrajom z reflexného materiálu.
Zimné vybavenie
Vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 t
V zimných mesiacoch neexistuje všeobecná povinnosť montovať zimné pneumatiky. Vozidlá do 3,5 t však musia byť vybavené zimnými pneumatikami (s označením „M+S“, „M&S“, symbolom Alp alebo symbolom snehovej vločky) alebo snehovými reťazami v zimných cestných podmienkach, t. j. na snehu, kašovitom snehu, na zasnežených alebo zľadovatených cestách. Táto povinnosť platí od 1. novembra do 15. apríla nasledujúceho roka.
V prípade zákazu vjazdu s dodatkom „S výnimkou vozidiel so zimnou výbavou“ môže jazda pokračovať len vtedy, ak sú nasadené snehové reťaze alebo zimné pneumatiky.
Zimné pneumatiky musia byť v prípade potreby namontované na všetkých kolesách; na hnacích kolesách sa môžu namiesto zimných pneumatík použiť aj snehové reťaze, ak je cesta (takmer) nepretržite pokrytá snehom alebo ľadom. Pneumatiky určené na použitie ako pneumatiky na sneh, kašu a ľad musia mať hĺbku dezénu najmenej 5 mm v prípade pneumatík so šikmými plášťami alebo najmenej 4 mm v prípade radiálnych pneumatík. Takzvané „celoročné pneumatiky“ alebo „pneumatiky do každého počasia“ je možné použiť ako zimné pneumatiky, ak majú označenie „M + S“. Na prívesy sa táto požiadavka na zimné pneumatiky nevzťahuje.
Vozidlá nad 3,5 t
Nákladné vozidlá s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t musia byť v období od 1. novembra do 15. apríla nasledujúceho roka vybavené zimnými pneumatikami aspoň na kolesách jednej hnacej nápravy.
Aby sa predišlo problémom, odporúča sa, aby aj obytné vozidlá nad 3,5 t, ktoré sú registrované ako „obytné vozidlo pre špeciálne vozidlá“ (karavany) boli vybavené pneumatikami M+S.
Snehové reťaze
Snehové reťaze sú povinné všade tam, kde vidíte okrúhlu značku s modrým pozadím a symbolom snehových reťazí.
Snehové reťaze musia byť namontované na všetkých kolesách poháňaných náprav. V prípade vozidiel s pohonom všetkých kolies musia byť reťaze namontované aspoň na dvoch hnacích kolesách (podľa odporúčania výrobcu vozidla).
Nákladné vozidlá s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t musia mať v období od 1. novembra do 15. apríla nasledujúceho roka vhodné snehové reťaze aspoň na dvoch hnacích kolesách.
Preprava lyží a snowboardov
Lyže a iná veľká batožina sa nesmú nechávať voľne v aute. Lyže prednostne prepravujte v strešnom boxe alebo na strešnom nosiči. Pri neplánovanej preprave predmetov ako sú lyže či bicykleby malo byť vozidlo vybavené upevňovacím popruhom v spojení s očkami v spodnej časti kufra. V opačnom prípade hrozí pokuta až 5000 EUR.
Osobitné predpisy pre motocykle a iné motocykle
Motocykle s jednou stopou musia mať malú lekárničku alebo tašku prvej pomoci. Odporúča sa nosiť vestu s vysokou viditeľnosťou.
Od 15. apríla do 31. októbra je na niektorých trasách v tirolskom Außerferne zakázané používať hlasné motorky s hlučnosťou nad 95 dB. Zasiahnutých je päť úsekov ciest s celkovou dĺžkou 126 kilometrov. Porušovateľom bude uložená pokuta 220 eur. Nie je možné pokračovať v jazde.
Pokuty
Menšie dopravné priestupky možno na mieste potrestať takzvaným organmandatom (pokutou s výstrahou). Závažnejšie priestupky, ako je napríklad jazda pod vplyvom alkoholu, budú nahlásené. Na Slovensku je možné vymáhať aj právoplatné trestné príkazy (oznámenie o pokute).
Rakúski policajti môžu za určitých podmienok dokonca odhadovať prekročenie rýchlosti. Musia pritom sledovať vozidlo na vzdialenosť najmenej 100 metrov a môžu zistiť iba prekročenie rýchlosti do 30 km/h.
Vodiči, ktorí budú pristuhnutí pri používaní mobilného telefónu za volantom bez handsfree sady, musia pripraviť na vyššie pokuty. Namiesto doterajších 50 eur zaplatí prichytený vodič na mieste 100 eur. Ak priestupok odhalí dopravný inšpektorát alebo policajná fotografia, pokuta sa zvýši na 140 eur. V prípade nezaplatenia pokuty môže hroziť trest odňatia slobody na 24 hodín.
Policajná štatistika ukazuje, že rozptyľovanie pozornosti za volantom je jednou z najčastejších príčin nehôd na rakúskych cestách. V minulom roku bolo za telefonovanie alebo posielanie SMS za volantom pokutovaných viac ako 130 000 vodičov. Je dôležité spomenúť, že ak vodič používa mobilný telefón ako navigačný systém, ručné zadávanie adresy počas jazdy nie je povolené.
Rovnako došlo aj k zvýšeniu pokút za jazdu bez zapnutého bezpečnostného pásu alebo na motorke bez prilby. Namiesto doterajších 35 eur budú teraz vodiči pokutovaní sumou 50 eur. Ak prichytený vodič pokutu nezaplatí na mieste, zvýši sa na 100 eur. Okrem toho môžu prichytení vodiči čeliť aj občianskoprávnym a trestnoprávnym dôsledkom, ako napríklad znevýhodnenie pri nárokoch na náhradu škody či poistného plnenia v prípade nehody.
Kedy príde pokuta z Rakúska poštou? Zvyčajne po 1 až 3 mesiacoch od priestupku.
Používanie autokamery a antiradaru
V Rakúsku nie sú autokamery zakázané, dokonca je možné prípadný záznam z kamery použiť ako dôkazový materiál na súde. Pod hrozbou vysokej pokuty však záznam nesmiete zvrejňovať, pokiaľ sú vidno tváre nezainteresovaných osôb a evidenčné čísla vozidiel. Ak chcete zverejniť záznam z takejto kamery, kde je napr. vidno iba krajina, nie je to problém.
Ak cestná kontrola zistí, že vo vozidle je nainštalovaný antiradar, hrozí vysoká pokuta. Používanie palubných kamier je obmedzené len na súkromné účely a záznamy sa nemôžu zverejňovať pod hrozbou vysokých pokút.
Nahlásenie dopravnej nehody alebo poruchy
Hlásenie dopravnej nehody: ak ste sa zranili pri dopravnej nehode, musíte nehodu čo najskôr nahlásiť polícii. V prípade škody na majetku je nahlásenie nehody povinné len vtedy, ak nebola zistená totožnosť oboch účastníkov.
Hlásenie poruchy vozidla: Automobilové kluby ÖAMTC a ARBÖ poskytujú 24-hodinovú havarijnú službu, ktorú môže využiť každý vodič. Vodiči, ktorí nie sú členmi týchto alebo podobných organizácií, môžu využívať ich služby za poplatok.
Dôležité telefónne čísla:
Cestná asistencia (ÖAMTC): 120
Polícia: 133
Hasičský zbor: 122
Ambulancia: 144
Informácie: (0900) 11 88 77
Špeciálne dopravné značky
Označenie obmedzenia rýchlosti 100 km/h s dodatkom IG-L
Skratka IG-L znamená Immissionsschutzgesetz-Luft“” (zákon o kontrole emisií – ovzdušie). Výnimka z obmedzenej rýchlosti vzťahuje na elektronické vozidlá na určitých úsekoch, v súčasnosti najmä na úsekoch A12 a A1. Vodiči elektrických vozidiel registrovaných na Slovensku môžu ignorovať rýchlostné obmedzenia IG-L a jazdiť rýchlosťou 130 km/h (namiesto 100 km/h), ak je na evidenčnom čísle vozidla (E-štítku) uvedené, že ide o vozidlo s čisto elektrickým pohonom alebo pohonom na vodíkové palivové články (nie však o hybridné vozidlá).
Mobilný telefón za volantom
Počas jazdy nepoužívajte mobilný telefón ani ho nedržte v ruke. V opačnom prípade vám hrozí pokuta 50 až 70 eur; noví vodiči musia absolvovať aj vodičský kurz. Telefonovanie pomocou zariadenia hands-free alebo slúchadiel je povolené, pokiaľ vodič naďalej ovláda vozidlo a je pozorný.
Kempovanie
Kempovanie vo voľnej prírode je vo všeobecnosti zakázané, podobne ako vo Švajčiarsku. Ale tak ako u nás prevláda duch kantónov, aj v Rakúsku si každá spolková krajina vydáva vlastné predpisy. V celej krajine je zakázané táborenie v lesoch, národných parkoch, prírodných rezerváciách a osobitne chránených oblastiach. So súhlasom majiteľa pozemku je kempovanie povolené na súkromnom pozemku.
V núdzovej situácii
V prípade čisto materiálnej škody by ste mali vyplniť európsky formulár správy o nehode a dať si ho podpísať druhým účastníkom nehody. Políciu je povinné privolať len v prípade nehôd so zranenými osobami. Núdzové čísla: V prípade poruchy volajte políciu, záchranku a hasičov na číslo 112 alebo vytočte číslo 120.
Ekologická nálepka – Pickerl pre nákladné vozidlá
Environmentálna nálepka uvádza úroveň znečistenia ovzdušia spôsobenú príslušným nákadným vozidlom. Rakúšania majú šesť tried znečisťujúcich látok, ktoré sú označené šiestimi farebnými nálepkami. V súčasnosti sa táto povinnosť vzťahuje len na nákladné vozidlá kategórie N vrátane ľahkých nákladných vozidiel kategórie N1, čo sa pravdepodobne týka väčšiny firemných vozidiel. Tí, ktorí túto povinnosť nesplnia, musia počítať s pokutou až do výšky viac ako 2 000 EUR.
Kde je nálepka potrebná?
Povinnosť umiestniť environmentálnu nálepku na čelné sklo vozidla platí v niektorých okresoch Viedne, častiach Tirolska, Štajerska a na niektorých diaľničných úsekoch. Počet environmentálnych zón v Rakúsku však z roka na rok rastie.
Ako získam nálepku?
Nálepku si môžete objednať online. Pre online objednávku potrebujete údaje z dokladov vozidla.
Alkohol
Skúsení vodiči, ktorí majú vodičský preukaz viac ako dva roky, môžu mať v krvi maximálne 0,5 promile alkoholu. To neplatí pre nových vodičov a profesionálnych vodičov.
Prenájom vozidla
Ak riadite vozidlo, ktoré vám nepatrí, musíte predložiť písomný doklad o prenájme, a to buď v angličtine alebo nemčine.
Ďalšie rozdiely
- Na rozdiel od Slovenska, svetlomety sa musia zapínať len za zníženej viditeľnosti
- Vo väčšine miest je v noci trúbenie zakázané. Jednotlivé mestá majú pri vstupe do mesta tabuľu. Vo Viedni platí zákaz trúbenia vo dne aj v noci
- Palivo je v rakúsku momentálne o čosi drahšie ako na Slovensku, preto sa oplatí natankovať pred cestou. Okrem toho môžete mať pri sebe 10 litrov paliva v náhradnom kanistri