Viedenský zábavný park Prater

26

Viedenský zábavný park Prater patrí k hlavným symbolom rakúskej metropoly. Rozkladá medzi Dunajom a Dunajským kanálom na ploche približne 6 km² v 2. mestskej časti vo Viedni, Leopoldstadt. Je nielen obľúbenou turistickou atrakciou, ale aj miestom relaxu a zábavy pre miestnych obyvateľov. V parku nájdete dve hlavné časti – Zelený Prater, ktorý je ideálnym miestom na prechádzky, cyklistiku, beh alebo pikniky, a Wurstelprater, zábavný park s množstvom atrakcií pre deti aj dospelých.

História Pratru siaha až do 12. storočia, keď bol pôvodne používaný ako lovecké územie. V roku 1766 cisár Jozef II. sprístupnil park verejnosti a odvtedy sa postupne rozvíja ako miesto zábavy a rekreácie. Dnes Prater ponúka množstvo možností na trávenie voľného času, ako sú jazdy na ikonickom obrovskom kolese Riesenrad, atrakcie pre odvážnych, športoviská, kultúrne podujatia a rôzne gastronomické zážitky.

Hlavnou triedou parku je Hauptallee čiže hlavné alej, ktorú lemujú viac ako dve a pol tisícky stromov. Tradične sa tu každým rokom behá Viedenský maratón a polmaratón. Komu sa nechce šliapať po svojich, nasadnúť môže na Liliputbahn, osobný vláčik, ktorý vás prevezie okolo parku a Hauptallee. Okružná jazda trvá približne dvadsať minút.

Dnes je meno Prater neodmysliteľne späté hlavne sa zábavným parkom. Vstup je zadarmo, zaplatíte až vstupné na jednotlivé atrakcie. Atrakcií je tu skutočne požehnane – viac ako dvesto päťdesiat. Turbo Boost, Bunjee Jump, Ejektion Seat, Skyfall, Boomerang rútiaci sa rýchlosťou 85 km/h a mnoho ďalších. Najznámejšie je však veľké ruské koleso – Riesenrad, z ktorého je výhľad na celú Viedeň. Stojí v parku už od roku 1897 a je najstaršou atrakciou, ktorá tak položila pomyselný základný kameň typickej tváre Pratru. Kto netrpí závratmi, môže si vyskúšať  Prater Turm – obrovský 117 metrový vysoký reťazový kolotoč a najvyššia miestna atrakcia.

Čo Prater ponúka?

Ikonické atrakcie: Prater ponúka množstvo jedinečných a ikonických atrakcií, ako je Riesenrad, obrovské koleso s nádherným výhľadom na Viedeň, alebo Prater Turm, najvyšší reťazový kolotoč na svete.

Zábava pre všetkých: Wurstelprater, zábavný park v areáli Prater, ponúka atrakcie pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Od adrenalínových zážitkov až po jazdy na malebnej železničke Liliputbahn či rodinné atrakcie – každý si tu nájde svoje obľúbené zábavné aktivity.

Príroda a relax: Zelený Prater poskytuje nádherný prírodný priestor, kde si môžete vychutnať pokojnú prechádzku, piknik, jazdu na bicykli alebo iné športové aktivity. Táto oáza zelene je ideálnym miestom na oddych po celodennom prehliadaniu mesta.

Gastronomické zážitky: V Pratri nájdete širokú škálu reštaurácií, bufetov a stánkov, kde si môžete pochutnať na tradičných rakúskych špecialitách, ako sú Wurstel, Schnitzel alebo slávna Sacherova torta.

Kultúrne a športové podujatia: Počas celého roka sa v Pratri konajú rôzne kultúrne a športové podujatia, ako sú koncerty, výstavy, filmové premiéry, bežecké preteky a ďalšie.

Prístupnosť a dobrá poloha: Prater je ľahko dostupný pomocou verejnej dopravy a nachádza sa v blízkosti mnohých ďalších turistických atrakcií vo Viedni, ako sú Hundertwasserhaus, Dunajský kanál či historické centrum mesta.

Hlavné atrakcie

Riesenrad: Historické koleso s panoramatickým výhľadom

Riesenrad, je jednou z najznámejších a najväčších atrakcií v meste. Toto historické koleso bolo postavené v roku 1897 pri príležitosti osláv 50. výročia vlády cisára Františka Jozefa I. a odvtedy sa stalo symbolom Viedne.

S výškou 64,75 metrov a priemerom 60,96 metrov, Riesenrad ponúka návštevníkom nádherný panoramatický výhľad na Viedeň z pohodlia jeho kabín. Koleso má celkovo 15 kabín, ktoré sú pôvodne navrhnuté ako luxusné salóniky, pričom každá z nich môže pojať až 30 osôb. Jazda trvá približne 20 minút.

Okrem toho, že je Riesenrad obľúbenou atrakciou medzi turistami, slúži aj ako miesto pre rôzne kultúrne a spoločenské udalosti, ako sú koncerty, svadby či filmové premiéry. Riesenrad sa objavil aj v niekoľkých filmoch, ako napríklad vo filme „Tretí muž“ z roku 1949.

Riesenrad je otvorený denne minimálne od 10:00, od mája do konca septembra od 9:00.
Január, február a november do 19:45 hod.
Marec, apríl, október a december do 21:45 hod.
September do 22:45 hod.
Máj, jún, júl a august do 23:45 hod.
Všetky informácie sú bez záruky a môžu sa líšiť.

Riesenrad
Riesenrad

Atrakcie pre deti a rodiny

Liliputbahn: malebná miniatúrna železnica

Liliputbahn je pôvabná miniatúrna železnica. Táto atrakcia bola spustená v roku 1928 a odvtedy si získala srdcia návštevníkov všetkých vekových kategórií svojou nostalgickou atmosférou a malebnou trasou.

Miniatúrna železnica Liliputbahn je vybudovaná v mierke 1:3 a premáva na koľajniciach s rozchodom 381 mm. Trať má dĺžku 3,9 km a prechádza cez zelené plochy parku Prater, kde môžete obdivovať nádherné výhľady na okolitú prírodu a atrakcie. Jazda vláčikom trvá približne 20 minút.

Na trati nájdete dve zastávky: Hauptbahnhof (hlavná stanica) a Laaer-Berg-Straße. Vláčiky sú poháňané parou alebo dieselom, čo pridáva na zážitku z jazdy nostalgický nádych. Liliputbahn ponúka unikátnu príležitosť užiť si príjemnú jazdu vláčikom a preskúmať Prater z iného uhla pohľadu. Je to ideálna atrakcia pre rodiny s deťmi, ale aj pre dospelých, ktorí si chcú oddýchnuť od adrenalínových atrakcií a vychutnať si pokojnejší zážitok.

Liliputbahn
Liliputbahn

Märchenbahn – Rozprávkový vláčik, ktorý prechádza cez rôzne scény z obľúbených rozprávok.

Grottenbahn – Jazda vláčikom cez podzemné jaskyne s rozprávkovými scénami a zvieratkami.

Autodrom – Elektrické autá na zrážačky, ktoré potešia deti aj dospelých.

Bludisko – Obrovské zrkadlové bludisko, kde sa môžete zabaviť hľadaním východu.

Kinderzug – Detský vláčik, ktorý premáva po okruhu a ponúka zábavu pre najmenších návštevníkov.

Detské horské dráhy – Menšie horské dráhy navrhnuté špeciálne pre deti a rodiny.

Blumenrad

Blumenrad sa svojimi rozmermi ani zďaleka nepribližuje Riesenradu. Výška približne 45 m však postačuje na krásny výhľad na Viedeň a jeho staršieho brata, Obrie ruské koleso.
Na rozdiel od Obrieho ruského kolesa tu sedíte v otvorených a voľne sa otáčajúcich gondolách. To vám dáva dobrú príležitosť urobiť si krásne fotografie z vtáčej perspektívy.
Jazda na alternatíve ruského kolesa trvá približne 5 minút a je oveľa lacnejšia.

Otvorené denne od polovice marca do konca októbra,od 10:00, v marci a októbri do 17:30, apríl a september do 18:00, máj a jún do 19:00, júl a august do 19:30 hod.
Tieto časy sa môžu meniť v prípade nízkeho počtu návštevníkov alebo zlého počasia.

Blumenrad
Blumenrad

Wildalpenbahn

Wildalpenbahn je skutočná rodinná zábava na horúce letné dni. Okrúhle člny, ktoré pojmú až 9 osôb, sa dvíhajú do výšky približne 30 m pomocou veže. Potom sa začne rýchly zostup cez široký vodný kanál. Člny sa roztočia. Na konci klesania sa prudká rýchlosť spomalí vďaka mierne hlbšej vode. Iba s veľkou dávkou šťastia sa vyhnete prívalu vody a zostanete v suchu. Ak nemáte šťastie a zmoknete, na osušenie môžete použiť veľký sušič na telo pri výstupe. Jazda trvá približne 3 minúty a je vhodná pre deti od 4 rokov.

Adrenalínové atrakcie pre odvážnych

Prater Turm: najvyšší reťazový kolotoč na svete

Prater Turm je jednou z najvyhľadávanejších adrenalínových atrakcií v zábavnom parku Prater vo Viedni. Ide o obrovský reťazový kolotoč, ktorý dosahuje výšku 117 metrov, čím sa radí medzi najvyššie kolotoče tohto druhu na svete. Prater Turm bol otvorený v roku 2010 a odvtedy si získal srdcia milovníkov zábavy a adrenalinových zážitkov.

Návštevníci Prater Turmu sa môžu tešiť na vzrušujúci zážitok, kedy sa v 12 dvojmiestnych sedačkách vznášajú vo výške až 95 metrov nad zemou. Pri maximálnej rýchlosti 60 km/h si môžete vychutnať panoramatický výhľad na Viedeň a jej okolie. Jazda na Prater Turme trvá približne 3 až 5 minút.

Okrem adrenalínového zážitku ponúka Prater Turm aj príležitosť obdivovať panoramatický výhľad na mesto Viedeň z úplne nového uhla. Ak hľadáte vzrušujúcu atrakciu v Prateri, Prater Turm je jednoznačne skvelou voľbou.

Praterturm
Praterturm

Volare: Letecký zážitok v zábavnom parku Prater

Volare je unikátna atrakcia, ktorá ponúka návštevníkom zážitok z letu. Táto zaujímavá atrakcia bola spustená v roku 2004 a odvtedy sa stala veľmi populárnou medzi návštevníkmi parku.

Volare je navrhnutý tak, aby simuloval zážitok z lietania. Návštevníci sú upevnení v horizontálnej polohe na lietadle podobnom zariadení, ktoré sa vznáša vo výške až 10 metrov nad zemou. Počas jazdy sa lietadlá prechádzajú cez zákruty, zvlnenia a obraty, čo vytvára vzrušujúci dojem lietania. Trať má dĺžku 420 metrov a jazda trvá približne 2 až 3 minúty.

Volare
Volare

Megablitz

Rýchla horská dráha s množstvom zákrut, kopcov a strmých zostupov

Boomerang – Vysokorýchlostná horská dráha

Na rozdiel od iných horských dráh tu nejazdíte len jedno kolo, ale trasu absolvujete v oboch smeroch. Vrcholom Boomerangu je, že najprv sedíte tvárou v tvár v smere jazdy a ešte viac adrenalínu získate, keď jazdíte chrbtom k smeru jazdy.

Trať tejto atrakcie v Prátri vedie medzi dvoma 37 m vysokými vežami, ktoré sú spojené dvojitou slučkou. Vozidlá majú po 2 rady s 2 sedadlami vedľa seba a dosahujú maximálnu rýchlosť viac ako 85 km/h. Jazda na tomto pekelnom vozidle trvá približne 2 minúty.

Boomerang
Boomerang

Hochschaubahn

Tradičná dvojplošná horská dráha s poriadnymi výškami a strmými zostupmi.

Black Mamba

Extrémna horská dráha, ktorá ponúka loop a náročné výkruty. Tu ide o vzrušenie v extrémnych polohách, a to pri rýchlosti až 80 km/h a s prekvapivými momentmi. Na Čiernej mambe sa môže naraz povoziť až 8 osôb. Vďaka špeciálnej konštrukcii v tvare hada, ktorá je namontovaná na 3 nápravách, sú pohyby nepredvídateľné. Tento efekt prekvapenia vám skutočne rozbúri žalúdky.

Jazda trvá približne 3 minúty a mala by byť na vrchole zoznamu najlepších atrakcií v Prátri pre každého, kto hľadá skutočnú akciu.

Black Mamba
Black Mamba

Space Shot

Výškový zážitok, pri ktorom sú návštevníci vystrelení do výšky 60 metrov a následne zažijú voľný pád späť k zemi.

Gastronomické zážitky

Gastronomické zážitky v Prateri ponúkajú širokú škálu jedál a nápojov, ktoré uspokoja chuťové poháriky návštevníkov. Tu je zoznam niektorých obľúbených miest na jedlo a pitie v Prateri:

Schweizerhaus: Táto tradičná reštaurácia je známa svojimi lahodnými pečenými rebierkami, pivom a príjemnou záhradou na posedenie je ideálne miesto na oddych pri jedle po celodennom objavovaní parku. Tento tradičný podnik ponúka pochúťky v obrovskej záhrade pre hostí a vo veľkom vnútornom priestore, ktorý pojme celkovo viac ako 3 000 návštevníkov. Odporúčame najmä špecialitu tohto domu, Schweizerhaus Stelze. Ide o  chrumkavé a šťavnaté bravčové koleno, za ktoré sa platí na váhu. Zvyčajne je to asi 1,5 kg a vystačí pre 2 až 4 osoby, v závislosti od hladu a veľkosti; prílohy si treba objednať zvlášť. K výdatnému jedlu je ideálnym nápojom čapovaný Budweiser.

Otvorené len od 15. marca do 31. októbra, denne od 11:00 do 23:00 hod.

Schweizerhaus
Schweizerhaus

Rollercoaster Restaurant: Unikátna reštaurácia ponúka jedlo servírované prostredníctvom horskej dráhy, čo zaisťuje zábavný zážitok pre celú rodinu. Ponúka medzinárodnú kuchyňu a rôzne druhy nápojov.

Kaiserpavillon: Kaviareň a zmrzlinový salón nachádzajúci sa v historickom pavilóne ponúka širokú škálu zákuskov, zmrzliny, kávy a iných nápojov. Je to ideálne miesto na oddych a osvieženie počas návštevy parku.

Würstelstände: Po celom Prateri nájdete stánky s rôznymi druhmi viedenských párkov, ako sú Käsekrainer, Frankfurter a Burenwurst. Nezabudnite ochutnať ich s horčicou a chlebom.

Langos Stand: Tieto stánky ponúkajú tradičné maďarské langoše, ktoré sú obľúbeným občerstvením medzi návštevníkmi Pratru. Môžete si vybrať rôzne prílohy, ako je cesnak, syr, kyslá smotana alebo šunka.

Palacinkové stánky: Po celom Pratri nájdete stánky ponúkajúce sladké aj slané palacinky s rôznymi prílohami, ako sú čokoláda, džem, tvaroh alebo šunka a syr.

Pivné záhrady a bary: Prater ponúka viacero miest, kde si môžete vychutnať pivo či iné nápoje. Pivné záhrady a bary sú ideálnym miestom na oddych, stretnutie s priateľmi a zábavu.

Zelený Prater

Zelený Práter je rozsiahla a pokojná zelená oáza, ktorá sa rozprestiera na ploche 6 km² v blízkosti zábavného parku Prater. Ponúka návštevníkom mnoho príležitostí na prechádzky, relax, športové aktivity a zábavu pre deti.

Mestský park Prater vás dokonale odreže od okolitého rušného mesta. Kedysi tu príslušníci rodu Habsburgovcov usporiadali hony, teraz však slúži k prechádzkam a športu pre všetkých. V hojnej miere ho využívajú cyklisti či bežci. Nachádza sa tu aj BMX dráha určená bikerom. Ak sa sem vyberiete s deťmi v letných mesiacoch, určite oceníte aj miestne moderné kúpalisko s mnohými atrakciami.

Prater Hauptallee: Táto 4,5 km dlhá stromami lemovaná cesta je ideálna na prechádzky, behanie, jazdu na bicykli alebo korčuliach.

Prater Hauptallee
Prater Hauptallee

Jezuitská lúka (Jesuitenwiese): Rozsiahly park s veľkou lúkou, kde si môžete užiť piknik, slnko, čítanie alebo len lenivý oddych.

Augarten: Ďalší park v blízkosti Prateru, kde nájdete upravené záhrady, zaujímavé sochy a historické budovy.

Športoviská a ihriská

Prater Golf: Toto verejné golfové ihrisko ponúka 9 jamkový a 18 jamkový golfový zážitok, tréningové ihrisko a golfovú akadémiu pre začiatočníkov.

Kalandapark: Zábavný park s lanovými prekážkami a zipline, ktorý je vhodný pre deti aj dospelých a poskytuje zábavu a dobrodružstvo v korunách stromov.

Športový park Prater: Tento športový komplex ponúka viaceré futbalové ihriská, tenisové kurty, ihriská na plážový volejbal a atletický štadión.

Detské ihriská: V rámci Zelenej Prater nájdete niekoľko detských ihrísk, ktoré ponúkajú rozmanité šmýkačky, hojdačky, pieskoviská a iné zábavné prvky pre deti.

V areáli sa nachádza aj planetárium a múzeum venované parku. Pri spomínanom ruskom kole nájdete tiež najväčšiu rakúsku diskotéku diskotéku Praterdome. Ponúka hneď štyri tanečné parkety a dvanásť tematických barov.

Pri návšteve parku si však určite nenechajte ujsť múzeum voskových figurín Madame Tussauds s vyše osemdesiatimi exponátmi. Rozkladá sa na štyroch podlažiach s celkovou plochou 2 000 m².

Ak vás nezaujíma len zábavný park, ale radi by ste preskúmali aj rozsiahlu zelenú a rekreačnú oblasť parku Prater, mali by ste si požičať bicykel alebo rikšu. Bicykel alebo rikšu si môžete požičať v požičovni bicyklov, ktorá sa nachádza v blízkosti Schweizerhausu. Preskúmanie 4 km dlhej hlavnej aleje trvá približne 1 až 2 hodiny.

Otváracie hodiny

Viedenský Prater je zvyčajne otvorený nepretržite po celý rok. Počas hlavnej sezóny je Prater otvorený vždy od desiatej dopoludnia do jednej hodiny ráno. Hlavná sezóna trvá od 15. marca do 31. októbra. Mnohé atrakcie sú však v zime zatvorené a niektoré sú, žiaľ, počas nepriaznivého počasia v hlavnej sezóne zatvorené tiež.

Ceny

Vstup do zábavného parku Prater je bezplatný, takže sa nemusíte obávať vstupného. Platíte iba za jednotlivé atrakcie. Tu je niekoľko príkladov cien:

Riesenrad – cca 13,50 eur za jazdu.

Liliputbahn – cca 6 eur za spiatočnú cestu, približne 3,00 Euro za časť cesty, cca 1,20 Euro do Schweizerhausu.

Prater Turm, Black mamba, Hotel Psycho, Wildalpenbahn – cca 5 eur za jazdu.

Bumerang – približne 6 eur za jazdu.

Blumenrad – približne 5 eur za jazdu.

Pri vstupe a atrakciách v Prateri je možné ušetriť niekoľkými spôsobmi:

 • Navštívte atrakcie mimo hlavnej sezóny.  Počas mája a septembra sú ceny atrakcií obvykle nižšie ako počas letných mesiacov, keď je návštevnosť najvyššia.

 • Využite zľavové karty a ponuky. Viedenská zľavová karta Vienna PASS alebo Vienna City Card ponúka zľavy na niektoré atrakcie v Pratri. Pred nákupom lístkov na atrakcie sa informujte o možných zľavách.

 • Sledujte špeciálne akcie a dni. Niektoré atrakcie v Pratri majú špeciálne dni, kedy ponúkajú zvýhodnené vstupné, napríklad rodinné dni alebo dámske dni. Sledujte oficiálnu stránku Pratru alebo sociálne médiá, aby ste boli informovaní o týchto akciách.

 • Kombinované vstupenky. Niektoré atrakcie v Pratri ponúkajú kombinované vstupenky, ktoré zahŕňajú vstup na viacero atrakcií za zvýhodnenú cenu. Tieto vstupenky môžu ušetriť peniaze, ak plánujete navštíviť viac atrakcií.

 • Skupinové zľavy. Ak navštívite Prater s väčšou skupinou ľudí, môžete sa pýtať na skupinové zľavy pri vstupe na atrakcie. Tieto zľavy sa zvyčajne vzťahujú na skupiny nad určitý počet osôb.

 • Nákup lístkov online. Niektoré atrakcie v Pratri ponúkajú zľavy, ak si zakúpite vstupenky online vopred. Takto môžete ušetriť čas aj peniaze pri návšteve atrakcií

Príchod do Pratru

Vlakom

Železničná doprava medzi Slovenskom a Viedňou je pomerne častá a pohodlná. Spoločnosť OBB (Rakúske štátne železnice) a Slovenská železničná spoločnosť ZSSK ponúkajú priame spojenie medzi hlavnými mestami Bratislavou a Viedňou. Cesta trvá približne 1 hodinu a vlaky premávajú približne každú hodinu.

Ak sa chcete dostať do Prátru z hlavnej železničnej stanice Wiener Hauptbahnhof, môžete využiť nasledujúce možnosti verejnej dopravy:

 1. Metro (U-Bahn):

  • Prejdite na stanicu metra „Hauptbahnhof“ a nastúpte na linku U1 smerom k „Leopoldau“.

  • Cestujte linkou U1 a vystúpte na zastávke „Praterstern“. Celkový čas cesty by mal byť približne 5-7 minút.

  • Po vystúpení na stanici „Praterstern“ je to už len krátky peší presun k hlavným atrakciám Pratru, ako je Riesenrad či zábavný park Wurstelprater.

 2. Autobus:

  • Nastúpte na autobus č. 13A zastávka „Hauptbahnhof“ smerom k „Skodagasse“.

  • Cestujte na zastávku „Favoritenstraße“ a prejdite na metro linku U1 smerom k „Leopoldau“.

  • Cestujte linkou U1 a vystúpte na zastávke „Praterstern“. Celkový čas cesty by mal byť približne 10-15 minút.

  • Po vystúpení na stanici „Praterstern“ je to už len krátky peší presun k hlavným atrakciám Pratru.

Autobusom

Autobusové spojenie medzi Slovenskom a Viedňou je taktiež pohodlnou a cenovo dostupnou alternatívou. Spoločnosti ako FlixBus, Slovak Lines alebo RegioJet ponúkajú pravidelné spoje medzi Bratislavou a Viedňou, pričom cesta trvá zhruba 1,5 hodiny.

Ak sa chcete dostať do Pratru z Vienna International Busterminal (VIB), kde má zastávku spoločnosť Flixbus,  môžete využiť nasledujúce možnosti verejnej dopravy:

 1. Metro (U-Bahn):

  • Prejdite na stanicu metra „Erdberg“ (ktorá je priamo pri VIB) a nastúpte na linku U3 smerom k „Ottakring“.

  • Cestujte linkou U3 a vystúpte na zastávke „Stephansplatz“.

  • Prejdite na linku U1 smerom k „Leopoldau“ a cestujte ňou až na zastávku „Praterstern“. Celkový čas cesty by mal byť približne 15-20 minút.

  • Po vystúpení na stanici „Praterstern“ je to už len krátky peší presun k hlavným atrakciám Prátru, ako je Riesenrad či zábavný park Wurstelprater.

 2. Autobus a metro:

  • Nastúpte na autobus č. 80A pri zastávke „Erdbergstraße/Thomas-Klestil-Platz“ smerom k „Dresdner Straße“.

  • Cestujte na zastávku „Radingerstraße“ a prejdite na metro linku U1 smerom k „Leopoldau“.

  • Cestujte linkou U1 a vystúpte na zastávke „Praterstern“. Celkový čas cesty by mal byť približne 20-25 minút.

  • Po vystúpení na stanici „Praterstern“ je to už len krátky peší presun k hlavným atrakciám Pratru.

V oboch prípadoch nezabudnite kúpiť platný lístok na verejnú dopravu, ktorý pokryje vašu cestu. Viedenské lístky na verejnú dopravu sú platné pre všetky formy mestskej dopravy (metro, autobus, električka).

Autom

Cesta autom zo Slovenska do Viedne je rýchla a pohodlná, najmä ak cestujete z Bratislavy alebo západného Slovenska. Vzdialenosť medzi Bratislavou a Viedňou je približne 80 km a cesta trvá zhruba 1 hodinu, ak sú cestné podmienky priaznivé.

Parkoviská v blízkosti viedenského Pratru

Stadion Center
Adresa: 1020 Viedeň, Marathonweg 7; hneď vedľa linky metra U2
Otváracie hodiny: Po až Ne 06.00-00.00 hod.
prvé 3 hodiny sú bezplatné
od 4. hodiny za každú ďalšiu hodinu 2,00 €

Campus WU
Adresa: 1020 Viedeň, Trabrennstraße 5
Otváracie hodiny: 10:00 – 17:00 hod: Po až Ne 00.00 – 24.00 hod.
prvá hodina je bezplatná
každá ďalšia hodina alebo jej časť 2,20 €
denne maximálne 22,00 €

Ďalšie bezplatné parkovisko v oblasti Prátru je k dispozícii pri viedenskej hlavnej stanici. Mestskou hromadnou dopravou (U1 Wien Hauptbahnhof do Prater Wien) sa k Pratru dostanete len za 10 minút. 2 hodiny bezplatného parkovania v garáži sú viazané na minimálny nákup 10,00 € v staničnom meste. Je to jednoduchý spôsob, ako spojiť nakupovanie a zábavu v Prátri.

Parkovacia garáž na hlavnej stanici
Adresa: 1100 Viedeň, Gerhard-Bronner-Straße; prístup cez Wiedner Gürtel
Po až Ne 00.00 – 24.00 hod.
Cena za 1. hodinu 4,00 €

Priamo pri Prátri sa nachádzajú dve viacpodlažné parkoviská, kde môžete lacno zaparkovať. Ďalšia výhoda: s kartou Prater Card môžete parkovné na oboch parkoviskách (Garage Prater a na parkovisku na ulici Waldsteingartenstraße) znížiť o ďalších 10 percent.

Garáž Prater-Ausstellungsstraße
Adresa: Prater 9 / Tiefstraße – Ausstellungsstraße, 1020 Viedeň
Otváracie hodiny: Po až Ne 00.00 – 24.00 hod.
Cena za 1. hodinu 2,10 €
Denná maximálna cena 19,90 €

Parkovisko Prater Waldsteingartenstraße
Adresa: 1020 Viedeň, Prater 123 – Waldsteingartenstraße
Otváracie hodiny: 1: Po až Ne 00.00 – 24.00 hod.
Cena 1. + 2. hodina 2,10 €
ďalšia hodina plus 1,60 €

Ďalšie cenovo výhodné možnosti parkovania, kde sa k viedenskému Prátru dostanete po krátkej, len niekoľkominútovej prechádzke, sú pri Campuse, Messe alebo v garáži Stuwer-Garage

Tiefgarage Campus Prater
Adresa: 1020 Viedeň, Welthandelsplatz 2.
Otváracie hodiny: 17.00 – 18.00 hod: Po – Ne 00.00 – 24.00 hod.
Pondelok – piatok (06.00 – 17.00 hod.) 1. hodina 2,00 €; každá ďalšia hodina 2,00 €; 11. – 24. hodina zdarma
Pondelok – piatok (17.00 – 06.00 h) a sobota, nedeľa, sviatok (00.00 – 24.00 h) 1. hodina 2,00 €; každá ďalšia hodina alebo jej časť 2,00 €
12-hodinový paušál 5,00 € (platí 12 hodín)

Stuwer-Garage
Adresa: 1020 Viedeň, Stuwerstrasse 41
Otváracie hodiny: 10:00 – 17:00 hod: Po až Ne 00.00 – 24.00 hod.
Cena za 1. hodinu 2,20 €
Denná maximálna cena 16,00 €

Freiparkplatz Messeparkplatz A
Adresa: 1020 Viedeň, Perspektivstrasse / Messestrasse
Otváracie hodiny: 1: Po až Ne 00.00 – 24.00 hod.
1. hodina 3,00 €, každá ďalšia hodina 3,50 €

Adresa

Prater, 1020 Viedeň

Zastávka Metra: Praterstern alebo Messe-Prater

Oficiálna webstránka: https://www.praterwien.com/startseite

Webkamery: https://www.praterwien.com/prater/spass-in-wien/webcams

Praterfolder – plán parku: https://www.praterwien.com/fileadmin/user_upload/pdf_dateien/Praterfolder_2023_Web.pdf

Zoznam všetkých atrakcií: https://www.praterwien.com/attraktionen

Aktuálne udalosti v Prátri: https://www.praterwien.com/veranstaltungen/aktuelle-veranstaltungen

Hlavná sezóna (15.3.-31.10.):

Atrakcie: denne od cca 11.00 do 00.00 hod.

Zimná sezóna (1.11.-14.3.)

Atrakcie: Za priaznivého počasia sú mnohé atrakcie otvorené aj v zime!

Facebook: https://www.facebook.com/WienerPraterOfficial/

Instagram: https://www.instagram.com/wien_prater/

26 KOMENTÁRE

 1. Dobry vecer chcela by som vediet ceny vstupu do zab. parku aj s parkovanim. Tak tiez aj rozpis podla veku. Dakujem 

 2. Viete mi prosím poradiť ako to je s točením videa? treba nejaké špeciálne povolenie alebo sa dá točiť akékoľvek video na mieste len tak?

  • Dobrý deň,
   vstup so psom je povolený, dokonca ho môžete zobraťaj na Wiener Riesenrad – ruské kolo. Musí byť však v celom areáli na vôdzke.

  • Dobrý deň,
   park je všeobecne otvorený podľa pravidla 2G (očkovaní, prekonaní). Prechodné obdobie do 6. decembra 2021: Dovtedy je prístup možný aj s prvým očkovaním a dodatočným PCR-testom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu