Prírodná rezervácia Hohe Wand s vyhliadkou Skywalk

1

Prírodná rezervácia Hohe Wand je rajom pre turistov, rodiny s deťmi a všetkých milovníkov prírody, ktorí túžia po nových zážitkoch. Na zalesnenej náhornej plošine, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Wiener Neustadt, si nájde každý to pravé. Po horskej ceste, ktorá tu bola vybudovaná v roku 1932 sa pohodlne dostanete až do výšky cca 1000 m. n. m. Nechýba ani skalný chodník, nádherná rozhľadňa alebo jedinečná terasa Skywalk, ktorá leží 150 m vysoko nad údolím a poteší všetkých milovníkov výšok a výhľadov. Uvidíte odtiaľto Neziderské jazero, Schneeberg a podhorie Álp.
Najmä pre Bratislavčanov je to skvelý tip na víkendový výlet. Na Hohe Wand sa dostanete za približne hodinu a pol jazdy autom.

Zvlášť od juhovýchodu je na Hohe Wand veľmi pôsobivý pohľad, pretože v tejto časti spadá do údolia takmer kolmou až 250 m vysokou stenou. Vápencová stolová hora je tiež jedinečným miestom pre milovníkov horolezectva a paraglidistov. V tejto stene vedú hore obľúbené ferratové cesty.

foto: lowaswatercam.co.uk

Hohe Wand má štatút prírodného parku, ktorý tu bol vyhlásený v roku 1969. Prístup autom na náhornú plošinu je možný iba po spoplatnenej ceste vedúcej nahor medzi obcami Stollhof a Maiersdorf. Poplatok 1,80 EUR na osobu (1,- EUR dieťa) sa vyberá pri odbočovaní z hlavnej cesty. V piatok, sobotu a nedeľu sa navyše platí 2,- EUR mýto za celé auto. Vstup do parku so psom je povolený, musí však byť držaný na vôdzke. Cesty (Bergstraße alebo tiež Hohe Wand Straße) sú v strmej skalnej stene sofistikovane riešené, vrátane stĺpových galérií, ktoré boli na ceste dostavané v rokoch 2008 – 2010 pre zvýšenie bezpečnosti prevádzky. Cesta bola postavená v rokoch 1932 – 1934 a vyasfaltovaná v roku 1964. Samotná jazda po tejto krátkej horskej ceste je tiež zážitkom.

Náhorná plošina je porastená krásnymi borovicovými a zmiešanými lesmi. Rodiny s deťmi môžu navštíviť výbeh so zvieratami a zookútik, kde si zvieratká môžu aj pohladiť. Vydajte sa za poznaním po mnohých nenáročných turistických chodníkoch. Niektoré sú schodné dokonca aj s detským kočíkom. Parkovanie na vyhradených miestach je zadarmo.

foto: thelocal.at

Najväčšie atrakcie na Hohe Wand

Skywalk – kovová vyhliadková terasa sa nachádza neďaleko horskej chaty Gasthaus Postl na juhovýchodnej skalnej stene Hohe Wand. Je pekne vidieť už z prístupovej horskej cesty, ktorou sa na Hohe Wand prichádza. Miesto je označené tabulami a zaparkovať sa dá neďaleko.
Vyhliadka Skywalk bola vybudovaná v roku 2002. Trčí do priestoru nad údolia v dĺžke cca 5 metrov a má priehľadnú podlahu. Ako protiváha je vraj v skale umiestnených 30 ton závažia, takže vyhliadka vás rozhodne udrží. Z terasy je krásny výhľad na východ a juhovýchod do Panónskej panvy.

foto: wieneralpen.at

Felsenpfad (Skalný chodník) – je oceľový chodník s dĺžkou cca 150 m, ktorý je zavesený pozdĺž juhovýchodnej skalnej steny Hohe Wand a bol vybudovaný v roku 2003. Nájdeme ho v blízkosti reštaurácie Kohlröserlhaus.
Z chodníka je opäť krásny výhľad do údolia a okolo na stenách rastú skalničky a poletujú motýle. Výškové rozdiely chodník prekonáva pomocou schodov. Po trase bola v skale malá jaskyňa.

foto: wieneralpen.at

Aussichtsturm (rozhľadňa) – 18 m vysoká rozhľadňa kovovej konštrukcie sa nachádza na kopci nad horskou chatou Wiener Neustädter Haus, čo je na druhej (západnej) strane Hohe Wand. Pri chate sa dá zaparkovať a cez detské ihrisko prídete po cca 10 minútach k rozhľadni. Cesta je vyznačená pri chate. Vstup na rozhľadňu je voľný.
Z rozhľadne je za pekného počasia výhľad na Schneeberg, pásmo Gutensteinských Álp a na druhú stranu smerom k Viedni a smerom k Maďarsku do Panónskej nížiny. Pod vami sú lesy Hohe Wand a na protiľahlom kopci výrazne žltá horská chata Waldeggerhaus. Na opačnej strane Hohe Wand zase horská chata Kleine Kanzel.

foto: wandernundmehr.at

Vyhliadka Kleine Kanzel – vyhliadkové miesto sa nachádza na západnej strane Hohe Wand za pohostinstvom Kleine Kanzel. Z parkoviska pri hostinci je hora Schneeberg už pekne vidieť. A keď pôjdete ešte kúsok ďalej, je tu označené vyhliadkové miesto s naozaj pekným pohľadom na Schneeberg. Vyhliadka je možná aj z vonkajšej terasy reštaurácie.
Reštaurácia Kleine Kanzel je najvyšším bodom Hohe Wand kam sa dá dostať autom. Od reštaurácie sa chodí tiež na najvyššie kopce Hohe Wand, Plackles (1 132m) a Große Kanzel (1 052m). Kúsok od reštaurácie sa nachádza menšia ZOO (Tierpark).

foto: meinbezirk.at

Cesta autom z Bratislavy

Oficiálne stránky prírodného parku Hohe Wand: naturpark-hohewand.at/sk/

Mapa oblasti v PDF: Hohe-Wand-mapa

Ubytovanie v okolí: Booking.com

 

1 komentár

  1. Zial ten chodnik Felsenpfad je zruseny, prosim upravte si clanok, dnes sme tam boli a domaci spominali ze pred par rokmi ten chodnik zrusili urady kvoli bezpecnosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu