Neziderské jazero

3

Neusiedler See u nás známe aj ako Neziderské jazero patrí k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám v Rakúsku. Okolo jazera sa rozprestiera chránený národný park s unikátnou faunou a flórou, zaradený do svetového dedičstva UNESCO.  V jazere žije okolo 30 druhou rýb a v okolí hniezdi vyše 300 druhov vtáctva. Väčšina z nich sa v tunajšej prírode sa dá pozorovať voľným okom alebo ďalekohľadom. V parku je celoročne otvorené turistické informačné centrum. V parku je vybudovaných mnoho cyklistických ciest, turistických chodníkov, golfové ihrisko a tratí pre jazdu na koňoch. Aj v zime má park čo ponúknuť, na zamrznutej ploche je veľa korčuliarov a okolo sa to hemží bežkármi. Tento región je jedným z najvýznamnejších rakúskych kulinárskych oblastí. V  podnikoch v oblasti si môžete vychutnať čerstvé ryby priamo z jazera spolu s miestnymi prvotriednymi vínami a pestrou ponukou rôznych regionálnych produktov. Jazero je so svojou plochou 320 km2 a maximálnou hĺbkou 1,8 metra spolu s maďarským Balatonom jediné stepné jazero v Európe. Rozloha jazera je so svojou dĺžkou 36 km a šírkou 6 až 14 km na naše stredoeurópske pomery skutočne impozantná. Priemerná hĺbka pritom kolíše medzi 0,6 a 0,8 metra. V druhej polovici 19. storočia sa dokonca stalo že vyschlo úplne. Voda v jazere je slabo slaná.

V areáli na nachádza viacero kempov, jeden z najkrajších je v mestečku Breitenbrunn. Okolo jazera je k dispozícii je viacero upravených plážových kúpalísk, cena vstupného sa pohybuje okolo 3 až 6 EUR na osobu. Nájdeme tu aj vonkajšie a kryté bazény.
Ak sa ubytujete v jednom z asi 730 partnerských zariadení môžete bezplatne získať (každý ubytovaný hosť) kartu Neusiedler See Card. Karta platí od 1.4. do 26.10. a jej zakúpením získate okrem iných výhod aj bezplatný vstup jazerné otvorené aj kryté kúpaliská, bezplatné cestovanie autobusmi a železnicou v regióne, vstup do múzeí a galérií v okolí a polovičné zľavy na kompy pre cyklistov. Mestečko Podersdorf am See ležiace na východnom brehu je najväčším turistickým centrom. Je tam platená pláž upravená na kúpanie. K dispozícii je aj na mieste veľká požičovňa lodí a vodných bicyklov.

Šport

Jazero má ideálne podmienky pre jachting, windsurfing alebo kite-surfing. V mnohých požičovniach si môžete prenajať vodné bicykle, člny, aj motorové či malé plachetnice.

Cyklistika

V národnom parku okolo jazera je vybudovaných viac ako 500 km cyklistických ciest. Celkovo je 11 športových aj rodinných cyklistických tratí. Najznámejšou je Neziderská cyklistická trasa (B10) s celkovou dĺžkou 132 kilometrov, z čoho je 38 kilometrov na maďarskom území. Cyklotrasy sú bez prevýšení a vhodné aj pre deti. Medzi západným a východným brehom premáva počas sezóny kompa. Sezóna trvá od začiatku mája do konca septembra. Kompa premáva denne každú pol hodinu od 9:30 do 17:00. Lístok stojí 6,- EUR. Preprava je možná aj s bicyklom. Bicykel si môžete dopraviť k jazeru aj vlakom, zo stanice Bratislava-Petržalka premáva vlak do Parndorfu. Je tam aj veľké parkovisko pre autá ak chcete ísť autom. Spiatočný lístok na vlak stojí 3,60 EUR, príplatok za bicykel je 2,- EUR, ktorý môžete mať počas cesty pri sebe. Cesta trvá približne 25 minút. Potom k jazeru cyklotrasou B21.

 

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu