Neziderské jazero (Neusiedler See) – najväčšie stepné jazero v strednej Európe

3

Neziderské jazero alebo tiež Neusiedler see je najväčšie bezodtokové jazero v strednej Európe s rozlohou približne 315 km2 a priemernou hĺbkou iba 1,8 m. Nachádza na hranici medzi Rakúskom a Maďarskom asi 60 km od Bratislavy.  Jazero je obklopené slaniskami a trstinovými porastami, ktoré tvoria domov pre mnohé druhy vtákov a rastlín. Jazero a jeho okolie je obľúbeným miestom pre oddych, vodné športy, cykloturistiku a vinárstvo.

Jazero vzniklo pred asi 20 000 rokmi po poslednej dobe ľadovej. V priebehu histórie sa jeho hladina menila v závislosti od zrážok a vyparovania. V roku 1866 sa jazero úplne vysušilo a zostalo len niekoľko malých lagún. V súčasnosti sa jazero chráni pred opätovným vyschnutím pomocou systému kanálov a čerpadiel.

Jazero je súčasťou Národného parku Neusiedler see – Seewinkel na rakúskej strane a Národného parku Fertő-Hanság na maďarskej strane. Oba parky sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 2001 ako Kultúrna krajina Fertő/Neusiedlersee. Parky ponúkajú návštevníkom možnosť pozorovať bohatú biodiverzitu a kultúrne pamiatky regiónu.

Od vodných športov po kultúrne pamiatky

Jazero Neusiedler see je ideálne miesto pre milovníkov prírody, kultúry a športu. V okolí jazera sa nachádza množstvo zaujímavých miest a aktivít, ktoré ponúkajú niečo pre každého.

Pre tých, ktorí majú radi turistiku a cykloturistiku, je jazero Neusiedler see obklopené sieťou značených chodníkov a cyklotrás. Tieto trasy vedú cez malebné vinice, slaniská, trstinové porasty a historické mestá a dediny. Niektoré z najobľúbenejších trás sú: Neusiedler See Radweg (okolo jazera), B10 Weinidylle Radweg (po južnom brehu jazera), B23 Seewinkel Radweg (po východnom brehu jazera) a B20 Hanság Radweg (po severnom brehu jazera).

Foto © Neusiedler See Tourismus / motionmanager.at

Pre tých, ktorí majú radi vodné športy, je jazero Neusiedler see rajom pre windsurfing, jachtovanie, plachtenie a rybolov. Jazero má priemernú hĺbku len 1,8 m a priaznivé veterné podmienky. Okolo jazera sa nachádza niekoľko pláží, prístavov a športových centier, kde si možno požičať potrebné vybavenie alebo absolvovať kurz. Niektoré z najobľúbenejších miest sú: Strandbad Podersdorf am See (najväčšia pláž na jazere), Seebad Rust (prístav s historickým centrom), Seebad Breitenbrunn am See (pláž s rodinnou atmosférou).

Kultúrne a historické pamiatky v okolí jazera

V okolí jazera sa nachádza množstvo zaujímavých pamiatok, ktoré svedčia o bohatej histórii a kultúre regiónu. Medzi najnavštevovanejšie patrí hrad Esterházy v meste Eisenstadt, ktorý bol sídlom slávnej šľachtickej rodiny Esterházyov a miestom pôsobenia skladateľa Josepha Haydna. Hrad ponúka nádherné interiéry, záhrady a múzeum hudby.

Ďalšou atrakciou je mesto Rust, známe svojimi historickými domami s bocianimi hniezdami na strechách a vinárskou tradíciou. V Ruste sa dá ochutnať typické víno z oblasti – Ruster Ausbruch.

Pre milovníkov sakrálnej architektúry je zaujímavý kostol svätého Martina v obci Oslip, ktorý je najstarším kostolom v Burgenlande a pochádza zo 13. storočia. Kostol má románsky pôvod, ale bol prestavaný v gotickom a barokovom štýle.

Foto © Tourismusverband Eisenstadt – Leithaland / Ronald Fenk

Oblasť Neusiedler see je domovom mnohých obcí a miest, ktoré majú svoju históriu, kultúru a charakteristické vlastnosti. Napríklad:

 • Malebná obec Gols plné historických budov a pamiatok, ktoré sú známe pre svoju architektúru a kultúrne dedičstvo. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí radnica, kostol sv. Martina a mnoho ďalších historických budov. Gols je tiež známe pre svoje vinice, ktoré produkujú kvalitné vína a sú obľúbeným cieľom pre turistov, ktorí si chcú vyskúšať ochutnávky vín a návštevu viníc. Gols je tiež známe pre svoje termálne kúpalisko, ktoré je obľúbené miesto pre relaxáciu a kúpanie.
 • Eisenstadt: hlavné mesto Burgenlandu s barokovým zámkom Esterházy
 • Podersdorf am See: najväčšia obec na rakúskej strane jazera, známa svojimi plážami, vinárstvami a cyklotrasami.
 • Illmitz: obec na juhovýchodnom brehu jazera, ktorá sa pýši národným parkom Neusiedler See-Seewinkel s bohatou faunou a flórou.
 • Frauenkirchen: obec s barokovou bazilikou Panny Márie Pomocnice Kresťanov, ktorá je pútnickým miestom.
 • St. Andrä am Zicksee: obec s termálnym kúpaliskom a prírodným jazerom Zicksee.
 • Rust: mesto na západnom brehu jazera, ktoré je známe svojim historickým centrom s farebnými domami a bocianmi na strechách. Je to malebné miesto plné historických budov a pamiatok, ktoré sú známe pre svoju architektúru a kultúrne dedičstvo. Medzi najvýznamnejšie pamiatky v Ruste patrí hrad Rust, ktorý je jednou z najstarších stavieb v meste a jeho dominantou.
 • Mörbisch am See: obec na juhozápadnom brehu jazera, ktoré je známe svojím letným operetným festivalom na pobrežnej scéne.
 • Parndorf: obecna severnom brehu jazera, ktoré je známe svojím outletovým nákupným centrom s viac ako 160 obchodmi.
 • Donnerskirchen: obec na západnom brehu jazera, ktoré je známe svojimi vinohradmi a golfovým ihriskom.
 • Oggau am Neusiedler See: obec na západnom brehu jazera, ktorá je známa svojou rodinnou vínnej cestou s 26 vinármi.
 • Sopron: maďarské mesto blízko hranice s bohatou históriou

Regionálna kuchyňa a miestne špeciality

Oblasť Neziderského jazera je známa nielen svojou prírodnou krásou a kultúrnym dedičstvom, ale aj svojou bohatou a rozmanitou kuchyňou. V regióne sa pestujú a spracovávajú rôzne druhy ovocia, zeleniny, bylín a obilnín, z ktorých sa pripravujú chutné jedlá a sladkosti.

Foto © Neusiedler See Tourismus / lichtig.at

Medzi typické špeciality patrí napríklad halászlé – rybacia polievka s paprikou a cibuľou, langos – vyprážaný s cesnakom, syrom alebo džemom, lecsó – dusená zmes paradajok, papriky a cibule, gulyás – hustá polievka z hovädzieho mäsa, zemiakov a korenia alebo pörkölt – dusené mäso s omáčkou z cibule a papriky.

Okrem týchto jedál sa v oblasti Neziderského jazera vyrábajú aj vynikajúce vína, najmä biele a sladké. Medzi najznámejšie patrí Ruster Ausbruch – sladké víno z hrozna zasiahnutého hubou Botrytis cinerea, Welschriesling – suché víno s ovocným charakterom alebo Blaufränkisch – červené víno s tanínmi a korenistosťou.

Na záver si môžete dopriať niektorú z miestnych sladkostí, ako napríklad somlói galuska – koláčiky s orechmi, hrozienkami a čokoládovým sirupom, rétes – plnka zo syra, jabĺk alebo makových semien zabalená do tenkej cesta alebo dobos torta – vrstvený koláč s čokoládovým krémom a karamelizovaným cukrom na vrchu.

Kedy navštíviť región?

Ak chcete zažiť slnečné kúpanie, plachtenie alebo surfovanie, navštívte Neusiedler see medzi májom a septembrom. Teplota vody dosahuje 25°C a slnko svieti takmer každý deň. V tomto období si môžete tiež užiť cyklistiku alebo pešiu turistiku po okolitých vinohradoch, lúkach a dedinkách. Odporúčame navštíviť aj Národný park Neusiedler See-Seewinkel, kde žije viac ako 300 druhov vtákov.

Ak uprednostňujete chladnejšie počasie a pokojnejšiu atmosféru, príďte do Neusiedler see medzi októbrom a aprílom. Jazero zamrzne asi raz za desať rokov a ponúka jedinečný zážitok z korčuľovania. Ak nie je dosť chladno na zamrznutie jazera, môžete si užiť aj bežecké lyžovanie alebo snežnicovanie po zamrznutých lúkach. V tomto období si tiež nenechajte ujsť kultúrne podujatia ako opereta “Die Fledermaus” v divadle Seefestspiele Mörbisch alebo miestne trhy s punčom a medovinou.

Ubytovanie v okolí jazera

Ak hľadáte ubytovanie v okolí jazera Neusiedler see, máte na výber z rôznych typov a kategórií ubytovania, ktoré vyhovujú rôznym potrebám a rozpočtom. Môžete sa ubytovať v hoteloch, kempoch, apartmánoch alebo chatkách.

Hotely sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú pohodlie, služby a vybavenie. V okolí jazera Neusiedler see nájdete hotely rôznych tried a štýlov, od luxusných rezortov po rodinné penzióny. Niektoré z najlepších hotelov sú: St. Martins Therme & Lodge (termálny rezort s wellnessom), Luis von Weyden (moderný hotel s reštauráciou), Gasthof zur Linde (tradičný penzión s vinárňou) alebo Art Boutique Hotel Bürgerhaus (štýlový hotel s galériou).

Kempy sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú prírodu, jednoduchosť a cenovo dostupné ubytovanie. V okolí jazera Neusiedler see nájdete kempy rôznej veľkosti a úrovne, od veľkých areálov po malé stanovištia. Niektoré z najlepších kempov sú: Camping Podersdorf am See (najväčší kemp na jazere), Campingplatz Breitenbrunn am See (kemp s bazénom a detským ihriskom), Campingplatz Rust am See (kemp pri prístave) alebo Campingplatz Oggau am See (kemp pri viniciach).

Apartmány sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú nezávislosť, priestor a domácu atmosféru. V okolí jazera Neusiedler see nájdete apartmány rôznej veľkosti a vybavenia, od štúdií po rodinné byty. Niektoré z najlepších apartmánov sú: Landhaus Tauber (apartmány so záhradou), Ferienwohnungen Lassl (apartmány pri pláži), Haus Helene (apartmány pri cyklotrase) alebo Ferienwohnungen Schneeberger (apartmány pri vinárni).

Chatky sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú útulnosť, romantiku a pohodu. V okolí jazera Neusiedler see nájdete chatky rôzneho typu a šarmu, od drevených bungalovov po kamenné domčeky. Niektoré z najlepších chatiek sú: Seehaus Gaby (chatka pri jazere), Ferienhaus Burgenland (chatka pri viniciach), Ferienhaus Storchennest (chatka pri slaniskách) alebo Ferienhaus Apetlon (chatka pri Národnom parku Neziderské jazero – Seewinkel).

Foto © Neusiedler See Tourismus / Annika Thell

Doprava z Bratislavy

Neusiedler see je ľahko dostupné z Bratislavy vlakom alebo autom. Ak sa chcete vybrať na výlet z Bratislavy, máte niekoľko možností, ako sa tam dostať.

Vlakom: Toto je asi najpohodlnejší a najekologickejší spôsob cestovania. Z Bratislavy-Petržalky odchádza každú hodinu vlak do Parndorfu Ort, kde prestúpite na regionálny vlak do Neusiedl am See. Celá cesta trvá približne hodinu a lístok stojí okolo 9 eur. V Neusiedl am See si môžete požičať bicykel alebo využiť miestnu autobusovú dopravu.

Autom: Ak máte radšej slobodu a flexibilitu, môžete ísť autom po diaľnici A6 a potom po štátnej ceste B50. Cesta trvá asi 40 minút.

Parkovanie: Ak prídete autom, budete potrebovať nájsť vhodné parkovisko. Väčšina dedín pri jazere má parkovacie miesta pre návštevníkov, niektoré sú zadarmo a niektoré s poplatkom. Napríklad v Purbach am Neusiedler See si môžete zaparkovať na ulici Neusiedler Straße zadarmo, v Podersdorf am See si musíte zaplatiť 3 eur za deň za parkovisko pri tesne pri pláži. Ak chcete navštíviť Národný park Neusiedler See-Seewinkel, odporúčame vám zaparkovať pri informačnom centre Hauswiese v Illmitz zadarmo a potom pokračovať pešo alebo bicyklom.

Uchovajte si krásne spomienky

Fotografovanie: Neusiedler see ponúka množstvo príležitostí na zachytenie úchvatných scenérií a zvierat. Môžete sa vybrať na pešiu alebo cyklistickú túru po Národnom parku Neusiedler See-Seewinkel, kde uvidíte rôzne druhy vtákov, koní a flóry. Ak chcete odfotiť panoramatický výhľad na jazero a okolité vinice, odporúčame vám navštíviť vyhliadkovú vežu vo Weiden am See alebo kostol svätého Martina v Purbach am See. Ak hľadáte romantické zábery pri západe slnka, nezabudnite ísť na pláž Podersdorf am See, kde sa môžete prejsť po drevenom móle alebo sa povoziť na loďke.

Suveníry: Ak chcete priniesť domov niečo typické pre tento región, máte niekoľko možností, kde si môžete nakúpiť originálne darčeky. V informačnom centre Národného parku Neusiedler See-Seewinkel v Illmitz si môžete kúpiť knihy, mapy, plyšové vtáky alebo magnetky s motívom jazera. V Parndorfe Ort si môžete dopriať nákup v dizajnérskej outletovej dedine, kde nájdete známe značky oblečenia a doplnkov za zvýhodnené ceny. Ak máte radi víno a regionálnu kuchyňu, nevynechajte návštevu vinárstiev a reštaurácií okolo jazera, kde si môžete ochutnať a zakúpiť lokálne špeciality ako burgenlandský tokaj alebo halászlé.

Neusiedler see je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí hľadajú relax a zábavu v srdci Európy. Toto jedinečné jazero ponúka nespočetné možnosti na športové a kultúrne aktivity, ako aj na obdivovanie prírody a histórie. Či už sa rozhodnete plachtiť, bicyklovať, pozorovať vtáky alebo navštíviť pamiatky a festivaly, určite si nájdete niečo podľa svojho vkusu a záujmu. Navyše si môžete vychutnať miestnu gastronómiu a víno, ktoré sú známe svojou kvalitou a rozmanitosťou. Navštívte Neusiedler see a zažite nezabudnuteľný dobrodružstvo v tejto fascinujúcej oblasti.

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu