Zámok Belvedér

1

Zámok Belvedér (Belvedere) je po Schönbrunne druhým najväčším viedenským palácovým komplexom. Nachádza sa južne od historického centra Viedne a skladá sa z dvoch barokových palácov, Horný a Dolný Belvedér, Oranžérie a rozľahlých záhrad.

Komplex dal postaviť princ Evgen Savojský. Najskôr vznikol v roku 1697 rozsiahly park, v rokoch 1714 až 1716 bol vystavaný Dolný Belvedér, ktorý slúžil ako letné sídlo princa Savojského a v rokoch 1717 až 1723 bol vybudovaný Horný Belvedér, ktorý bol pôvodne určený na reprezentatívne účely. Výstavbou palácov bol poverený barokový architekt Johann Lukas von Hildebrandt. Názov Belvedér, v preklade „krásny výhľad”, pochádza z čias Márie Terézie, ktorá komplex, po smrti princa Savojského, od roku 1752 vlastnila. Keď bol komplex majetkom Habsburgovcov, bol ďalej rozširovaný. Od roku 1775 bol Belvedér sídlom cisárskej obrazovej galérie a v roku 1890 tu vzniklo Umeleckohistorické múzeum. Počas II. svetovej vojny boli budovy poškodené, po skončení vojny v Belvedéri sídlila Rakúska galéria. V roku 2008 bola ukončená posledná rekonštrukcia komplexu.

Prehliadku komplexu môžete začať z rôznych strán. Ak prídete z centra Viedne, dostanete sa najskôr k Dolnému Belvedéru, v ktorom môžete obdivovať zlatú izbu, mramorovú sálu a mramorovú galériu či diela významných rakúskych autorov, ako sú Paul Troger, George Raphael či Franz Xaver. Nachádzajú sa tu aj zbierky umeleckých predmetov pochádzajúcich z obdobia baroka.
Východne od Dolného Belvedéru sa nachádza Oranžéria, ktorá bola pôvodne vyhrievanou zimnou záhradou a pestovali sa tu pomarančovníky. V súčasnosti sa v Oranžérii nachádza expozícia venovaná stredovekému umeniu.

Medzi Dolným a Horným Belvedérom sa nachádzajú terasovité záhrady, ktoré navrhol francúzsky záhradník Dominique Gerard, ktorému ako predloha poslúžili záhrady vo Versailles. Koncepcia záhrad je riešená prísne symetricky podľa pomyselnej osi, ktorá vedie od Horného po Dolný Belvedér. Pri návšteve týchto záhrad vás očarí ich rozľahlosť, živé ploty, ktoré majú výšku cez tri metre, sochy stvárňujúce olympijských bohov a jazierka s priezračne čistou vodou a fontánami.
Po prechádzke rozsiahlymi záhradami sa dostaneme k Hornému Belvedéru. Tu sa nachádza najväčšia časť zbierok, ktoré je možné vidieť v komplexe budov Belvedér. Nájdete tu viac ako 500 rokov histórie umenia od stredoveku po 20. storočie. Trvale sú vystavené diela umelcov ako Gustáv Klimt, Egon Schiele či Oskar Kokoschka, alebo diela francúzskych impresionistov. Okrem trvalých výstav sa celoročne konajú krátkodobé výstavy umelcov z celého sveta.

Južne od Horného Belvedéru sa nachádza Alpská záhrada, v ktorej rastie viac ako štyritisíc rastlín reprezentujúcích alpský ekosystém. Najvhodnejšia doba na návštevu tejto časti Belvedéru je koncom jari a začiatkom leta, keď sú záhony kvetín najkrajšie rozkvitnuté. Záhrady sú otvorené celoročne s voľným vstupom.
Otváracie hodiny a ceny vstupného nájdete na stránkach Belvedere.at

Adresa:
Museum und Schloss Belvedere
Prinz Eugen-Straße 27
1030 Wien

Kontakt:
Tel.+43 1 795 57 134
E-Mail: [email protected]
web: Belvedere.at

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu