Archeologický park Carnuntum – Rímske mesto neďaleko Bratislavy

2

Staroveký skvost neďaleko Bratislavy je dnes najväčším archeologickým náleziskom v Rakúsku a jedinečným strediskom antickej kultúry. Pri dobrej premávke sa sem zo Slovenska dostanete do pol hodiny a naozaj to stojí za návštevu.

Prvá zmienka o rímskom meste na tomto území pochádza už z 6 roku 1. stor. po Kr., pričom v 15. roku tu vznikol vojenský tábor (castrum) XV. légie Apolinaris. Jeho hlavnou úlohou bolo chrániť strategický priechod Jantárovej cesty cez Dunaj. Patrilo do systému opevnenia Limes Romanus, ktoré malo v minulosti chrániť severné hranice Rímskej ríše pred barbarskými kmeňmi. Bolo taktiež hlavným mestom provincie Panónia. Pôvodne to bola len stavba z dreva a zeminy, ktorá sa v priebehu storočí postupnemenila a neskôr bola postavená z kameňa. Delila sa na vojenské a civilné mesto.
archeologicky_park_carnuntum_18
Vojenské mesto tvorilo legionársky tábor a predmestie. Na území predmestia žili rodiny vojakov, obchodníci a remeselníci. Okrem toho sa tu nachádzal aj vojenský amfiteáter, vojenské cvičisko,
palác miestodržiteľa, či kultové okrsky a termy. V jeho areáli sa nachádzala aj budova pre zvieratá, ktoré sa používali pri zápasoch a taktiež chrám zasvätený bohyni Diane Nemesis.

archeologicky_park_carnuntum_30
V civilnom meste sa usadzovali občania, ktorí mali záujem podnikať. Nachádzalo sa tu aj fórum, rôzne chrámy, curia, mestský archív, tabularia a viacero kúpeľov. Rozloha fóra dosahovala úctyhodných 182 x 225 m a obchodom to tu naozaj žilo. Chrámy v meste boli zasvätené rôznym bohom ako napríklad Jupiterovi, Venuši Vitrix, Merkúrovi, či Dionýzovi. Civilný amfiteáter nachádzajúci sa pri meste mal kapacitu asi 6 000 divákov a vedľa neho sa nachádzala gladiátorská škola. Na prístupovej ceste bola postavená takzvaná Pohanská brána tvaru štvoruholníkovej veže so štyrmi oblúkmi. Jej pozostatky sú stále viditeľné. Najväčšiu slávu a rozmach Carnuntum zažilo v 3.storočí nášho letopočtu, kedy sa rozkladalo na ploche 10 km2. Jeho plocha bola obohnaná kamennou hradbou širokou 2 metre a priekopou. Vstup do mesta zabezpečovalo niekoľko brán. Pravdepodobne v 4.storočí bolo vybudovaných tiež niekoľko kúpeľov, z ktorých najvýznamnejšie boli Veľké kúpele. Skladali sa z bazénov, trhoviska, kultových stavieb a obchodov. Pri ich zohrievaní sa využívalo takzvané hypocaustove vykurovanie. Bol to systém rozvodov pod podlahami a tie rozvádzali teplo do celého objektu.

archeologicky_park_carnuntum_22

Výskumy v tejto oblasti sa odohrávali v rokoch 1877-1914 a 1968-1977. Bohužiaľ, do súčasnosti sa podarilo odkryť len asi 0,5 % celého mesta. Výkopy zasypali a viditeľné zostali len relikty stavieb. Vďaka archeológom dnes dobre poznáme starovekú podobu tohto mesta. Zachoval sa napríklad amfiteáter I., teda ten patriaci vojenskému mestu pre 14 000 divákov. V ňom sa v súčasnosti uskutočňujú mnohé animačné aktivity. Za jeho bránou môžete sledovať oválnu arénu s veľkými kvádrami a stupňovitou tribúnou. Dnes sa tento areál skladá z viacero častí. Múzeum pod holým nebom Petronell vás zavedie do staroveku a vy sa môžete prejsť po starej rímskej štvrti. Budovy tu boli zrekonštruované a znovupostavené presne podľa antickým postupov, čiže cestovanie v čase nikdy nebolo také rýchle. Lúsknutím prsta sa prenesiete o 2000 rokov dozadu. Rozhodne navštívte zrekonštruovanú budovu Villu urbanu, Palácovú halu, zrekonštruované kúpele či antickú kuchyňu alebo dom obchodníka Lucia. Budovy majú funkčné podlahové kúrenie, v kuchyniach zasa sporáky. Vtipnou časťou múzea sú napríklad miestnosti s rímskou latrínou.

archeologicky_park_carnuntum_29

Amfiteáter Bad Deutsch-Altenburg sa nachádza asi 3 km od mesta. Práve tu sa zachovali pozostatky starého amfiteátra a k životu sa tu prebúdza svet gladiátorov a zápasov. Zachované múry pochádzajú z novšej prestavby približne z konca 2. storočia n.l. Múzeum Carnuntinum v Bad Deutsch-Altenburgu je najznámejšie rakúske múzeum zaoberajúcim sa Rímskou ríšou. Pokladnica múzea je postavená v štýle rímskej vily a bola navrhnutá Friedrichom Ohmannom. V roku 1904 ju slávnostne otvoril cisár František Jozef I. Priamo v múzeu môžete obdivovať vykopávky zo starovekého Carnunta. Nájdete tu šperky, zbrane, rôzne nástroje či náboženské predmety. Tie sú tiež zrekonštruované a zreštaurované. Neďaleko mesta sa nachádza Kulturfabrik v Hainburgu. Jedná sa budovu, v ktorej nájdete výstavu, počas ktorej sa dozviete ako bolo možné znovu postaviť staré rímske kúpele. Zoznámite sa s technikami, ktoré boli v tých časoch používané. Výstava vám naozaj krok za krokom odpovie na všetky vaše zvedavé otázky a je skvelým doplnkom k prehliadke samotného mesta.

archeologicky_park_carnuntum_05

Otváracie hodiny a cenník 2023

Areál je otvorený od 18. marca do 19. novembra 2023 denne od 9:00 do 17:00. Môžete sa rozhodnúť, či chcete absolvovať prehliadku so sprievodcom alebo bez neho. Bez sprievodcu za dospelého zaplatíte 13 €, študenti majú zľavnené vstupné za 11,- €. Vstup pre dieťa od 11 do 14 rokov vás bude stáť 6 €, do 10 rokov majú bezplatný vstup.
Prehliadky so sprievodcom sú vždy v sobotu, nedeľu a štátny sviatok o 10:00, 12:00 a 14:00. A čo je najlepšie, toto múzeum ponúka aj prehliadky v slovenčine. Tie sa uskutočňujú vždy v dňoch našich štátnych sviatkov, a teda 1. a 8.máj, 5.júl, 29.august, 1. a 15.september, 1.november, Veľký piatok a Veľkonočná nedeľa.

Fotogaléria

Adresa

Archäologischer Park Carnuntum
A-2404 Petronell-Carnuntum,
Hauptstr. 1a
www.carnuntum.co.at

Cesta z Bratislavy

Foto:Filckr

2 KOMENTÁRE

  1. Dobrý deň, mali by sme záujem o návštevu archeologického parku Carnuntum vo väčšom počte dňa 15.9.2023 zo sprievodcom v čase 12:00, prípadne 14:00 ak by to bolo možné.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu