Motýlia krása uprostred Viedne

0

Tropické teploty a extrémna vlhkosť vzduchu. Hoci to nemusí znieť najvábnejšie, práve do skleníkových priestorov uprostred Viedne prúdia denne stovky turistov na nezabudnuteľnú atrakciu. Blízko známej viedenskej Opery sa totiž nachádza Schmetterlinghaus – Motýlí dom. Navštívte tento tropický prales a obdivujte neuveriteľné kombinácie farieb, tvarov a vzorov exotických krídel motýľov, ktoré inde v strednej Európe nenájdete.

Tropický raj

V novo zrekonštruovanom secesnom skleníku sa návštevníci stretnú so stovkami voľne poletujúcich motýľov a stovkami kukiel a húseníc vo všetkých štádiách liahnutia motýľa. V motýľom dobe sa totiž podarilo vytvoriť ideálne podmienky pre ich život a rozmnožovanie. Teploty nad dvadsaťšesť stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu nad osemdesiat percent doprajú aj tým najexotickejšími druhom okrídlencov spokojný život. Atmosféru hustého dažďového pralesa dokresľujú jazierka, cudzokrajné rastliny a malý vodopád, na ktorého druhej strane prechádza turistická trasa.

Dom_motylov_Vieden_03

Na prechádzke pralesom

Expozícia Domu motýľov je bohato vysadená tropickými rastlinami vrátane orchideí, ktoré v pravidelných intervaloch prekrásne vykvitajú. Súčasťou expozície je aj vodopád s jazierkom. Vyhliadková trasa vedie aj cez vyvrátený strom či jaskyňou za vodopádom. Kto sa prírody nebojí a chce sa dozvedieť viac o procese kuklenlia a liahnutia motýľov, môže v rámci expozície navštíviť presklenú vitrínu s kuklami motýľov a bude mať možnosť sledovať ich liahnutie v priamom prenose.

Dom_motylov_Vieden_14

Anjelici krásavci a ich potrava

Po celý rok je možné prechádzať sa medzi živými voľne lietajúcimi tropickými motýľmi. Žijú tu v prírodnom tropickom prostredí a tak sa živočíchom z tropickým krajín ako Kostarika, Belize, Thajsko či Filipíny, naozaj darí. Podstata skleníka, teda neustály prísun svetla, je ideálnou podmienkou pre kvalitný život desiatok druhov motýľov a rastlín. Práve druhy rastlín boli zvolené s ohľadom na potreby motýľov. Nektár z mnohých slúži ako potrava pre motýle, iné sú zas vhodné na kladenie vajec a ako vhodná potrava pre húsenice. Medzi rastliny, ktoré motýle pre svoj život potrebujú nájdeme aj známy Ibištek či Lantanu.

Dom_motylov_Vieden_12

Kadiaľ k motýľom

Motýlí dom teší neobyčajnému záujmu predovšetkým pre krásu živých exponátov a exotickým prostredím v ktorom sa návštevníci ocitajú. Výhodné je však aj jeho umiestnenie priamo v centre Viedne neďaleko známej opery, v druhej záhrade zámku Hofburg. Sídlo rodu Habsburgovcov, rozsiahly palácový komplex sa od 13. do 20. storočia stal svedkom dejinných udalostí, ovplyvňujúcich politické udalosti v Rakúsku i celej Európe.

Dom_motylov_Vieden_25

Bolo nebolo so skleníkom

Písal sa rok 1989 keď Stephan Frien navrhol Petrovi Cobriemu, bývalému riaditeľovi rakúskych spolkových záhrad, aby sa doplnila krása viedenského centra o skleník plný pestrofarebných motýľov a nádych dažďového pralesa. Stephen Fried už niekoľko motýlích domov v Európe založil a tak sa stalo, že bol projekt odsúhlasený a 1. mája 1990 v Sonnenuhrhause otvorený. O osem rokov neskôr však budova vyžadovala nutnú rekonštrukciu a tak sa exotika aj stovky motýľov museli presídliť do svojho súčasného domova v blízkosti paláca Hofburg. Motýlí dom sa odvtedy stal zavedenou turistickou atrakciou, ktorú v rakúskej metropole určite nezabudnite navštíviť.

Otváracie hodiny

Dom motýľov je otvorený celoročne počas pracovných dní aj víkendov.

Letný režim: apríl – október
Pondelok – piatok 10:00 – 16:45
Sobota, nedeľa, sviatky 10:00 – 18:15

Zimný režim: november – marec
Denne vrátane víkendov a sviatkov 10:00 – 15:45

Cenník

Bežná cena Cena za osobu pri skupine nad 10 osôb
Dospelí 6,50 € 6,00 €
Seniori 5,50 € 5,00 €
S Wien kartou 5,50 € 5,00 €
Žiaci a študenti do 26r. (preukaz) 5,00 € 4,50 €
Deti od 3 rokov do školského veku 3,50 € 3,00 €
Sprievodná osoba skupiny na 10 detí zadarmo zadarmo
ZŤP a sprevádzajúci zadarmo zadarmo
Ročný vstup pre všetky kategórie 25,00 €

Adresa

Josefsplatz
1010 Viedeň, Rakúsko
Web: www.schmetterlinghaus.at

Cesta z Bratislavy

foto © schmetterlinghaus.at

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu