Taxi vo Viedni: všetko, čo potrebujete vedieť

0

Viedeň je jednou z najnavštevovanejších turistických destinácií v Európe a mnoho ľudí tu hľadá najlepší spôsob, ako sa dostať z miesta na miesto. Taxi služby sú jedným z najrýchlejších a najspoľahlivejších spôsobov, ako sa pohybovať po tomto krásnom meste. V tomto článku vám prinášame všetky dôležité informácie o taxislužbe vo Viedni.

Ako nájsť taxík vo Viedni

Viedeň ponúka množstvo taxíkov, ktoré môžete ľahko nájsť na ulici alebo si ich objednať pomocou aplikácií, ako je mytaxi alebo Uber. Taxík si môžete objednať aj priamo na ústredí taxislužby. Je dôležité poznamenať, že všetky taxislužby v centre Viedne musia mať certifikát od mesta Viedeň a musia byť ľahko rozpoznateľné na svojich strechách a dverách.

Cena taxíka vo Viedni

Ceny taxíkov vo Viedni sa vypočítavajú na základe časovej tarify a vzdialenosti. Priemerná cena jazdy taxíkom vo Viedni je približne 20-30 EUR za 10 km. Je dôležité poznamenať, že ceny sa môžu líšiť v závislosti od dennej doby a dňa v týždni. Napríklad jazda taxíkom v noci alebo počas víkendu môže byť drahšia.

Denná sadzba za taxislužbu sa účtuje v pracovné dni v čase 6:00-23:00.

Zvýšená sadzba je v noci medzi 23:00-6:00, v nedeľu a sviatky a ak ste išli mimo Viedne, tak aj  spätná cesta taxikára k hraniciam mesta.

Príplatky sa účtujú aj za objednávku cez telefón (€1,40-€2,80) či za prepravu viac ako štyroch osôb (€2).

Za batožinu sa nepripláca (bez ohľadu na počet či váhu), ale ak požadujete aby vodič batožinu naložil do auta, je možné že zapne taxameter a naúčtuje vám “stojné”, v tomto prípade zvyčajne €0,20-€0,40.

Cenový systém je tak zložitý, že prakticky nemáte možnosť voplred zisťiť presnú cenu za jazdu taxíkom. Základná sadzba, ktorú zaplatíte bez ohľadu na dĺžku trasy (nástupné) je minimálne €3,80, v noci, v nedeľu a počas sviatkov dokonca €4,30. Vtejto cene je zarhnutých prvých 859 metrov, potom začne taxameter účtovať cenu za každý začatý kilometer trasy. Cez deň stojí 1km od €1,05 do €1,42€, v noci, cez víkendy a sviatky od €1,18 do €1,62.

Ak ste neboli s taxislužbou spokojní, máte možnosť napísať sťažnosť na viedenskú Obchodnú komoru. Pošlite mail a na adresu [email protected] pošlie popis problému spolu s dátumom, časom a poznávacou značkou automobilu taxislužby.

Vodiči taxislužieb majú povinnosť odovzdať veci, ktoré si v ich vozidle zabudli zákazníci na straty a nálezy mesta Viedeň (Fundservice der Stadt Wien, tel.:01 – 4000/8091).

Vo Viedni funguje tiež služba Uber. Pomocou aplikácie si zvolíte trasu a vopred viet koľko vás cesta bude stáť. Preprava cez Uber je zvyčajne lacnejšia a jednoduchšia ako cesta klasickým taxíkom.

Bezpečnosť taxislužby vo Viedni

Viedenské taxi služby sú veľmi bezpečné a spoľahlivé. Všetci vodiči musia prejsť prísnym výberovým konaním a musia dodržiavať prísne bezpečnostné pravidlá. Okrem toho musia byť všetky taxíky vo Viedni vybavené GPS a kamerou, aby sa zabezpečila bezpečná

Odporúčania pre cestovanie taxíkom vo Viedni

Vždy sa uistite, že taxík, ktorý si objednáte, má osvedčenie od mesta Viedeň. Uistite sa, že ste sa vopred dohodli na cene jazdy, aby ste predišli prípadným nedorozumeniam. Snažte sa cestovať taxíkmi, ktoré používajú moderné technológie, ako je GPS a kamera, aby bola cesta bezpečnejšia. Pred nástupom do vozidla si nechajte od vodiča potvrdiť svoje meno a údaje o taxíku. Majte pri sebe dostatok hotovosti na zaplatenie jazdy alebo si vopred overte, či bude vaša kreditná karta akceptovaná.

Cestovanie taxíkom vo Viedni je jedným z najlepších spôsobov prepravy po meste. Vďaka certifikovaným a spoľahlivým taxislužbám a rozumným cenám sa ľahko a pohodlne dostanete z miesta na miesto. Odporúčame vám dodržiavať naše odporúčania pre cestovanie taxíkom, aby ste si zabezpečili bezpečnú a pohodlnú jazdu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu