Viedenský zábavný park Prater

24

Viedenský zábavný park Prater patrí k hlavným symbolom rakúskej metropoly. Rozkladá medzi Dunajom a Dunajským kanálom na ploche približne 6 km².

Prvú písomnú zmienku o parku poznáme už z roku 1162. Vtedy ju rakúsky vojvoda Fridrich I. Babenberský daroval šľachtickému rodu de Prato. Neskôr od roku 1403 sa potom už objavuje súčasný názov, Prater.
Počas svojej histórie miesto často striedalo majiteľov. Za to, že bolo sprístupnené verejnosti, vďačíme cisárovi Josefovi II. Ten súčasne udelil svoj súhlas na prevádzkovanie kaviarní a občerstvení. A potom to bol už len krôčik, aby sa Prater stal obľúbeným miestom mnohých návštevníkov.

Prater dnes

Hlavnou triedou parku je Hauptallee čiže hlavné alej, ktorú lemujú viac ako dve a pol tisícky stromov. Tradične sa tu každým rokom behá Viedenský maratón a polmaratón. Komu sa nechce šliapať po svojich, nasadnúť môže na Liliputbahn, osobný vláčik, ktorý vás prevezie okolo parku a Hauptallee. Okružná jazda trvá približne dvadsať minút.

(c)Monika&Tim, Flickr

Dnes je meno Prater neodmysliteľne späté hlavne sa zábavným parkom. Vstup je zadarmo, zaplatíte až vstupné na jednotlivé atrakcie. Ceny sa pohybujú v rozmedzí od jedného do do desať eur. A atrakcií je tu skutočne požehnane – viac ako dvesto päťdesiat.


Najznámejšou atrakciou je Wiener Riesenrad, 65 metrov vysoké ruské kolo z ktorého je výhľad na celé mesto. Stojí v parku už od roku 1897 a je najstaršou atrakciou, ktorá tak položila pomyselný základný kameň typickej tváre Pratru. Na kole je 15 kabín, z ktorých niektoré je možné si prenajať napríklad na romantickú večeru. Ďalšou známou atrakciou je pol kilometra dlhá húsenková dráha Megablitz s rýchlosťou aj 70 km za hodinu. Ešte viac adrenalínu poskytne 37 metrov vysoká U-rampa, takzvaný Bumerang, či katapult Turbo Boost ktorý vás vystrelí do vzduchu rýchlosťou prekračujúcou 100km/h. Jednou z najnovších atrakcií je 117 metrov vysoký Starflyer, najvyšší reťazový kolotoč na svete. Za vyskúšanie stojí aj Wildalpenbahn – jazda v gumenom člne po vodnej horskej dráhe. Nájdeme tu aj klasické motokáry či autodrom.

Nahliadnite Viedni pod pokrievku

Ak by ste dali predsa len prednosť o čosi pokojnejšej zábave, rozhodne neprídete skrátka. Ochutnajte miestne gastronomické špeciality, alebo typické langoše či zemiakové placky.

Najstarším pohostinstvom parku je Schweizerhaus čiže Švajčiarsky dom, ktorý poskytuje svoje služby už od 18. storočia.V súčasnosti je vyhľadávaný nielen kvôli jedlu, je aj obľúbenou zastávkou aj milovníkov rôznych druhov piva.

Ak chcete spoznať niečo málo z histórie rakúskej kuchyne, zamierte do reštaurácie Lusthaus. Je štýlovo situovaná v bývalom cisárskom loveckom pavilóne. Podobne aj Altes Jägerhaus využíva priestory kedysi slúžiace cisárskej čeľadi.

Foto-(c) Prater.at

Nielen pre milovníkov adrenalínových atrakcií

V areáli sa nachádza aj planetárium a múzeum venované parku. Pri spomínanom ruskom kole nájdete tiež najväčšiu rakúsku diskotéku diskotéku Praterdome. Ponúka hneď štyri tanečné parkety a dvanásť tematických barov.

Pri návšteve parku si však určite nenechajte ujsť múzeum voskových figurín Madame Tussauds s vyše osemdesiatimi exponátmi. Rozkladá sa na štyroch podlažiach s celkovou plochou 2 000 m². Počas celého roka 2017 tu prebieha zážitkový program „Sisi Uncovered Experience“ venovaný Alžbete Bavorskej alias Sisi.

Mestský park Prater vás dokonale odreže od okolitého rušného mesta. Kedysi tu príslušníci rodu Habsburgovcov usporiadali hony, teraz však slúži k prechádzkam a športu pre všetkých. V hojnej miere ho využívajú cyklisti či bežci. Nachádza sa tu aj BMX dráha určená bikerom. Ak sa sem vyberiete s deťmi v letných mesiacoch, určite oceníte aj miestne moderné kúpalisko s mnohými atrakciami.

By Praterstern (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Adresa: Prater, 1020 Viedeň, Rakúsko
Park je otvorený celoročne, hlavná sezóna: 15.3.-31.10
Ceny: vstup zadarmo, atrakcie v rozmedzí od 1,50 do 5,- EUR v závislosti od atrakcie
Stránky parku: www.prater.at
K dispozícii je platené parkovisko pri vchode.

24 KOMENTÁRE

 1. Dobry vecer chcela by som vediet ceny vstupu do zab. parku aj s parkovanim. Tak tiez aj rozpis podla veku. Dakujem 

 2. Viete mi prosím poradiť ako to je s točením videa? treba nejaké špeciálne povolenie alebo sa dá točiť akékoľvek video na mieste len tak?

  • Dobrý deň,
   vstup so psom je povolený, dokonca ho môžete zobraťaj na Wiener Riesenrad – ruské kolo. Musí byť však v celom areáli na vôdzke.

  • Dobrý deň,
   park je všeobecne otvorený podľa pravidla 2G (očkovaní, prekonaní). Prechodné obdobie do 6. decembra 2021: Dovtedy je prístup možný aj s prvým očkovaním a dodatočným PCR-testom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu